İçeriğe Yönlendir

Odalara Uydu Kablosu

Macit Aliyev

Recommended Posts

Mustafa YILDIRIM
Ali Cihangiroğlu yazdı:

size lazım olan bu alet

next_10_20.jpg

bu çatıdaki multisviç,  çanak yada çanaklardan gelen sinyali  20 daireye yada 20 odaya ayrı ayrı dağıtan alet, bu çıkışların herbirine uydu alıcı takarsanız 20 odada ayrı ayrı kanal izlersiniz, sizin evdeki durum sanırım şu, bu 20 çıkıştan 1 tanesi sizin daireye geliyor, o ucu dağıtırsanız her oda aynı kanalı izler başka şansın yok, her odaya uydu alıcı taksanda durum değişmez, aynı kanal izlenir,   emin olmadığım kısımsa şu, sen bu resimdeki aleti alıp dairene gelen tek uca bağlayıp bir daha 20 odaya bölebilirmisin, dıdısının dıdısı kısmı bu işte, olmaz diye biliyorum, bu alette 300 tl. civarı fiyata sahip.

Bu cihaz sadece bina merkezi sitemi için kullanılır ve quattro lnb ile çalışır ve birde digitürk bağlamak ve karasal yayın girişi için bağlantı girişi bulunur. Bu cihaz daire içine bağlanmaz. Daire içinde birden fazla tv izlemek için yada multiswitch ten ayrı bir bir hat çekmek gerekir. Yada daire balkonuna çanak montajı yapılır. (Site yönetimi izin veriyorsa)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mustafa YILDIRIM yazdı:

Bu cihaz sadece bina merkezi sitemi için kullanılır ve quattro lnb ile çalışır ve birde digitürk bağlamak ve karasal yayın girişi için bağlantı girişi bulunur. Bu cihaz daire içine bağlanmaz. Daire içinde birden fazla tv izlemek için yada multiswitch ten ayrı bir bir hat çekmek gerekir. Yada daire balkonuna çanak montajı yapılır. (Site yönetimi izin veriyorsa)

Daireye tek kablo geliyor. Farklı odalarda farklı cihazlar ile farklı kanallar izlemek için ne yapmak lazım?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

Çatıya yakın iseniz multiswitch te de boş yer varsa ikinci bir kablo çekilecek.

Yada balkona çanak takılacak

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
(düzenlendi)

1 hafta önce taşındığım için benzer konuları ben de araştırdım.

Sizdeki kablolardan birisi çatıdan geliyordur muhtemelen o da siyah bantla işaretlenmiş olandır..

Ayrıca çok önemli, tek tek bunları birbirine bağlasanız bile televizyonunuz sinyali göremeyebilir çünkü merkezi sistem için ufak bir ayar gerekiyor. Uydu ayarından DiseqC açılacak.

Benim izlediğim videoda bi tane dayı uzun uzun anlatmış bu gibi durumlarda neler yapılabileceğini, o video tam sizin durumu anlatıyor.

tarihinde Emre Şimşek tarafından düzenlendi
DiseqC
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Bu bağlantıyı kim yaptıysa diplomasını çöpe atsın.

Ben o iki kablonun birbirine bağlı olduğunu düşünmüyorum bi açın bakalım ne çıkacak altından.

Bu uçlar muhtemelen odalardan geliyor olabilir. Yani odalardan buraya gelmiş ve buradan bir yere gidecekler. Dağıtıcı benzeri bir ürün gerekiyor onu takmamışlar. 

https://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/1-uydu-anteni-ile-3-tv-baglayan-3-girisli-uydu-dagitici-splitter-3-lu-splitter-anten-toplayici-uydu-452348367?utm_source=google-pla&utm_medium=paid-search&utm_content=329289768901&utm_term=64459572605&ga_prodid=452348367&ga_merchantid=128220161&scxid=14489-145818-2357-0&sc_gcsp=gg&gclid=CjwKCAjwx_boBRA9EiwA4kIELmwTN3gmFuwsXoWa62dF6UL9Kz7CmOG_uucI8FERaR9n7p4lS7nN8hoCfO4QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Diplomayı çöpe atacak bir durum yok hocam sizde elektrikçiyi hemen harcadınız :) 

Tamamen müteahitin maliyet kaygısından kaynaklı. Zaten arkadaşlar uzun uzun yazmış. Dağıtıcıdan genelde tek kablo gelir. Evde hangi odada tv kullanılacaksa o odaya giden kabloya bağlantı yapılır. 

Her odadaki tv prizleri aktif olsun istenirse bu defa tv prizlerinin kablolarının hepsi doğrudan dağıtıcıya kadar ulaşması gerekir. Bu yukarıda dediğim gibi maliyet açısından tercih edilmiyor. Olay bu anlayacağınız :) 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Bi uydu yapanı getirin 1 saatte halleder, bu kadar uğraştığınıza değmez. Bugün hem kablonet hem uydu için tüm odaları ayarlattım :) 2 saatte bitirdi eleman :p

kablonet kablotv olacaktı yanlış olmuş :P

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mustafa YILDIRIM yazdı:

İşte emin olmadığım kısımda buydu, olmaz diye biliyordum zaten, yani bu aletten çatıda var ve size tek kablo geliyorsa siz bu aletten alıp o uca bağlayıp hattı çoklayamazsınız, olmuyor yani....

Sonuç olarak denildiği gibi merkezi sistemden her oda için ayrı hat gelecek yada ayrıca çanak takacaksınız, başka yolu yok, bende 5 ayrı hat vardı sanırım, genelde kablo masrafından müteahhit kaçar yada elektriikçinin azizliğine uğrarsınız bu hatlat ya konmaz yada var denir ama yoktur :) ben şanslıymışım,  ha başka yoluda var, yönetimle konuşun ve dağtıcıyı değiştirip daha fazla olan çıkışlı birşey alın,kabloları daireye yollama derdi yoksa kolayca hallolur, dışardan çatıdan kablo sallama iş çok çirkin olur çünki...

