İçeriğe Yönlendir

Muayenede, Tescil Tarihi/Fabrika Çıkış Tarihi Sorunu

Haşmet Güngör

Recommended Posts

Doğan Arşiray

sıfır km aracı olanları ilgilendiren bir durum. bizi bozar yani :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Ticari araçta kötü bir durumdu.

Sıfır aldığımız pickupı 7. ayında muayene sokmuştuk. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

geçen gün dacia dokker ile çevirmeye girdim. muayene yok dedi bilgisayara bakıp. muayene kağıdını görünce tamam varmış dedi. ne ki bu şimdi?

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
Dogan Arsiray yazdı:

geçen gün dacia dokker ile çevirmeye girdim. muayene yok dedi bilgisayara bakıp. muayene kağıdını görünce tamam varmış dedi. ne ki bu şimdi?

Eskiden olsa "çorba çıkarmı" olayı derdim, şimdi bilmiyom😀

Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva

"Emsal karar" ibaresiyle, biraz okuyucuya gaz da verilmiş sanki.. zira, hazreti POLNET in, bu karar esas alınarak, bir anda (yani, yüksek mahkeme süreçleri olmadan) güncellenmesi zor olur bence.

Pilav daha çok su kaldırır, ama değişiklik süreci başladı diyebiliriz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Benim bildigim prosedur ulkeye giris tarihidir baz alinan tarih. Ben aracimi 27 Kasim 2014 te sifir aldim ve ilk muayene aracin ulkeye giris tarihi olan 24 Ekim baz alininca 24 Ekim 2017 olarak gorunuyordu. Uygulamanin dogru oldugunu dusunuyorum. Sifirda olsa 1 2 yil bekleyen araclar olabiliyor. Hic kimse de diyemez ki ben aracimi 1 yil kullanmadim o yuzden muayeneyi de 1 yil gec yaptiririm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

arabayı trafiğe sokarken muayene yapılmıyormu gümrükten alınca mesela. o nedenle başlangıç tescil tarihi olur.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
arabayı trafiğe sokarken muayene yapılmıyormu gümrükten alınca mesela. o nedenle başlangıç tescil tarihi olur.
Trafige sokarken degil. Trafige sokarken kim muayene yapiyor ki :) Gumruk giris tarihi ile tescil tarihi farkli olabiliyor. Ornekleme yapmistim. Mantikli olan tescil tarihi degil. 2019 yilinda 2018 model sifir arac satiliyorsa tescil tarihine bakmak hata olur.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

2. el araç alınca yeni ruhsatta muayene tarihini yazıyorlar. 0 araç alınca çıkan ruhsatta muayene tarihi yazmıyormu?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
2. el araç alınca yeni ruhsatta muayene tarihini yazıyorlar. 0 araç alınca çıkan ruhsatta muayene tarihi yazmıyormu?
Yaziyor ama tescil tarihine gore degil ulkeye giris tarihine gore yaziyor. Yukarida ornekledim. Aracimi 27 Kasim 2014 te sifir aldim ve ulkeye giris tarihininde 24 Ekim 2014 oldugunu biliyorum. Ruhsatta ilk muayene 24 Ekim 2017 yaziyordu.
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Mantıklısıda o zaten. Eskiden model konusundada saçmalık vardı. 
2006'nın 10. ayında 2007 araç almıştık, hangi mantıkla böyle bir uygulama yapıyorlardıki.

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
Metin Akbal yazdı:

Uygulamanin dogru oldugunu dusunuyorum. Sifirda olsa 1 2 yil bekleyen araclar olabiliyor

Yağı kötü olur. Onada muayenede bakmıyorlar.

