İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Rölantide Oynama

Ömer Çaparoğlu

Recommended Posts

Ömer Çaparoğlu
(düzenlendi)

Merhaba,

Aracım 2005 Fiesta 1.6i 100hp Otomatik vites LPG li.  Bir ay öncesinde lambalarda durduğumda rolantide dalgalanmalar meydana gelmeye başladı. LPG servisine götürdüm filtre değişimi yaptılar ve kalibrasyon yaptılar. Herhangi bir değişiklik olmadı. Sanayide ustama götürdüm cihaza bağlandı herhangi bir arıza vermedi. Bujileri kontrol ettiler yağlanma vs yok. Buji aralıkların çok açık dediler , deneme amaçlı aralıklarını 6mm e düşürdüler. O gün rolanti problemi ortadan kalktı. Ertesi sabah tekrar aynı sorun devam etmeye başladı. Bu kez bosch marka buji ve motocraft buji kablosu alıp taktırdım. 2 gün boyunca ibrede gram oynama yoktu. 2 gün sonra araç yine rolantide gezmeye başladı. Hem benzinde hem lpg de rolanti dalgalanması oluyor. Konu hakkında fikirlerinizi ve yardımlarınızı rica ediyorum. 

tarihinde Ömer Çaparoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Benzer sorunu buji kablosu degisimiyle atlatmistim. İlk aldigim kabloda sorunlu cikmisti hatta.Tekrar suphelenip kabloyu degistirip halletmistim.Deneme yapilabilir.Buji araligiyla oynamanizi tavsiye etmiyorum hicbir surette verim alamiyoruz.

Yorum bağlantısı
Ömer Çaparoğlu
(düzenlendi)
Alpay Sumer yazdı:

Benzer sorunu buji kablosu degisimiyle atlatmistim. İlk aldigim kabloda sorunlu cikmisti hatta.Tekrar suphelenip kabloyu degistirip halletmistim.Deneme yapilabilir.Buji araligiyla oynamanizi tavsiye etmiyorum hicbir surette verim alamiyoruz.

bujiler deneme amaçlı aralıklarını düşürdüler ertesi gün yapmaya devam edince değiştirdik. Kablo orjinal motocraft. Fakat 2 gün boyunca problem çıkarmadan devam edip sonrasında tekrar problem olması biraz sıkıcı bir durum. LPG kalibrasyon bozukluğundan yapabilirmi acaba yarın bir lpg ciye götürüp tekrar kalibrasyonu kontrol ettireceğim. 

tarihinde Ömer Çaparoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

LPG ayarından veya buji bobinlerindendir. Bende de aynı problem vardı @Alpay Sumer abi çıkma olan bujileri gönderdi denedim yine devam etti kalibrasyon yaptırdım tekrar devam etti bobini değiştirdim yapmadı. Daha öncelerinde yaptığında kalibrasyon yaptırdığım zamanlarda düzelmişti.

Yorum bağlantısı
Ömer Çaparoğlu
Arif Aykın yazdı:

LPG ayarından veya buji bobinlerindendir. Bende de aynı problem vardı @Alpay Sumer abi çıkma olan bujileri gönderdi denedim yine devam etti kalibrasyon yaptırdım tekrar devam etti bobini değiştirdim yapmadı. Daha öncelerinde yaptığında kalibrasyon yaptırdığım zamanlarda düzelmişti.

O zaman ilk etapta lpg ayarına götüreyim düzelmezse bobini değiştirme yoluna gideyim.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Arif Aykın yazdı:

Utandiriyosun beni 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Çaparoğlu
Alpay Sumer yazdı:

Aku sok tak islemi yapin.Benzinde  200-300 km kullanip lpg ye hic gecirmeden kalibrasyon yaptirin.

Aku sok tak 130km civari yaptim benzinle sonuc ayni. 90-100 km hizlarda yavas ivmelenme yapmak istedigimde araba kerkmeye basliyor gaz yemiyor gibi kesik kesik.lpg ayarindan ziyade bobin olabilirmi? Degistirmedigim bobin kalmisti buji ve kablolari degistirdik.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Lpg ye gecirmeden guzel bir lpg ayari yaptirin.Ben bobini degistirdiginizi dusunmustum.Bobin de suphelilerin basinda geliyor bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Çaparoğlu
Alpay Sumer yazdı:

Lpg ye gecirmeden guzel bir lpg ayari yaptirin.Ben bobini degistirdiginizi dusunmustum.Bobin de suphelilerin basinda geliyor bence.

Bobini degistirmedim. Buji kablolarini takinca rolanti sorunu duzelmisti.bobini geri verdim parcaciya.2 gun problemsiz gezdim 3.gün bozdu rolanti yine.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Ömer Çaparoğlu yazdı:

Bobini degistirmedim. Buji kablolarini takinca rolanti sorunu duzelmisti.bobini geri verdim parcaciya.2 gun problemsiz gezdim 3.gün bozdu rolanti yine.

Bobini değiştirin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Çaparoğlu
Arif Aykın yazdı:

Bobini değiştirin.

Bi kaç parçacıya sordum bosch marka var hep ellerinde. Ne dersiniz? Motocraft arayıp bulayımmı bosch markada olurmu bobin?

Yorum bağlantısı
Ömer Çaparoğlu
Arif Aykın yazdı:

Deneyeceksin zaten bosch da sıkıntı yaratmaz 

Orjinal fomoco bobin aldim taktirdim sonuc degismedi araba benzinde ve lpg de rolanti oynakligina devam.şu an orjinal buji buji kablosu ve bobin degisti. Ama durum degismedi.sıkıntı nedir acaba anlamadim gitti.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ömer Çaparoğlu

4. silindir bujisi patlak çıktı . Bosch marka yeni almıştık 4.silindirdeki çatlamış. motocraft buji bulduk taktık şu an için problem yok.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Ömer Çaparoğlu yazdı:

4. silindir bujisi patlak çıktı . Bosch marka yeni almıştık 4.silindirdeki çatlamış. motocraft buji bulduk taktık şu an için problem yok.

Aferin bize ozaman 😁 Hadi gecmis olsun 👍

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Ömer Çaparoğlu yazdı:

Hadi geçmiş olsun öyleyse 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...