İçeriğe Yönlendir

Anzer Balı

Erdem Bozkurt

Recommended Posts

Erdem Bozkurt

Herkese merhaba,vücüt direncini arttırmak maksadıyla tedavi gören kayınvalidem için anzer balı arıyorum,bulmak duyduğum kadarıyla zormuş,karadenizde ikamet eden forumdaşlardan yardımcı olabilecek varsa sevinirim,teşekkur ederim...

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Bir şekilde buluruz illakı arıcı tanıtıklar var ama oldukça pahalı bir baldır. Geçen sene 1 kilosu 900-1000 tl değişiyordu. Nekadar almayı düşünüyorsunuz yarın bir sorarım isterseniz.

Birde bu aylarda stoklarda kalmışsa ancak bulunabilir, önümüzdeki aydan sonra yeni bal sağımları yapılınca bulunması birazdaha kolay olur ve bal çok olursa belki fiyatındada ufakta olsa indirim olur.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Bende bu balın abartıldığını düşünüyorum fakat şuda var florası 1970 li yıllarda hacettepe tarafından araştırılıp sadece orada bulunan endemik bitkiler olduğu tescillenmiş. Zaten bal her sene ankaraya gidip eğer tescilli çiçekten alınmamış özütlü bal bulunan kovan varsa onlar anzer etiketi alamıyor. O bölgeye yakın aynı çiçeklerden oluşan flora var ama bikaç çiçek eksikmiş. Ayrıca diğer yaylalarda ağaç varken bu yaylada olmadığı, tamamen çiçekten üretilen ağaç salgısından yapılmayan bir bal olduğunu biliyorum. Bu sene balın bol olduğunu duydum

Gerrçeğini almak için anzer ballıköy kooperatifi gibi bir ismi var webden bulup sipariş verebilirsiniz.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Kestane balı birçok şeye faydalıdır der eskiler, resmi olarak bir belgesi varmıdır bilgim yok ama işede yarar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

5 kilo bal 100 lira beyler kalp kırmaya değmez... 😅

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Osman Yücel Çetin yazdı:

Kalp kırılacak ne var ben görmedim 

Uğur Kamil yazdı:

Kestane balı birçok şeye faydalıdır der eskiler, resmi olarak bir belgesi varmıdır bilgim yok ama işede yarar.

İzmir'de Kemalpaşa'da hommade var. Tesadüf aldım tadım sonrası. Şimdi oradan geliyor aylık olarak. Bazen göndermiyor ayarı tutmadı diye 

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Servet Aydın yazdı:

Kalp kırılacak ne var ben görmedim 

İzmir'de Kemalpaşa'da hommade var. Tesadüf aldım tadım sonrası. Şimdi oradan geliyor aylık olarak. Bazen göndermiyor ayarı tutmadı diye 

Abi şuan ben de göremiyorum. :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Osman Yücel Çetin yazdı:

Abi şuan ben de göremiyorum. :)

Temizlik imandandır 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Osman Yücel Çetin yazdı:

Arı bile beğenip yemediği balmı olur?

Servet Aydın yazdı:

Ben bal sevmiyorum ve çok nadir hasta olunca yerim sadece. Dayım izmitte bal işiyle uğraşıyor o gönderiyor her sene :) 
Bal öyle her yerden ve herkezden alınmaz, hileleri çok çünkü. Senin aldığın kişi işini hakkıyla yapanlardan biri demekki Servet abi.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Servet Aydın yazdı:

İzmitte nerede yapıyor. Köylerdir ama hangisi 

Tam neresi olduğunu bende bilmiyorum kartepeye yakın biyerde hiç gitme fırsatım olmadı bu kış bir aksilik olmazsa gitme düşüncem var.

