İçeriğe Yönlendir

Ford Fiesta Motor Yağı (Servis)

Halil Demir2

Recommended Posts

Halil Demir2
Ali Cihangiroğlu yazdı:

mobil süper 3000 de olur ama pahalı gelmez ise mobil 1 esp kullan diyorum kısaca :)

Abi motor yağı kalbe giden kan gibidir yağa verilen paraya üzülmem ben :) 1 esp 5w30 yapıyorum ozaman :)

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)
Ali Cihangiroğlu yazdı:

mobil süper 3000 de olur ama pahalı gelmez ise mobil 1 esp kullan diyorum kısaca :)

3000 de var da mobil 1 ESP de ford şartlarını göremedim ben 🤔

Ford WSS-M2C913-C 
Ford WSS-M2C913-D 

https://www.mobil1.com.tr/motor-yaglari/esp-5w-30.aspx?tabs=spesifikasyonlar#tabs

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Evren Erakçora yazdı:

Mobil 1de yok 913c,d.

Mobil iyi yağdır. Her marka için ayrı ayrı yazmamış olabilirler. Ama bu yağ dediğim gibi ford’a direkt uyumlu tasarlanmış

MID74L.png

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

3000 de var da mobil 1 ESP de ford şartlarını göremedim ben 🤔

Ford WSS-M2C913-C 
Ford WSS-M2C913-D 

https://www.mobil1.com.tr/motor-yaglari/esp-5w-30.aspx?tabs=spesifikasyonlar#tabs

daha alt standartları yazmasına gerek yokta ondan :) uygun olan sınıflarıda yazsa kitapçık vermesi lazım yanında ...

aklınıza yatmadıysa süper 3000 kullanın kafanız rahat etsin, ne diyim, karar sizin...

ayrıca şunuda yazayıp Mobil esp ye asla katkı konmaz, yağı bozarsınız haberiniz ola,aslında süper 3000 e de konmaz, neyse zaten üstün düzeyde yağ, hiçbirşeye gerek yok...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Ben son değişimde castrol A5 aldım 11 ay var :)

mobil 1 ESP de bunalrın hiç biri yok, 913 D nin üstü dediğiniz hangisi mobilde olan.

Ford Oil Specifications

Ford WSS-M2C913-A

Engine oil, Initial and service fill, SAE 5W-30. This specification meets the ILSAC GF-2 and ACEA A1-98 and B1-98 and additional Ford requirements.
Ford WSS-M2C913-B
The Ford M2C913-B specification is released in Europe for initial fill engine oils used for lubrication of spark ignition engines using gasoline and for compression ignition engines using diesel fuels. The specification is also used to define engine oils for servicing Ford engines where applicable. The oil shall meet all the requirements of the ILSAC GF-2 and GF-3 specification, the ACEA A1-98 and B1-98 specification and additional Ford requirements.
Ford WSS-M2C913-C
Fully backwards compatible and is strongly recommended for all applications that currently require the specification Ford M2C913-B. The new engine oil provides various benefits to the customer such as improved fuel economy benefits and high robustness to biodiesel fuels.
Ford WSS-M2C913-D
Introduced in 2012, oils meeting this specification are recommended for all Ford diesel engines except Ford Ka TDCi models manufactured before 2009 and Ford Galaxy 1.9 TDi models manufactured between 2000 and 2006. A product meeting this specification is especially recommended for diesel engines where M2C913-B or M2C913-C oils were initially required. An oil meeting this specification must be used in Ford Transit vehicles manufactured from 2012 onward with Duratorq 2.2 engine. Oils meeting this specification can be used with extended oil change intervals and are also suitable to be used in engines running on biodiesel or high sulfur diesel.
Ford WSS-M2C917-A
Viscosity SAE 5W40 engine oil for pump injector diesel engines.
Ford WSS-M2C934-A
Extended drain engine oil for vehicles equipped with diesel particulate filter (DPF).
Ford WSS-M2C937-A
Special engine oil for Ford Focus RS. Viscosity should be SAE 0W-40.
Ford WSS-M2C948-B
Largely based on the ACEA C2 oil sequence this spec requires a low SAPS 5W20 oil and is primarily designed for the 1.0 liter, 3-cylinder EcoBoost engine. Contains in-house tests for fuel economy and piston deposit control. Oils meeting this spec must provide a 0.9% fuel economy improvement over regular 5W-20 oils.
Ford WSS-M2C950-A
Special engine oil for Ford Focus Diesel 2.0 manufatured from September 2014 and Ford Mondeo Diesel 2.0 manufactured from 2015. Viscosity should be SAE 0W-30.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Ford standartlarını bilmiyorum.

Ancak Mobil 1 ESP 5-30 ACEA C3 standardını karşılıyor. Bu da düşük saps, yüksek hsts demek. Yani özellikle DPF'li motorlar için düşük kurum, ve kalın film tabakasından dolayı yüksek koruma. Zaten VW 504/507 ve MB229.51 onaylarına sahip, bunlar aşırı yüksek kriterli standartlar.

1.4 tdci, 1.6 tdci bunlar çok hassas motorlar değil, uygun kaliteli bir yağ alıp kullanabilirsiniz. Ford standartlarına çok takılmayın bu motorlar için.   WSS-M2C913-C dökümanını açıp bakmak lazım karşılayıp karşılamadığını söylemek için, karşılasa bile Mobil Ford'a para verip onay almaya gerek görmemiş olabilir.

Super 3000 ise en son 2001 Fiesta'ya koymuştum. Modern motorlarda kullanmazdım ben olsam.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Fordun DPF’li motorları için yağ seçimi, tereyağının kalbe zararlı olup olmamasının tartışması gibi bizim ülkede [emoji1]
Bi kısım zararlı diyor, bi kısım yiyin bişey olmaz diyor.

Gözünü seveyim euro4’ün.
Ne kadar duman, o kadar randuman. [emoji377]

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

süper 3000 iyidir esp daha iyi, boşa tartışmayalım arkadaşlar,  esp nin ford speclerinin üstünde olduğunu kanıtla denmesine bende altında olduğunu kanıtla diyerek cevap veririm,  gerek yok boşa o bu demeye, mal ortada araştırın bakın, sonuçta motor bu uzay aracı motoru değil, daha üst düzey yağ kullanmak her zaman daha iyidir, dexos2 de var esp de ayrıca dikkat edin, neyse  isteyen istediğini kullansın, esp den daha iyi euro 10 çıksın derhal ona geçerim :) fiesta için fazla iyi yağ, bende her zaman en iyisini kullanırım zati :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...