İçeriğe Yönlendir

Bir Garip LPG Sıkıntısı

Emrah Altun

Recommended Posts

Emrah Altun

sorun halledildi arkadaşlar. LPG'nin boşuna günahını almışız :) Enjektörler birazcık tıkanmış. Şaşmaz'da işinin ehli bir usta buldum. Özel cihazlar ve yurtdışından getirttiği özel solüsyonlar ile bakım yaptırdım. Önce ultrasonik temizleme makinesinde enjektörleri temizledi sonra ölçüm ve kalibrasyonlarını yaptı. Araba resmen bırak abi gideyim diyor şimdi :) 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Benzin enjektörleri mi. ?
Neden tıkanmış ?

Katkili lpg diyorum ben. Yok mu artiran?

Gecmis olsun.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Katkili lpg diyorum ben. Yok mu artiran?

Gecmis olsun.

Hangisi katkılı ki? Ya da hangisi katkısız? 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Aygaz Mogaz belki Ipragaz (Ipragaz dan emin degilim ama Koc grubu sonucta). Bunlardan hayatta almam. Aygaz aldigim 2 seferin bir keresinde enjektor tamire gitti, digerinde de enjektor degisti.
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aygaz Mogaz belki Ipragaz (Ipragaz dan emin degilim ama Koc grubu sonucta). Bunlardan hayatta almam. Aygaz aldigim 2 seferin bir keresinde enjektor tamire gitti, digerinde de enjektor degisti.

İpragaz farklı değil mi? Go istasyonlarında satılıyor ve kaliteli bir gaz. İstanbulda çok bulamıyorum. 

Ben normalde bp’den alıyorum. 15 bin filtre değişiminde filtre tertemiz çıktı. Sadece uzun yolda ucuz bulduğum büyük zincirlerden alıyorum. Şimdiye kadar problem yaşamadım. Aygaz’ın uzun zaman önce katkı koymayı bıraktığını söylüyor insanlar. 

Eskiden aygaz, reklamlarda katkılı otogaz reklamı yapardı. Artık o ibareyi kullanmıyor mesela. 

Aygaz’dan da işim düşmedikçe almam. Eskiden tüpgaz kullanırken an az ömürlü olanı aygaz’dı. İpragaz ve totalgaz’ı tek geçerim bu konuda. Gerçi total artık milangaz satıyor. Eskiden cezayir gazı satardı. 

Metin Akbal yazdı:
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bir de katkılı gaz aracın kendi enjektörleriyle işi olmamasına rağmen tıkar mı? Öyle tıkarsa başka yerlerde de büyük sıkıntı yani. Bunun supap yüzeyleri, sapı var. Isı aktarımı var. Sensörleri var. Katalizörü var vs. 

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Enjektörler ne zaman tıkandı bilmiyorum ama aracı ilk aldığımda eskiden araç ilk çalıştırmada benzinde çalışınca motor soğukken gaz almıyordu sonra turbo devreye girmiş gibi birden açılıyordu. Heralde huyu böyle bu motorun diye düşünüyordum ama artık böyle bir şey yok vızır vızır şu anda. Demek ki tıkanma belirtileri benden önce başlamış. Ben aldığımdan beri GO'dan alıyorum yakıtı. Performans olarak memnunum ama katkı durumunu bilmiyorum. Hangisi katkısız ile onu alalım bilgisi olan varsa aydınlatabilir mi bizi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

zaten bakımlarda periyodik olarak temizlik yapmıyor mu servis? büyük eksiklik böyle karmaşık sistemde. araç kaç km de? nasıl ki bakımlarda sormadan yağ konuyor, benzin sistem temizliği de aynıdır teknik olarak. Fiat her 40bin km de bir yapar

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
 Ipragaz farklı değil mi? Go istasyonlarında satılıyor ve kaliteli bir gaz. İstanbulda çok bulamıyorum. 

Ben o yuzden Ipragaz dan emin degilim demistim default_smile.png Koc grubu degil mi Ipragaz?

Bir de katkılı gaz aracın kendi enjektörleriyle işi olmamasına rağmen tıkar mı? Öyle tıkarsa başka yerlerde de büyük sıkıntı yani. Bunun supap yüzeyleri, sapı var. Isı aktarımı var. Sensörleri var. Katalizörü var vs. 

Ben lpg enjektorunu kastetmistim? Belki arastirilirsa onlarda da cikabilir.

Ben BP Shell PO Milangaz TP Habaş Akçagaz alirim. Su an bulundugum yerde TP favorim 1 depoda 40 km kadar farkediyor.