Bence tescil tarihi olması gereken

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Musalli

Peki şöyle bir durumda nasıl olur. Araç ilk tescil tarihi 26 haziran. Ama ruhsatta muayene geçerlilik tarihi 01 Ağustos yazıyor. Ben de muayene için 01 Ağustosu bekliyorum. Yanlış yapmıyorum inşallah. İçime kurt düştü konuyu görünce.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Peki şöyle bir durumda nasıl olur. Araç ilk tescil tarihi 26 haziran. Ama ruhsatta muayene geçerlilik tarihi 01 Ağustos yazıyor. Ben de muayene için 01 Ağustosu bekliyorum. Yanlış yapmıyorum inşallah. İçime kurt düştü konuyu görünce.
Ruhsattaki muayene tarihi gecerlidir. Tescil olaydan bagimsiz.
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Baris Akkaya

merhaba, aranizda yeniyim. Danimarkadan yaziyorum.klavyede  Türkce harfler olmadigi icin bazi harfleri yazamiyorum kusura bakmayin.

ilk tescil tarihi aslinda aracin bayiden musteriye plaka takilip verildigi gunun tarihi olmasi gerekir. ve bayi garanti kapsami o gunden itibaren gecerli olmaya baslar.

yaptigim arastirmalara gore  plaka veya sahip degisikligine maruz kalan araclarda o gun icin emeur o gunun tarihini yazmis gecmis. alat yapi hazirlanmadan degisiklige gidildigi icin boyle bir cok ruhsatli arac varmis piyasada. hatta bir tanesinde memur aracin ilk cikis tarihini 1899 olarak yazmis. gulermisin aglar misin. benim sorunum ben aracimi yurtdisina getiridim, arac ilk tescil tarihi 10-06-1993 oldugu icin o  1193 yilindaki gelen kurallar dahilinda muayeneden gecmesi gerekiyor. mesela  katalizatör isteniyor. 1984 katalizatör olamadigi icin eger bu yanlisi duzeltmez isem arabama katalizatör takmam gerekecek ve vergisini 1993 model olarak odemek zorunda kalacagim.

1984 model aracimin ilk tescil tarihi 10-06-1993 olarak gorunuyor.

aracimin ilk tescil tarihini nasil bulabilirim. benim tahmin ettigim kadariyla arac ilk sahibinden el degistiriken o gunki tarih yazilmis ve oylece kalmis.buda benim icin sorun teskil ediyor. ruhsati yenileyip bu hatayi duzeltmek icin nasil bir yol izlemeliyim.

bilgisi olan arkadaslar paylasir ise sevinirim .iyi gunler dilerim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sorun sizin açınızdan ciddi imiş. 

Geldiğinizde emniyetle görüşmeniz ve ne olmuş da tescil tarihi değişmiş. bunu öğrenmeniz gerek..

Bizim kanaatimizce,

Araç bir şekilde trafikten çekilmiş ve daha sonra tekrar tescil edilmiş. Ancak bu durumda tescil tarihi değişir. 

İlk tescil neden değişiyor, bunu da anlamış değilim ama araç tekrar trafiğe sokulunca değişiyor. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

oralarda bir tofaş dolaştığını bilmek çok güzel.

ruhsattaki tescil tarihi kolay değişmez, burada bile yaşasanız, şubeye gitseniz de değişmez? oradaki yasayı tam bilmiyıorum ancak, üretim yılı bilgisi yeterli olmuyor mu muayene için. yani tofaş tan yazı alabilseniz şase no ile?

Bu araç şu tarihte üretilmiştir diye?

Yorum bağlantısı
Baris Akkaya
Çağlar Bayur yazdı:

oralarda bir tofaş dolaştığını bilmek çok güzel.

ruhsattaki tescil tarihi kolay değişmez, burada bile yaşasanız, şubeye gitseniz de değişmez? oradaki yasayı tam bilmiyıorum ancak, üretim yılı bilgisi yeterli olmuyor mu muayene için. yani tofaş tan yazı alabilseniz şase no ile?

Bu araç şu tarihte üretilmiştir diye?

Mehmet Ozyurek yazdı:

Sorun sizin açınızdan ciddi imiş. 

Geldiğinizde emniyetle görüşmeniz ve ne olmuş da tescil tarihi değişmiş. bunu öğrenmeniz gerek..

Bizim kanaatimizce,

Araç bir şekilde trafikten çekilmiş ve daha sonra tekrar tescil edilmiş. Ancak bu durumda tescil tarihi değişir. 

