İçeriğe Yönlendir

Yol Bilgisayarı İle Gerçek Tüketim Arasındaki Fark (Volkswagen)

Vasfi Gişten

Recommended Posts

Vasfi Gişten
Ali Darbaz yazdı:

Hocam rölantide hareketsiz cokmu bekliyorsunuz. Benim bildiğim wolkswagen ölçüm yaparken hareketli zamanları ölçüyor. Yani boşta beklerkenki zamanları hesaba katmıyor. 

Ölçüm sadece hareket halindeki ölçüm olabilir. 

Rölantide çok beklemiyorum onun etkisi olacağınıda sanmıyorum. Hareketsiz durumlardada tüketimi hesaplıyor çünkü geçen rölantide klima açık şekilde bekleme durumunda kaldım tüketilen yakıt bu.

bvDooV.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Rolantiyi de hesaplar.
Bu araç hatalı ölçüm yapıyor.
Yazılım vardır bunda.
Yada enjektör sorunludur.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Rolantiyi de hesaplar.
Bu araç hatalı ölçüm yapıyor.
Yazılım vardır bunda.
Yada enjektör sorunludur.

Rölantiyi hesaplarken reno ve vw ciddi saçmalıyor. Kaşkay da aynıdır. Ortalamayı sıfırla ve bekle. 10 dakika içinde oluyor sana 15 litre. Neden yapıyor hiçbir fikrim yok. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Bu kadar fark çok fazla. İlk kez görüyorum. Gruplarda paylaşan arkadaşlar oluyor bu fark asla yok. 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Ali Darbaz yazdı:

Hocam rölantide hareketsiz cokmu bekliyorsunuz. Benim bildiğim wolkswagen ölçüm yaparken hareketli zamanları ölçüyor. Yani boşta beklerkenki zamanları hesaba katmıyor. 

Ölçüm sadece hareket halindeki ölçüm olabilir. 

Yanlış biliyorsun Ali abi(en azından benim araçta öyle değil) rölantide 0.6 klima açık rölantide 1,2 lt oluyor anlık tüketim ve rölantide bekleme sürem ne kadar uzarsa yakıt ortalamam o kadar artıyor çünkü araç km yapmıyor ama km bazında harcadığı yakıt arıyor. Son yaptığım ölçümde herzaman 7.5 lt cıvarı yaktığım şartlarda klima ve rölantide bekleme süresini uzatmamdan dolayı(klima açmak için) 8.5 lt yakmıştım.

Geçen hafta doldurdum depoyu bende 0.1 lt fark çıktı 500 km'de bu fark 0.5 lt yapıyor ve bence makul. Sizin araçta bir terslik var bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Servet Aydın yazdı:

Rölantiyi dene. Yol pc sıfırla ve bak. Kangoo misal 20 litreyi aşıyor. Vwde aynı. 

Servet abi sıfırlamaya gerek yokki. Aracı yeni çalıştırmışsan(2 saaten fazla park halinde durmuşsa) 1. yakıt ortalaması sıfırlanmış olarak başlıyor. 1. yakıt ortalamasındada park halinde 3-4 dk klima açık ve toplamda 3-4 km yol sonrası o ortalamada 14 lt üstünü görmedim.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Uğur Kamil yazdı:

Servet abi sıfırlamaya gerek yokki. Aracı yeni çalıştırmışsan(2 saaten fazla park halinde durmuşsa) 1. yakıt ortalaması sıfırlanmış olarak başlıyor. 1. yakıt ortalamasındada park halinde 3-4 dk klima açık ve toplamda 3-4 km yol sonrası o ortalamada 14 lt üstünü görmedim.

Vw harici yok o yüzden sıfırlama gerekiyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Arkadaşın peugeot 207 aracında belirli bir hızın altına düşünce anlık tüketimi göstermiyor. Rölantiyi hatırlamıyorum. Anlık tüketimi göstermeyince ortalamaya dahil edip etmediği bilmiyorum. Etmiyorsa zaten aşırı saçma bir olay olur.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Mustafa Arıkan yazdı:

Arkadaşın peugeot 207 aracında belirli bir hızın altına düşünce anlık tüketimi göstermiyor. Rölantiyi hatırlamıyorum. Anlık tüketimi göstermeyince ortalamaya dahil edip etmediği bilmiyorum. Etmiyorsa zaten aşırı saçma bir olay olur.

Peugeot'larda 30km(20'de olabilir) altını göstermiyor. Aradaşta 207 vardı şuan 208 var boş bir zamanda rölantide sıfırlayıp bir denerim ortalama tüketim nasıl bir değer veriyor diye.

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Peki sapmayı bir kenara bırakırsak pompa degerleri bu arabaya göre fazla mı sizce ?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Aşırı derecede fazla. Yetkili serviste yazılım kontrolü, sonrasında düzelme olmaz ise enjektör geri dönüş hattı kontrolü 

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Vasfi Gişten yazdı:

Yaptıgım ölçümlerde bilgisayarın gösterdiği ile pompa ölçümünde 1lt gibi bir fark çıkıyor buda %20 sapmaya denk geliyor. Sapmanın bu kadar fazla olması canımı sıkıyor. En son pompa atana kadar depoyu fulledim ve deneme amaçlı ne kadar az yaktırabilirim diye normalde kullandığımdan çok daha sakin sürdüm hep. Bugün depoyu tekrar aynı istasyondan pompa atana kadar doldurdum ve 38.6lt yakıt aldı ve benim yaptıgım km 806 100km/4.78lt. Yol bilgisayarı 100km/3.8lt gösteriyor. İzmir’de trafik çok olmuyor ve ben genelde akşamları klimasız kullanıyorum aracı ortalama en fazla 15km yapmış oluyorum. Bir detay daha bu 806 km nin 260 ı şehirlerarası 120km/h sabit hız klimalı ve 4 kişi ile gerçekleşti. Sizce bu sapma normal mi ? Sizin araçlarınızdaki sapma ne seviyede ? hemde güncel yakıt tüketimlerini görme açısından okuyan herkesin kendi degerleri paylaşmasını rica ediyorum.