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Site görevlisi çatıdan bizim kata gelen kabloyu buldu ordan sallayınca evdekini tespit ettik. Ana kablo bantlı olanmış. Diğeri de salonunmuş. 6 ayrı odada uydu prizi var. Oyüzden çatıdan tek ana kablo geliyor eve. Diğer odalara bu kutudan bağlamam gerekirmiş. Bir odayı bağladım kabloların doğru kablo olduğundan emin olduktan sonra tv'yi açtım fakat sinyal gelmeyince @Emre Şimşekin söylediği gibi Diseq ayarı yaptım oldu. Bu kısım çok önemliymiş. 

Ozaman 2 farklı odada ayrı kanalları izleyemeyeceğime göre (çatıdan ayrı bir kablo indirmek zor olur, uğraştırmak istemiyorum görevliyi, balkona çanak koymaya izin yok) 2 odada da aynı kanalları izlemek için splitter kullanırsam evin içinde olur mu?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Mais Jannataliyev yazdı:

Yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Site görevlisi çatıdan bizim kata gelen kabloyu buldu ordan sallayınca evdekini tespit ettik. Ana kablo bantlı olanmış. Diğeri de salonunmuş. 6 ayrı odada uydu prizi var. Oyüzden çatıdan tek ana kablo geliyor eve. Diğer odalara bu kutudan bağlamam gerekirmiş. Bir odayı bağladım kabloların doğru kablo olduğundan emin olduktan sonra tv'yi açtım fakat sinyal gelmeyince @Emre Şimşekin söylediği gibi Diseq ayarı yaptım oldu. Bu kısım çok önemliymiş. 

Ozaman 2 farklı odada ayrı kanalları izleyemeyeceğime göre (çatıdan ayrı bir kablo indirmek zor olur, uğraştırmak istemiyorum görevliyi, balkona çanak koymaya izin yok) 2 odada da aynı kanalları izlemek için splitter kullanırsam evin içinde olur mu?

Daha önce söylediğim gibi splitter kullanarak yada kabloları birbirine bağlayarak aynı kanalları ( yada aynı polaritede olan ) kanalları izleyebilirsiniz.

Tercih size kalmış her iki şekilde yayın izlenebilir. Spliter kullanılırsa temiz bir işçilik olur ve arıza durumunda çözümlenmesi daha hızlı ve pratik olur.

Kullanılmayan prizlerde yada iç tesisatta sıkıntı varsa sinyal yavaşlama riskine karşı; çatıdan gelen kablo ile salon+izleyeceğiniz odanın kablosunu birleştirerek yayın izleyebilirsiniz.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Mustafa YILDIRIM yazdı:

Ali hocam yanlı anlaşılma olmasın. Ben ek olarak uydu işi yapıyorum. Bugüne kadar bir çok merkezi sistem bulunan binada uydu arızasına gittim. Eski binalarda Çatıdan tek uydu sinyali gelir, hangi odada tv kullanılacaksa o odanın hattına dağıtım yapılır.

Yeni yapılan binalarda çatıdan 2 tane uydu sinyali gelir. Genelde birisi salon diğer sinyalde oturma odası yada mutfak şeklinde bağlanır. 

Yada bazı toki binalarında çatıdan gelen uydu sinyali sinyal dağıtıcı (splitter) ile yapılıyor ama mantık yine aynı şekilde çalışıyor. Yani Farklı sinyal bandında ki yayınları diğer odalarda izleyemezsiniz. Splitter olunca sadece temiz bir bağlantı şekli oluyor.

Yani çatıdan her oda için kablo gelen bina hiç görmedim. 🙁  En fazla 2 kablo gördüm.

doğrudiyorsun, genelde öyle olur ama bizim kooperatifte öyle yapmadık, bizde her odaya çatıdaki merkezi sistemden ayrı hat gelir, bizde bol kese anlayacağın, salonda 2 bağımsız hat var, mutfakta var, etti 3, yatak odasında oturma odasında var etti 5, sadece küçük oda var yatak odasına bitişik, onun duvar ortak olduğundan paralel çekmişler yatak odasına :)

kısaca bende 5 hat var çatıdan gelen ve hepsi bağımsız hat, bizzat kontrol ettim, çatıdan itibaren, utanmasalar banyo ve wc lerede hat çekecekler :)  3 katlı 6 daireli bina bizimki, her daire böyle, 30 40 gibi çıkışı olan dağıtıcı var çatıda, biraz kablo masrafı olmuş o kadar.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Peki arkadaşlar mutfakta bir duvarda internet girişi var diğer duvarda da uydu prizi var. Uydu prizini bu internet girişi ile kolay bir şekilde değiştirebilir miyim? Tv yi internet girişinin olduğu duvara takmak istiyorum oyüzden.

AO5WJX.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

tam arkasındaysa matkapla aç bir delik sok kabloyu diğer tarafa yada paralel yap iki taraftada izle, tabi iki tarafta aynı anda başka kanal izleyemezsin...

öncesinde prizleri söküp kablolara bak, ne tarafa giiyorlar, yanlışlıkla matkap kabloya falan denk gelmesin...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mais Jannataliyev yazdı:

Arka duvardakı kablo hiç aklıma gelmemişti☺️ Bunu deneyeceğim. 

tam arkadaysa delik bile olabilir, genelde paralel atarlar kabloyu, kablodan çalarlar yani :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...