İçeriğe Yönlendir

Kütahya'da Gerçekleşen Kaza.

Azad Mirzade

Recommended Posts

Koray Demir

Yaya asli, sürücü tali kusurludur. Ben olsam kontrollü bir şekilde dururdum yaya geçiş yapmaya çalışıyor çünkü yolun ortasında durup bekleyecek hali yok. Yurt dışında yaya yola adımını attığı vakit araçlar durmak zorunda cezalar ağır.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Metin Akbal yazdı:

Bu adamin hasarini kim odeyecek simdi, bunun vebali kime?

hasarda vebalde yayaya :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Selçuk Bakış yazdı:

Yaya geçidi haricinde yayalara yol vermek zorunda değiliz, zaten yaya son anda hızlanarak arabaya çarpmış.

Olayda es kaza aracın tekeri yayanın ayağının üstünden geçmiş olsa ceza hakimine mahkemede şöyle oldu böyle gelişti diye bunu izah edemezsin. Kendi taksirli eylemin sonucu bir başkasına zarar vermiş olmak koşulu gerçekleşmiş oluyor hukuken.

Yorum bağlantısı
Oğuz Yılmaz

Ben bir şey merak ediyorum. Kendi adıma trafikte kaportası olmayan herhangi bir canlı görür görmez bunlara motorsiklet köpek kedi insan dahil daha temkinli bir hale geliyorum. Bir yaya görüp fizik kurallarına göre çarpışmamız imkansız diye düşünebileceğimi düşünmüyorum. Motosiklet sollarken bile olabildiğince kendisinden uzak olmaya çalışıyorum. Sizece de olmasi gereken bu degil mi? Burada araca çarpan yaya degil de bir köpek olsaydı aracın hasarı köpeğin mi vebaline olacakti? 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Olayda es kaza aracın tekeri yayanın ayağının üstünden geçmiş olsa ceza hakimine mahkemede şöyle oldu böyle gelişti diye bunu izah edemezsin. Kendi taksirli eylemin sonucu bir başkasına zarar vermiş olmak koşulu gerçekleşmiş oluyor hukuken.
Yaya geçidinde olmadığı sürece her şeyi izah ederiz.
Burada polisler yaya geçidini kullanmayan yayaları anons ile uyarıyorlar.
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Bence yaya hatalı hiç soluna bakmıyor. Ama sürücü bu kazayı önleyebilirdi.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Yaya arabaya çarpana kadar arabayı görmemiş gibi, son andaki hızlanmasından önce soluna bakmıyor gibi görünüyor. Kendi kendine bir anlık hızlanmış da arabaya denk gelmiş gibi.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Sizece de olmasi gereken bu degil mi? Burada araca çarpan yaya degil de bir köpek olsaydı aracın hasarı köpeğin mi vebaline olacakti? 

Valla sizin dediginiz gibi oyle insanlar oluyor hayvan gibi ne yapacagi belli olmuyor. Inek otlatipta yola kaciran mal sahibi vebal altinda, sahipsiz hayvan zaten sahipsiz ne diyebilirsiniz?
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Dava açamaz mı acaba?
Plakan mi var oglum arkanda kacsana fikrasi aklima geldi, yaya arazi olmustur bile :)
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yaya geçidi yok.. 

Geçit bile yok. Yeşil alan var ortada. 

Yola her atlayana yol vermek zorunda değiliz. 

Ha tabi çarpmayacağız ama bu kazada kusur % 100 yayaya verilir. 

Bu konu biraz kafamı bozuyor. İzmit merkez yürüyüş yolu yol boyu bam güm yola atlıyor millet yaya geçidi olsun olmasın hatta ışıklı yaya geçidinde ona kırmızı bana yeşil yanmasına rağmen atlıyor yola sonra da ben her yola atlayana yol vermek zorundaymisim edası ile bakıyor. Yayaya yol ver uygulaması iyi de millet suyunu çıkarıyor. Polis bana ceza yazmaya merakli olduğu gibi yayaya da yazmali.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
(düzenlendi)

Sürücü yayayı gördü ama böyle bir şey yapacağını tahmin edemedi muhtemelen. Ben kurallara uyan bir sürücü olarak sürücüye kusur bulamıyorum doğruca yolumuza gidemeyeceğiz galiba yola atlayan yayalar yüzünden. Karşıdan karşıya geçmeyi bilmeyen yayalar ve araçlarımızın sağından solundan geçen kural tanımaz, kaskı kameralı maceraperest motosikletilere karşı çok romantik değilim açıkçası...

tarihinde Osman Yücel Çetin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Selçuk Bakış yazdı:

Yaya geçidinde olmadığı sürece her şeyi izah ederiz.
Burada polisler yaya geçidini kullanmayan yayaları anons ile uyarıyorlar.

Bu sizi kurtarmaz 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Bu sizi kurtarmaz [emoji4]
Durup yayayı dövsek salar mı bizi.
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Evren Erakçora yazdı:

Durup yayayı dövsek salar mı bizi.

