İçeriğe Yönlendir

Trafik Kurallarını Biliyor Muyuz Testi

Harun Kocaçalışkan

Recommended Posts

Harun Kocaçalışkan
(düzenlendi)

Evet arkadaşlar akşam aklıma takıldı acaba trafik kurallarını biliyor muyum diye. Baktım ki bir çok kuralı aslında yanlış biliyorum ya da yorumluyorum. 

Aşağıdaki mevzuatı okuyarak bazı sorular çıkardım.

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.8182&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=Karayolları trafik yönetmeliği

Sorular;

1.Otomobiller için bölünmüş yollarda hız sınırı nedir?

a) 90

b) 110

c) 120

d) 80

2.Çok şeritli yolların gidişe ayrılmış yol bölümlerinde araçların sağından geçilebilir mi? (Muallak Soru)

a) Şerit değiştirmemek şartıyla evet.

b) Kesinlikle hayır.

3.Aşırı yavaş araba sürmek yasak mıdır?

a) Evet yasaktır.

b) Hayır, isteyen istediği hızda gidebilir.

4.Durup dururken ani fren yapılabilir mi?

a) Evet

b) Hayır

5.Araçtan inen yolcular hangi kapıdan inmelidir?

a) Sol

b) Sağ

c) Farketmez

6.Yerleşim birimleri dışında, bağlantı yolları, kavşak, köprü ve tünellere kaç metre mesafede duraklama yapmak yasaktır.

a)25

b)50

c)75

d)100

7.Yerleşim birimleri içindeki karayollarında parkedemeyecek araçlar hangileridir?

a) Otobüs

b) Kamyon

c) Çekici

d) Hepsi

8.Gündüzleri sadece park ışıkları yakılarak araç sürülebilir mi?

a) Evet sürülebilir.

b) Hayır sürülemez.

c) Yağmur varsa sürülebilir.

9.Hangi aracın geçiş üstünlüğü daha fazladır.

a) Kar ve Buzla Mücadele aracı

b) Polis

c) Trafik Polisi

d) Acil hasta taşıyan özel araç.

10.Araç sürerken cep telefonuyla konuşmak serbest midir?

a) Telefon elde tutuluyorsa yasaktır.

b) Telefon elde tutulmadığı sürece serbesttir.

c) Her türlü yasaktır.

d) Yasak falan değildir.

CEVAPLAR;

1- b

2- a

Gidişe ayrılmış yol bölümlerinde, şerit değiştirmemek şartı ile bir şeritteki taşıtların diğer şeritteki taşıtlardan hızlı gitmesi geçme sayılmaz.  Trafik Mevzuatı Madde 103.

3- a

4- b

Yavaş Sürme ve Yavaşlama

Madde 108- Araç sürücülerinin;

a) Araçlarını zorunlu bir neden olmadıkça, diğer araçların ilerleyişine engel olacak şekilde yavaş sürmeleri,

b) Belirlenen hız sınırlarının çok altında ve trafiğin akışına engel olacak şekilde sürmeleri,

c) Güvenlik nedeni veya verilen herhangi bir talimata uyulması dışında, başkalarını rahatsız edecek veya tehlikeye sokacak şekilde gereksiz ve ani yavaşlamaları,

Yasaktır.

5 - b

6- d

7- d

Yerleşim Birimleri İçindeki Karayollarında Parkedemiyecek Araçlar

Madde 124 - Bir trafik işareti ile izin verilmiş olması, duraklama ve arızalanma halleri dışında, yerleşim birimleri içindeki karayollarında; kamyon, çekici, otobüs veya bunların römorkları, lastik tekerlekli traktörler ile her türlü iş makinelerinin bulundurulmaları ve parkedilmeleri yasaktır. Bu yasağa rağmen, yerleşim birimleri içindeki karayollarında parkedilmiş bu tür araçlar yetkililerce kaldırılır.

Köy, kasaba gibi küçük yerleşim birimleri bu hükmün dışındadır.

8-b

....

Araç Işıklarının Kullanılması

Madde 127- 

d) Işıkların kullanılmasına ilişkin diğer esaslar;

1) Dönüş ışıklarının “geç” anlamında kullanılması,

2) Sadece park veya sis ışıkları  yakılarak araç sürülmesi,

3) Karşılaşmalarda ışıkların söndürülmesi,

yasaktır.

.....

