Ali Darbaz

Genleşme Kabındaki Basınç

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Tamamen iç rahatlığı için açıyorum. Aracımızda performans sorunu yok. Egzos normal duman çıkıyor ve hararet gayet normal seviyelerde. Her şey olması gerektiği gibi çalışıyor. Termostat değişimi sonrası eksilen suyu, havası alındıkca azar azar tamlıyorduk. Elimizdeki antirriz kaynaği bitince, kalan boşluğu tamamlayamadık. Bu gün fırsat bulup uzun yolda bana güven vermesi için, 75 km tecrube sürüşü yaptım. Bir istasyondan eksik kalan LLC tip kırmızı antifriz aldım . Kaputu açtım, doldurmak için kapağı cevirince basınç boşalıp, su yükseldi. hatta tahliye çıkısına kadar yükselip bir miktar antiriz boşaldı. 

Bu nasıl bir basınçtırki, dipteki suyu yükseltip boşlattı. Yine bu basınç , hortumlara , radayatöre kadar etki ediyordur.  Araba buna nasıl dayanıyor. Bu durum normalmi değilmi bilmiyorum ama, kapakta  kpa uyarısı var. 

Aytende Soğutma suyu ısındıkca genleşme kabınca su seviyesi yükselirken, Cruze ısındıkca su seviyesi alçalıyor.  Soğutma suyu süreçleri normalmidir. 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Alpay Sumer

İciniz rahatsa sorun yok.

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Coşkun Basan

Bence kapak basıncı dışarı atamıyor

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mustafa Arıkan

Motor sıcakken genleşme kabının kapağını açmayın. Bir dahakine bu kadar şanslı olmayabilirsiniz. 

• Beğen 2

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Metin Uzunoğlu

Motor soğutma suyu kapalı devre çalışır normal şartlarda dışarı hava kaçırmaz. Kaptaki basınç, genleşme kabini patlatma aşamasına geldiği zaman güvenlik amaçlı kapak hava tahliyesi yapar. Aynı düdüklü tencere gibidir.

Coşkun Basan yazdı:

Bence kapak basıncı dışarı atamıyor

• Beğen 2

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Coşkun Basan
Motor soğutma suyu kapalı devre çalışır normal şartlarda dışarı hava kaçırmaz. Kaptaki basınç, genleşme kabini patlatma aşamasına geldiği zaman güvenlik amaçlı kapak hava tahliyesi yapar. Aynı düdüklü tencere gibidir.

Benim yazılardan anladığım kadarıyla yeterli basınca ulaştığı halde tahliye yapılamadığı . Belki yanlış anladım . Kapağın çalışma mantığını biliyorum hayati önemi var bir çok araç tıkalı kapak yada hatalı kapak basıncı yüzünden hortum patlatıyor yada conta yakıyor
  • Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Az önce incelediğim kadarı ile bir conta patlamış ve su sızdırıyor :( Bu gidişle babam bu arabayı bana bir daha vermiycek. Ne zaman tecrube süüşüne çıksam, akabinde bir sorun bulup masrafa sokuyorum adamı :( Gerçi diğer iki sorunu ben bulup ben ödemiştim :(

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Coşkun Basan
Az önce incelediğim kadarı ile bir conta patlamış ve su sızdırıyor  Bu gidişle babam bu arabayı bana bir daha vermiycek. Ne zaman tecrube süüşüne çıksam, akabinde bir sorun bulup masrafa sokuyorum adamı  Gerçi diğer iki sorunu ben bulup ben ödemiştim
İyiki aracı takip ediyorsunuz . Sorun yok diyip devam edilse daha büyük arızalara yol açabilir.
Ailenizde herkes sizin kadar kontrollü kullanmayabilir.
  • Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz

Şimdi bana bu reimdeki o-ringden lazım. Fiyatı 4 tanesli set halinde 40 tl. 

45206535.jpg

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mustafa Arıkan

O-ringi çıkarıp sanayide birebir aynısını alabilirsiniz. Geçen gün 4-48mm o-ringi 75 kuruşa aldım.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mustafa Tüfekçi

Neyin oringi o?

Mesajı paylaş

Mesajın linki

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.