İçeriğe Yönlendir

Ford Fiesta Motor Yağı (Servis)

Halil Demir2

Recommended Posts

Halil Demir2

Merhaba arkadaşlar,

2012 1.4 Dizel Fiesta  Trend araca sahibim. Merak ettiğim yetkili servisin kullanmış olduğu motor yağı nedir bilgisi olan varsa bilgi paylaşabilir mi? 

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

OPET tarafından yapılan bir yağ, yeterli. Ford onaylarını karşılıyor.

Yorum bağlantısı
Halil Demir2
Evren Erakçora yazdı:

OPET tarafından yapılan bir yağ, yeterli. Ford onaylarını karşılıyor.

teşekkür ederim Evren bey bilgilendirme için..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

fmy = opet idare eder yağ

servisler istediği yağı kullanır, bazen fmy bazen castol bazen mobil,  sen emin olmak isterim dersen kaliteli 5-30 tam sentetik yağını kendin al servis değişsin, itiraz hakları yoktur, Ford onaylı olması yeter.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Serviste aracıma Castrol koyulmuştu. Kar marjı hangisinin fazla ise servis onu koyar genelde kar marjı koyulacak diyede adı sanı bilinmeyen yağ konulmaz tabiki.

Ali Cihangiroğlu yazdı:

fmy = opet idare eder yağ

servisler istediği yağı kullanır, bazen fmy bazen castol bazen mobil,  sen emin olmak isterim dersen kaliteli 5-30 tam sentetik yağını kendin al servis değişsin, itiraz hakları yoktur, Ford onaylı olması yeter.

Abi Mobil 5-30'dan devammı ? :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Onur Bulut yazdı:

Serviste aracıma Castrol koyulmuştu. Kar marjı hangisinin fazla ise servis onu koyar genelde kar marjı koyulacak diyede adı sanı bilinmeyen yağ konulmaz tabiki.

Abi Mobil 5-30'dan devammı ? :)

Mobil 1 ESP 5-30 dan devam :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Bulut
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Mobil 1 ESP 5-30 dan devam :)

Abi bende sayende uzun zamandır Mobil'ciyim.  Fakat ben Super 3000 kullanıyorum. Esp dpf'li araçlar için değilmiydi ? Çok fark ediyorsa diğer değişimde esp alayım.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

dpf li motor için olan yağ daha iyidir bunu unutmayın, dpf li motorun yağı daha dayanıklı olmalıdır, o yüzden bunu kullanıyorum, daha iyi yağ çünki, dpf li motora göre normal motorda kullanılmaz diye bir olay yok, ayrıca buda Ford speclerini fazlasıyla karşılar.... süper 3000 den daha iyidir yani...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İhsan Yıldırım

Uzun süredir mobil 3000 fe kullanıyorum memnunum geçen hafta içerisine liqui moly mos2 katkı attım 100.000 üstü araçlara tavsiye ediliyor 100.000 altında ise ceretac tavsiye ederim 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Bulut
İhsan Yıldırım yazdı:

Uzun süredir mobil 3000 fe kullanıyorum memnunum geçen hafta içerisine liqui moly mos2 katkı attım 100.000 üstü araçlara tavsiye ediliyor 100.000 altında ise ceretac tavsiye ederim 

Katkı atma amacınız neydi acaba ? Katkının ne gibi artıları oldu ?

Ali Cihangiroğlu yazdı:

dpf li motor için olan yağ daha iyidir bunu unutmayın, dpf li motorun yağı daha dayanıklı olmalıdır, o yüzden bunu kullanıyorum, daha iyi yağ çünki, dpf li motora göre normal motorda kullanılmaz diye bir olay yok, ayrıca buda Ford speclerini fazlasıyla karşılar.... süper 3000 den daha iyidir yani...

Degişimde o zaman esp alayım bende abi 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İhsan Yıldırım
Onur Bulut yazdı:

Katkı atma amacınız neydi acaba ? Katkının ne gibi artıları oldu ?

