İçeriğe Yönlendir

Önden Ödenen MTV 2. Taksidinin Geri Alınması.

Mert ER

Recommended Posts

Arkadaşlar Merhaba,

Bugun MTV taksidimi geri aldım sıcağı sıcağına belki başkalarınında işine yarar diye paylaşayım dedim.

Ben 1. ve 2. taksidi birlikte yatırmıştım ve aracımı 1 ay önce sattım. Boşa ödenen 2. mtv taksidi için  güzel yazılmış bir dilekçe, noter satış evrağı ve mtv ödeme makbuzu ile birlikte vergi dairesine gidilir başvuru yapılırsa geri alınabiliyor bilginize. Ben başvurdum ve ortalama 20gun sonra banka hesabıma geri ödeme yapıldı. Belki birinin işine yarar :)

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Yılmaz Gökçe

Bu konuda hiç bilgim yoktu

Hatta aracı satsam aklıma bile gelmezdi 😄

Böyle bişey olursa aklımızda bulunsun...

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Peki satın alan yeni sahibi bu durumda sistem tarafından bilgilendirilecek mi? Neticede adam aldığında 2 taksiti de ödenmiş rahatlığıyla alıyor.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Biz sizi arariz 😁

Gökhan Albayrak yazdı:

Peki satın alan yeni sahibi bu durumda sistem tarafından bilgilendirilecek mi? Neticede adam aldığında 2 taksiti de ödenmiş rahatlığıyla alıyor.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Gökhan Albayrak yazdı:

Hadi bu arabada neyse de düşün mesela mtv'si 5.000 tl olan araba aldın. Adam iki taksidini de ödedim abi dedi. Ohh dedin 2500 kardayız. Sonra gitti parayı geri aldı. :biggrin:

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Hadi bu arabada neyse de düşün mesela mtv'si 5.000 tl olan araba aldın. Adam iki taksidini de ödedim abi dedi. Ohh dedin 2500 kardayız. Sonra gitti parayı geri aldı. :biggrin:

Ki benim de bunu yazarken düşündüğüm tam da bu durumdu. Bankadan kredi çekecek gariban yada bilezik milezik bozacak.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
(düzenlendi)

Anladığım kadarıyla satış ve vergi dairesine başvuru Haziran ayında olmuş.  Genelde Temmuz MTVsi önceden ödenmez ve alıcı, MTV ödeyeceğini bilerek aracı satın almış olur. 

Satış sürecindeki diyalog ve şartlar önemli. Alım satım esnasında satıcı MTVyi önceden ödedim diyerek bunun parasını almadığı sürece sorun yok.   

Belki alan arkadaş ben bunu peşin ödemem. Sen paranı geri al. Ben sonra taksitli ödeyeceğim de demiş olabilir. 

tarihinde Baha Kanberoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Dolandırıcılar için yeni bir ekmek kapısı yani.

Bu arada 2. taksiti zamanı gelmeden yatırmak bana pek mantıklı gelmiyor. Erken ödemenin bir karı yokki.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Söyle bir durum var hiç  1. dönem içinde araç alıp 2. dönemi ödemeyen oldumu odenmıs dıye?

İşin aslı biz 1. dönem içindeyken  2. dönemi ödesekte 1. dönem içinde araç satıldıgından yeni sahibi mecbur 2. döneme girdiğinde 2. dönemi kendi adına ödüyor. Vergi dairesinede sordum durum komik ama cidden bu şekilde 2 kez taksit alınmış oluyor. İtiraz edilirse fazladan olan eski sahibininki iade ediliyor.

Zaten benım bunu ogrenme sebebımde aracı alan arkadasın benı uyarmasıydı :)

Yani bir araştırın bu aslında dolandırıcık metodu falan değil zaten yeni sahibi her durumda gerçekleşen değil sonraki dönemin taksidini mecbur odeyecegınden bizim önden ödediğimiz  full boşa zarar oluyor

tarihinde Mert ER tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Gökhan Albayrak yazdı:

Eğer satın alan kişi 2. taksidi ödendi diye hareket ederse esas o zaman sorun oluyormus. Çünkü bir önceki mesajda bağsettiğim gibi aslında sonraki yarı dönem eski sahibi tarafından ödensede sayılmıyor tekrar ödenmesi zorunlu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
(düzenlendi)

Bu işten dolandırıcılık çıkmaz. Yanlış biliyorsam düzeltin ama zaten 1 temmuz'dan sonra satış vermek için MTV'nin ödenmesi zorunlu . Alıcı 1 temmuz'dan sonra MTV'si ödenmiş araç alıyor. Sıfır araç alırken bile haziran veya aralık sonunda bunun için aracın teslimini yeni yıla bırakmıyor muyuz? 

