İçeriğe Yönlendir

Yol Bilgisayarı İle Gerçek Tüketim Arasındaki Fark (Volkswagen)

Vasfi Gişten

Recommended Posts

Vasfi Gişten

Yaptıgım ölçümlerde bilgisayarın gösterdiği ile pompa ölçümünde 1lt gibi bir fark çıkıyor buda %20 sapmaya denk geliyor. Sapmanın bu kadar fazla olması canımı sıkıyor. En son pompa atana kadar depoyu fulledim ve deneme amaçlı ne kadar az yaktırabilirim diye normalde kullandığımdan çok daha sakin sürdüm hep. Bugün depoyu tekrar aynı istasyondan pompa atana kadar doldurdum ve 38.6lt yakıt aldı ve benim yaptıgım km 806 100km/4.78lt. Yol bilgisayarı 100km/3.8lt gösteriyor. İzmir’de trafik çok olmuyor ve ben genelde akşamları klimasız kullanıyorum aracı ortalama en fazla 15km yapmış oluyorum. Bir detay daha bu 806 km nin 260 ı şehirlerarası 120km/h sabit hız klimalı ve 4 kişi ile gerçekleşti. Sizce bu sapma normal mi ? Sizin araçlarınızdaki sapma ne seviyede ? hemde güncel yakıt tüketimlerini görme açısından okuyan herkesin kendi degerleri paylaşmasını rica ediyorum.

GZ2p72.jpg

yGoAWL.jpg

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

Bence gayet normal. Aracin gercek degerle sapma gostermesi dogal.

isin garip tarafi Benim aracimda da son zamanda gercek tuketim arac verisinden dusuk. 

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

2018 passat. 0.2 litreyi bulmuyor sapma. Km yüksek ise enjektör kontrolü diyorum veya yazılım varsa sapma artar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Şehir içi pek ölçme şansım olmadı ama uzun yolda ölçtüm kaç kez yaklaşık %5 eksik çıkıyor yol bilgisayarı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Depodaki yakıtın kaç litre kaldığını ölçüp kendini kalibre edemiyor mu yol bilgisayarı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Coşkun Basan yazdı:

Depodaki yakıtın kaç litre kaldığını ölçüp kendini kalibre edemiyor mu yol bilgisayarı

Enjektör zamanı, km kalan menzil depo doluluk oranı, kalan miktar. Finalde tüketim hesaplanıyor. Hatayı genelde püskütme zamanı birim anda çıkan yakıttan daha fazlası çıkınca hata oluyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Servet Aydın yazdı:

2018 passat. 0.2 litreyi bulmuyor sapma. Km yüksek ise enjektör kontrolü diyorum veya yazılım varsa sapma artar. 

Araç 73bin km de bildigim kadarı ile yazılım yok. Yazılım atılıp atılmadığını öğrenmenin kolay bir yolu var mı ?

Talat Tekin yazdı:

yüzde 20 sapma. Araç bilgisayarının insanın aklıyla alay etmesidir

Bencede öyle o yüzden canımı sıktı bu olay.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Vasfi Gişten yazdı:

Yazılım atılıp atılmadığını öğrenmenin kolay bir yolu var mı ?

Servise gidince anlaşılır.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Servet Aydın yazdı:

Benim 2012 jetta'da 0,2-0,3 sapma çıkıyor, her ay depoyu fullediğimde bakıyordum 1 sene falan, ciddi oranda bir sapma olmadığı için artık fullediğimde sadece kaç kuruş ortalama ile o ayı atlatmışım ona bakıyorum sadece.

Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva

%20 sapma, fazla.. lastik ölçüleriniz, standart ölçüler mi?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Kendime nazar etmeyeyim ilk defa bir dizel arabada bu kadar az sapmali yol bilgisayarı gördüm. Menzil hesabı ise efsane kısa süreli anlık ile değişiyor. Sadece son 80 km de rezerv depoya yaklaşınca sınırlı sürüş mesafesi uyarısı veriyor. Ki yakıt ibresi sıfırın altına indi inecek şekilde bitirdim rezerv depo var mı diye yol bilgisayarindaki hesapla . 70 litre +10 litre diyor benim hesaplama ile 70 olunca artık mazot aldım 70.3 litre yakıt aldı.  Araç 260 bine geliyor nerdeyse birebir tutuyor gerçek tüketim ile yol bilgisayarı. 

Normalde vw de aynı şekilde diye duydum. Eski golf 4 de yazilim vardı yarım litre anca oynardı

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Konu vw olunca olabilir diye düşünüyorum. Yazılımın kralı olur kendileri. Bu da gözlerinden kaçmıştır. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Vw doğruya yakın gösterir.
%20 sapma fazla
Araçta yazılım var mı ?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Herkes yol bilgisayarı tutmaz diyor. Ben mazda ile 3 depo bitirdim. Full doldurdum.  Virgülüne kadar doğru tüketim verdi. 

Lpg’ye gelince. Lpg kullanımında haritaya göre yol bilgisayarı sapıttı tabi. Ama yine kendince bir standart oluşturdu. 3 ay deneme yaptım. Yol bilgisayarında yazan rakamı 1.13 ile çarpınca lpg litre tüketimi birebir çıkıyor. Bu oranı deneme yanılma ile buldum. 

Bendeki sorun da hız. %5 kadar kadran gerçek hızdan düşük gösteriyor. Ama obd ile bağlanınca gerçek hızı veriyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba bu modellde yedek depoda olması gerek. Tüketim bu sebeble pompada sapma yapabiliyor. Hatta bunu sekizsilindir yutube kanalında testi yapmıştı. Ondada çok sapma olmuştu. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim fordların hiç biri tutmadı.
Her gerçekten 0,6 0,7 litre az gösterirdi.
Qashqai tutuyor -+0,2 fark oluşuyor.

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Yedek depo diye birşey gerçekte varmı . Bu bahsi geçen yedek depo genleşme tankı gibi bir bölüm değil mi ?

c74d3788ca49f8b38126485f88125c79.jpg

Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Son üç haftadır 7000 km yol yaptım. 0.1-0.2 lt gibi bir sapma var. Pompaların depo dolunca atma seviyeleri aynımıdır onu bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Yedek depo muhabbetini burdan öğrendim..

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Ali bey bence dolum yapılan genleşme haznesi denilen bölüm buda zararlı bence

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Coşkun Basan yazdı:

Ali bey bence dolum yapılan genleşme haznesi denilen bölüm buda zararlı bence

Sekizsilindire sormuştum. Neden pompaya ölçüm yapmadığını sordum. Oda bana yakıt tankında yedek depo oldugundan pompada sapma var demişti. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...