İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Ağırlığa Bağlı Çekiş Farkı

Ümit Türk

Recommended Posts

Ümit Türk
(düzenlendi)

merhabalar; 

aracımdaki çekişinde herhangi bir problem yok fakat birşey farkettim ki oda araç içinde sadece ben veya benimle beraber bir kişi var iken sanki biri yukardan biri çekiyorda tekerler yola oturmuyor zorla gidiyor gibi bir his oluyor. ama araçta 5 kişi olsun bagaj full çakılı olsun aman Allahım araba uçuyor resmen ne rampada ne de düz yolda banamısın demiyor hatta güven veriyor daha çok hız yapası geliyor insanın. aracın kendi ağırlığı ruhsatta 950 kg. 5 kişi artı bagaj oluncada değerler artıyor tabi. evet bu konuda fikirlerinizi almak istiyorum.  bir kaç kişiye sordum bizde yaşıyoruz dediler özellikle fiestacılara sordum. 

şimdiden teşekkür ediyorum. 

Ford Fiesta 2006 1.4 comfort benzinli .

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Ağırlıktan ziyade hava durumuna karşı çok hassas.

Beni terletmeyen ya da bunaltmayan bir hava varsa araba da rahat gidiyor. Eğer sıcak ve nemden bunalıyorsam arabanın da gidesi gelmiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Recep Selim Kaya yazdı:

Ağırlıktan ziyade hava durumuna karşı çok hassas.

Beni terletmeyen ya da bunaltmayan bir hava varsa araba da rahat gidiyor. Eğer sıcak ve nemden bunalıyorsam arabanın da gidesi gelmiyor.

evet buda aklıma gelmişti ama yazarken aklıma gelmedi. etkisi olabilir mi gerçekten ?

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)
Ümit Türk yazdı:

evet buda aklıma gelmişti ama yazarken aklıma gelmedi. etkisi olabilir mi gerçekten ?

Evet olabilir, Motora ne kadar soğuk hava girerse o kadar rahatlar. Turbo motorlardaki intercooler bunu yapmaktadır mesela. Isınan havayı soğutarak motora göndermek.

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

40 derece sıcakta korkuteli 'yi tırmanırken arkadan itesim geliyor o derece etkileniyor zaten 80 beygir bir de lpg olunca canı o kadar diyorum her yıl hatta rampa tırmanırken klimayı kapıyorum çok fark ediyor güç az olunca

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Bahsettiginiz durumu bende fiesta varken bi arkadasima anlattim oyle sey mi olur demisti. Demekki arac ayni duyguyu hakikaten yasiyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

fiesta için alt sınır bence; 90 hp. ve 200 küsür nm. tork, bu sınırlar üzerinde güç veren bir motor lazım, bizim seride bu 1.6 tdci fiesta, yenilerde ise yine dizelle beraber ecobuust benzinliler dışında hepsi gitmeyen sınıfta, 1.25 motor falan, koş daha iyi mesela :) daha az güçte benzinli motorların hepsi hikaye (benzinli olacaksa torku 200 nm. den aşşağı olmayacak şekilde beygir gücü olan  atmosferik yada turbo benzinli olacak), 1.4 tdci bile oh be dedirtir yanlarında, helede yük varsa...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Alpay Sumer yazdı:

Bahsettiginiz durumu bende fiesta varken bi arkadasima anlattim oyle sey mi olur demisti. Demekki arac ayni duyguyu hakikaten yasiyor..

yalnız değilim demekki :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Cihangiroğlu yazdı:

fiesta için alt sınır bence; 90 hp. ve 200 küsür nm. tork, bu sınırlar üzerinde güç veren bir motor lazım, bizim seride bu 1.6 tdci fiesta, yenilerde ise yine dizelle beraber ecobuust benzinliler dışında hepsi gitmeyen sınıfta, 1.25 motor falan, koş daha iyi mesela :) daha az güçte benzinli motorların hepsi hikaye (benzinli olacaksa torku 200 nm. den aşşağı olmayacak şekilde beygir gücü olan  atmosferik yada turbo benzinli olacak), 1.4 tdci bile oh be dedirtir yanlarında, helede yük varsa...

