İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Gaz Kelebeği Potansiyometresi

Mehmet Erkan

Recommended Posts

Mehmet Erkan

Merhaba. 1.25 motor benzin lpg li 2011 model Fiesta aracımda yaklaşık bir aydır mevcut olan arızanın tekrarlaması üzerine gaz kelebeği sensörüne odaklandım. Arıza kodları P2108, P2135 ve P2176. Birde P0563 var yüksek voltajla ilgili ama usta ondan degil kelebektir dedi. Arıza şikayetim araç bazen haftada bir bazen 3 günde bir bazen 10 günde bir kontağı 2. Konuma getiriyorum ışıkların sönmesini bekliyorum normalde hepsi sönüyor ve marsa basıyorum. Sorunsuz çalışıyor. Ama işte bazen bir bakıyorum içinde ünlem olan sarı çark sönmüyor. Anlıyorum ki araç arıza modunda çalışacak. Ve mars basınca arıza modunda çalışıp motor arızalı hatası ile devir 1.000 ile 1.500 arası gidip geliyor ve gaz tepkisiz kalıyor. Bugüne kadar ustalar genelde beyin falan dediler ama pek içime sinmedi. 1.700 tl beyin için isteyen oldu. Bi başkası beyin olsa araba bu kadar rahat çalışmaz hep sorunlu olur beyin değil dedi. En son yaptığında bu kodları verdi. Bakan usta başta gaz kelebeği ile hava filtresi arasındaki borunun kelebeğe giren kısmının gevşek olduğunu, arabanın hava alabilecegini ve bunun da arıza yapabileceğini söyleyip kelepçesini iyice sıktı. Tekrarlarsa gel bakarız dedi. Bu sensör tamir oluyor mu veya temizleniyor mu acaba.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tamir değil de söküp temizleyenler oldu
Beceri ister. Bu yoksa değişmelisiniz

Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
Tamir değil de söküp temizleyenler oldu

Beceri ister. Bu yoksa değişmelisiniz

Valla çıldırttı bu arıza beni. Dün kelebeğin metal kısımları plakası falan temizlendi ve kalibrasyon yaptılar. Hiç umudum yoktu ve aynen yine arızayı verdi. Bugün tekrar gittim bağladık IDS ile P2135 ve P2108 arızaları yine çıktı. Dediler mecbur artık değişeceğiz. Motoru elektronik parça olduğundan açıp temizlemek zor elimizde kalır. Bugün çıkma ayarlayacaklar 300 liraymış. Dediler değişiriz git birkaç gün kullan düzelirse gelir verirsin parasını. Artık öyle bir oldum ki düzelmesi mucize olur benim için heralde. O derece bıktım. Allahtan o ilk başta beyin değiş diyenlere uymadım. En azından arızanın ne olduğu şimdilik belli oldu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...