İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - P060B Arıza Kodu

Mehmet Erkan

Recommended Posts

Mehmet Erkan

Merhaba. Bir türlü çözülmeyen sorunum yine başgösterdi. Araba kafasına göre yolda kalıp gaz yemiyor. Araç kendiliğinden düzelince P060B arıza kodu çıktı bilgisayarda. Tesadüfen aynı anda arıza başladı ve yanında birde P2135 veriyor. Usta dedi beyin arızalı yeni beyin takmalı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Gaz kelebeği ya da pedal konum sensörü olarak gözüküyor arıza. Bunlara baktırmış mıydınız?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
Gaz kelebeği ya da pedal konum sensörü olarak gözüküyor arıza. Bunlara baktırmış mıydınız?
Hayır baktırmadım. Daha önce yine aynı şekilde araç motor arızalı servise götürün hatası ile birlikte beni yolda bırakıyordu. Usta yazılım beyin uyumsuz dedi. U2101 hatası vardı. Sonra bi beyinci uğraştı ve hallettim dedi yeniden yazılım yüklemiş. Arıza lambam sönmüştü. Dün yine aynı şikayet oldu yolda. Sarı ünlem çıktı. Bugün yine gittim. Bu defa bunlar çıktı. Beyin arızalı değişmeli dediler. Kafam çok karıştı
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

bunu diyen yetkili servis değil sanırım. Daha 10 yaşında bile olmayan bi araçta beyin sorunu, bana çok şüpheli geldi.

Bence bir yetkili servise okutun. U kodu ile başlayan hatalar zaten universal hatalardır. En ufak iletişimsizlik anında u kodunu atar beyin universal cihaza.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
bunu diyen yetkili servis değil sanırım. Daha 10 yaşında bile olmayan bi araçta beyin sorunu, bana çok şüpheli geldi.
Bence bir yetkili servise okutun. U kodu ile başlayan hatalar zaten universal hatalardır. En ufak iletişimsizlik anında u kodunu atar beyin universal cihaza.
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Evet yetkili değil özel servis. Peki sizce ne yapayım. Gaz kelebegine mı baktırayım. 1.700 fiyat dedi beyin için. Boşa masraf edip yanlış yapmak istemiyorum. Bu kodlar beyin arızası anlamına gelmez mı yani. Gaz kelebeği arızası mı var sizce.
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Sani Gerşon yazdı:

Daha 10 yaşında bile olmayan bi araçta beyin sorunu

Öyle demeyin 2009 Focus 2017 de benzer arızalar verdi, servis yada tamirciye gitsem beyin diyecekti büyük ihtimal. Sorun kronik, gösterge panelin lehimleri, lehimleri tazaledim 2 senedir sıkıntısız kullanıyorum. Fiesta da var mı böyle bir problem araştırmak lazım. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
(düzenlendi)

Gaz kelebeği sensör arızası motoru korumaya aldırır lambayı yaktırır. Kelebeğiniz elektronik motor kontrollü ve içinde de ayrıyetten en az bir tane ayarlı pozisyon sensör dirençleri(tps) var. Belirli bir alanda sinyal kesiyor olmalı, ids yazılımından voltaj grafiklerine baktırın, yavaşça gaz ver gaz kes de sapma varmı

