İçeriğe Yönlendir

Yol Bilgisayarı İle Gerçek Tüketim Arasındaki Fark (Volkswagen)

Vasfi Gişten

Recommended Posts

Vasfi Gişten

Evet servis kontrolü vs hiçbir fark yaratmamış bu sapma aynen devam ediyor bu arada arabaya bakımda yaptırmıştım.

Yol bilgisayarı:4.1lt

Pompa:4.9

86zv0r.jpg

DODbV1.jpg

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Diğer aynı model motor pololarda durum ne? Mesela benim tüm araçlarımda bu veriler virgülüne kadar doğru çıkardı hep. Bunun içinde 2,5 trasporter ve 1,4 üç silindirli fabia da var. 

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Diğer aynı model motor pololarda durum ne? Mesela benim tüm araçlarımda bu veriler virgülüne kadar doğru çıkardı hep. Bunun içinde 2,5 trasporter ve 1,4 üç silindirli fabia da var. 

Açıkçası çok fazla kullanıcı bulamadım dh de biri arabayı ilk aldığında yeni hevesi olarak bir iki paylaşım yapmış 0.3lt 0.4lt sapma olduğunu yazmış kullanım şartlarına ve tükettiği yakıta bakıyorum benim pompa değerleri ile hep yakın sonuçlar almış. Ortalama hızına ve kullanım şartları benimkinden iyi olmasına rağmen. Mesela söyle bir örnek vermiş 

836km yapmış 41.23lt yakıt almış pompa 4.92lt bilgisayar 4.6lt sapma 0.3lt.

Bende 848km yolu 4.9lt ortalamayla bitirdim en son ama ekran 4.1lt tabi :)

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Vasfi Gişten yazdı:

Açıkçası çok fazla kullanıcı bulamadım dh de biri arabayı ilk aldığında yeni hevesi olarak bir iki paylaşım yapmış 0.3lt 0.4lt sapma olduğunu yazmış kullanım şartlarına ve tükettiği yakıta bakıyorum benim pompa değerleri ile hep yakın sonuçlar almış. Ortalama hızına ve kullanım şartları benimkinden iyi olmasına rağmen. Mesela söyle bir örnek vermiş 

836km yapmış 41.23lt yakıt almış pompa 4.92lt bilgisayar 4.6lt sapma 0.3lt.

Bende 848km yolu 4.9lt ortalamayla bitirdim en son ama ekran 4.1lt tabi :)

Arabada başka sorun yoksa insan takılır buna. Zaman zaman dile getirirseniz belki vw işi çözer. Hani donanımı zayıf ama pahalı vw’lerin satılma sebebi servislerin araçların sorunlarına kafa yorup çözmesiymiş diyorlardı. Müşteriyi memnun ediyorlarmış..

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Arabada başka sorun yoksa insan takılır buna. Zaman zaman dile getirirseniz belki vw işi çözer. Hani donanımı zayıf ama pahalı vw’lerin satılma sebebi servislerin araçların sorunlarına kafa yorup çözmesiymiş diyorlardı. Müşteriyi memnun ediyorlarmış..

Bu konudan bahsedince servisteki temsilcinin tavrı hiç iyi değildi bu hepsinde böyle vs gibisinden zaten tutmaz diyor. Israrlarım sonucu zar zor ilgilendiler ilk gittiğimde yaptık dediler bir fark göremedim ikinci vites kolu için gittiğimde yine ilgilendik dediler ama ben tatmin olmadım açıkçası zaten sapma konusunda değişen birşey de olmadı. Bir daha sırf bu şikayet için gitsem belki daha çok ilgilenirler bu sefer İzmir’deki diğer servise gideyim en iyisi. Servise gidince nasıl bir yol izlemeliyim sizce bu araç gösterdiğinden fazla yakıyor deyince zaten öyle olur diye ezbere konuşuyorlar 🤪

tarihinde Vasfi Gişten tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Vasfi Gişten yazdı:

bu araç gösterdiğinden fazla yakıyor deyince zaten öyle olur diye ezbere konuşuyorlar 🤪

İnternette hatrı sayılır kullanıcısı olan bolca vw kullanmış ve kullanmaya devam eden üyesi olan forumdaki arkadaşlarda bu sapma yok denecek seviyedeyken bir benim araçta bu kadar büyük sapma olmasının mantıklı nedenını söyleyin diyin sizde. :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
bu araç gösterdiğinden fazla yakıyor deyince zaten öyle olur diye ezbere konuşuyorlar [emoji2957]

Bu kadar sapma yakın çevremde hiç duymadım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Bende en fazla o da kış aylarında ve rölantide beklemenin çok olduğu dönemlerde 0.4 -0.6 lt sapma oluyordu, enjektör temizliği ve kalibrasyonunsdan sonra o da 0.2 lt sapmaya kadar düştü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Fırsat bulduğumda diğer servise sadece bu şikayetim için götürücem vites kolu yüzünden ikinci planda kaldı kalibrasyon enjektör kontrolü vs ne gerekiyorsa yapın diyeyim bari.

