İçeriğe Yönlendir

Kaliteli Motor Yağı Etkisi.

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Hasan Karabekiroglu yazdı:

Burayı tam anlamadım ben, biraz daha detay verir misin ?

Ali Darbaz yazdı:

Akşam araba 27 litreden fazla gaz alırsa, bilinki yakıt deposundaki bir sensörde sıkıntı var. Ecu için Benzin - Lpg geçişini yapan bir sensör var. Yakıt az ise çok olan yakıtı kullanır. Benzin yarım depo, ama bu sensör benzin tankı boş algılarsa, LPG tankının dibine kadar sıyırır. Lpg tankında 4 litrelik koruma payımız var. Benzin takında yakıt 3 litrenin altına inerse, lpg tankındaki koruma payını emükler. emükleye emükleye bitirip akabinde Benzindeki dipdeki yakıtı emüklemeye başlar. 

Bifuel koruma sistemin bir parçası olan bu güvenlik yazılımı, bir sensörden mesaj alıyor. umarım o sensörde bir sıkıntı yoktur. 

Alpay Sumer yazdı:

12 saat araliksiz yol gidiyorum. Akünün bana tesekkur etmesi lazim 😁

Hocam Cruze ile sendeki Opel sistemleri aynı. Regeneratif çalışmıyor malesef. Hep 14,5 volt. :)

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Ali Darbaz yazdı:

Hocam Cruze ile sendeki Opel sistemleri aynı. Regeneratif çalışmıyor malesef. Hep 14,5 volt. :)

Doldursaydim da tesekkur etmezdi 😊

Ya Niye etsinki zaten 😵

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Alpay Sumer yazdı:

Doldursaydim da tesekkur etmezdi 😊

Ya Niye etsinki zaten 😵

Senin Akü 4 yılda kaç defa değişti , Onu söylermisin. Sen söyledikten sonra bende yazacağım. :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Servet Aydın yazdı:

Hiçbir otomotiv aküsü tamamen dolmaz. %80 şarj ile sınırlanır. 

Aklıma bişey geldi.. 

Tavana güneş paneli koysak, aküyü oradan doldursak seyir halinde.. Haliyle alternatör devreye girmeyecek. Tasarruf yapabilir miyiz.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Bende dün istanbul marmaris yolu 788km yaptım.

Sadece köprü parası var otoyol parası yok. :)

Istanbul kocaeli sakarya bilecik kütahya uşak denizli marmaris güzergahı için 170TL yakıt ödedim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Ali Darbaz yazdı:

Senin Akü 4 yılda kaç defa değişti , Onu söylermisin. Sen söyledikten sonra bende yazacağım. :) 

Neden 4 😊

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Alpay Sumer yazdı:

Neden 4 😊

4 yıldır arabaya sahibim ona istinaden kıyas yapabiliyorum. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Alpay Sumer yazdı:

Tam emin degilim ama soylenene gore Aractaki akü 2015 te degismis. 

Hyundai aldığımda üzerinde fabrika aküsü vardı. Bu akü 40 lık idi, bana dayanamadı kısa sürede bozuldu. 

İkinci Aküde yine hyundaiden aldığım oem akü 2 yıldan sonra , garanti bitince bozuldu. 

İkinci dünya savaşında Alman denizaltılarında kullanılan Varta yaptığını biliyordum. Bu yuzden Varta karşi ilgim vardı.

Alabilceğim en büyük Varta aküyü aldım. 60 lık varta 1 sene oldu halen canla başla ilk günkü performansı ile çalışıyor. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Ali Darbaz yazdı:

Aytende formul şöyle 1,37. Yani 6,4 /1.37 = 4,6 litre benzin tüketimine eş değer. Bu değeri İstanbul şehir içinde yakalıyorsun hocam. 

Ali bey ortalama hız değeriniz nedir yoksa bu verilerin yoğun İstanbul trafiği ile hiçbir alakası olamaz.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Koray Demir yazdı:

Ali bey ortalama hız değeriniz nedir yoksa bu verilerin yoğun İstanbul trafiği ile hiçbir alakası olamaz.

Tabiki vereyim efem. Genelde restlerim sık sık ama hep 35 km/h düşer. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Ali Darbaz yazdı:

Tabiki vereyim efem. Genelde restlerim sık sık ama hep 35 km/h düşer. 

Hareketli trafik demek bu. Hiç kasmadan aynı şartlarla 6.7 lt benzin tüketiyorum 1300 küsür kg aracımla. 15 km/h ortalama hızla (Bakırköy-Mecidiyeköy veya Altunizade-Mecidiyeköy) görelim verileri 😀

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Koray Demir yazdı:

Hareketli trafik demek bu. Hiç kasmadan aynı şartlarla 6.7 lt benzin tüketiyorum 1300 küsür kg aracımla. 15 km/h ortalama hızla (Bakırköy-Mecidiyeköy veya Altunizade-Mecidiyeköy) görelim verileri 😀

Valla avrupa şampiyonu i10 cu adamın 42 psi hava bastığı lastikle yakaladığı değer 4.4 litre. Hypermil olduğum için üsküdara bile metro ile gidiyoz . Araba hep avm otoparklarında yatıyor. :)

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ali Darbaz

Merhaba 

Yeni rekor kırdım. 382 km yol yaptım. Halen araba lpg modundan, benzin moduna geçmedi. Ne kadar kalitelidir bilmem ama, 150 liraya aldığım 5w 30 A5 stop start motor yağı ile şimdiden her depoda ortalama 30 km tasarruf ediyorum. Ard arda ikinici kez 370 üzeri yaptım. Bakalım depo tamamen bittiğinde kaç litre gaz alıcak :) 

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Peki bu yağdan önce hangi markayı kullanıyordunuz. Bahsettiğiniz yağ zaten castrolun en ucuz yağı değil mi ? Edge kullansanız fark dahada artacak mı ? 🤔

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Vasfi Gişten yazdı:

Peki bu yağdan önce hangi markayı kullanıyordunuz. Bahsettiğiniz yağ zaten castrolun en ucuz yağı değil mi ? Edge kullansanız fark dahada artacak mı ? 🤔

Servisde ne yağ koyuyorlar ise , onu kullanıyordum.  Arabanın el kitabında ekonomi için 5w30 a5 standartlarını karşılayan motor yağı kullanın diyordu. Bende yazana uyup o standarta uyan motoryağı aldım. 

https://www.hepsiburada.com/castrol-magnatec-stop-start-5w-30-a5-4-lt-uretim-yili-2019-p-HBV0000019GI4?magaza=Powerten

Evren Erakçora yazdı:

Michelin saver alın, lastiklere 42psi hava basın yeni rekor gelecektir.

Hocam artık 32 psi  üstüne çıkmıyorum. Çünkü rahatsız edici oluyor. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Darbaz yazdı:

Merhaba 

Yeni rekor kırdım. 382 km yol yaptım. 

Ya bulaştırma bize bunu.. 

Ben de takıntı yapmaya başladım.. 5 litreyi geçmemeye çalışıyorum.. çok sinir bozucu :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

tüketime etkisi psikolojik, esas olan hava ısındı

Ama abi klima açıyoz . Onuda hesaba katalım. :)

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Ya bulaştırma bize bunu.. 
Ben de takıntı yapmaya başladım.. 5 litreyi geçmemeye çalışıyorum.. çok sinir bozucu [emoji4]

Abi derin derin nefes al
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...