tarihinde Ömer Sarıgül tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Evet yetkili değil özel servis. Peki sizce ne yapayım. Gaz kelebegine mı baktırayım. 1.700 fiyat dedi beyin için. Boşa masraf edip yanlış yapmak istemiyorum. Bu kodlar beyin arızası anlamına gelmez mı yani. Gaz kelebeği arızası mı var sizce.
U kodlu hata artık yok zaten. Yazılım uyumsuzluğundan olmuş o. Yazılımı düzelttiler ve hiç sönmeyen arıza lambam sönmüştü geçen hafta. Ancak ben herşey bitti kurtuldum derken araç yine beni yolda bıraktı. Bu defa da bu hatalar çıktı. Araç gaz yemiyor rölanti ibresı kendi kendine 2.000 devir civarı inip çıkıyor
Gaz kelebeği sensör arızası motoru korumaya aldırır lambayı yaktırır. Kelebeğiniz elektronik motor kontrollü ve içinde de ayrıyetten en az bir tane ayarlı pozisyon sensör dirençleri(tps) var. Belirli bir alanda sinyal kesiyor olmalı, ids yazılımından voltaj grafiklerine baktırın, yavaşça gaz ver gaz kes de sapma varmı
Hayır normalde hiç bir sapma yok. Durup dururken pat diye arızayı veriyor. Ilginç olan ise mesela dün beni yolda bıraktı ve öylece zar zor park ettim aracı. Sabah gittim çekici çağırayım dedim bi baktım hiçbişey yokmuş gibi araç çalıştı ve sanayiye gittim.
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Sapma yok derken baktınız mı önce? 

Eğer sapma yok sağlam ise kelebeği açan motorda yada kontrol devresinde sorun olabilir. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Siz bence bi yetkili servise gidin derim. Gaz kelebeği sensörü ilk şüpheli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Aynen servise gidin pek bişey yapamazsınız Sani Bey'in dediği gaz pedalının voltaj grafiklerine de baktırın sinyal kayıpları aynı arızaya sebep olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
Eğer sapma yok sağlam ise kelebeği açan motorda yada kontrol devresinde sorun olabilir. 
Beyinle falan oynamayayım yani. Gaz kelebeği de sonuçta yolda bırakır diyorsunuz
Yani cihazla baktırmadım . Bu dediginiz arızalardan biriyse böyle kendi kafasına göre herşey yolundayken aniden mı yapar. Birde bende normal arıza lambası değil sarı çark içinde ünlem işareti olan lamba yanıyor
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
(düzenlendi)

Gaz kelebeği ve gaz pedalı arızası motoru korumaya aldırır. Yolda bırakmaz devir ve güç sınırlı modda yola devam edebilirsiniz. Beyine tabiki odaklanmayın hemen pahalıya patlar. Beyinde analog/dijital konvertör arızası oluşmuş ama anlık olabilir. Motor korumaya geçmiş sizin dediğimiz gibi pedal sensörü yada kelebekte sorun varsa görülür zaten.

tarihinde Ömer Sarıgül tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
Gaz kelebeği ve gaz pedalı arızası motoru korumaya aldırır. Yolda bırakmaz devir ve güç sınırlı modda yola devam edebilirsiniz. Beyine tabiki odaklanmayın hemen pahalıya patlar. Beyinde analog/dijital konvertör arızası oluşmuş ama anlık olabilir. Motor korumaya geçmiş sizin dediğimiz gibi pedal sensörü yada kelebekte sorun varsa görülür zaten.
Yolda bırakmaz derken yani çalışıyor ama gaz yemiyor araba. Hareket etmek isteyince tekliyor ancak sağa çekebiliyorum. Sarı ünlem yanıyor.
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Tamam işte muhtemelen kelebek tam açılmıyor devrinizde en fazla3000 yakın sınırlı kalıyor olmalı. Kelebek sensörü ve pedal sensörü arızası bu na neden olabilir bilgisayardan dikkatlice incelenmeli bu ikisi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
Tamam işte muhtemelen kelebek tam açılmıyor devrinizde en fazla3000 yakın sınırlı kalıyor olmalı. Kelebek sensörü ve pedal sensörü arızası bu na neden olabilir bilgisayardan dikkatlice incelenmeli bu ikisi
O zaman beyin işini bir süre iptal edeyim. Bugünde birazdan hemen gidip o dediklerinizi kontrol ettireyim
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
Valla gösterdim ama kelebek olsa seni yolda bırakmaz gaz yer araba dedi. Arızaları da beyinci silmişti diye tekrar yaparsa getir detaylı bakalım dedi. Ben bisey anlamadım bu işten. Bu arada da arabada hiç sıkıntı çıkarmadı. Kesin yine saçma sapan bi zamanda yapar arızayı barı birkaç gün yoğun kullanayımda tekrar yapsın
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
(düzenlendi)

tamirciler çözemedigi arızaya hemen beyindir diye basından salıyorlar buda aklınızda bulunsun.
kontak ac kapa düzeliyorsa beyinlik yoktur beyinde olsa devamlı verir hatayı.