İlk tescil neden değişiyor, bunu da anlamış değilim ama araç tekrar trafiğe sokulunca değişiyor. 

Bir kisi kendi aracini bayiden sifir almis . fakat plakalara TR ibaresi geldiginde yeni plaka almak icin muracat ettiginde ilk tescil tarihini o gunun tarihini yazmis gorevli. yani arac tekaradan 

sifir bayiden alinmis gibi olmuyor  mu?

Caglar abi bu sorunlari cozemez isem biraz zor dolasacagim . birde aracin CoC belgesine ulasmam gerekiyor. TOFAS bursa yi aradim boyle bir belgenin onlarda olmadigini ve yardimci

olamayacaklarini soyledirler. :( 😒 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Baris Akkaya yazdı:

Bir kisi kendi aracini bayiden sifir almis . fakat plakalara TR ibaresi geldiginde yeni plaka almak icin muracat ettiginde ilk tescil tarihini o gunun tarihini yazmis gorevli. yani arac tekaradan 

sifir bayiden alinmis gibi olmuyor  mu?

Caglar abi bu sorunlari cozemez isem biraz zor dolasacagim . birde aracin CoC belgesine ulasmam gerekiyor. TOFAS bursa yi aradim boyle bir belgenin onlarda olmadigini ve yardimci

olamayacaklarini soyledirler. :( 😒 

o model yılında CoC belgesi yoktu benim anladığım, 1984 ab yoktu zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

şimdi son durum bu araba Tr plaklaı ve danimarka da mı kalacak . muyeneye mi grimesi lazım plaka mı değişecek?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Gümrük girişli olanlarda ilk tescil olayı diyeceğim ama burada isler biraz karışık galiba.

Yorum bağlantısı
Baris Akkaya
Çağlar Bayur yazdı:

şimdi son durum bu araba Tr plaklaı ve danimarka da mı kalacak . muyeneye mi grimesi lazım plaka mı değişecek?

araba tarafikten cekildi ve g plaka alinarak surerek  bdanimarkaya getirdim. araba burada muayeneye girecek ve vergisi odenecek. ilk trafige cikis 1993 gorundugu icin haliyle vergide pahali olacak .benim 1984 model secmem deki amac burada 35 yas uzeri araclar nostaljik geciyor ve 8 senede bir muayene giriyor.senede maksimum 8bin kilometere yapabiliyorsun gibi bazi degisik kurallari var. danimarka trafik sistemine girecek. daha CoC uygunluk belgesini tofas bulamiyoruz bizde ogle bir belge yok deyip telefonu kapatti. bu yanlisliklar duzelmeden zor olacak. noterden mi duzelecek trafik subeden mi duzelecek internetten bakiyorum tam bir sonuc alamadim henuz. benim bildigim kadari ile ne olursa olsun arabanin ilk tarafige ciktigi tarih hep ayni kaliyor olmasi gerektigini dusunuyorum. burada hep ayni hic degismez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Baris Akkaya yazdı:

araba tarafikten cekildi ve g plaka alinarak surerek  bdanimarkaya getirdim. araba burada muayeneye girecek ve vergisi odenecek. ilk trafige cikis 1993 gorundugu icin haliyle vergide pahali olacak .benim 1984 model secmem deki amac burada 35 yas uzeri araclar nostaljik geciyor ve 8 senede bir muayene giriyor.senede maksimum 8bin kilometere yapabiliyorsun gibi bazi degisik kurallari var. danimarka trafik sistemine girecek. daha CoC uygunluk belgesini tofas bulamiyoruz bizde ogle bir belge yok deyip telefonu kapatti. bu yanlisliklar duzelmeden zor olacak. noterden mi duzelecek trafik subeden mi duzelecek internetten bakiyorum tam bir sonuc alamadim henuz. benim bildigim kadari ile ne olursa olsun arabanin ilk tarafige ciktigi tarih hep ayni kaliyor olmasi gerektigini dusunuyorum. burada hep ayni hic degismez.

hiç bilmediğim bir konu ancak ne bilgi alabilirim araştırayım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...