İçeriğe Yönlendir

C-Max II - Mondeo IV - Focus III

Ali Ünal

Recommended Posts

Ali Ünal

Merhaba,

öncelikle bir arkadaşıma araba aramaktayız. 80.000 lira kadar bütçesi var ve başlıkta yazan araçlar arasında kaldık. dizel ve manuel bir araç arıyoruz ve donanım seviyesi olarak da focus ve cmax için titanium-x, mondeo içinde selective yani full artı full (otomatik park, ön cam ısıtıcı, sunroof, mercekli far gibi donanımlar nedeniyle) olanlara bakıyoruz. 1.6 tdci motor özelinde düşündüğümüzde sizce hangisi mantıklı olacaktır. kullanım olarak da %30 ankara içi, % 70 uzun yolda kullanılacaktır. araç genelde 2 yetişkin ve şu an 16 aylık olan bir çocuk ile seyahat edecek. arkadaşım öyle sık sık araba değiştirme taraftarı değil ve en az 5 sene bineceği arabayı almak istiyor( düşük km hasarsız değişensiz yada 2-3 parça boyalı gibi).   son olarak arkadaşımın bu konudaki yorumunu yazayım.

"aklım c-max diyor kalbim mondeo istiyor. mantık ise focus al geç diyor"

herkese iyi forumlar gelen cevaplar içinde şimdiden teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Ünal yazdı:

Merhaba,

öncelikle bir arkadaşıma araba aramaktayız. 80.000 lira kadar bütçesi var ve başlıkta yazan araçlar arasında kaldık. dizel ve manuel bir araç arıyoruz ve donanım seviyesi olarak da focus ve cmax için titanium-x, mondeo içinde selective yani full artı full (otomatik park, ön cam ısıtıcı, sunroof, mercekli far gibi donanımlar nedeniyle) olanlara bakıyoruz. 1.6 tdci motor özelinde düşündüğümüzde sizce hangisi mantıklı olacaktır. kullanım olarak da %30 ankara içi, % 70 uzun yolda kullanılacaktır. araç genelde 2 yetişkin ve şu an 16 aylık olan bir çocuk ile seyahat edecek. arkadaşım öyle sık sık araba değiştirme taraftarı değil ve en az 5 sene bineceği arabayı almak istiyor( düşük km hasarsız değişensiz yada 2-3 parça boyalı gibi).   son olarak arkadaşımın bu konudaki yorumunu yazayım.

"aklım c-max diyor kalbim mondeo istiyor. mantık ise focus al geç diyor"

herkese iyi forumlar gelen cevaplar içinde şimdiden teşekkürler.

bence mondeo sorgusuz sualsiz uzun yol çocuk ekipmanlar vs. birsürü etken. selective modelleri inanılmaz çok güzel. hastasıyım.  2011 çok rahat bulursunuz ama kmleri geneli yüksek bilginiz olsun.  düşeş bulursunuz umarım. 

Yorum bağlantısı
Ali Ünal
Ümit Türk yazdı:

bence mondeo sorgusuz sualsiz uzun yol çocuk ekipmanlar vs. birsürü etken. selective modelleri inanılmaz çok güzel. hastasıyım.  2011 çok rahat bulursunuz ama kmleri geneli yüksek bilginiz olsun.  düşeş bulursunuz umarım. 

Mondeo için 10 15 bin kadar daha ekleme yapmak gerekebilir tabii 150.000 km aşağısında olması için.  malum sitede 22 tane selective 1.6 tdci var şu an :)

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Ünal yazdı:

Mondeo için 10 15 bin kadar daha ekleme yapmak gerekebilir tabii 150.000 km aşağısında olması için.  malum sitede 22 tane selective 1.6 tdci var şu an :)

bir o kadar ilana koyamayanlar var çok iyi araştırmak lazım. sadece sahibinden bakmak olmaz. arabam.com da çok var. yada araba pazarından bir ihtimal çıkar :) Allah gönlünüze göre versin. 

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-2013-1.6-dizel-selective-hatasiz-boyasiz-ilk-kullanici-tr-de-tek-707318772/detay

Az siz ekleyin, az da sahibi düşsün, buluşun bir yerde. (İlanı tanımam etmem, yazdıklarına göre iyi olduğu için örnekledim)

Mondeo hemde Selective listede varsa gerisini elerdim. Uzun yolda C-max veya Focus ile kıyaslanabilir bir yanı olduğunu düşünmüyorum. Ekseriyet şehir içi olsaydı C-max diyebilirdim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Ünal
Gökhan Albayrak yazdı:

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-2013-1.6-dizel-selective-hatasiz-boyasiz-ilk-kullanici-tr-de-tek-707318772/detay

Az siz ekleyin, az da sahibi düşsün, buluşun bir yerde. (İlanı tanımam etmem, yazdıklarına göre iyi olduğu için örnekledim)

bu ilana bakmıştık ama o kadar çıkamayız dedi arkadaşım. bir de bu araçlarda bluetooth var ama usb yok heralde. yanlış mı biliyorum. sony teyp ve kalitesini focus 2.5 tan biliyorum. usb bağlantısı da var sa eğer tadından yenmez..