tarihinde Okay Kaygusuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
Bu dediginiz sensör tamir oluyor veya temizleniyor mu.
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
Mehmet Erkan yazdı:
Ömer Sarıgül yazdı:

Valla gösterdim ama kelebek olsa seni yolda bırakmaz gaz yer araba dedi. Arızaları da beyinci silmişti diye tekrar yaparsa getir detaylı bakalım dedi. Ben bisey anlamadım bu işten. Bu arada da arabada hiç sıkıntı çıkarmadı. Kesin yine saçma sapan bi zamanda yapar arızayı barı birkaç gün yoğun kullanayımda tekrar yapsın

Gittiğin yer voltaj grafiğine bakmaya üşendi sanırım. Önerim arabayı birkaç gün atik kullanın, sürekli yüksek devirlere (normalde gittiginiz devrin altına üstüne) in çık yapın yararı olur.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Erkan yazdı:
Sani Gerşon yazdı:

Bu dediginiz sensör tamir oluyor veya temizleniyor mu.

Kablo kopukluğu harici onarımı yok. Değişim gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
Gittiğin yer voltaj grafiğine bakmaya üşendi sanırım. Önerim arabayı birkaç gün atik kullanın, sürekli yüksek devirlere (normalde gittiginiz devrin altına üstüne) in çık yapın yararı olur.

Hiç sormayın hocam gaz kelebeği değildir dedi. Başka bir ustaya gideceğim. Ya beyin arızalı olsa bu araba hep arızalı olmaz mı. Yani bu şartlarda beyin arızalı olabilir mi. 1.700 lira diyor kodlama ile birlikte yeni beyine. f6cbbde36fd0498320f5b81fa708a1a4.jpgb71bbc9d26fe92bc12192aec6102afae.jpg

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
Mehmet Erkan yazdı:

Hiç sormayın hocam gaz kelebeği değildir dedi. Başka bir ustaya gideceğim. Ya beyin arızalı olsa bu araba hep arızalı olmaz mı. Yani bu şartlarda beyin arızalı olabilir mi. 1.700 lira diyor kodlama ile birlikte yeni beyine. f6cbbde36fd0498320f5b81fa708a1a4.jpgb71bbc9d26fe92bc12192aec6102afae.jpg

Kardeşim A ve B mantıksal oran demiş kelebekten önce gaz pedalının voltaj değişimine kesin baktır. Gaz pedalında mantıksal değişim kullanım söz konusu,  iki tps var biri yükselirken biri düşer. Gaz pedalında olabilir sorun. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
Kardeşim A ve B mantıksal oran demiş kelebekten önce gaz pedalının voltaj değişimine kesin baktır. Gaz pedalında mantıksal değişim kullanım söz konusu,  iki tps var biri yükselirken biri düşer. Gaz pedalında olabilir sorun. 
Ya adama bu arızaları gösteriyorum telefondan diyor bu eski model bi cihazla tespit edilmiş. tekrar arıza versin getir bakalım. Yani anlamadım buda beyin değişmeli diyen ustanın cihazı . Neticede ortada bir arıza kodu var. Beyin arızalı olsa sizce bilgisayara bağlanma veya çoğunlukla sorunsuz çalışma olur mu. Araç gayet normal sadece bazen pat diye beni yolda bırakıyor. Beyin arızası bunu yapar mı. Bilsem beyinden verecem 1.700 TL ama ya değilse.
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

P060B beyin hatası vermis nasıl bir sorun yaratır bilemem gelip geçici olabilir. Ama mantıksal oran hatası var bu koruma moda girme hatası beyini sıfır taksan da P2135 giderilmeden aynı sorun motoru yine korumaya geçirir. Beyin beklesin bence. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...