İçeriğe Yönlendir

Focus II - Gürültülü Çalışma

Emre Bağış

Recommended Posts

Emre Bağış
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba aracımda daha önce subap itici millerini değişmişlerdi ancak halen sese bir çare bulamadık. Kimisi araç yatak sarmış diyor (araç yağsız kalmadı) kimisi de egzantrik (kam) milinden geldiğini söylüyor. Araçta gaz yememe sorunu var ve bu garip ses var. Pazartesi günü Muş Gezenler Ford servisine gideceğim çünkü bu şehirde usta bulamadım bu aracı tamir edecek. Araç Focus 1.6 tdci titanium 110 bg.  Video da gelen ses net bir şekilde anlaşılıyor. Yorumlarınızı bekliyorum. 

https://youtu.be/lhBm5wkGPmg

tarihinde Emre Bağış tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Ortamı telaşa vermek istemiyorum ama ciddi ciddi şakırdaması var. Yağ kapağını açıp gelen sesin kapağın hemen altından mı yoksa daha aşağılardan mı geldiğini tektik etmeye çalışın. 

Yorum bağlantısı
Emre Bağış
Gökhan Albayrak yazdı:

Ortamı telaşa vermek istemiyorum ama ciddi ciddi şakırdaması var. Yağ kapağını açıp gelen sesin kapağın hemen altından mı yoksa daha aşağılardan mı geldiğini tektik etmeye çalışın. 

Ses üst kısımdan geliyor gibi 

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Güç düşüklüğü olduğunu söylemişsiniz, ben subaplardan şüphelendim. 

Yorum bağlantısı
Emre Bağış
Gökhan Albayrak yazdı:

Güç düşüklüğü olduğunu söylemişsiniz, ben subaplardan şüphelendim. 

Umarım sadece Subap kaynaklıdır. 

Yorum bağlantısı
Emre Bağış
Gökhan Albayrak yazdı:

Son durum nedir acaba?

Araç yukarıya yeteri kadar yağ vermiyormuş. Şuanlık birşey yaptırmadım. Yağ pompası da olabilir dediler. Yağ kanalı da tıkanmış olabilir dediler. Ama sorun üst kısıma yeteri kadar yağ vermemesi imiş. Burada pek ellettirmek istemiyorum aracımı. Bir yeri yapıp bir yeri bozuyorlar. Bu şekilde 500 km gidip adamakıllı bir yerde göstermek istiyorum. Risk alıyorum farkındayım ama napalım. 

Yorum bağlantısı
Emre Bağış
Bahadır Taşpolat yazdı:

motorda eksantrik zinciri değişti mi hiç?

Ben alalı 10.000 km oldu. Araç toplamda 179 binde. Aldığım arkadaş ağır bakımı yapıldı demişti. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

O Zincir i değiştiren 1 kişi gördüm, ses yapması muhtemel bir parça ama pahalı ve sırf ses için kimse değiştirmiyor.

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

benim arabada yaşadım, km 181.000 olması lazımdı o zaman, şakırdama vardı, subap fincanları dedilerdi meğer zincirmiş, ve bu sese benziyordu biraz.

Emin olamadığım nokta sizin ses hiç bozulmadan devam ediyor, bendeki araçta ses daha ritimsiz şakırdıyordu, bazen şakırtı azalıyordu mesela ama hiç değişmediyse zinciri de değiştirmenizde zarar yok kilometre az değil çünkü.

Bu arada Ahmet hocam sırf ses için değil, zincir koparsa motor çok ciddi zarar görüyor, alınacak risk değil bence. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Elbette öyle ama dediğim gibi değişen görmedim forumda yada şu km de değiştir diyen.
Bende de hafif şıkırtı var, iki usta gördü bu şıkırtı değil sen Zincir şıkırtısı görmemissin, değişmesi gerekince anlarsın falan dedi.

Keşke çift egzantirik kasnağı olaydıda triger değişince bitseydi iş :)

Yorum bağlantısı
Emre Bağış
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

O Zincir i değiştiren 1 kişi gördüm, ses yapması muhtemel bir parça ama pahalı ve sırf ses için kimse değiştirmiyor.

Şuan Adana’ya geldim araç ile 700 km yaptım bir sıkıntı olmadı. Ancak ses devam ediyor. Pazartesi günü baktıracağım aracıma. Büyükşehir bir başka tabiki. Sorunun kaynağını bulunca buraya yazacağım 😊

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Takipdeyim, şuan öncelikler arasında değil ama aklımda var egzantrik zinciri değişimi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Bağış

Merhaba aracımın sorunu çözüldü. Sorunun kaynağı yağ pompasının düzgün çalışmamasından kaynaklı olarak egzantrik zinciri arızası. Egzantrik zinciri, yağ pompası, triger seti ( kendi isteğimle) değiştirdim. Sorunum çözüldü. Aracım gürültüsüz ve güzel bir tını ile çalışıyor. İlginize teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Geçmiş olsun, fiyat bilgisi de verirseniz güzel olur. Orjinal yağ pompası ve egzantrik zinciri beş yüzer lira civarı sanırım.

Yorum bağlantısı
Emre Bağış

Egzantrik zinciri ve gergisi İna marka aldım. 250 tl. Yağ pompası ise 500 tl o da pierburg marka. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Zinciri uygun fiyata almışsın, nereden aldınız acaba.

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

ağaçtan düşen biliyor :D    aynı araç focus2 ile tam 12 sene 186.000km yapınca tecrübe oluyor biraz :f1:

geçmiş olsun Emre hocam, erken müdahale ettiğiniz iyi oldu

Yorum bağlantısı
Emre Bağış
(düzenlendi)
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Zinciri uygun fiyata almışsın, nereden aldınız acaba.

Adana’dan aldım. 

Bahadır Taşpolat yazdı:

ağaçtan düşen biliyor :D    aynı araç focus2 ile tam 12 sene 186.000km yapınca tecrübe oluyor biraz :f1:

geçmiş olsun Emre hocam, erken müdahale ettiğiniz iyi oldu

Teşekkür ederim. Yalnız çekişte halen 2000 devirden önce hantallaşma devam ediyor. Aracımı çok seviyorum ama bu durum beni mahvediyor. Bir de gösterge panelinde yanmayan Işıklar var. Hız sabitleyici gibi. Yani ışık sağlam ama hız sabitleyici çalışınca ekranda yeşil sembol çıkmıyor. Elektrikçi bana “aracının haberleşme kanalında sıkıntı var. Gem modülü de olabilir gösterge panelinde de olabilir” dedi. 2000 devirden önceki hantallaşma ise usta “turbo kanatçıkları zayıf ondandır” dedi. Bilmiyorum yani ne yapacağımı. Bu arada aracım 180 binde 

tarihinde Emre Bağış tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...