İçeriğe Yönlendir

Trafik Suçlarının Tespitinde Yeni Dönem

Ahmet Serin

Recommended Posts

Ahmet Serin

Trafik kanununa 1997 yılında yapılan bir eklemeyle Fahri Trafik Müfettişliği oluşturulmuştu. Kanunda belirtilen özellikleri taşıyan kişiler yönetmelik çerçevesinde görevlendirilerek belirlenmiş bazı trafik suçlarına ilişkin tespit tutanakları düzenliyorlardı. Bu tutanaklar trf.dnt.şb. tarafından cezala çevriliyordu.

Zaman içerisinde bazı mevzuatta yapılan değişikliklerle bu FTM sistemi çalışamaz duruma gelmişti.

Mart 2019 ayında yönetmelikte yapılan bir değişiklikle tutanakların kağıt yerine elektronik ortamda da gönderilebileceği eklendi.

Bu uygulama bugün itibariyle kullanıma açıldı.

Artık ülke çapında görevli tüm FTM ve bu yetki tanınan emniyet görevlileri tespit ettikleri trafik suçlarını anında özel uygulama üzerinden sisteme girecekler.6846eae00aa90b578a59e7663b3a9d85.jpgd3873b16520db2924f248abd316f6215.jpgb212c6b7f0089e6587bc3b37db180f99.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Aslında bu görevi almak isterim.

En çok da ceza yazmak ya da yazdırmak istediğim kişiler araçtan yola çöp atanlar ve normal havada sisleri yakanlar.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Keşke görevlerini hakkıyla yapsalar. Sözüm meclisten dışarı , emekli olup da bu işi uğraş haline getirenlerden trafiği düzeltmek şöyle dursun daha da bi içinden çıkılmaz hale geliyor. Balkonda oturup eline kağıt kalem alıp akşama kadar yazıp duruyorlar . Ama devlet kazanıyor... otursalar bir kırmızı ışıkta geçenleri yazsalar daha hayırlı olur. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İsmail Sefer
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben sadece arka sise gıcığım.

Önümde arka sisleri yakıp da gidenlere nasıl sövüyom bi bilseniz.Ben de çakıyorum uzunları gözlerini alsın diye

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

ilk fırsatta başvurup trafik müfettişi olacağım ben. balkon yok ama arabadan yazarım şakır şakır cezaları :) ankara çayyolunda potansiyel çok iyi çünkü.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Dogan Arsiray yazdı:

ilk fırsatta başvurup trafik müfettişi olacağım ben. balkon yok ama arabadan yazarım şakır şakır cezaları :) ankara çayyolunda potansiyel çok iyi çünkü.

6 yıl daha beklemen gerekecek 

bildiğim kadarı ile şartlar arasında 45 yaş üstü olmak var. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

İnsanlarımız kendi hatalarını sorgulamak yerine Trafik müfettişlerine söylenmeyi tercih ettiği için, riskli bir gönüllü görev olarak görüyorum. Yazdıkları tüm cezalarda adları açık saçık gözüktüğü için her zaman risk altındalar. Bence devlet Trafik müfettişlerini anonim yapmalı ve cezalarda sadece personel numarası gibi bir şey gözükmeli. Diğer türlü, aynı trafik müfettişinden sürekli ceza yiyen birileri (örneğin benim oturduğum bölgede minibüsler hep kırmızıda geçer) konuyu kişisel takıntı yapıp sosyal medya kullanarak müfettişe ulaşabilir ve konu rahatsız edici noktalara gelebilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yılmaz Gökçe

Bi tane fahri trafik müfettişiyle ufak bir anımız olmuştu.

Kontrolsüz kavşaktan geçerken sağımıza solumuza bakıp çıkış yaptık. Daha sonra kendisini FTM olarak tanıtan kişi de kavşağa hızlı geliyormuş.

Bizim ani çıkış yaptığımızı iddia ederek bize arkadan bağırmaya başladı.

Bizde adam neden bağırıyor diye durduk araçtan indik, bizim indiğimizi görünce kendisi de bağıra bağıra araçtan indi. 

Adam koskoca jipin el frenini çekmeyi unutmuş adam araçtan indiği gibi baktık jip yol aldı gitmeye başladı.

Adam aracı tutmaya çalıştı ama dururmu artık 😂 Birde araca bineceğim derken aracın altına düştü.

Son anda adamı aracın altından çektik tekerin biri ayak bileğinin üstünden geçti gitti yol kenarında park halindeki bir araça çarptı durdu.

Biz abi iyi misin birşeyin varmı ambulans çağıralımmı dedik. Tabi biz abiyi kurtardık diye teşekkür beklerken

Adam ben Fahri trafik müfettişiyim size ceza yazdırcam ne biçim araç kullanıyorsunuz tutanak tutacağım şikayet edeceğim vs... başladı saydırmaya.

Olaya şahit olan bir vatandaş sen bu arkadaşlara kızmadan önce el frenini çekmeyi öğren,ben FTM yim deyip tehdit edemezsin kimseyi dedi 🤣

Velhasıl bence belirtilen özellikler dışında bu kişiler ayrıca psikolojik testlere de girmeli bence...

• Beğen 4
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Dogan Arsiray yazdı:

ben yanlış hatırlıyorum demek ki. 

birde bize de bu hakkı tanımışlar önceden lisans mezunları idi şimdi yüksek okuluda dahil etmişler. 

bende başvuru yapsam mı acaba sadece trafikte kamera kaydı ile göndersem gene yeter her halde 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Stoplar sisler neyse hadi geçtim. Kalitesiz parlak zenonların hepsi kaldırılmalı ceza yağmalı bunları takanlara. Bıktım artık gözümü almasından direk uzunları yakıyorum görür görmez, onların da gözü bozulsun biraz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

İstanbulda bana bu görevi verseler, sadece kaldırım işgalinden günde en az 100 ceza keserim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...