Degişimde o zaman esp alayım bende abi 

Liqui moly zaten yağ işinde lider firmalardan kendi yağlarındada orjinalinde mos 2 katkısı olan yağ üretiyor diğer firmalara güvenim yok bu konularda ama bu firma alman firması arge çalışmaları çok iyi  benim araç 200.000 e dayandı ve micron seviyedede olsa aşınmalar mutlaka vardır motor içerisinde bu katkı aşınmayı azaltıp gözeneklere dolduğunu söyliyor 

ben motorda bir performans artışı yaşamadım sadece yeni motor yağında yaşadığım 1-2 desibel ses düşüşü yaşadım kendi yorumum bu şekilde :)

Yorum bağlantısı
Onur Bulut
İhsan Yıldırım yazdı:

Liqui moly zaten yağ işinde lider firmalardan kendi yağlarındada orjinalinde mos 2 katkısı olan yağ üretiyor diğer firmalara güvenim yok bu konularda ama bu firma alman firması arge çalışmaları çok iyi  benim araç 200.000 e dayandı ve micron seviyedede olsa aşınmalar mutlaka vardır motor içerisinde bu katkı aşınmayı azaltıp gözeneklere dolduğunu söyliyor 

ben motorda bir performans artışı yaşamadım sadece yeni motor yağında yaşadığım 1-2 desibel ses düşüşü yaşadım kendi yorumum bu şekilde :)

Psikolojiktir o 1-2 desibellik ses düşüşü Ben onu her yağ degişiminde yaşıyorum çünkü :) Kaliteli yağ kullanılıyor ise katkıların hiç bir faydası olmadığı yönünde genel kanı kalitesiz yağ kullanılıyor isede bu katkılar tabiki çok faydalıdır.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

kaliteli yağa katkıgerekmez

2. olay, baba markalar neyle ünlüyse o ürünü alınır, yağı iyiyse yağı o kadar, katkı üretiyorsa para kazanmak içindir ve işe yaramaz, boşa yağa katkı eklemeyin arkadaşlar, iyi yağ yeter....

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Mazda serviste dexelia diye yağ kullanıyor. Kendi yağı. Dexelia’yı da 2003’ten beri total üretiyor. 

Japon araçları, özellikle mazda düşük viskositeli yağları seviyor. Hem atf’de hem de motor yağında. Düşük derken, aynı sınıfta, sadece viskositede 1-2 puan düşük yağları. 

Total büyük firma. Birçok markanın fabrika dolum yağı. Mesela ben quartz 9000 nfc 5-30 kullanıyorum. 

Bu yağ ford için özellikle tavsiye ediliyor. Hem de hths oranı iyi, hem motul ve liqui moly’nin 5-30 larına göre 1,5 puan daha ince 5-30 yağ. 

Özellikle sürekli çok marz az km kullanılan araçların daha ince yağ kullanması gerekir. Quartz 9000 bu yüzden önde. 

Yağ eksiltme sorununuz yoksa öneririm. Sessizlik, az yakıt tüketimi de sağlar. Eğer aracınızın kriterlerine uygunsa alabilirsiniz. Değilse diğer dizeller için yapılmış total yağlara bakabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İhsan Yıldırım yazdı:

Liqui moly kafa karıştırıyor. Evet kaliteli yağ. Ama ürün yelpazesi çok geniş. Aracım için 20 tane yağ seçeneği sunuyor. 

Artı, mazda lpg için müşteri temsilcisine mail attım. Aslında kullanmam gereken toptech 3000 ve toptech 5000 yağlarının karışımında değişiklik yaptık demesi ilgincime gitti. Bu değişikliği yapıp etiketine neden yansıtmıyorsun? Bana daha kalın 4200 yağı önerdi. Vag grubu için olan yağı. O yüzden liqui moly işini bıraktım. 