Totalgazi yazmamistim onda da enjektor ariza vermisti Edirne de iken kullaniyordum. Eski arabamda 3 kere enjektor degismis garantiden simdi aklima geldi default_smile.png

zaten bakımlarda periyodik olarak temizlik yapmıyor mu servis? büyük eksiklik böyle karmaşık sistemde. araç kaç km de? nasıl ki bakımlarda sormadan yağ konuyor, benzin sistem temizliği de aynıdır teknik olarak. Fiat her 40bin km de bir yapar

Abi enjektor temizligi yapmaz ustalar. Kisisel olarak eski arabamda yapmistim. Filtre degisimi ayar ondan sonra hayirli isler bol gunesler.
Enjektörler ne zaman tıkandı bilmiyorum ama aracı ilk aldığımda eskiden araç ilk çalıştırmada benzinde çalışınca motor soğukken gaz almıyordu sonra turbo devreye girmiş gibi birden açılıyordu. Heralde huyu böyle bu motorun diye düşünüyordum ama artık böyle bir şey yok vızır vızır şu anda. Demek ki tıkanma belirtileri benden önce başlamış. Ben aldığımdan beri GO'dan alıyorum yakıtı. Performans olarak memnunum ama katkı durumunu bilmiyorum. Hangisi katkısız ile onu alalım bilgisi olan varsa aydınlatabilir mi bizi?

Enjektor lpg enjektoru arizalandi degil mi onu teyit edelim once ben o sekilde mantik yurutmustum.

Yazdim tekrarlayayim. Ben BP Shell Milangaz PO TP Habaş ben buralari tercih ederim. Aygaz Mogaz katkili belki Ipragaz da katkili olabilir Koc grubu olatak bildigim gazlari almiyorum.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Ben o yuzden Ipragaz dan emin degilim demistim default_smile.png Koc grubu degil mi Ipragaz?

Ben lpg enjektorunu kastetmistim? Belki arastirilirsa onlarda da cikabilir.

Ben BP Shell PO Milangaz TP Habaş Akçagaz alirim. Su an bulundugum yerde TP favorim 1 depoda 40 km kadar farkediyor.

Totalgazi yazmamistim onda da enjektor ariza vermisti Edirne de iken kullaniyordum. Eski arabamda 3 kere enjektor degismis garantiden simdi aklima geldi default_smile.png

Abi enjektor temizligi yapmaz ustalar. Kisisel olarak eski arabamda yapmistim. Filtre degisimi ayar ondan sonra hayirli isler bol gunesler.Enjektor lpg enjektoru arizalandi degil mi onu teyit edelim once ben o sekilde mantik yurutmustum.

Yazdim tekrarlayayim. Ben BP Shell Milangaz PO TP Habaş ben buralari tercih ederim. Aygaz Mogaz katkili belki Ipragaz da katkili olabilir Koc grubu olatak bildigim gazlari almiyorum.

Benzin enjektörü. 

Total, milangaz satıyor. Türkiyede lpg santrali olan firmalar belli. İpragaz, milangaz, aygaz, petrol ofisi. Diğerleri bunlardan alır. Bazen de kendileri ithal edebilirler. Direkt tüpraştan alan da var. 

Bence sizin enjektör sorunlarınız gazdan çok enjektörle alakalı olabilir. Ya da istasyon kalitesiyle. Arkadaşım yıllardır opetten alır. O da mazda 3 kullanıyor. Sorun yok. 

İpragaz eskiden tp’nindi. Şu an hollandalı bir firmanın. Gazı çok iyidir. Kendi ithal de eder tüpraştan da alır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Benzin enjektörü. 

Total, milangaz satıyor. Türkiyede lpg santrali olan firmalar belli. İpragaz, milangaz, aygaz, petrol ofisi. Diğerleri bunlardan alır. Bazen de kendileri ithal edebilirler. Direkt tüpraştan alan da var. 

Bence sizin enjektör sorunlarınız gazdan çok enjektörle alakalı olabilir. Ya da istasyon kalitesiyle. Arkadaşım yıllardır opetten alır. O da mazda 3 kullanıyor. Sorun yok. 

İpragaz eskiden tp’nindi. Şu an hollandalı bir firmanın. Gazı çok iyidir. Kendi ithal de eder tüpraştan da alır

Eklemeyi unuttum. Total Total iken Demiroren grubuna gecmemisken diyeyim.

Bu yasadigim enjektor sorunu ilk aracimda oldu. 41500 km de lpg donusumu gerceklesti bahsettigim enjektor arizalari ilk 25 bin km icerisinde gerceklesti. Sonraki 60 bin km boyunca ise hic bir problem yasamadim ve 125 bin km de aracimi sattim. 25 bin km icerisinde 3 kere enjektor arizasi yasamam ariza yapacak enjektorlerin bana denk gelmesi benim sansizligim, sonraki 60 bin km boyunca da bu gazlardan hicbirini kullanmayip hic ariza yasamamam tesaduf olamaz diye dusunuyorum ustad :)

Simdiki aracimda da 17 bin km de donusum yapildi 74 bin km yi gectik 57 bin km boyunca bahsini ettigim gazlardan hicbirini almadim ve hic sorun yasamadim sukur.

Katkili lpg ile alakali yorumum ya hep kullanacaksin ya da hic kullanmayacaksin. Yolda denk gelse benzinle gidiyorum almiyorum hic kullanmamayi tercih ediyorum. Surekli kullanimlardaki durum nedir bilemem ben yasadigim sorun uzerine almiyorum.
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Eklemeyi unuttum. Total Total iken Demiroren grubuna gecmemisken diyeyim.

