İçeriğe Yönlendir

Arabayı Güneşten Korumak

Eray Çalışkan

Recommended Posts

Eray Çalışkan

Malum yazın ortasındayız. İzmirde sıcaklıklar 40 derecelerde. Güneş altında kalınca araba malesef hem içi hem dışı resmen yanıyor. Olabildiğince gölgede tutmaya ve park etmeye çalışsam da bu çok zor oluyor. Brandanın yararından çok zararı olduğunu herkes biliyor zaten.

İlk sorum sadece yararı olan ve zararı olmayan bir branda üretildi mi? Veya branda olmasa da o tarz arabayı gölgede tutacak bir şeyler var mı onu merak ediyorum?

İkinci sorum da madem araç güneşte kalacak, kendim el ile uygulayabileceğim UV korumalı wax tavsiyeleriniz nelerdir?

Bu iki seçenek haricinde şunu da yaparsan koruyabilirsin dediğiniz neler vardır? 

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Eray, bam telime bastın, aynı problemden birçoğumuz da muzdaribiz. O araç güneşin altında cayır cayır yanmıyor mu; sanki benim yüreğim eriyor ancak yapacak da çok fazla birşey yok. arka ve ön cama malum güneşlikleri takıyoruz o kadar, kaporta kısmı için ise güneş bir an evvel gider diye dua etmekten başka çaremiz yok. malesef. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)

Araç siyah ve bej sunni deri koltukta olsa kendi yaptığım önlemler dışarıda kaldığı zamanlarda

Ön cama klasik yansıtıcı güneşlik,

Aracın bir camını yarım parmak kadar açık bırakıp içeride ısınan havanın dışarıya çıkması içeride hapsolmaması için, 

Sonax cila dışında Turtle hızlı wax yada sonax hızlı wax başka da elimden bir şey gelmiyor kaporta aksamı için

Koltukları konsollu ve kapı üst plastik kısımlarıda turtle deri sütü ile yumuşaklığını sağlıyorum zarar görmemesi için.

Kapı fitil kısımlarına bebe talk pudrası bez ile ince katman olarak sürülürse sıcak havada kalan aracın ilk kapı açılışında yapışma etkisini azaltır ömrünü uzatır.

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erol Güven

Sıcaktan öncelikle gölge yer bulunmalı en az güneşten etkilenmesi için. Birde camlarda film oldumu içinede baya faydası oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ön cam için bunu aldım ama asıl bu aralar aklımı bu kurcalıyor. Her seferinde açmak ve kapamak  sıkıntılı olacağı kesin. Tabi doluya karşı koruması da cabası olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan
Ayhan Asil yazdı:

Eray, bam telime bastın, aynı problemden birçoğumuz da muzdaribiz. O araç güneşin altında cayır cayır yanmıyor mu; sanki benim yüreğim eriyor ancak yapacak da çok fazla birşey yok. arka ve ön cama malum güneşlikleri takıyoruz o kadar, kaporta kısmı için ise güneş bir an evvel gider diye dua etmekten başka çaremiz yok. malesef. 

Hala şu soruna geçerli bir çözüm bulunamadı. Akşam oldu mu rahatlıyorum araba serinledi diye :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

uv korumalı wax sürün, ön cama güneş perdesi koyun, yan camları 1 numara film kaplatın, arka cama bod perde koyun, bu kadar, güneş değil UV zarar verin, güneşin altında kalması birşey yapmaz yani ısısı yapmaz, uv yapar, kuş pisliği yapar kirli bırakmak yapar, sıcaktan birşey olmaz....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bizim millet arabasını güneşten korur ama kendi şapka takmaz güneş kremi sürmez. sonra cilt kanseri olur ya da katır gibi olur.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Bizim millet arabasını güneşten korur ama kendi şapka takmaz güneş kremi sürmez. sonra cilt kanseri olur ya da katır gibi olur.

kovboy şapka-krem-50+ faktör güneş kremi yanımda, buna rağmen renkten renge giriyorum, hele denize gireceğim zaman çok fena, amele modu harbiden kötü, dağda bayırda çıplakta gezilmiyorki adam gibi yanalım :)

birde şu varki hiç sorma, eskiden sandalet giyerdim, bu yanıklar aylarca geçmezdi, şimdi iş güvenliği ayakkabısını çıkarmıyorum bile, komple beyaz :D

s-ee8235afbe50762f5a38640e37890d24264497

hadi üstü çıkardık yandık diyelim, ya alt :)

s-d03a03d6a842444cd722bec449cb617436a299

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
Mahmut Yıldız yazdı:

Ön cam için bunu aldım ama asıl bu aralar aklımı bu kurcalıyor. Her seferinde açmak ve kapamak  sıkıntılı olacağı kesin. Tabi doluya karşı koruması da cabası olur.

Her gün toplamayacağınıza göre sitede falan oturmuyorsanız yürür bu, gezmeye gider bir dahada gelmez. Hatta o kayışları bile keserler.  Durup dururken durak camlarını kıran milletiz biz. Korunaklı bir yer ise olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Eray Çalışkan yazdı:

Hala şu soruna geçerli bir çözüm bulunamadı. Akşam oldu mu rahatlıyorum araba serinledi diye :D

Aynen kardeşim ben de....

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

kirli bırakmak yapar, sıcaktan birşey olmaz....

Kirli birakmak korur el degmesigi surece :) Tabaka olusuyor cunku.
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Kirli birakmak korur el degmesigi surece :) Tabaka olusuyor cunku.

o toz tabakası kuş pisliğinden biraz korur evet, el değdimi çizer ama ve bizde huyudur embesillerin, tozlu araca el sürmek yazı yazmak, kabak gibi işler verniğe yıkarsın bir bakmışsın yazıvernikte, , kir güneşte boyaya farklı tepki verir, araba daima temiz tutulmalı düzenli yıkanmalı easasında, kapalı garajda bırak tozlansın daha iyi ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...