Katmerli İddianame yersiniz savcının daha çok işine gelir.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Bu sizi kurtarmaz [emoji4]
Kamera kaydı ve kurallar bu işler için var [emoji3]
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Selçuk Bakış yazdı:

Kamera kaydı ve kurallar bu işler için var emoji3.png

Doğrudur. Lakin adli prosedür işlerse aleyhe olan tüm deliller, tutanaklar, raporlar, senaryolar önünüze gelir unutmayın burası Türkiye. Hakim ne halt yemeye çarptın diye sorar adama özellikle bu tür bir yaralama olayında ceza almaktan kolay kolay kurtulamazsınız arada kaynar gider kesinleşir dosyanız.

Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Arkadaşlar iyi sürücü kimin atlayıp kimin atlamayacağını içgüdüsel tahmin edebiliyor. 35 yıldır hiç başıma bu tarz bir şey gelmedi allaha şükür. Köpek ve çocuk gördüm mü radarları açarım. Yaya ile göz teması var bana bakıyorsa rahat olurum. Ayrıca yanlış anlaşılmaktan korkarak yazıyorum affedin, aşırı kapanmış bayanlar, köylü teyzeler amcalar görürsem dikkat ederim. Bu kardeşlerimiz araç hızı mesafe olayını öngöremiyorlar ve tehlikeli şekilde yola çıkabiliyorlar. Selamlar.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
Cihaner Öztürk yazdı:

aşırı kapanmış bayanlar, köylü teyzeler amcalar görürsem dikkat ederim. Bu kardeşlerimiz araç hızı mesafe olayını öngöremiyorlar ve tehlikeli şekilde yola çıkabiliyorlar.

Valla araç hızı mesafe olayını öngörememek değil o, araç bana dikkat edecek, ben yayayım anlayışı, avrupalıların mantığı köylümüze yerleşmiş durumda.

Misal yarın Alucra'ya gideceğim, şehir merkezinde girdiğimizde araçla ilerleyemeyeceğiz, sebep? Dayı ellerini arkaya atıp yolda yürüyecek, kornaya bastığında dönüp bakacak tanıdık mı o yüzden mi korna bastı diye, sonra devam edecek. O dayının yoldan çıkmasını beklemek zorundasın çünkü sen araçlısın önceliğin yok! :) Ben böyle düşündüklerine eminim.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Koray Demir yazdı:

Yaya asli, sürücü tali kusurludur. Ben olsam kontrollü bir şekilde dururdum yaya geçiş yapmaya çalışıyor çünkü yolun ortasında durup bekleyecek hali yok. Yurt dışında yaya yola adımını attığı vakit araçlar durmak zorunda cezalar ağır.

münih te hiç te öyle olmadı geçen kış. az daha eziliyordum :) ne sövdü hans bana... aynı vhs film repliği gibi bence. tanıdık geldi.

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Koray Demir yazdı:

Doğrudur. Lakin adli prosedür işlerse aleyhe olan tüm deliller, tutanaklar, raporlar, senaryolar önünüze gelir unutmayın burası Türkiye. Hakim ne halt yemeye çarptın diye sorar adama özellikle bu tür bir yaralama olayında ceza almaktan kolay kolay kurtulamazsınız arada kaynar gider kesinleşir dosyanız.

Benzer bir olayda şahittim. Hem polis tutanak tutarken hem de mahkemede hakim karşıya geçen yayanın yaya geçidinden mi yoksa yay geçidi olmayan yerden mi karşıya geçtiğini özellikle sordu. Ayrıca hakim, yakında başka yaya geçidi var mıydı diye de sormuştu. Yani yayanın geçitten geçip geçmemesi çok önemli. 

Benim şahit olduğun olayda geçitten geçmeyen yaya vefat etmişti, sürücüye suç çıkmadı diye hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Son kamu spotunda kavsaklarda ve yaya gecitlerinde yayanin gecis ustunlugu vardir diyordu simdi hatirladim. Yola atlayanin degil yani.

Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Bu konu biraz kafamı bozuyor. İzmit merkez yürüyüş yolu yol boyu bam güm yola atlıyor millet yaya geçidi olsun olmasın hatta ışıklı yaya geçidinde ona kırmızı bana yeşil yanmasına rağmen atlıyor yola sonra da ben her yola atlayana yol vermek zorundaymisim edası ile bakıyor. Yayaya yol ver uygulaması iyi de millet suyunu çıkarıyor. Polis bana ceza yazmaya merakli olduğu gibi yayaya da yazmali.

İzmit merkezin kendi iç kuralları var :) Sizin dediğiniz durum yeni ortaya çıkmadı orada. Hanım sebebiyle 10-11 senedir yoğun olarak git gel yapıyorum. O kadar senedir ben biliyorum bu durumu ki öncesi de varmış. Ben daha sürücü ile yaya arasında da ters bir kontak görmedim. herkes bu durumu kabullenmiş gibi. Eskiye göre azalma var.

Yola sürekli birilerinin atlaması beni de rahatsız etse de şehir içinde yaya önceliklidir. Işık, yaya kaldırımı farketmez. Ben zorunda olmadıkça şehir merkezine araba ile girmiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...