1,25 motor sahibi arkadaşlara sorduğumda rampa harici gidiyor diyorlar yani nasıl fark var herkesin arasında onu çözemedim mantıkla bile 1,25 zayıf kalıyor diye düşünüyorum tam tersini düşünenlerde var tabi. gerçi yeni nesil araçları kullanma fırsatım olmadı o yüzden tecrübe ile fikir yürütemiyorum. tahminden mantıkdan öte gitmiyor düşüncelerim. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

düzde itsen gider, olay hafif rampaya sarınca yada yüklü olunca başlıyor, beygir-tork olacak, yoksa ovada süreceksin o aracı :)

1.25 düzde gider, dediğim gibi itsende gider, güçsüz motor, çok şey beklemek hayal olur....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Zeki Yalçın

Bende 1.4 tdci var.bazen banada oluyor hatta elim el frenine gidiyor çekikmi kaldı diye😊bazende uçuyor tutamıyorum ritmini bulunca yolda öyle tatlı kıvrılıyorki tadından yenmiyor.tork olayına gelince,kayın biraderde 1.6 diesel polo var.2.3 viteste senin araba daha iyi diyor. yapıştırıyor maşallah.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Bayındırlı

araca yük bindikce araç daha iyi gidiyor bunu bende farkettim demekki yanılmamışım:)

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

2016 model 22 bin km de, 1,25 fiesta benzinli 3 yetişkin bir çocukla (yaklaşık 250 kg yükle) bolu dağını 4. viteste çıkıyorum yaklaşık 80 km hızla çıkıyorum. aynı yolu 1,6 lpg fusion aracım ile 4. viteste çıkıyordum. Bolu dağını mondeo 1,6 tdci dizel aracımla curise kontrol ile 6.viteste 90 km sabit hızla çıkıyorum yol daha fazlasına müsaade etmiyor zaten. buradan harekat ile Fiesta 1,25 eşime şehir içi kullanım amacıyla almıştım ama zorunluluktan ötürü bu aralar şehirler arasıda kullanıyorum. düz yolda 200 km/h göremiyor ama 170-180 görüyor. otoyolda Gümüova rampalarından inerken 210 km/h gördü mesela. Motorun 82 hp ve 114 nm olduğu unutulmadan kullanılırsa çok fazla sorun yaşanmıyor. Evvelki hafta ailecek ve kamp malzemeleri ile Düzce güzeldere şelalesine çıktım yolu bayağı dik ve virajlıdır 1. vitese düşmedi 2ve 3. vitesle çıktım arkamda kuyrukta olmadı. sadece şehir içi düz yollarda ve çevre yollarında bazı .... rastladığımda 1,0 ecobost 140 hp olsa demiyor değilim ama bazen onlarıda insandan saymazsam sıkıntı yok.

Ümit Türk yazdı:

1,25 motor sahibi arkadaşlara sorduğumda rampa harici gidiyor diyorlar yani nasıl fark var herkesin arasında onu çözemedim mantıkla bile 1,25 zayıf kalıyor diye düşünüyorum tam tersini düşünenlerde var tabi. gerçi yeni nesil araçları kullanma fırsatım olmadı o yüzden tecrübe ile fikir yürütemiyorum. tahminden mantıkdan öte gitmiyor düşüncelerim. 

Ali Cihangiroğlu yazdı:

düzde itsen gider, olay hafif rampaya sarınca yada yüklü olunca başlıyor, beygir-tork olacak, yoksa ovada süreceksin o aracı :)

1.25 düzde gider, dediğim gibi itsende gider, güçsüz motor, çok şey beklemek hayal olur....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...