Her zaman kendi hesapladığımı referans alıyorum. Bilgisayarın neden farklı hesapladığını da pek sorgulamıyorum bir sürü kriteri olduğuna eminim.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Vasfi Gişten

DOd9o1.jpg

mXk5qy.jpg

Çizgisini hiç bozmadan 1lt az göstermeye devam ediyor. Bilgisayar 4lt pompa 5lt ... 😑

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Salı günü için servisten randevu aldım. Bu yazılım olayını servis anlar mı ? Yazılım dedikleri olay nasıl oluyor sürüm değiştirmeden parametrelerle oynayarak yazılım yapılabilir mi ? Servis sürüme bakıp yazılım yok diyebilir mi? Yazılım güncelse sıfırdan tekrar kurup format mantığı ile orijinal haline getirilebilir mi ? 😁

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Vasfi Gişten yazdı:

Salı günü için servisten randevu aldım. Bu yazılım olayını servis anlar mı ? Yazılım dedikleri olay nasıl oluyor sürüm değiştirmeden parametrelerle oynayarak yazılım yapılabilir mi ? Servis sürüme bakıp yazılım yok diyebilir mi? Yazılım güncelse sıfırdan tekrar kurup format mantığı ile orijinal haline getirilebilir mi ? 😁

+ olarak birde şikayetiniz olan durumdan bahsedin servise.

Yazılım zaten sayısal değerlerle oynayarak yapılıyor, araca farklı bir sürüm atılmıyorki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Benim yazılım lı Kangoo da bu hafta 2 kere depo ölçümü yaptım gösterge nin +1 lt fazlası çıktı yazılım öncesi çok yakın değerler çıkıyor idi 643 km yolda 255 TL ( 6.5 TL ) Euro dizel aldım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Uğur Kamil yazdı:

+ olarak birde şikayetiniz olan durumdan bahsedin servise.

Yazılım zaten sayısal değerlerle oynayarak yapılıyor, araca farklı bir sürüm atılmıyorki.

Anladım peki nasıl düzelecek bu durum aynı yazılımı tekrar mı yükleyecekler :) 

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Servis yazılım ücretini alıp tekrar orijinal yazılımı yüklüyor diye biliyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Artık yazılımsal sıkıntı mı yoksa mekanik bir sıkıntı mı var bilemiyorum meraktan gidicem servise kaç paraysa artık o yazılımı tekrar yükleteceğiz. 90km nin altındaki hızlarda takılırsam 3lt nin altına iniliyor araçla çok rahat tabiki yol bilgisayarına göre 😅

WXQP0N.jpg

Yorum bağlantısı

Tdci focus istikrarlı olarak 0,4 litre eksik gösteriyor. Birçok değişkene bağlı bir hesaplama hata payını normal karşılıyorum. Yeni üretilen araçların kataloğuna yazılan ş çi , ş,dışı gibi değerlerin reel tüketimden az olması belkide yol bilgisayarı verilerinden alınmasından olabilir.

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Aracın fazla yakması ya da fabrika verilerine ulaşamamasını o kadar kafaya takmıyorum aslında. Sinirimi bozan sapmanın çok fazla olması ne ise onu göstersin  ya da yakın bir değer. %20 sapma kabul edilecek bir şey  değil.

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Bugün sabah 9 da servisteydim temsilciye durumu anlattım dediği bütün arabalarda böyle kafaya takılacak bir şey değil diyor. Bende diyorum ki araba az yakmış çok yakmış umrumda değil şikayetim de o değil ne yakıyorsa onu göstersin yada yakın bir değer göstersin sapma çok fazla ikinci el aldım belki yazılım değiştirilmiştir diyorum servis formuna yazılım güncelleme kontrolü yazıyor olmaz dedim yazılım güncelse bile aynı yazılımı tekrar yüklesinler bu sefer hem formu güncellendi hemde teknisyeni arayıp bilgi verdi tabi ayrıca geri vites sorununu da anlattım akşam 5e kadar beklettiler ve 5 de dedikleri vites için parça değişmesi gerekiyor dedim bunun için neden bu kadar beklettiniz burada böyle çok yoğunuz ayrıca tamir etmeye uğraştık olmadı mecbur parça değişimi olacak dendi tamam dedim 300 kusur tl parça işçilik ile 500 tl onayı verdim cuma gününe parça gelecek ve yapacaklar. Yazılım güncellemesini soruyorum ecu en son yazılımı yüklendi dedi ücreti ne dedim bu kadar bekledik dedim iş emri kapanmadan göremiyorum dedi neyse arabayı getirdi yazılım güncellemesi benden dedi arabayı teslim aldım yol bilgisayarı hafızası aynen duruyor Bluetooth eşlenen telefonlarım

duruyor sizce servis yazılımı güncellendi mi ???

Bence güncellemede yapmadılar yapmadıkları içinde ücrette almadılar 🤪 (Son olarakta çeki demirini değiştirdiler)

Güncelleme : Yol bilgisayarı son veriler içler acısı az yaksın diye dikkatli kullandım 3.6lt tutturdum ama gel gelelim pompa değeri 4.89lt 1.3lt fark var 🙃

Z5OpGz.jpg

BOyNlG.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...