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Ünal yazdı:

bu ilana bakmıştık ama o kadar çıkamayız dedi arkadaşım. bir de bu araçlarda bluetooth var ama usb yok heralde. yanlış mı biliyorum. sony teyp ve kalitesini focus 2.5 tan biliyorum. usb bağlantısı da var sa eğer tadından yenmez..

abi zaten usb nin devri bitti ya auxla ya bluetooth la iş görüyorlar yeni nesil araçlarda. ben öyle düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Ali Ünal
Ümit Türk yazdı:

abi zaten usb nin devri bitti ya auxla ya bluetooth la iş görüyorlar yeni nesil araçlarda. ben öyle düşünüyorum. 

ümit bey usb olduğu zaman direksiyon kontrolleri yardımı ile klasör değiştirme şarkı atlama falan gibi işlemler için direksiyonu bırakmak zorunda kalmıyoruz ve sürüş güvenliği açısından daha iyi oluyor bana göre. usb olmasa bile sony mp3 çalar için bir mp3 cdsine bakar zaten uzun yolculukların vazgeçilmez şarkı listeleri. :) 

bluetooth telefon görüşmeleri için vazgeçilmez bana göre. aux ise neredeyse hiç kullanmadığım bir özellik. kendi aracımda çinden getirttiğim cd changer bağlantılı usb sd aux aparatı var çok işe yarıyor uzun yollarda direksiyon kumandasından her türlü işlemi yapabiliyorum.

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
Ali Ünal yazdı:

Siz teklifinizi yapın, gerisi nasip. USB bildiğim kadarıyla yok.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bir Mondeo Sahibi olarak C-Max almasını tavsiye ederim. O 16 aylık çocuk büyüyecek ve bisikletiydi, scooterıydı, bebek arabasıydı derken bagajın tamamını ele geçirecek. Mondeo'nun bagajı yeterli gelmez. Özellikle ağız darlığı sebebiyle. 

Ama SW Mondeo alacaksa bir şey diyemem tabi.

SW Mondeo alsın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Ünal
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Bir Mondeo Sahibi olarak C-Max almasını tavsiye ederim. O 16 aylık çocuk büyüyecek ve bisikletiydi, scooterıydı, bebek arabasıydı derken bagajın tamamını ele geçirecek. Mondeo'nun bagajı yeterli gelmez. Özellikle ağız darlığı sebebiyle. 

Ama SW Mondeo alacaksa bir şey diyemem tabi.

SW Mondeo alsın. 

C-Max de bagaj hacmi olarak çok büyük değil ama koltukları yatırma gibi operasyonları kast ettiniz sanırım. cam tavan, ferah iç mekan gibi özellikler de cmax i öne çıkarıyor. birde sürüş keyfi olarak cmax de biraz yüksek oturma alanı olduğu için uzun yolculuklarda daha keyifli bir seyahat vaad ediyor gibi geliyor bana. 

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Seçenekler arasında Focus'un hiç şansı yok bence kriterler göz önüne alındığında.

SW seven biri olarak SW'ye +1 diyorum

Yorum bağlantısı
Ali Ünal
Alptuğ Özcan yazdı:

Seçenekler arasında Focus'un hiç şansı yok bence kriterler göz önüne alındığında.

SW seven biri olarak SW'ye +1 diyorum

fabrika verilerine bakılarak yakıt anlamında öncelik verilir ise focus şanslı oluyor. yoksa dediğiniz gibi kesinlikle.. belki focus sw bulunur ise olabilir.

Focus

şehir içi     5,1

şehir dışı   3,7

cmax

şehir içi     5,4

şehir dışı   4,1

mondeo

şehir içi     6,0

şehir dışı   4,2

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Ali Ünal yazdı:

fabrika verilerine bakılarak yakıt anlamında öncelik verilir ise focus şanslı oluyor. yoksa dediğiniz gibi kesinlikle.. belki focus sw bulunur ise olabilir.

Focus

şehir içi     5,1

şehir dışı   3,7

cmax

şehir içi     5,4

şehir dışı   4,1

mondeo

şehir içi     6,0

şehir dışı   4,2

Mondeo'nun sunacaklarını göz önüne alırsak yakacağı yakıt farkı göz ardı edilir bence. Aman aman bir fark yok.

Diğerlerine kötü demiyorum, ki ben Focus III kullanıyorum babamda da C-max var. Ama mondeo bir gömlek üstte

Yorum bağlantısı
ibrahim Olkun
Ali Ünal yazdı:

C-Max de bagaj hacmi olarak çok büyük değil ama koltukları yatırma gibi operasyonları kast ettiniz sanırım. cam tavan, ferah iç mekan gibi özellikler de cmax i öne çıkarıyor. birde sürüş keyfi olarak cmax de biraz yüksek oturma alanı olduğu için uzun yolculuklarda daha keyifli bir seyahat vaad ediyor gibi geliyor bana. 

Bence c-max derim :) 1 ay beklerseniz satabilirim 

Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

Çocuğun olduğu şartlarda C-max haricini düşünmeyin. Focusun tadını zaten verecek, size genişliği ekstrası olacak. Bir mondeo  olamaz ama çocuk var ise bir mondeo da C-max rahatlığı sunamaz. Size tavsiyem C-Max 2 trend alın otomatik park etme özelliğine kadar var ekstra olarak yokuş  kalkış desteğini açarsınız (yardımcı olurum) keyifli günler sürersiniz. 

Yorum bağlantısı
Ali Ünal

Katkılarınız için çok teşekkür ederim. Arkadaşım yeni araba fikrinden bazı sebepler dolayısı ile vazgeçti. Herkese iyi forumlar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...