İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Triger Değişimi Hakkında

Kaan Karakaya

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu

şekli aynı olmalı, orjinal Ford ne kullanıyor bilmiyorum ama, içinden çıkanla aynı marka almaya bakmak en sağlamı....

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Kaan Karakaya

Sene sonu itibarıyla aracım 6. yılını dolduracak. Araç şu an 57.500 kmde ve çoğunlukla kısa mesafe kullandığım için sene sonunda yıllık bakımıyla birlikte triger ve v kayış değişimi yapacağım.

Hazır fiyatlar da artarken parçaları almaya niyetliyim. Piyasada orijinal (AV6Q-8A615-AB koduyla) olarak iki farklı triger kayış seti dolaşmakta. İlki Citroen & Peugeot kutulu ve üzerinde mavi renkte 9802571480 kodu yazıyor diğeri Ford kutulu ve üzerinde beyaz renkte 9676018880 kodu yazıyor. Her ikisinin de üzerinde Fomoco, Gates, Citroen ve Peugeot logoları mevcut ama Ford kutulu olan diğerine göre en az 100 TL daha pahalı. Bu iki kayış seti arasındaki fiyat farkı kaliteden mi yoksa üretim yeri marka değeri :) vb. faktörlerden mi kaynaklanıyor?

Gates'in sitesindeki bir videoda gergi kütüğünün ömrünün kayış ile aynı olduğu, v kayışı değiştirirken değişmesi gerektiği söylenmekte. Gergi kütüğünün neye benzediğini biliyorum ancak çalışma prensibi konusunda bilgim yok. Zamanla bozulabilen bir parça mıdır? Yoksa sadece bilyanın değiştirilmesi yeterli olur mu?

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

En garantisi komple değişmek ama genelde sadece bilya değişiyor o da her kayış değişimde değil 😁

Ben geven bilyası değiştim sadece ama birdahaki değişimde gergi de değiştirim belki. Yapısı bildiğim kadarıyla basit, yay var içinde. Yay işlevini yitirince yeterli baskıyı yapamaz ve kaydıran kayış aşınıp kopabilir. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Kaan Karakaya

V kayış gergisi için Citroen&Peugeot set aldım ve elimde zaten v kayışı olduğu için 2018 29. hafta üretimi Dayco marka 5750YQ kodlu (6PK976LE) v kayışı şu an fazlalık. Ankara'da yaşayan arkadaşlara elden teslim edilmek üzere hediye edebilirim.

Fiesta MK6 1.6 TDCI veya 1.4 TDCI, PSA grubu 1.6 HDI ve 6PK975 ve 6PK976 v kayışı kullanan Focus klimalı araçlarla uyumludur.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Kaan Karakaya

Triger seti, v kayışı ve gergisi, devirdaim ve motor takozu ile şanzıman takozlarının değişimini özel serviste yaptırdım.

Bu parçaları değiştirecek olanlara yardımcı olması amacıyla araçtan çıkan orijinal parça kodları ve kullanılacak parça kodları:

• Triger kayışı Fomoco logolu Gates marka (Kayışın üzerindeki kod: CV2Q-8A615-AA), gergi ve rulman INA marka. Set alacak olanlar Eurorepar (PSA grubunun yedek parça tedarik markası) kutulu 1635067180 kodlu seti alabilirler. Ford kutulu orijinal setlerdeki aynı içerik mevcut ve hemen hemen yarı fiyatı. PSA araçlarının çoğunda bu parçanın kullanılması sebebiyle daha yeni tarihli kayış bulma ihtimaliniz daha yüksek. İnternet üzerinden aldığım Ford kutulu setin paketleme tarihi 2.5 sene öncesiydi. Sanayide de en yeni tarihlisi yaklaşık 1.5 sene öncesiydi.
  • Devirdaim Pierburg marka ve 7.03738.03.0 parça kodlu. Triger kayışının bağlandığı dişli 19 diş olmalı.
  • Araçtan çıkan V kayışı Fomoco logolu Dayco üretimi ve kayış üzerinde 6PK976 ve AV6Q-6C301-DA yazmakta. 6PK975 veya 6PK976 v kayışı aracınızla uyumlu olacaktır. Alacak olduğunuz kayış Gates olacaksa üzerinde üretim haftası ve yılı yazmakta (30W2020: 2020 yılı 30. hafta), Dayco ise tam tarih yazmaktadır. Raf ömrü tahmini 8 yıl (optimum koşullarda) olarak belirtilmekte, bu yüzden yeni tarihli olmasına dikkat etmenizde yarar var. 
  • Araçtan çıkan V kayış gergisi Dayco marka ve üzerinde TF 129 B yazmakta. Piyasada 1.5 TDCI için satılanların çoğu 1.4 TDCI de kullanılan boyut olarak farklı bir gergi (APV1076 olan 1.4 TDCI için). Alacak olanlar, DAYCO APV2928 veya GATES T39379 parçalarını alabilirler. Ben PSA kutulu V kayış + gergi setini alıp gergisini kullandım. Setin içindeki V kayışı da 2013-17 arası 1.5 TDCI Fiestalarla uyumludur, kullanabilirsiniz.

