İçeriğe Yönlendir

Yol Bilgisayarı İle Gerçek Tüketim Arasındaki Fark (Volkswagen)

Vasfi Gişten

Recommended Posts

Uğur Kamil

Yedek depo olayıda bana mantıklı gelmiyor, bir araca neden yedek depo koysunlarki.

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan
Yedek depo yok, genleşme deposu var 3-4 litre hacimli.
Aynı fikirdeyiz . Konu içinde ve forumda yedek depo mevzusu yazılınca benmi yanlış biliyorum dedim [emoji3526]
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Alfa da var rezerv diye kitapçıkta yazıyor 70 +10 litre diye

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Cx3 utanmasa gramı gramına tutacaktı. 

5 km sapma hepsinde var araçların. Sadece reno 190 üstü olunca makası açıyor. 8 km oluyor sapma. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

İngilizce bir forumda, konu sahibi polo arabası 30 mil menzili kaldığında deposuna 52 litre benzin aldığını yazmış. 45 litre olması gereken deponun nasıl 52 litre aldığını sormuş. 

Aynı başlıkta başka biri ise 47 litre benzin doldurduğunu belirtmiş. 

https://uk-polos.net/viewtopic.php?t=69208

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Pompadan pompaya çok farkediyor, mümkünse aynı pompadan doldurarak ölçmek lazım.

Benim kullandığım TSI'lar 1lt eksik gösteriyordu, özellikle şehiriçinde artıyordu sapma. Birebir tutan VW hiç görmedim.

Alfa küçük bi sapmayla doğru gösteriyor.

1.4 TDCi Fiesta fazla gösteriyordu, pompayla ölçünce daha az çıkıyordu. :)

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Bende sadece kalan menzil var, mecburen pompa ölçümü yapıyorum.
2.0 TDI Passatımızda menzili doğru gösteriyordu, ortalama yakıta hiç dikkat etmedim.

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Vw doğruya yakın gösterir.
%20 sapma fazla
Araçta yazılım var mı ?

Yazılım olup olmadığını bilmiyorum ikinci el aldım. Ayrıca araçta yedek depo yok genleşme tankı denen olay var +7lt olarak rezerve yazıyor kitapçıkta depo kapağının orada bir tuş varmış ona basmadan dolmuyormuş.

Selim Bilgin yazdı:

Pompadan pompaya çok farkediyor, mümkünse aynı pompadan doldurarak ölçmek lazım.

Benim kullandığım TSI'lar 1lt eksik gösteriyordu, özellikle şehiriçinde artıyordu sapma. Birebir tutan VW hiç görmedim.

Alfa küçük bi sapmayla doğru gösteriyor.

1.4 TDCi Fiesta fazla gösteriyordu, pompayla ölçünce daha az çıkıyordu. :)

Sizin gibi 1lt fark var birebir tutmuyor diyende var sapma çok az diyende kafam iyice karıştı.

tarihinde Vasfi Gişten tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Vasfi Gişten yazdı:

Yazılım olup olmadığını bilmiyorum ikinci el aldım. Ayrıca araçta yedek depo yok genleşme tankı denen olay var +7lt olarak rezerve yazıyor kitapçıkta depo kapağının orada bir tuş varmış ona basmadan dolmuyormuş.

Sizin gibi 1lt fark var birebir tutmuyor diyende var sapma çok az diyende kafam iyice karıştı.

Tamam işte, +7 litre reserve tankın var. Burasıda dolduğunda hesaplar şaşıyor. Yani genleşme alanı ile alakası yok. Genleşme alanı başka bir şey. 

B6R-0595.png

Fig. 129 In the instrument cluster: Variants A and B: fuel gauges for petrol and diesel. Variant 😄 fuel gauge for autogas

book_002.pngFirst read and observe the introductory information and safety warnings

Lit up Needle position  Possible cause   Solution
a034MY.png Reserve marking or red marking (arrow) Fuel tank nearly empty. 
Reserve quantity is being used   .
Fill the tank as soon as possible  .
n482MG.png   Vehicle in autogas mode.  
n731MY_002.png   Water in fuel in vehicles with a diesel engine. Switch off the engine and seek expert assistance   .

