İçeriğe Yönlendir

Focus II - Hız Sınırlama Kipi Arızası

Berkay Doğan

Recommended Posts

Berkay Doğan

Bugün aracımı 3 farklı yerde cihaza soktum kelebek A ve B sensörleri hatalı olabilir. Aralıklı hata olarak çıktı. Hatayı sildirip tekrar birkaç tur attım yine aynı arıza (motor arızası-hız sınırlama kipi) belirdi ekranda. Kelebek boğazını temizledik birkaç saat hata vermedi ama sonra yine hüsran ekranda yine aynı hata belirdi.. İstanbul da gitmemi önerebileceğiniz bir usta var mıdır veya çözüme yönelik fikirleriniz varsa duymak istiyorum. Saygılar....

Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Gaz kelebeğinde çift  konum sensörü vardır. ECU bu konuma göre kelebek açıklığını hesaplayarak karışımları yapar. Bu iki konumdan biri hatalı olursa ECU farkeder ve bu hatayı alırsınız. Kelebek sökülürse konumlandırma yapılması gerekebilir. Bu kısa bir işlemdir. Bu konuya yoğunlaşın bence. Çünkü hata silinerek bu durumu çözemeyebilirsiniz. İkinci olarak gerçekten de gaz kelebeğindeki konum sensörlerinizde bir sorun var. Tamir olabilir mi bilmiyorum ama belkide değişim gerekebilir. Bir elektrikçi ile ölçüm yapılmasında fayda var. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bende sık sık bu arıza oluşurdu. Yeni akü takınca sorun ortadan kalkdı. Nerdeyse aküyü taktığım günden beri sıfır arıza. 

Yorum bağlantısı
Berkay Doğan

Sormak istediğim ek bir şey daha var sensör o döküm gövdeden ayrılıyor mu yok birleşik mi ?

Yorum bağlantısı
Berkay Doğan

Bugün No name oto servise gittim. Osman Usta ile tanıştım kendisi çok iyi bir usta olmakla birlikte çokta iyi bir insan.Cihaza başladığımızda aynı hatanın devamında Voltage correlation kısmını gördük. Aracı çalıştırdıktan sonra kutup başını söküp o şekilde biraz test sürüşü yaptım hata vermedi. Stop edip kutup başı bağlı bir şekilde test sürüşü yaptığımda ise 2 km içinde 6 kez motor arızası - hız sınırlama kipi arızasını tekrar verdi. Akü ölçüm yaptığımızda normale yakın bir voltajdaydı. Yanıltmalı bir hata çözümü oldu bizimkisi. Kelebek sensörü arızası bizi aküye götürdü . Yeni bir akü alıp taktım. Sorun çözüldü. Osman ustaya ilgisi için teşekkür ediyorum. Umarım bu gönderi aynı sorunu yaşayan kişilerin çözüme ulaşmasına yardımcı olur. Saygılar ...

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...