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Zeytinyagi ve bal konusunda en kapsamli ve uzun soluklu arastirmalar japonya ve ingilterede yapilmis. Oyleki iki nesil suren calismalar. Balda cikan sonuc; kestane bali sifa yonu en guclu olan bal. Ayrica bal gida degil sifa kaynagi. Kahvaltida yeme aliskanligi nerden gectiyse bize!
Zeytinyaginda durum dahada ilginc. Hakiki olduktan sonra hangini uygun fiyata bulursaniz onu alin tuketin. Gerisi sadece danak tadi. Fayda yonunden vucudun aldiklari arasinda kan tahlillerinde hicbir kayda deger fark gorulmemis. Soguk ve sicak sIkIm dahil.
Universitedeyken karsima cikmisti bunlar. Keske o zamanlar bir kaydini alsaydim. Boyle kulaktan duyma gibi konusmaktan cok daha faydali olurdu ama olsun. Surda dursun buda.
  • Beğen 1
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
A. Yıldırım Yıldız yazdı:

Ayrica bal gida degil sifa kaynagi. Kahvaltida yeme aliskanligi nerden gectiyse bize!

Kestane balını istesende öyle doya doya yiyemezsin. Günde 1-2 kaşıktan fazlası hertürlü rahatsızlık veriyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Kestane balını istesende öyle doya doya yiyemezsin. Günde 1-2 kaşıktan fazlası hertürlü rahatsızlık veriyor.

Cocukken cok cektim bilirim. Gozumu actigimda doktor hemsire gordugumun sayisini bilmiyorum. Lakin vucut herseye adapte oluyormus. Simdi gunde git gellerle birkac kasik kacamak yapiyorum arada. Memleket bursa. Dededen kalma kovanlarda var kestanelikte. Hani arap yagi bol bulunca dedikleri misal herhal.
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Babam bir kaseyi ekmek batıra batıra yiyince, yoğun bakımlık oldu [emoji1]

Kestane balına dikkat, 1 çay kaşığı günde yeterli.
Yorum bağlantısı
Ersel  Yıldız
(düzenlendi)

Anzer bolgesine yakin olan bir hocamin sözü: "anzer dagindaki ciceklerden elde edilen balin kilosu 1000 tl. Karsisindaki dagdaki ciceklerden  elde edilen balin kilosu 100 tl. Arada bir set mi var. O tarafin arisi bu tarafa bu tarafin arisi o tarafa hic gecmiyor mu? 🙂 Reklamlara fazla kapilmamak lazim diye dusunuyorum.. bu arada mevlam kavinvalidenize sifa ihsan eylesin

tarihinde Ersel Yıldız tarafından düzenlendi
Harf yanlışlığı
  • Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Arıcıların çoğu kovanın üstüne şeker, glikoz koyuyor. Arı çiçek balı yerine şeker balı yapıyor. Bal gerçek bal ama faydası yok. 

Ben amasra’da kadınlar pazarından kestane balı almıştım. İyiydi. Gürcistan’da da güzel ballar yapılıyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

kovanın üstüne şeker, glikoz koyuyor

bu bilgi kesin  bilgimi ? yani gözünüzle gördünüzmü 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Gök yazdı:

Evet. Bu olay yaylada gözüme çarptı. Doğu karadenizde. Hatta adam 3 kovanı kendine ayırmış, uzağa koymuştu. Onlardan çıkan balı kendi evine götürüyormuş. Satacaklarını şeker ve glikozdan üretiyordu. Çok var böyle. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Evet. Bu olay yaylada gözüme çarptı. Doğu karadenizde. Hatta adam 3 kovanı kendine ayırmış, uzağa koymuştu. Onlardan çıkan balı kendi evine götürüyormuş. Satacaklarını şeker ve glikozdan üretiyordu. Çok var böyle

o kovanlarda muhtemelen arı flan yok olabilir.

hiçbir arıcı arılığın içinde bir kovanın üzerine yada açıkta herhangi bir yere şeker, şerbet kek vs bişey asla bırakmaz. bırakırsa arılar yağmaya başlar savaş çıkar arılıkta birbirlerini öldürürler yok eder koloniler

arı öyle bir hayvanki 10 km civarında heryeri gezebilir gözle görülür herhangi bir mesafedeki şekeri gelir yer geri döner kendine yiyceği bal için o kovanlardan 100 metre ileri kovana koymayacığını arıcı bilir

şerbet kovanın içindeki şurupluğa konur. kışın şerbet ve kek vermesseniz arı zaten ölür. yaşama şansı yok arıcı arıyı kovanda bal bırakarak besleyemez o zaman kendi aç kalır 

dayım arıcı yıllardır giderim yardım ederim . az çok öğrendim bu sektörde pis iş yapan hersektörde olduğu kadar vardır.

ama yazdığınız tarzda olma ihtimali kağıt üstünde ve pratikte pek mümkün olmaz muhtemelen arılarını henüz bölgeye getirmemiştir ön hazırlıkları yapıyordur vs bir sebebi olabilir.  