9-d

Geçiş Üstünlüğüne Sahip Araçlar

Madde 141- Geçiş üstünlüğüne sahip araçlar ile bunların sürülmesi hakkında uygulanacak esas, usul ve kurallar aşağıda gösterilmiştir.

a) (Değişik:RG-17/4/2015-29329) Geçiş üstünlüğüne sahip araçlar;

1) Yaralı veya acil hastaların taşınması ve bunlara ilk ve acil yardımın yapılması için kullanılan ambulans ve özel amaçlı taşıtlarla, yaralı ve acil hasta taşıyan diğer araçlar,

2) Organ ve doku nakil araçları,

3) İtfaiye araçları ile benzeri acil müdahale araçları,

4) Sanık veya suçluları takip eden veya genel güvenlik ve asayiş için olay yerine giden zabıta araçları,

5) Trafik güvenliğini koruma veya trafik kazasına el koyma amacıyla olay veya kaza yerine giden trafik hizmetlerine ait araçlar,

6) Yolun yapım ve bakımından sorumlu kuruluşa ait kar ve buz mücadelesi araçları ile acil müdahale gerektiren çalışmalarda görevli araçlar,

7) Afet ve acil durum hâllerinde afet ve acil durum hizmetlerinde görevli bulunan araçlar,

8) Hizmetin devamı süresince koruma araçları ile korunan araçlar,

10-b

(Değişik ikinci fıkra:RG-21/3/2012-28240) Ancak, cep ve araç telefonları ile benzeri haberleşme cihazlarının sürücüler tarafından çeşitli elektronik sistemler vasıtasıyla ele alınmadan kullanılması, birinci fıkranın (d) bendi kapsamında değerlendirilmez.

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok güzel bir konu.. 

Özellike muallakta bildiğimiz maddeleri seçip tartışmak gerek.. 

Bu sayede akılda kalıcı olacaktır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Çok güzel bir konu.. 

Özellike muallakta bildiğimiz maddeleri seçip tartışmak gerek.. 

Bu sayede akılda kalıcı olacaktır. 

Aynen özellikle sağdan sollama diye tabir edilen konu.

Araçların sağından geçmek kesinlikle yasak olsaydı, otobanda kimse ilerleyemezdi :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

5 in cevabı yanlış bence öyle olsa belediye otobüslerinin kapısı solda üretilirdi.

6 nın cevabını yeni öğrendim.

gerisini biliyormuşum. çok çalıştım hiç tatil yapmadım ineğim ben.

bir tarihte motor ehliyeti sınavına girdim, sürüşte dönüşleri ayakta filan yaptım artislik olsun diye, millet dönerken yuvarlanıyordu,  jüri 95 verdi. neden kırdım 5 puanı dedim gözünün üstünde kaşın var dediler. işte bu nedenle adam olamıyoruz :)

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Dogan Arsiray yazdı:

5 in cevabı yanlış bence öyle olsa belediye otobüslerinin kapısı solda üretilirdi.

6 nın cevabını yeni öğrendim.

gerisini biliyormuşum. çok çalıştım hiç tatil yapmadım ineğim ben.

bir tarihte motor ehliyeti sınavına girdim, sürüşte dönüşleri ayakta filan yaptım artislik olsun diye, millet dönerken yuvarlanıyordu,  jüri 95 verdi. neden kırdım 5 puanı dedim gözünün üstünde kaşın var dediler. işte bu nedenle adam olamıyoruz :)

Biz yanlış işaretlemişiz pardon :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)

Bende 5. soru ile şüpheliyim, eğer soruda gibi olsa örnek Hyundai veloster diye 3(yada bagajla beraber 4 mü sayılıyor?) kapılı hatchback bir model üretmişti, sürücü tarafında  arka kapı yok sağ arka var idi. Firma sebebini yaya güvenliği için diye açıklama yapmışlardı.

KP79U3.jpgRz5aGW.jpg

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Aydın Sert yazdı:

5 bence de yanlış.

Sağ taraf olmalı.

Sinan Akgöl yazdı:

Bende 5. soru ile şüpheliyim, eğer soruda gibi olsa örnek Hyundai veloster diye 3(yada bagajla beraber 4 mü sayılıyor?) kapılı hatchback bir model üretmişti, sürücü tarafında  arka kapı yok sağ arka var idi. Firma sebebini yaya güvenliği için diye açıklama yapmışlardı.