Bu yasadigim enjektor sorunu ilk aracimda oldu. 41500 km de lpg donusumu gerceklesti bahsettigim enjektor arizalari ilk 25 bin km icerisinde gerceklesti. Sonraki 60 bin km boyunca ise hic bir problem yasamadim ve 125 bin km de aracimi sattim. 25 bin km icerisinde 3 kere enjektor arizasi yasamam ariza yapacak enjektorlerin bana denk gelmesi benim sansizligim, sonraki 60 bin km boyunca da bu gazlardan hicbirini kullanmayip hic ariza yasamamam tesaduf olamaz diye dusunuyorum ustad :)

Simdiki aracimda da 17 bin km de donusum yapildi 74 bin km yi gectik 57 bin km boyunca bahsini ettigim gazlardan hicbirini almadim ve hic sorun yasamadim sukur.

Katkili lpg ile alakali yorumum ya hep kullanacaksin ya da hic kullanmayacaksin. Yolda denk gelse benzinle gidiyorum almiyorum hic kullanmamayi tercih ediyorum. Surekli kullanimlardaki durum nedir bilemem ben yasadigim sorun uzerine almiyorum.

O zaman daha iyiydi total. Total dediğimiz firma dünya devi. Shell, bp falan yanında küçük kalır. Total devredilmemişken benzin mazot lpg sadece total alırdım. Hiç sorun yaşamadım. İstasyon da total’in kendi işlettiği istasyondu. Güveniyordum yani. 

Neyse sağlıcakla kullanmalar :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Akbal yazdı:

Abi enjektor temizligi yapmaz ustalar. Kisisel olarak eski arabamda yapmistim. Filtre degisimi ayar ondan sonra hayirli isler bol gunesler.

🤯

Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Çağlar Bayur yazdı:

zaten bakımlarda periyodik olarak temizlik yapmıyor mu servis?

Periyodik bakımlarda enjektör temizliği ben hiç duymadım.

Metin Akbal yazdı:

Enjektor lpg enjektoru arizalandi degil mi onu teyit edelim once ben o sekilde mantik yurutmustum.

Tıkanan LPG enjektörü

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bu direk enjeksiyonlu motorlara karma sistem lpg uyguluyorlar. Karma sistemlerde aynı yanma odasında hem benzin hem de lpg enjektörü aynı anda yakıt püskürtüyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Emrah Altun yazdı:

sorun halledildi arkadaşlar. LPG'nin boşuna günahını almışız :) Enjektörler birazcık tıkanmış. Şaşmaz'da işinin ehli bir usta buldum. Özel cihazlar ve yurtdışından getirttiği özel solüsyonlar ile bakım yaptırdım. Önce ultrasonik temizleme makinesinde enjektörleri temizledi sonra ölçüm ve kalibrasyonlarını yaptı. Araba resmen bırak abi gideyim diyor şimdi :) 

Emrah Altun yazdı:

Periyodik bakımlarda enjektör temizliği ben hiç duymadım.

Tıkanan LPG enjektörü

Bu direk enjeksiyonlu motorlara karma sistem lpg uyguluyorlar. Karma sistemlerde aynı yanma odasında hem benzin hem de lpg enjektörü aynı anda yakıt püskürtüyor. 

Sorun çözüldü mesajınızda lpg’nin boşuna günahını almışız yazmıştınız. Bu cümleden benzin enjektörleri tıkalı anlarım ben :) 

karma sistemi biliyorum. Neyse geçmiş olsun. Umarım tekrarlamaz

Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bu cümleden benzin enjektörleri tıkalı anlarım ben :) 

Doğru anlamışsınız :) 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ahmed GÜL

Hangi Tür  LPG ve hangi marka akaryakıt İstasyonun sattığı OTOGAZ LPG araçlarda subab erimesine yol açtığı araştırılmalı ve tartışılmalı diye düşünüyorum. LPG nin ısısına dayanamayan Silindir Sübabları eridiği zaman (genelde tek bir silindirden başlıyor ve ortalama 70 km. eksik gidiyorsunuz. araçta kalkışta çarpıntı, tak diye ses gelmesi (4 no'lu silindir sübab yanığı) , rampada zorlanma, 1. vitesden 3. vitese geçememe , 2' den 4'e  geçememe, titreme vs. belirtileri var.) onarım masrafı 2.500 TL. Hal böyle iken tartışacağımız konu LPG nin içeriği olmalı. Yağlımı,  yağsızmı. Yağlıyı kim satıyor, yağsızı kim satıyor. Pahalı LPG istasyonları tavsiye ediliyor ise bunun nedeni ne , yağlı olduğu içinmi. Propan miktarı yüksek olduğunda araçda performansı artırırken acaba subablarında anasını ağlatıyormu. Vs. Vs.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Bu arada yazmayı unuttum. Arabayı Kayınçomdan aldım. Kendisi hep Opetten aynı istasyondan alıyor LPG'yi. Opetin LPG'si katkılı diyorlardı bu katkı benzin enjektörünü tıkamış olabilir. Bir de LPG'ye temiz yakıt derler :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...