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
(düzenlendi)

Bugün internette bir videoya denk geldim 1.4tdi 90lık comfortline ile uzun yol testi yapmış bir arkadaş yol bilgisayarı verilerini paylaşıyorum :
800km yol yapmış 40lt yakıt aldım diyor videoda pompa:5lt ekran 4.3lt sapma: 0.7lt

b686a172-8670-48e0-a51c-538e937ea8a6_664

Yine buradaki görüntüye bakarsak 700+200km menzil var hepsini yaptı sayalım 900km menzil oluyor 45lt de 5lt ye denk geliyor  yol bilgisayarı 4.3lt sapma yine 0.7lt 

804652dc-ed3d-4f89-a810-857c13cbd590_962

Videonun sonunda 1386km yi 63lt yakıt ile gittim diyor ve ekranda 3.9lt gözüküyor demiş pompa 4.55lt yol bilgisayari 3.9lt sapma 0.65lt

Ayrica videoda klima açık bekleme yaptığından bahsediyor buda ekrandaki tuketim değerini baya arttırıyor aslında buna rağmen sapması fazla.

Videodaki araçta 73bin km de. Peki volkswagen de bu kadar sapma görmedik diyen arkadaşlar ne düşünüyor acaba şimdi. 😑

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Ben; Polo, Yeti,,Golf, Jetta, Fabia, Altea ve tekrar Gplf sahibi olmuş biri olarak en fazla 0,2-0,3 kışın rölantide beklemenin çok olduğu durumlarda da 0,4 litre fark gördüm.
İncelemek isterseniz şuan ki aracıma da bakabilirsiniz.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
(düzenlendi)

Yanlış anlaşılmak istemem asla hepsinde böyledir veya yalan söylüyorsunuz demiyorum. Ama bu araçtada sapmanın olması şans mı ikimizimi buldu bu sorunlu araçlar(hemde bu 90lık versiyonu). Amacım genel bir kanıya varmak hepsinde  böyleyse servis köşelerinde kendimi yıpratmak istemiyorum. Zamana paraya yazık 😑 Forumdada çıkmadı ki bir dizel polo kullanan...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yanlış anlaşılmak istemem asla hepsinde böyledir veya yalan söylüyorsunuz demiyorum. Ama bu araçtada sapmanın olması şans mı ikimizimi buldu bu sorunlu araçlar(hemde bu 90lık versiyonu). Amacım genel bir kanıya varmak hepsinde  böyleyse servis köşelerinde kendimi yıpratmak istemiyorum. Zamana paraya yazık [emoji58] Forumdada çıkmadı ki bir dizel polo kullanan...

Ben bu sorun için para harcamazdım.
Hatta Bunu sorun olarak görmezdim.
Araçta yazılım yoksa, demekki bu böyleymiş der geçerim.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Vasfi Gişten yazdı:

Yanlış anlaşılmak istemem asla hepsinde böyledir veya yalan söylüyorsunuz demiyorum. Ama bu araçtada sapmanın olması şans mı ikimizimi buldu bu sorunlu araçlar(hemde bu 90lık versiyonu). Amacım genel bir kanıya varmak hepsinde  böyleyse servis köşelerinde kendimi yıpratmak istemiyorum. Zamana paraya yazık 😑 Forumdada çıkmadı ki bir dizel polo kullanan...

Demek ki vw sadece emisyonda değil, ekranda da hileye başvuruyor. Bu sorun başkalarında da varsa insanları yanıltmak adına iş çeviriyor olabilir. Daha az yakıyor algısı çok önemli. İnsanları çok az bi kısmı depo fulleme yöntemiyle yakıt ölçer. Çoğu ekrandan bakarak konuşuyor. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Bence bu bir sorun değil, rölantide çok beklemek ile alakalı. Farklı motorlara (1.6 Hitler motor, 1.9 Tdi, 1.4 Tdi, 1.2 Tsi) sahip bir sürü Vw grubu aracım oldu. Hatta belkide forumda en fazla çeşitte vw grubu araç kullanan kişiyimdir. Bekleme çok oldu mu fark açılıyordu.