Düzelttik şıkkı kaydırmışım ÖSS de olur böyle şeyler. Şifreli değil ona dua edin.  :biggrin: 

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Düzelttik şıkkı kaydırmışım ÖSS de olur böyle şeyler. Şifreli değil ona dua edin.  :biggrin: 

Öyle olsaydı kesin 180 barajı altı kalıp Açık öğretim yazmıştık 1 hatalı sorudan :D 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

birde liyakat hesabından kontenjana girince, hatalı üretilen otobüs nedeniyle yayalar sürekli mefta oluyordu o derece önemli yani. neyse... geri geri sürerlerdi o zaman da.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

8. sorunun cevabı bana göre "sürülebilir".

Akşam karanlıkta sürülemez. Mevzuatta da akşamdan bahsediyor olması lâzım.

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

8 hariç hepsini bildim.

Cevaba ve soru mantığına bakılarak 8. soru şu şekilde olmalıydı;

8. Geceleri sadece park ışıkları yakılarak araç sürülebilir mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Kaya

Güzel paylasim bir soru da benden döner kavsakta adanin icindeki mi durur girecek olana yol verir yoksa girecek olan mi bekler yada her zaman ki gibi hizli olan mi kazanir...

Türkiye de hep karistiriyorum ilk ehliyetimi Türkiye de yapmama ragmen

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

8 hariç hepsini bildim.

Bence de 8. soruda gündüz yerine gece yazılmalıydı. Gündüz farları yasak oluyor o zaman soruya göre. Sonuçta gündüz farları da parklar ile aynı tip çoğu araçta.

Yönetmelik geceden bahsediyor diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Sinan Kaya yazdı:

Güzel paylasim bir soru da benden döner kavsakta adanin icindeki mi durur girecek olana yol verir yoksa girecek olan mi bekler yada her zaman ki gibi hizli olan mi kazanir...

Türkiye de hep karistiriyorum ilk ehliyetimi Türkiye de yapmama ragmen

kontorlsüz kavşak içindeki herzaman önceliklidir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

"Ön yan" camlarda filim olunca kavşaklarda malesef çok sıkıntı çekiliyor. Diğer adam seni gördü mü görmedi mi ne oldu anlamak mümkün değil. Çok tehlikeli.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
(düzenlendi)
Yusuf Berke yazdı:

8 hariç hepsini bildim.

Bence de 8. soruda gündüz yerine gece yazılmalıydı. Gündüz farları yasak oluyor o zaman soruya göre. Sonuçta gündüz farları da parklar ile aynı tip çoğu araçta.

Gündüz farları regülasyonunda arka stop lambaları yanacak demiyor ama :D

Ayrıca mevzuat gece/gündüz diye belirtmemiş. Sadece park veya sisleri yakarak araba süremezsin diyor. Düz mantıkla gündüz de süremezsin anlamı çıkar :S

Yok geceden bahsediyor diyorsanız, o zaman gündüzleri sis farlarını açıp gezebilirsiniz.

Ayrıca aynı mevzuatta kısa farları gündüz yakabilirsiniz diye belirtmişler;

b) Yakını gösteren ışıklar (kısa hüzmeli farlar);

1) Karşılaşmalarda,

2) Aydınlatmanın yeterli olduğu kesimlerde,

3) Öndeki araç yakından izlenirken,

4) Uzağı gösteren ışıkların uyarma için kullanılması hali dışında, yanyana gelinceye kadar bir aracı geçerken,

5) Gündüzleri görüşü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda. 

Aslında mevzuatta hata ve belirsiz durumlar var. Tabiki hiçbir polis gündüz parklar yanık geziyorsunuz diye ceza kesmez. Ama canı isterse bence kesebilir :biggrin:

Zaten saçmalık bu durumların yoruma açık olması. 

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler

Hatalı soru var mı bilmiyorum ama ben bu cevaplara göre 10'da 10 yaptım :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

6. soruda 25-75 ikileminde kaldım, salladım, tutmadı. 

10. soru bana göre kesin yasak olmalı

park ışıkları yanık halde trafikte gezilmez

2. soru gerçekten muallakta. Çünkü geçiş olabilmesi için aynı şeritte olması gerekiyor. Farklı şeritlerde ilerleyen araçlar, birbirini geçmiş sayılmaz. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Şu an Dalanandakiler sinyal versin yeter modundayım. Burda sis yakmayan yok. Özellikle tur arabaları..

Sorular güzel, yanlışlık yok gibi. Ben de acil hasta taşıyan özel aracın bu kadar öncelikli olduğunu bilmiyordum 🤭

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Yusuf Berke yazdı:

8 hariç hepsini bildim.

Yönetmelik gündüzleri far yakma uygulaması başlamadan öncesinde kalıp, eskimiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...