""Motorlu taşıtların yukarıda sayılan kuruluşlarda eski sahibi adına kayıt ve tescili yapılmışken, devir ve temlik nedeniyle kayıt ve tescilin başka bir kişi adına değiştirilmesi durumunda, adına yeni kayıt ve tescil yaptıran kişi için mükellefiyet gelecek taksit döneminden itibaren başlayacaktır.  Kayıt ve tescilli bir taşıt takvim yılının ilk altı ayı içinde (Ocak-Haziran) adına devir ve temlik ettiren kişi için mükellefiyet 1 Temmuz itibariyle, kayıt ve tescilli bulunan bir taşıtı takvim yılının ikinci yarısında (Temmuz-Aralık) adına devir ve temlik ettiren kişi için ise mükellefiyet gelecek yılın 1 Ocak tarihinden itibaren başlayacaktır.""

"Devir ve temlik sebebiyle taksit aylarını içeren Ocak ve Temmuz ayları içinde yapılacak kayıt ve tescil değişikliğinde vergi bu değişikliğin yapılmasından önce ödenecektir."

tarihinde Baha Kanberoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

2013'te Clio arabamı satarken Haziran ayında 2 taksiti birden ödemiştim. Araç satılırken de alan kişiye Temmuz ayında taksit ödemeyeceksin ben ödedim dedim.

Kasım ayında çocuk aradı, abi hani ödemiştin ben bugün arabayı satamadım vergi çıktı önüme dedi. Ödemiş vergiyi öyle satmış.  

Ödeme yaptığım dekontu da atmamışım şans eseri yolladım direk, çocukta kendi ödediğini yollayınca bir terslik olduğunu anladık.  Haziran ayında benim ödediğim vergi askıda kalmış ve ödenmedi olarak görünmüş. 

Ben İstanbul'dayım araç Tarsus plaka, Şehitkerim vergi dairesini telefonla arayarak bu işi çözdüm. Parayı bana iade ettiler. Sattığım kişiye söyledim parayı bana yatırdılar hesap no ver atayım diye, çocuk ta abi günahını aldık sorun değil yarısını yollayacaksan vereyim hesap noyu demişti. 

Kısacası 2013'te bile bu olay vardı, başka vergi borcunuz veya cezanız varsa mahsup ediyorlar yanlız direk para iadesi yapmıyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Sami Demirpaz yazdı:

2013'te Clio arabamı satarken Haziran ayında 2 taksiti birden ödemiştim. Araç satılırken de alan kişiye Temmuz ayında taksit ödemeyeceksin ben ödedim dedim.

Kasım ayında çocuk aradı, abi hani ödemiştin ben bugün arabayı satamadım vergi çıktı önüme dedi. Ödemiş vergiyi öyle satmış.  

Ödeme yaptığım dekontu da atmamışım şans eseri yolladım direk, çocukta kendi ödediğini yollayınca bir terslik olduğunu anladık.  Haziran ayında benim ödediğim vergi askıda kalmış ve ödenmedi olarak görünmüş. 

Ben İstanbul'dayım araç Tarsus plaka, Şehitkerim vergi dairesini telefonla arayarak bu işi çözdüm. Parayı bana iade ettiler. Sattığım kişiye söyledim parayı bana yatırdılar hesap no ver atayım diye, çocuk ta abi günahını aldık sorun değil yarısını yollayacaksan vereyim hesap noyu demişti. 

Kısacası 2013'te bile bu olay vardı, başka vergi borcunuz veya cezanız varsa mahsup ediyorlar yanlız direk para iadesi yapmıyorlar.

Aynen dedıgınız gıbı bu durumu bende yenı öğrendim aslında ve eskı araclarımdada baya bır param cope gıtmıs oldu aslında.

Bazı arkadaslar bunu dolandırıcık yolu olarak dusunmus ama malesef ulkemızın vergı sıstemı sayesınde dolandırıcılık degıl ıkı tarafada zarar yazan bır acık oluyor bu durumda.