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Mert Yeldan yazdı:

Bence bu bir sorun değil, rölantide çok beklemek ile alakalı. Farklı motorlara (1.6 Hitler motor, 1.9 Tdi, 1.4 Tdi, 1.2 Tsi) sahip bir sürü Vw grubu aracım oldu. Hatta belkide forumda en fazla çeşitte vw grubu araç kullanan kişiyimdir. Bekleme çok oldu mu fark açılıyordu.

Bende fazla bekleme olmuyor araç zaten start stop özellikli. Bu videoda izlediğim kişi uzun yol molalarda aracı stop etmemiş içeri ısınmasın diye. Ayrıca şurada yanılıyorsunuz rölantide fazla bekleyince ekrandaki tüketim aşırı derecede artıyor hali ile ortalamayı arttırıyor bu arkadaş rölantide beklediği halde sapma 0.7lt demekki klima açık rölantide beklemese sapma dahada artacaktı.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Vasfi Gişten

CTfdB7.jpeg

toplam yakıt:51.3lt
ortalama hız:27km
pompa:6.8lt

ekran:6.3lt

sapma:0.5lt

klima neredeyse hep açık

1.6tdci 95psi

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

15 depo dolumu.

EJ69Ih.jpg

Her depo dolumunda yaptığım ölçümlerde 0.2 lt eksik gösteriyor ekran.

Az yakıt almadım, hep depo dolumu ile yakıt alıyorum.

Ölçümlerimde hep aynı sonuç çıkıyor. 

Aracım 1.6 tdci 115hp focus mk3

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Bugün doldurdum ben de depoyu.

1295km yaptım. Toplamda 82,93lt mazot aldım. Pompa verisi; 6,40lt/100km

Yol bilgisayarı verisi; 5,7lt/100km

Arada yaklaşık %12 sapma oldu. Normalde bu kadar sapma olmuyordu. Bu şekilde parçalı alımlarda sapma artıyor. (Son alımda depo fullendi.)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Yarım litreye kadar sapmayı normal karşılıyorum üstü gerçekten tat kaçırıyor 😁

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Demek ki depo bitmeden bi 30 liralık mazot alınsa bizde kendimizi kandırırız [emoji12] hesapta tutar

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Vasfi Gişten yazdı:

CTfdB7.jpeg

toplam yakıt:51.3lt
ortalama hız:27km
pompa:6.8lt

ekran:6.3lt

sapma:0.5lt

klima neredeyse hep açık

1.6tdci 95psi

Çok enterasan. Aldığım araçlara ilk başta bu testi yaparım ben. Çünkü yakıtı ekrandan bakarak hesaplamak kolaylıktır. Doğruysa içim rahat eder. Hemen depo doldurur, tabanca atınca bıraktırırım. Sayaç sıfırla ve depoyu bitir. Aynı pompadan yine tabanca atınca ölçüm yap. 

en son bu mazda da yaptım. Virgülden sonraki hane birebir doğru çıktı. Bu başlık yüzünden kendimi şanslı hissetmeye başladım. 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Her ayki geleneksel yakıt fulleme işini bugün yaptım yine :)
500 km yol yaptım, yol bilgisayarı 7.9 lt yaktın diyor. Pompa atınca bıraktık(40.5 lt), pompaya görede 8.1 lt yakmışım. 100 km'si şuzun yol gerisi %90 2-3 km kısa mesafe kullanımı. Havalar soğumaya başladığı için çok fazla hareket halinde ve park halindede klima kullanmadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Vw nin ortalama hesaplama algoritması biraz tuhaf. Tiguan icin konusuyorum, iki ayrı yuz km de ki tuketim ekranı var. İlki arac sogukken olcmeye baslıyor motor soguduysa bir sonraki startta sıfırlanıyor. Digeri tum zamanlar ortalamadı. Mesela 40 km gidiyorum 5.6 litre yaktıgını soyluyor. Motor soguyor aynı yolda aksam yokus yukarı cok dur kalk var diye 7.2 oluyor. Bu benzer sekilde her gun surus olursa olursa iki rakamın ortalaması olur diye dusunuce oyle olmadıgını goruyorum. Hatta bir kac kere iki ayrı warm up periyodu diyebilecegimiz surustede sehir ici kullanından oturu 9 litrelere cıksa da tum zamanlar ortalamadı artacagına dustu. Motır sogudutsa sıfırdan baslıyor hesaba. Demekki agırlıklı ortalama almanın dısında baska degiskenlere gore de hesaplamayı surekli sekilde yapıyor olmalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...