Total’in fluide xld fe atf yağını denedim. Şanzıman resmen kendine geldi. Önceden liqui moly 1200 atf koymuştum. 

Ford ile 4 ileri tam otomatik şanzımanlarımız aynı. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Mobil-Castrol bitti, bize uygun yağ bunlar, detay yok kafa karışıklığı yok :)

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Müsadenizle yeni konu açmadan bende birşey danısayım.

Aracım 2012 model fiesta 1.4 tdci 70 ps euro 5 motorlulardan. Aracı alınca dırek yağ bakımına soktu ve tum fıltreler ıle beraber Mobil esp 5w30 yap koydurdum. Fakat sonrasnda incelediğimde ESP 5W30'da benım arac içişn ford onayı göremedım 913c sanırım. Ford onayı MOBİL 3000 FE  de var sanırım. Sizce daha kalitelide olsa Mobil Esp koymamın araca bır zararı olurmu yağı tekrar degısmeme gerek varmı ? 

tarihinde Mert ER tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

olmaz, daha üst seviye yağdır, fordun istediğinden daha üst...

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Mobil-Castrol bitti, bize uygun yağ bunlar, detay yok kafa karışıklığı yok :)

Mobil tamam ama castrol için katılmıyorum abi. Hem atf’si hem motor yağından memnun değildim. Bu arada inanılmaz seviyede castrol sahte yağ var piyasada. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mert ER yazdı:

Müsadenizle yeni konu açmadan bende birşey danısayım.

Aracım 2012 model fiesta 1.4 tdci 70 ps euro 5 motorlulardan. Aracı alınca dırek yağ bakımına soktu ve tum fıltreler ıle beraber Mobil esp 5w30 yap koydurdum. Fakat sonrasnda incelediğimde ESP 5W30'da benım arac içişn ford onayı göremedım 913c sanırım. Ford onayı MOBİL 3000 FE  de var sanırım. Sizce daha kalitelide olsa Mobil Esp koymamın araca bır zararı olurmu yağı tekrar degısmeme gerek varmı ? 

İlla ford yazması gerekmiyor. Kitapçıkta aracınızda kullanılabilir yapların hangi standartları karşılaması gerektiği belirtilmiştir. Api, acea gibi. O standartları karşılayan yağları kullanabilirsiniz. Ama lpg, dpf, şehir içi kullanım, spor kullanım, uzun yol, sıcak soğuk iklim, aracın hangi viskositedeki yağları daha çok sevdiğine göre yağlar arasında seçim yaparız. 

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Servisler farklı yağlar kullanabiliyor ama dışarıdan alınan yağ ile bakım yapmayı kabul etmiyorlar.

Müşteri hizmetlerini aramamıza rağmen kabul ettirememiştik.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bu arada piyasada tam sentetik yağ yok gibi bir şeydir. Tam sentetik yağın fiyatları çok yüksektir. Ve almanya hariç diğer ülkelerin çoğunda sentez yağlara “tam sentetik yazmak” serbesttir. 

Bu yüzden liqui moly’de yağlara bakarsanız sentez yağ olduğunu görürsünüz. Aldığımız yağlar tam sentetik değil yani

Yorum bağlantısı
Halil Demir2
Ali Cihangiroğlu yazdı:

kaliteli yağa katkıgerekmez

2. olay, baba markalar neyle ünlüyse o ürünü alınır, yağı iyiyse yağı o kadar, katkı üretiyorsa para kazanmak içindir ve işe yaramaz, boşa yağa katkı eklemeyin arkadaşlar, iyi yağ yeter....

Ali abi ne diyorsun tam olarak 1.4 dizel fiestaya. al kardeşım bunu koy de uyumlu de onu alacağım :) teşekkürler bu arada abi güzel yorumların için.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

mobil süper 3000 de olur ama pahalı gelmez ise mobil 1 esp kullan diyorum kısaca :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...