Zaten 2. dönem artık başladıgından kımse zarar etmez ama özellıkle 1. dönemlerde  çift taksıt odeyenlerın bunu ogrenmesı bence yararlı olacaktır. Misal benım en azından bu sefer aracı alan arkadasın bılgılendırmesı sonucu ogrenıp gerı almam gıbı

Bu arada belki suan yasa değişmiş olabilir benden banka hesap numarası aldılar ve dırek banka hesabıma yattı para. Tabı dedıgınız gıbı sahısın vergı borcu vs yoksa dırek yatıyor dıger turlu o borctan dusuluyormus

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
Sami Demirpaz yazdı:

Sorumun cevabını konu sahibi vermişti, yaşanmışla da pekişmiş oldu. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Uğur Kamil yazdı:

Dolandırıcılar için yeni bir ekmek kapısı yani.

Bu arada 2. taksiti zamanı gelmeden yatırmak bana pek mantıklı gelmiyor. Erken ödemenin bir karı yokki.

Eskiden vardı, puan veriyordu bankalar. İlk arabamın 2*70 TL di MTV si, 100 lira üzerine 20 TL (30  da olabilir.) maxi puan vardı iki taksiti birden ödemiştim. Şubatta kaza yapıp o şekilde satınca 3 kuruş kar için 5 kuruş zarar etmiştim 😁

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Verginin muhatabı her ne kadar araç gibi görülse de, araç sahibi kişinin sorumluluğundadır.. 

Bu durumda ödenen vergi geri alınmasa bile, yeni sahibe vergi tahakkuk edecekti. 

Eski sahibinin önceden ödemiş olmasının yeni sahibe bir faydası olmaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Misal;

Ben Temmuz ayı 2. dönem vergisini yatırdım.

30 Temmuz' da aracı başkasına devredeceğim ve dedim ki; ben vergiyi ödedim sen ödeme.

Bu durumda yeni sahibine Temmuz ayı vergisini tahakkuk edecekler mi???

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Aydın Sert yazdı:

Misal;

30 Temmuz' da aracı başkasına devredeceğim ve dedim ki; ben vergiyi ödedim sen ödeme.

Temmuz ayının ilk günü bile ödemeden satamazsınız arabayı. Eğer temmuz vergisini siz ayın 1 'inde ödeyip sattıysanız yeni sahibi Ocak ayına kadar vergi ödemeyecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
Aydın Sert yazdı:

Misal;

Temmuz ve sonrası devirlerde aracı alanın vergi mükellefiyeti takip eden Ocak ayı ile başlıyor. Yeni sahibe temmuz vergisi tahakkuk etmez. 

Zaten Temmuz ayında devir için MTVyi ödemelisiniz yoksa aracı satamazsınız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

30 Haziran satan kazanır, 30 Haziran alan zarar eder

1 Temmuz satan zarar eder, 1 Temmuz alan kazanır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Erken ödeyene avantaj sağlayan bir sistem olmadıkça erken ödeme yapmam . Zamanı gelince internetten yada ATM den öderim . Devlete elini veren kolunu kaptırıyor .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Yürekli
Harun Kocaçalışkan yazdı:

mtvsi 5bin olan aracı satın alan adam bunu düşünmez bence :)) 

Yorum bağlantısı
Osman Ozturk

Haziran başında şirkete ikinci el bir binek araba aldık.Satan tanıdık.5 temmuz da diğer şirket arabaları ile birlikte o aracın da vergisini ödedim.Zaten sistem borç gösteriyordu.Sahibi haber yollamış ben iki taksiti de ödemiştim,siz ödemeyin diye.Öyle şey olmaz gitsin iade istesin dedim.Şimdi bunla ilgili konu açılmış 😂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Vergi mülkiyet  ile başlar, mülkiyet satışı ile sona erer. Aracın mülkiyet hakkı üzerinize iken vergiyi ödemekle mükellefsiniz, sizin olmayan bir malın vergisini de ödeyemezsiniz, bu durumda vergi dairesi de doğal olarak ödediğiniz tutarı sizin adınıza emanetler hesabında takip eder. İade talep ederseniz veya başka bir borcunuza mahsup edilmesini isterseniz işlemi yapar, siz istemeden otomatik işlem yapmaz ve 5 yıllık zaman aşımı sonrası hazineye irat olarak kaydeder.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Misal;

Hayır.
1 temmuzdan itibaren vergi ödenmeden satış yapılamaz
1 temmuz sonrasında alıcı kişiye takip eden ocakta vergi tahakkuk edecektir.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...