İçeriğe Yönlendir

Frene Basınca Pedal ve Direksiyonda Titreme

Murat Öngür

Recommended Posts

Murat Öngür

Merhabalar 

araçta frene basınca pedalda ve daha hafif oranda direksiyonda titreme oluyor , herkes ön disk olduğunu düşünüyor  bende dahil , sizce başka her hangi bir sorun olabilir mi ?

Ön takım yeni ön düzen kontrolünden geçti hiç bir sıkıntı yok.

Bu sorun lastiklerle alakalı olabilir mi sizce ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Lastik yada balans kaynaklı olsa frenleme dışındada yapardı. Frenlemede yapması ilk diski akla getirir.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Murat Öngür yazdı:

Merhabalar 

araçta frene basınca pedalda ve daha hafif oranda direksiyonda titreme oluyor , herkes ön disk olduğunu düşünüyor  bende dahil , sizce başka her hangi bir sorun olabilir mi ?

belli bir hızda gidince frene bastığınızda titriyorsa yüzde 70 ön diskler. ama ön takım bakımında belki eksik bırakılan şeyler olmuş olabilir. ustanın görmesi gerekiyor. 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
(düzenlendi)
Ümit Türk yazdı:

belli bir hızda gidince frene bastığınızda titriyorsa yüzde 70 ön diskler. ama ön takım bakımında belki eksik bırakılan şeyler olmuş olabilir. ustanın görmesi gerekiyor. 

anladım ama daha önce usta da baktı gerçekten ön takımda bir sıkıntı yok , o zaman ya yeni alıcaz yada tornalatıcaz ön diskleri yapacak bir şey yok

Tufan Caliskan yazdı:

Salıncak burçları 2. şüpheli :)

hımmm kontrol edildi ama tekrar baktıralım ama el ile sallayınca güçlü bir şekilde bozuk olsa illa kendini belli ederdi burçlar diye düşünüyorum

tarihinde Murat Öngür tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Ben de aynı sıkıntıyı yaşıyordum. Sifır disk alıp deģiştirdim. 2 -3 ay sonra yine oldu. Dönüşümlü olarak tornalattırıp değiştiriyordum. En son bir marka buldum çok kaliteliydi. Metalin görüntüsü dahi farkı hissettiriyordu. Şu an sorun yok. Yaklaşık 5-6 ay oldu şeytan kulağına kurşun. Bu markayı tavsiye ederim. Reklam olmaması ićin buradan paylaşmayım. Dilerseniz markayı özelden bildirebilirim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Disklerden yapar hatta durana kadar sanki ABS devreye girmesinin daha hafif hali tutar birakir gibi olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Murat Öngür yazdı:

anladım ama daha önce usta da baktı gerçekten ön takımda bir sıkıntı yok , o zaman ya yeni alıcaz yada tornalatıcaz ön diskleri yapacak bir şey yok

tornalatmayın direkt değiştirin iki kere yaptıracağınıza tek yaptırın derim. aynı paraya denk gelecek. y,ne titremeler olacak.  ben uzun yolda(aşırı yağan yağmur sonucu) su birikintisine girdikten sonra hiç birşey yokken frene dokununca titreme başlamıştı. direkt kökten çözüm olarak diskleri değiştirdim hatta biraz takıntılı olduğumdan dolayı balatalar bile değiştirdim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Metin Akbal yazdı:

Disklerden yapar hatta durana kadar sanki ABS devreye girmesinin daha hafif hali tutar birakir gibi olur.

aynen o aynısı 

Celalettin Süğürtin yazdı:
Ümit Türk yazdı:

Ben de aynı sıkıntıyı yaşıyordum. Sifır disk alıp deģiştirdim. 2 -3 ay sonra yine oldu. Dönüşümlü olarak tornalattırıp değiştiriyordum. En son bir marka buldum çok kaliteliydi. Metalin görüntüsü dahi farkı hissettiriyordu. Şu an sorun yok. Yaklaşık 5-6 ay oldu şeytan kulağına kurşun. Bu markayı tavsiye ederim. Reklam olmaması ićin buradan paylaşmayım. Dilerseniz markayı özelden bildirebilirim.

tamamdır abi 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Bu disk sorunun sıkıldım daha önce titriyordu orj balatalarla beraber değiştirdim , 1 2 sonra tekrar oldu sonra diskler daha yeni diye tornalattım şuan yine aynı sorun oldu bu işin kesin çözümü illa orj disk mi alalım yada daha kaliteli marka ?  orj 1000 TL den pahalı trw delphi gibi markalar da 650 TL üzeri.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Murat Öngür yazdı:

Merhabalar 

kışlıkların yokmu onları bir takıp denesen ona göre hata arasan 

Murat Öngür yazdı:

Bu disk sorunun sıkıldım daha önce titriyordu orj balatalarla beraber değiştirdim , 1 2 sonra tekrar oldu sonra diskler daha yeni diye tornalattım şuan yine aynı sorun oldu bu işin kesin çözümü illa orj disk mi alalım yada daha kaliteli marka ?  orj 1000 TL den pahalı trw delphi gibi markalar da 650 TL üzeri.

lastik olabılır poyradan yapabilir aks dan yapar sebep cok murat bey 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Başka bir sorun varsa da .. önce diskler listeden çıkarılmalı.. İlk şüpheli onlar. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan
Celalettin Süğürtin yazdı:
Ümit Türk yazdı:

Marka ismi vermeniz reklam olmaz bence, her konuda marka tavsiyeleri sık sık veriliyor. Eğer çok memnun kaldığınız bir marka varsa paylaşmanız herkesin yararına olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Parcanın markası DJ

3ee3dd1bb53d02658cdae4c28f0f1c44.jpg

8419da7cd875f62de015d1132352b746.jpg

Birinci resimdeki detaya dikkatinizi cekerim, hiç bir diskte bu sekilde marka basılmıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek
Mehmet Ozyurek yazdı:

Markası ne olursa olsun.. mondeo onu 6 ayda çöpe çevirir :)

neden?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mustafa Şimşek yazdı:

neden?