Üstteki parçalar 2010 sonrası hemen hemen tüm 1.5 ve 16 TDCI Ford modellerinde kullanılmakta.

• Motor takozu (kulağı): 8V51-6F012-BJ (Diğer takozlardan emin değilim ama bu parçada dizel ve benzinli Fiestalarda farklılık var. Benzinli için son iki harf AJ olmakta.)
  • Şanzıman Üst Takozu: 8V51-7M121-AE

• Şanzıman Alt Takozu: 8V51-6P082-AD

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Kaan Karakaya yazdı:

Triger seti, v kayışı ve gergisi, devirdaim ve motor takozu ile şanzıman takozlarının değişimini özel serviste yaptırdım.

Bu parçaları değiştirecek olanlara yardımcı olması amacıyla araçtan çıkan orijinal parça kodları ve kullanılacak parça kodları:

• Triger kayışı Fomoco logolu Gates marka (Kayışın üzerindeki kod: CV2Q-8A615-AA), gergi ve rulman INA marka. Set alacak olanlar Eurorepar (PSA grubunun yedek parça tedarik markası) kutulu 1635067180 kodlu seti alabilirler. Ford kutulu orijinal setlerdeki aynı içerik mevcut ve hemen hemen yarı fiyatı. PSA araçlarının çoğunda bu parçanın kullanılması sebebiyle daha yeni tarihli kayış bulma ihtimaliniz daha yüksek. İnternet üzerinden aldığım Ford kutulu setin paketleme tarihi 2.5 sene öncesiydi. Sanayide de en yeni tarihlisi yaklaşık 1.5 sene öncesiydi.
  • Devirdaim Pierburg marka ve 7.03738.03.0 parça kodlu. Triger kayışının bağlandığı dişli 19 diş olmalı.
  • Araçtan çıkan V kayışı Fomoco logolu Dayco üretimi ve kayış üzerinde 6PK976 ve AV6Q-6C301-DA yazmakta. 6PK975 veya 6PK976 v kayışı aracınızla uyumlu olacaktır. Alacak olduğunuz kayış Gates olacaksa üzerinde üretim haftası ve yılı yazmakta (30W2020: 2020 yılı 30. hafta), Dayco ise tam tarih yazmaktadır. Raf ömrü tahmini 8 yıl (optimum koşullarda) olarak belirtilmekte, bu yüzden yeni tarihli olmasına dikkat etmenizde yarar var. 
  • Araçtan çıkan V kayış gergisi Dayco marka ve üzerinde TF 129 B yazmakta. Piyasada 1.5 TDCI için satılanların çoğu 1.4 TDCI de kullanılan boyut olarak farklı bir gergi (APV1076 olan 1.4 TDCI için). Alacak olanlar, DAYCO APV2928 veya GATES T39379 parçalarını alabilirler. Ben PSA kutulu V kayış + gergi setini alıp gergisini kullandım. Setin içindeki V kayışı da 2013-17 arası 1.5 TDCI Fiestalarla uyumludur, kullanabilirsiniz.

Üstteki parçalar 2010 sonrası hemen hemen tüm 1.5 ve 16 TDCI Ford modellerinde kullanılmakta.

• Motor takozu (kulağı): 8V51-6F012-BJ (Diğer takozlardan emin değilim ama bu parçada dizel ve benzinli Fiestalarda farklılık var. Benzinli için son iki harf AJ olmakta.)
  • Şanzıman Üst Takozu: 8V51-7M121-AE

• Şanzıman Alt Takozu: 8V51-6P082-AD

Kaça yaptırdınız bu işlemleri

Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya

Tanıdık bir ustaya (yetkili servis tecrübeli) 250 TL'ye yaptırdım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...