İçeriğe Yönlendir

Anzer Balı

Erdem Bozkurt

Recommended Posts

Köksal Yılmaz

Hasta olduğum dönemde bizimkiler böyle bal+keten tohumu yedirmişlerdi bana ama anzer balı değildir de memleketten(giresun) tanıdıklardan alınan iyi bilinen bir baldı diye hatırlıyorum. Kestane balı 1 kavanoz 1 yılda bitmiyor bizde, hasta oldukça 1 kaşık alıyoruz, bebelere yedirmeyi beceremiyoruz tadı acı diye.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Şeker yine iyiymiş, babamın dedesi arılar aç kalmasın diye tavuk kızartırmış, babam anlatırdı, biz yiyemezdik tavuğu, arılara verirdi diye. 

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

Arkadaslar herkese ayrı ayrı teşekkür ederim,anzer balini gercek manada temin etmek zor gibi,fiyatini gectim analiz sonuclarini gormek lazim yazdiginiz gibi bir nevi lisansli olacak anlasilan,sifa niyetine her türlüsü makbul balin fikrimce Kestane balini tercih edebilirim anzer bali yerine,zeytinyağı cok sukur temin etme sansim her zaman var,Rabbim şifa isteyen herkese tez zamanda versin..Sağlık herşeyin başı gercekten...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Erdem, haftaya aksilik olmazsa çiçekli köyünde olacağım bir iki günlüğüne. Orada iken sorarım. Telefon numaranı yaz bana 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Ali Gök yazdı:

bu bilgi kesin  bilgimi ? yani gözünüzle gördünüzmü 

kendim amatör arı işi ile uğraşıyordum. Şehir değiştirmeden önce 12 kovan arım vardı. Bahar döneminde hava sıcaklığına göre mart nisan ayı gibi arıların yavru miktarını arttırmak besleme yapmak için arıya şeker şurubu verilir. Kovanda ortalama 6-7 çıta bulunur ve bunlar yavruluk diye geçer. hayvanlar bu bölüme hem yavru bırakır hem şerbet depolar. Nektar döneminden önce ise şeker tamamen bitmiş olur ve yeni çıtalar eklenir. Yeni mumlar şişirilir ve arılar bal depolamaya başlar. Bu saf bal üretimidir. Ama kimisi arılara şeker vermeye devam eder. Hayvanlar bu şekeri peteklere balla birlikte işler nemini alır ve gözleri mumla kapatır. Bu ise şekerli baldır. Hatta %80 i şekerdir.

Erdem Bozkurt yazdı:

Arkadaslar herkese ayrı ayrı teşekkür ederim,anzer balini gercek manada temin etmek zor gibi,fiyatini gectim analiz sonuclarini gormek lazim yazdiginiz gibi bir nevi lisansli olacak anlasilan,sifa niyetine her türlüsü makbul balin fikrimce Kestane balini tercih edebilirim anzer bali yerine,zeytinyağı cok sukur temin etme sansim her zaman var,Rabbim şifa isteyen herkese tez zamanda versin..Sağlık herşeyin başı gercekten...

Gerçek anzer balı bulman imkansız gibi. Zaten müşterisi hazır ve fiyatı fahiş. Anzer diyenlerede inanma. Anzerden sonra en sağlam bal kestane balıdır onu bulamaz isen kekik balı al.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Gerçek anzer balının müşterisi hazırdır.Tanıdık biri yok ise hiç o işlere girmeyin.piyasada sahtesi vardır.Kestane balı şifadır, bildiğiniz bir yerden alın,onu yedirin bence.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Servet Aydın yazdı:

Erdem, haftaya aksilik olmazsa çiçekli köyünde olacağım bir iki günlüğüne. Orada iken sorarım. Telefon numaranı yaz bana 

anzer bahane Off-Road şahane, bahane aramayalım :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mehmet YILDZ yazdı:

kendim amatör arı işi ile uğraşıyordum. Şehir değiştirmeden önce 12 kovan arım vardı. Bahar döneminde hava sıcaklığına göre mart nisan ayı gibi arıların yavru miktarını arttırmak besleme yapmak için arıya şeker şurubu verilir. Kovanda ortalama 6-7 çıta bulunur ve bunlar yavruluk diye geçer. hayvanlar bu bölüme hem yavru bırakır hem şerbet depolar. Nektar döneminden önce ise şeker tamamen bitmiş olur ve yeni çıtalar eklenir. Yeni mumlar şişirilir ve arılar bal depolamaya başlar. Bu saf bal üretimidir. Ama kimisi arılara şeker vermeye devam eder. Hayvanlar bu şekeri peteklere balla birlikte işler nemini alır ve gözleri mumla kapatır. Bu ise şekerli baldır. Hatta %80 i şekerdir.

Gerçek anzer balı bulman imkansız gibi. Zaten müşterisi hazır ve fiyatı fahiş. Anzer diyenlerede inanma. Anzerden sonra en sağlam bal kestane balıdır onu bulamaz isen kekik balı al.