Aslında 3 ay ama.. Ben disk çok iyiyse diye 6 ay dedim. :)

O arabaya göre o diskler çok küçük. 

Ciddi bir frende çok fazla ısınıyor ve diskler yamuluyor. 

Spor kullanıma hiç gelmiyor... 

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Fiesta kullanırken bende bıkmıştım bu disk işinden sıfır alıyorsun yamuluyor tornalatıyorsun yamuluyor bosch vs her seferinde başka marka denemiştim balatadan önce disk yanmuluyordu bence sıcak soğukdan değil başka birşey yamultuyordu. Şimdi poloda titreme yapıyor ilk akla gelen tabiki disk inş bundada aynı sorun devam etmez 😑

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Porya kaynaklı da olabilir. Küçük bir ihtimaldir. Özellikle viraj dönerken inceden metal-metal sesi ile problem başgösterir. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Bugün 2 sene 30 bin km de titremeye başlayan meyle marka diskleri tornalattim bende. Titreme gitti gibi ama yüklü rampa aşağı denemedim, esas o zaman titriyordu.

İki sene önce 350 TL di orjinali 170 meyle aldık, 130 da tornaya verdik şimdi 300 oldu, orjinal alsak iyiymiş. 

Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak

Yağmur görmeye görsün hemen yamuluyor. Diskleri daha önce sıfır takmıştım ama bir aydır titreme baş göstermişti. Bugün Şaşmaz'da tornalattım 70TL. Bakalım ileride ne olacak. Bu disk yamulma işinin Mondeosu şusu busu yok sanırım. Benim arabaya işlem yapılırken solumda Range Rover ve Hilux arkamda Passat sağımda BMW disklerini tornalatıyordu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bu disk yamulma işinin Mondeosu şusu busu yok sanırım. Benim arabaya işlem yapılırken solumda Range Rover ve Hilux arkamda Passat sağımda BMW disklerini tornalatıyordu.

Onlar 2 yılda bir. Mondeo 3 ayda bir. :)
Ben çok değiştim. Çok tornalattım.
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

70 mi, 130 iyi kazık yemişim ben :)

3 buçuk yıl kullandim ben aldığımdan bu yana, orijinaldir üstündekiler diye düşünüyorum, 154 binde torna yapılamayacak kadar aşındıgi için değişmisti. Hepsi 2 yılda bir değişiyorsa meyle ye b.k atmayım ben :)

Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak
Mehmet Ozyurek yazdı:

Onlar 2 yılda bir. Mondeo 3 ayda bir. :)
Ben çok değiştim. Çok tornalattım.

İki yıl olmuştur sanırım aba diskleri değişeli. Bu kadar uzun gitmesini arabayı düz topoğrafyada sürdüğüme ve sert kullanmadığıma yoruyorum.

Ahmet İhsan Akşen yazdı:

70 mi, 130 iyi kazık yemişim ben :)

3 buçuk yıl kullandim ben aldığımdan bu yana, orijinaldir üstündekiler diye düşünüyorum, 154 binde torna yapılamayacak kadar aşındıgi için değişmisti. Hepsi 2 yılda bir değişiyorsa meyle ye b.k atmayım ben :)

Valla sanırım adamlar sürümden kazanıyorlar 1 saat içinde 12-13 arabanın diskleri tornalandı. Mekan biraz geniş, ekip kalabalıktı keşke foto alsaydım. Yalnız diskleri söküp makinada tornaladılar. Pahalı araçlarınkileri üzerinde tornalıyorlardı. 😉 Ben farkını sorunca kazalı araçları, poryası veya yürüyeni sıkıntılı araçları üzerinde tornalıyoruz dediler. Yalnız üzerinde tornalamak için makina sayısı azdı bayağı beklemem lazımdı nöbetten çıktığım için bekleyemedim. Sanırım iki uygulama arasında fiyat farkı yoktu.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Murat Ben de degişdim diskleri 15 bın km oldu titreme 70 de frene dokundugunda titreme fiestada var , bir arkadas vardı sordum ona kendımınkı ıcın bana dedıgı abi poryadan da yapıyor dedi bilye ile beraber degişim olacak dedi, renault mastere en  ucuz en adi disk takdım bir kere titresin, transportere takdım disk kesınlıkle titreme yok ben kendı aracım ıcın ön porya veya aksdan şüplenir oldum onuda bir ara yaptırcam bakalım ama sanayıyede ugramak ıstemıyorum parca parca iş yapıyor fordcu ustam üzüyor beni vw ustalarımda biz anlamayıp deyip işden sıyrılıyrolar :)) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...