İçeriğe Yönlendir

Yakıt Kesme Ve Lambda Sensörü

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Ben tam olarak nasıl çalıştığını bilmiyorum . O yuzden konuyu teknik olarak genele soruyorum. Araç rölantide boşta çalışırken Oksijen sensörleri dalgalı değerler veriyor . Lakin aynı araç rampa aşaği inerken ayak gazdan çekilince Oksijen sensörleri 0 değeri veriyor. 

Soru şu, Araç yakıtı kesiyor mu. Yoksa devirden kaynaklı yüksek hava emdiğinden , rölanti gazı ölçülemeyecek kadar azınlıktamı kalıyor. Cevap için şimdiden teşekurler. 

r0MXQN.png

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Merhaba 

Ben tam olarak nasıl çalıştığını bilmiyorum . O yuzden konuyu teknik olarak genele soruyorum. Araç rölantide boşta çalışırken Oksijen sensörleri dalgalı değerler veriyor . Lakin aynı araç rampa aşaği inerken ayak gazdan çekilince Oksijen sensörleri 0 değeri veriyor. 

Soru şu, Araç yakıtı kesiyor mu. Yoksa devirden kaynaklı yüksek hava emdiğinden , rölanti gazı ölçülemeyecek kadar azınlıktamı kalıyor. Cevap için şimdiden teşekurler. 

r0MXQN.png

Viteste inerken yakıt tamamen kesilir ama hava girişi kesilmez. O esnada sensörler büyük ihtimalle elektronik olarak devre dışı kalıyor olabilir. Enjektörler çalışmıyor, yanma yok. Yoksa sensör uzun süre yüksek o2 algılayıp arıza ışığını yaktırır ya da beyne hatalı bilgi gönderirdi

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
(düzenlendi)

Cut off özelliği bu. Yakıt tamamen kesilir. Ta ki araç düzlüğe ulaşıp belli bir devre 1700ddk gibi düşene kadar, boşa atana ya da siz rampa aşağı gaza verene kadar devam eder.

tarihinde Ömer Sarıgül tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Anlık yakıt tüketimi sıfıra düşer cut off a girince. Başka türlü de enjektör sinyal voltajını görebilirseniz sıfıra çekmesi gerekir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Bunu anlamanın başka bir yolu var mı.  

Bizim wifi-bt elm cihazları sınırlı. Daha çok sertifikasyona sahip kablolu cihazlar ile araç beynine girip her şeyi görebilirsiniz. Enjektörlerin yakıt püskürtme anları süreleri miktarları vs 

mesela bizim mazda club’de arkadaş uğraşmıştı. https://www.mazdaclubtr.com/forums/topic/26770-mazda-ya-forscan-ile-baglanmak-ariza-tespit-ve-kisisellestirme-yazilimi/#comment-574500

ama bu yazılımlarla oynamak girmek çıkmak tehlikeli. Geri dönüşü zor olan şeyler yapılabilir. Yedek almakta fayda var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Neyse hocam, biz derinlere inmeyek. Böyle kalsın. Çünkü adetimdir. Pisliğini çıkarırım, araba elimde kalır sonra. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Neyse hocam, biz derinlere inmeyek. Böyle kalsın. Çünkü adetimdir. Pisliğini çıkarırım, araba elimde kalır sonra. 

Ben de öyle yapıyorum. Bu konuları irdeleyenler önce eski model araçları üstünde deniyorlar. El alışkanlı tecrübe ediniyorlar. Biz yapsak baştan pert olur beyin :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...