Ben kovanın dışına şeker vs bişey bırakılmaz dedim kovanın içine şurupluğa konur kovanların üstüne şeker konmuş gibi bişey yazılmıştı Bu bilgiye kesinmi diye sordum . Dediklerinizin çoğuna hemfikirim

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ali Cihangiroğlu yazdı:

anzer bahane Off-Road şahane, bahane aramayalım :)

Geçen hafta gidemedim. Arkadaşlar çıktı tipiye yakalanmışlar. Taşıt ile geçilen ülkenin en yüksek yerinden selfie atarım nasipse 👍

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Servet Aydın yazdı:

Geçen hafta gidemedim. Arkadaşlar çıktı tipiye yakalanmışlar. Taşıt ile geçilen ülkenin en yüksek yerinden selfie atarım nasipse 👍

Neresi orası abi. Cumartesi van a dönecem giresundan. Yalnız döneceğim için rize tarafından ovitden gitmeyi düşündüydüm. Senin dediğin yer doğu anadoluya çıkıyorsa orayı da deneyebilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Ali Gök yazdı:

bu bilgi kesin  bilgimi ? yani gözünüzle gördünüzmü 

Resim bulamadım. Bu şekilde yapılan bal durduğu zaman katılaşır ve katı kısmı alt tarafa iner sıvısı üstte kalır.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Ben anltamadım heralde

ben şeker koymazlar demiyorum şekeri kovanın için koyarlar ortalığa bırakamazlar arı birbirini yer savaş çıkar 😂

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Neresi orası abi. Cumartesi van a dönecem giresundan. Yalnız döneceğim için rize tarafından ovitden gitmeyi düşündüydüm. Senin dediğin yer doğu anadoluya çıkıyorsa orayı da deneyebilirim.

İkizdere, oradan anzer ( çiçekli yaylası), 2100 m. Bir saati aşan mola, 4 odalı altında bal satan pansiyonda. Sonrasında patika yoldan dereye paralel tırmanma. 3200m tepeye gelince bayırdan aşağı inersen Bayburt, yok zirveye 100m kala sağa dönersen 3400m tepede iki tane göl. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

İkizdere, oradan anzer ( çiçekli yaylası), 2100 m. Bir saati aşan mola, 4 odalı altında bal satan pansiyonda. Sonrasında patika yoldan dereye paralel tırmanma. 3200m tepeye gelince bayırdan aşağı inersen Bayburt, yok zirveye 100m kala sağa dönersen 3400m tepede iki tane göl. 

Patika yol derken, asfalt mı yolun tamamı. Dinlenmeden gitsek sıkıntı olur mu acaba.

tarihinde Fatih Mehmet Uslu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Sivasda amcam balci. Yeri geliyo arilar aç kalmasin diye eskkiden kalan bal dalaklarini atiyoz önlerine arilar emüklüyor. 

Bu bizim balin kalitesinimi düşürmüş oluyor. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Patika yol derken, asfalt mı yolun tamamı. Dinlenmeden gitsek sıkıntı olur mu acaba.

images-9.jpeg

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kangoo ile geçtim iki kere. Birde bol virajı Bayburt Trabzon yolu var. Orası daha nefis. Bir defa nasip oldu geçmek 

images-10.jpeg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Servet Aydın yazdı:

Kangoo ile geçtim iki kere. Birde bol virajı Bayburt Trabzon yolu var. Orası daha nefis. Bir defa nasip oldu geçmek 

images-10.jpeg

Bu yol fransada olacaktı ki kaliteli asfalt ile tadından yenmezdi. Bu arada google mapsden baktım çiçekli yaylasına en uygun yolu çamlıhemşin üzerinden gösteriyor. Senin dediğin ikizdereden değil mi.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Çamlıhemşin ile anzer yaylası arasında geçit yok bildiğim. Olurda varsa her halde yarım gün sürer. En kolay yol İkizdereden gidilen yol. İkizdere içinden geçilen yol dere kenarından geçilirken beton. Sonra toprak 

Screenshot_20190709-205828.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)

Kastamonu  - İnebolu kestane balı çok iyidir. Sadece Kestane ormanlarında yetiştirilir arılar. Eğer bulabilirseniz tavsiye ederim. Geçmiş olsun bu arada.

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

yüksek irtifa dizel motor ilişkisinide bu deneyle çözüme kavuşturmuş olacaksın, bir taşla 3 kuş, anzer-offroad-deney :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Servet Aydın yazdı:

Çamlıhemşin ile anzer yaylası arasında geçit yok bildiğim. Olurda varsa her halde yarım gün sürer. En kolay yol İkizdereden gidilen yol. İkizdere içinden geçilen yol dere kenarından geçilirken beton. Sonra toprak 

Screenshot_20190709-205828.png

Yanlış yeri göstermiş zaten abi, Çiçekli yaylası diye yazdım Kaçkar dağlarının orasını göstermişti. Anzer yaylası diye girince ikizderenin yukarısındaki yeri gösterdi.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ali Cihangiroğlu yazdı:

yüksek irtifa dizel motor ilişkisinide bu deneyle çözüme kavuşturmuş olacaksın, bir taşla 3 kuş, anzer-offroad-deney :)

Aynen. Taze bilgi geldi Erzurum'da denendi. Vw act turbo şaşırtıcı. Deniz seviyesinde 1.5 bar basan turbo 2000m rakımda 1.7bar basıyor. Sahilde e200 compresör üstünden atlıyor passat actnin. Erzurum olunca boy boy saplıyor vw. 

Bende tepe noktada bakacağım artık. Mekanik manometre aldım deney için. Obd vs hepsi hazır 

Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Yanlış yeri göstermiş zaten abi, Çiçekli yaylası diye yazdım Kaçkar dağlarının orasını göstermişti. Anzer yaylası diye girince ikizderenin yukarısındaki yeri gösterdi.

Ben yanlış yazdım. Ballıköy diye geçiyor 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...