İçeriğe Yönlendir

Vakumla Motor Yağını Çektirme Hakkında...

Emrah Taşpınar

Recommended Posts

Emrah Taşpınar

iyi akşamlar bugün aracın yağ bakımını yaptıracaktım fakat yağ tapası diş sıyırmış (sıyırtmış usta bir önceki bakımda )  olduğu için anahtarla açamadı usta ,  kaynak ile açalım dedi akü filan söküleceği için  yaptırmadan çıktım.  araç 2011 1.3 dizel linea

şimdi 2 sorum olacak ;

1- kaynakla açtırsam akü sökülecegi için beyin , enjektör veya başka biyerden arıza veya resetleme gibi bir sorun yaşarmıyım

2- özellikle benzinliklerde çok kullanılan vakum makinası ile içindeki yagı çektirip yeni yag koysam diyorum , bu makina bütün yagı çekebiliyormu yada ustaların dedigi karterde biriken tortuyu temizlemez gibi rivayetler dogrumudur

hangi yola başvurayım kararsız kaldım

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Alttan açılıp boşaltılsa daha sağlıklı olur bencede. Vakumla bir noktadan çekecek geri kısımlarda tortu vs kalabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Akü sökülünce bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Ben olsam tapayı yaptırıp öyle yağ bakımını yaptırırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

araç çalışırken yapsın kaynağı, birşey sökmene gerek yok,  en sağlıklısı yağın tam boşalmasıdır bu arada, vakumla tam boşalmaz....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bundan sonraki bakımların hepsinde vakumla yapmak zorunda kalacaksınız. En güzeli tamir ettirmek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Akü söküldüğü zaman, aracınızda sadece kayıt ettiğiniz radyo kanalları vs gider yani teyp sıfırlanır kod ister kodu girersiniz devam eder, diğer enjektör kalibrasyonları ve diğer kayıtlar rom hafızada akü sökülünce bozulmaz... 

Hem vakumla çekilen yağ hemde tapa ile boşaltılan yağda karter içinde çok azı kalır, tapanın tamiri yaptırmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca tavsiye karteri söktürüp temizletin, sonra contası ile birlikte değiştirin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Hakan Gürsu yazdı:

Alttan açılıp boşaltılsa daha sağlıklı olur bencede. Vakumla bir noktadan çekecek geri kısımlarda tortu vs kalabilir.

jeep servisi bu şekilde boşaltıyordu zamanında. bence problem olmaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Ben de problem olacağını düşünmüyorum ancak yağın alttan boşaltılması daha sağlıklı olur, aynı yağın tortuları süzülür yeniden motora koyulur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

birşey olmaz aslında, içerde az bir yağ kalır oda yeni yağı biraz bozar fakat zaten benim gibi 10 binde bir yağ değişiyorsanız etkisi olmaz....

yağ açısından olmaz ama, yinede tapayı açmak daha iyidir, yağla beraber tortu falan varsa onlarda akar,diğer türlü tortu varsa dahada birikebilir...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Uğur Barbaros Özdemir

Elektrik Ark kaynağı yapılırken kullanılan bir cihaz vardı. İsmini bilmiyorum. O cihaz takıldıktan sonra elektrik ark kaynağı hiç bir şey sökülmeden  rahatlikla yapılabilir. C-Max da ben yaptirmistim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar
Metin Akbal yazdı:

Her bakimda ayni is sorun olmaz mi?

Aslında halletmek en iyiside kaynak işi bi zarar verirmi diye vazgeçtim , ustaya kerpeten tarzı bişeyle çevirerek açıp tapa alayım dedim illa kaynak diye tutturdu

Ali Cihangiroğlu yazdı:

araç çalışırken yapsın kaynağı, birşey sökmene gerek yok,  en sağlıklısı yağın tam boşalmasıdır bu arada, vakumla tam boşalmaz....

Araç çalışırken zararı olmazmi aküyü filan sökmemiz gerek dedi

Yorum bağlantısı
Zeki Yelboğa

Benim S Max ta araç çalışırken kaynak yapmışlardı tapaya bir sıkıntı çıkmadı. Ocak ayında yapılmıştı.

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Karter sökülüp parça dışarıda çıkarılsa bu arada karter de temizlenir

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Emrah Taşpınar yazdı:

Aslında halletmek en iyiside kaynak işi bi zarar verirmi diye vazgeçtim , ustaya kerpeten tarzı bişeyle çevirerek açıp tapa alayım dedim illa kaynak diye tutturdu

Araç çalışırken zararı olmazmi aküyü filan sökmemiz gerek dedi

merak etme birşey olmaz, denemişliğimde var ayrıca her yeri elektronik deli pahalı iş makinelerinde bile bazen bu şekilde yapıyoruz,  bazı araçlarda elektriği kesmek sıkıntı bile yaratıyor, neyse motor çalışırken kaynak yaparsan sorun olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar
Ali Cihangiroğlu yazdı:

merak etme birşey olmaz, denemişliğimde var ayrıca her yeri elektronik deli pahalı iş makinelerinde bile bazen bu şekilde yapıyoruz,  bazı araçlarda elektriği kesmek sıkıntı bile yaratıyor, neyse motor çalışırken kaynak yaparsan sorun olmaz.

Tesekkur ederim izin günü başka ustaya gideyim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

bahsettiğiniz karter tapası değil mi yahu?

karterin yenisi 70 yada 80 tl onu değiştirmek daha kolay değilmi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...