özetle arıya mutlaka şeker ve şerbet verilir ama arının aç kalacağı dönemde kendi yesin diye. çiçekler coşmuşken arı bal yapmaya başladığında kesilir bu destek arı kendi yapar balını

sadece bildiklerimi aktarmak istedim forumda kendi arıcı olanda var. görürse oda doğrudur yada yanlıştır bu bilgiler diye yorum yapacaktır

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan
Ali Gök yazdı:

Malesef ben de gördüm. Etrafımda arıcılık yapan tanıdıklarım var. Kendim 1 kere görmüştüm bunu başa bir yerde daha sonra tanıdık arıcı da açık açık söylüyordu şeker veriyoruz diye. Bundan 2-3 yıl önce bile bu devirde şeker verilmemiş arıyı standart bir tüketici zor bulur dedi.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

bu arada maliyetleri net bilen biri olarak kilosu 100 liranın altında bal olmaz. imkansız 

Eray Çalışkan yazdı:

Malesef ben de gördüm. Etrafımda arıcılık yapan tanıdıklarım var. Kendim 1 kere görmüştüm bunu başa bir yerde daha sonra tanıdık arıcı da açık açık söylüyordu şeker veriyoruz diye. Bundan 2-3 yıl önce bile bu devirde şeker verilmemiş arıyı standart bir tüketici zor bulur dedi.

şeker verilmesse arı ölür. her kovana şeker verilir doğru bilgi.

ama çiçekler başlayınca bu destek kesilir arı çiçek ilie yapar balı

kesmeyen adamın balı 50 lira etmez piyasada. tvlerde 5 kavanoz baaal 100 liraaaaa diye satılır :D 

bu arada kesin bilgimi diye sorduğum şey kovanların üzerine şeker bırakılması idi yanlış anlaşılmasın

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Gök yazdı:

o kovanlarda muhtemelen arı flan yok olabilir.

hiçbir arıcı arılığın içinde bir kovanın üzerine yada açıkta herhangi bir yere şeker, şerbet kek vs bişey asla bırakmaz. bırakırsa arılar yağmaya başlar savaş çıkar arılıkta birbirlerini öldürürler yok eder koloniler

arı öyle bir hayvanki 10 km civarında heryeri gezebilir gözle görülür herhangi bir mesafedeki şekeri gelir yer geri döner kendine yiyceği bal için o kovanlardan 100 metre ileri kovana koymayacığını arıcı bilir

şerbet kovanın içindeki şurupluğa konur. kışın şerbet ve kek vermesseniz arı zaten ölür. yaşama şansı yok arıcı arıyı kovanda bal bırakarak besleyemez o zaman kendi aç kalır 

dayım arıcı yıllardır giderim yardım ederim . az çok öğrendim bu sektörde pis iş yapan hersektörde olduğu kadar vardır.

ama yazdığınız tarzda olma ihtimali kağıt üstünde ve pratikte pek mümkün olmaz muhtemelen arılarını henüz bölgeye getirmemiştir ön hazırlıkları yapıyordur vs bir sebebi olabilir.  

özetle arıya mutlaka şeker ve şerbet verilir ama arının aç kalacağı dönemde kendi yesin diye. çiçekler coşmuşken arı bal yapmaya başladığında kesilir bu destek arı kendi yapar balını

sadece bildiklerimi aktarmak istedim forumda kendi arıcı olanda var. görürse oda doğrudur yada yanlıştır bu bilgiler diye yorum yapacaktır

Kendine ayırdığı kovanlar yakında değildi zaten. Epey uzaktaydı. Destek mi yoksa komple mi şeker bilmiyorum. Ben gördüğümde kovanların oralara şeker koyulmuştu. Şurup koyulmuştu. Artık gerisini bilemem. 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Şeker koyma niyetine giren arıcı zaten şeker koymaz. Şekerin kilosu bile çok pahalı. Glikoza devam. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...