Several warning and indicator lamps will light up briefly as a functional check when the ignition is switched on. They will switch off after a few seconds.

Autogas engines

The yellow indicator lamp a034MK.png lights up when all the fuel except for the reserve fuel has been used up.

The green indicator lamp n482MK.png lights up when the vehicle is in autogas mode.

The green indicator lamp n482MK.png goes out if the vehicle is changed over to petrol mode automatically or manually.

Things to note: if the vehicle is parked for an extended period directly after refuelling, it is possible that the needle on the autogas gauge will not display exactly the same fuel level shown directly after refuelling when the vehicle is restarted. This does not necessarily indicate a leak in the system.

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Ali Darbaz yazdı:

Tamam işte, +7 litre reserve tankın var. Burasıda dolduğunda hesaplar şaşıyor. Yani genleşme alanı ile alakası yok. Genleşme alanı başka bir şey. 

Herhangi bir tuşa bastırmadım doldururken 38lt de attı bir önceki dolumda kalan menzil 10 filandı yine bastırmadım 44.8 lt doldu rezerve ile alakası yok bence tüketim sapmasının 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

1 litre sapmasında hata var. Ya araçta ya ölçümde ya da pompada.

Kadjarda sapma 0,2-0,3 litre. Genelde 0,3 litre çıkıyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Vasfi Gişten yazdı:

Herhangi bir tuşa bastırmadım doldururken 38lt de attı bir önceki dolumda kalan menzil 10 filandı yine bastırmadım 44.8 lt doldu rezerve ile alakası yok bence tüketim sapmasının 

Burda tam olarak ne diyor bilmiyorum. 45 litre deponun 7 litresi reserve diyor sanırım. Yanı 45 litreden -7 litre çıkarıcaz 38 litre kalıyor. Doğru olan esas depo 38 litre, 38 litre bitince depo kalan 7 litresinde ışık yanıyor . 

1808807d1539756893-fuel-tank-capacity-measurement-how-img_20181017_113830__01__01.jpg

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Ali Darbaz yazdı:

Burda tam olarak ne diyor bilmiyorum. 45 litre deponun 7 litresi reserve diyor sanırım. Yanı 45 litreden -7 litre çıkarıcaz 38 litre kalıyor. Doğru olan esas depo 38 litre, 38 litre bitince depo kalan 7 litresinde ışık yanıyor . 

1808807d1539756893-fuel-tank-capacity-measurement-how-img_20181017_113830__01__01.jpg

Kitapçıkta 45lt olarak gözüküyor ve bunun 7lt si rezerve kısım demiş. Birde bunun üstüne daha fazla yakıt alabiliyorsun oda genleşme tankına doluyor ve tavsiye edilmiyor buna yedek depo diyorlar öyle birsey yok aslında 50lt den daha fazla yakıt alabilen var 

Rg9Q76.jpg

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bence yedek depo konusunu hiç karıştırmayın. Yedek depo varsa zaten son kullanılan kısımdır ve boşalmışsa dolumda ilk orası dolar. Yani sizin kullandığınız ve pompada tekrar full dolum yaparak hesapladığınız verilere etkisi olmaz. 

Eğer full dolumda (tabancanın ilk attığı yerde bırakmak) yol bilgisayarı hatalı gösteriyorsa bir yerlerde hata var demektir. Ya enjektörlerde ya pompada ya lastikte ya sayaçta. Şanzımana bağlı sayaç değişimi arızası da olabilir. Ama yedek depoyla ilgisi olmadığını bence kesin.  

Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Son depoda yol bilgisayarı 5.8 lt gösteriyordu.Pompa hesabı 5.97 lt çıktı.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bence yedek depo konusunu hiç karıştırmayın. Yedek depo varsa zaten son kullanılan kısımdır ve boşalmışsa dolumda ilk orası dolar. Yani sizin kullandığınız ve pompada tekrar full dolum yaparak hesapladığınız verilere etkisi olmaz. 

Eğer full dolumda (tabancanın ilk attığı yerde bırakmak) yol bilgisayarı hatalı gösteriyorsa bir yerlerde hata var demektir. Ya enjektörlerde ya pompada ya lastikte ya sayaçta. Şanzımana bağlı sayaç değişimi, arızası da olabilir. Ama yedek depoyla ilgisi olmadığı kesin gibi  

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Açıkcası enjektörlerde pompada vs problem olduğunu düşünmüyorum araba gayet sağlıklı çalışıyor 3000km den fazla yol yaptım. Ya araca benden önceki sahibi hafif bir yazılım attırdı yada bu bluemotion paketlerde böyle bir durum söz konusu. Kullanıcı sayısıda çok az internetten aynı araca sahip birilerini bulup onlardaki durumu sormak lazım yada servisle görüşmek.

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

deponun full dolumunda eğer pompa attığı anda yakıtı kestirirsem 988-990 menzil gösterirken, tam dolum için yavaş yavaş yakıt basımı yapılıp yakıt borusuda tam dolu olursa yol bilgisayarım 999 menzil gösterir ve şehirler arasında yaklaşık 15-20 km daha gidince 998 e iner genelde, buda gösteriyorki yakıt borusundaki mazot yaklaşık 30 km daha fazla götürüyor, 

(999 menzil yazması ayrı keyif veriyor :) )

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Pompa atınca bıraktırın, üzerini tamamlatmayın.

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Benim focus 0.2lt sapma yapıyor.

yol bilgisayarı 0.2 lt eksik gösteriyor.

belki 7-8 depo test ettim. hep 0.2 lt.

Yorum bağlantısı
Mustafa Ortataş

S-max te yedek depo yok bildiğin ayrı depo var yol bilgisayarı kalan yakıtla 100 km gider dediğinde depoyu dolduruyorum  65 litrede pompa atıyor sonra 82 litreye kadar doluyor garip kamyon tankı gibi maşşallahı var 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

Yol bilgisayarını sıfırladınız dimi ölçmeden diyeceğim ama VW kendisi depo ve çalıştırma kısımları için sıfırlıyor sanırım.

2 sene önce denemek için Ankara İstanbul yaptım 100 km ile. yol bilgisayarı 3,5 yazarken 4,36 yakmıştı 425 km de. Focus sabıkalı zaten değerlerin tutmaması için.

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Yol bilgisayarını sıfırladınız dimi ölçmeden diyeceğim ama VW kendisi depo ve çalıştırma kısımları için sıfırlıyor sanırım.

2 sene önce denemek için Ankara İstanbul yaptım 100 km ile. yol bilgisayarı 3,5 yazarken 4,36 yakmıştı 425 km de. Focus sabıkalı zaten değerlerin tutmaması için.

Her yakıt alımında kendi otomatik sıfırlıyor.  Ayrıca uzun sureli ortalama yakıt tüketimi ve günlük yakıt tüketimini de gösteren 3 fonksiyon var. Birde bendeki gibi fazla sapma olmasa çok kullanışlı 😅

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Vasfi Gişten

dL3Vl7.jpg

5N7OED.jpg

313km şehiriçi bilgisayarı 3.9lt pompa 5lt

1.1lt sapma

AO7l8z.jpg

00n5WR.jpg

İzmir Muğla şehirlerarası saatte 100km hızla yarısında klima açık şekilde kullandım yol bilgisayarı 3.9lt pompa 4.71lt  sapma 0.8lt

Bilgisayar sapmasını geçtim 1.4tdi 75ps motor için bu değeler normal mi sizce ?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Hocam rölantide hareketsiz cokmu bekliyorsunuz. Benim bildiğim wolkswagen ölçüm yaparken hareketli zamanları ölçüyor. Yani boşta beklerkenki zamanları hesaba katmıyor. 

Ölçüm sadece hareket halindeki ölçüm olabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...