İçeriğe Yönlendir

Konut Kredisi 0,99' lara Geriledi Daha da Düşer mi?

Gencay Bengli

Recommended Posts

Sinan Akgöl
Arda Bülent Güzel yazdı:

Ali üstad haklısın ülke olarak sıkıntı yaşayacağız hem kültürel hem ekonomik. Ancak birşey olacak diye de hayata hep sıkıntılı bakmakta yanlış. Benim demek istediğim bu. Keşke 2-3 yıldır devletin verdiği nefes kredileri kobi kredilerini vermeseydi. Bir seferde dibi görüp tekrardan başlasaydık. Şimdi devlet piyasayı kalp masajı ile ayakta tutmaya çalışıyor. Ama ayakta tutmaya çalıştığı adam bütün iç organları bitmiş durumda. Kısaca devlet bırakıp adam ölse de küllerinden tekrar doğsa.

Birde bankalar firmaların geçmiş borcunu araştırmadan kurtarma amaçlı kredi vermese. Firma biliyorum net iflasta devletten kobi kredisi gibi bir şey aldı, karısına gitti araba aldı, sonuç batık kredi diye devlet bankasına dolaylı yoldan borcu bize kaldı :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Para politikaları faizi neyse, bankalar 1-2 puan üstünü hep veriyor. Zaten TCMB faiz düşürürse, kredi faizi de düşüyor, vadeli faizi de.
50bin'im varsa da hiç yeni eve girmem. Bu ekonomide kredi de almam [emoji4]

Bi de şöyle bi durum var, İstanbul'da 250bin'e ev demek, Yunan sınırına yakın demektir. Burada adam akıllı evler 750bin'den falan başlıyor. Bu sebep İstanbul'da ev almak biraz zor [emoji4]

Sani biz sadece İstanbul’u konuşmuyoruz ki. Mersin merkezde 170 bine sıfır 2+1 var. Adam bunu alsa 50.000 tl para verse gerisini kredi çekip başını soksa kötümü. 1.000 tl kira verene kadar 1200 tl kredi ödese kötümü. Benim ev alma fikrim bu az borçla başını sokacak ev. Çok borçlanarak alınan ev değil.
  • Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Ev konusunda bir şey diyemeyeceğim ama ev almazlarsa düğünde takılan takıları düzgün muhafaza etsinler.

Yeni evlenenleri hırsızlar biliyor ve hemen eve girmenin yollarını arıyorlar, benim altınlar gitti ordan şeyettim :D

• Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Birde bankalar firmaların geçmiş borcunu araştırmadan kurtarma amaçlı kredi vermese. Firma biliyorum net iflasta devletten kobi kredisi gibi bir şey aldı, karısına gitti araba aldı, sonuç batık kredi diye devlet bankasına dolaylı yoldan borcu bize kaldı [emoji4] 

Aynen üstadım. Keşke vermeseler herkese. Keşke herkesi müteahhit yapmasalar. Ben 2001 yılından beri inşaatın içindeyim. 2007 yılındada inşaat yap sat işine girdim. Kısaca mutfakta piştik.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Arda Bülent Güzel yazdı:

Sani biz sadece İstanbul’u konuşmuyoruz ki. Mersin merkezde 170 bine sıfır 2+1 var. Adam bunu alsa 50.000 tl para verse gerisini kredi çekip başını soksa kötümü. 1.000 tl kira verene kadar 1200 tl kredi ödese kötümü. Benim ev alma fikrim bu az borçla başını sokacak ev. Çok borçlanarak alınan ev değil.

Tabi, ben İstanbul için konuşabiliyorum ancak.

Bugün mesela İstanbul'da "ev alacağım için arabamı satıyorum" diyeni bulaamzsınız :) 170bin'e 2+1 ev olsa istanbul'da, ben de kaçırmaz, borç harç alırdım :)

Azad Mirzade yazdı:

Ev konusunda bir şey diyemeyeceğim ama ev almazlarsa düğünde takılan takıları düzgün muhafaza etsinler.

Yeni evlenenleri hırsızlar biliyor ve hemen eve girmenin yollarını arıyorlar, benim altınlar gitti ordan şeyettim :D

Çok geçmiş olsun. Alarm yok mu? Nasıl oldu?

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Arda Bülent Güzel yazdı:

Sıfır Megane Sedan parasına ev kısacası çok iyi fiyat. :) 

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Ekonomi  iyi diyen yok ama bu durumda kendi iş durumunu gözden geçirip ev almak isteyen varsa bu aralar tam zamanı. Belki gelecek bahara kadar faizler falan takip edilip uygun bir an seçilebilir.
Şu an yeni başlayan proje çok az, hatta yok
Devam edenler durdu, bazıları tekrar başladı
Nakiti olmayan ya da beklemek istemeyen müteahhitler elindeki daireleri sattı
Eli sağlam müteahhit bekledi, fiyatlar şişmiş hallerinden normale doğru geldi.
Bu daireler de satılınca yeni yapılacak evler şu ankilerden pahalı olacak.
Lükse kaçmadan 2+1 ya da 3+1 daireler, tapuyu almak şartıyla bu dönemde alınabilir. 
Ha topraktan falan girilmez. 

Mahmut bey tam demek istediklerimi ifade etmişsiniz. Aynı şeyleri düşünüyoruz.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Ben bu işte fırsat görüyorum arkadaş kim ne derse desin. Kredi borcum bitmiş olsa ikinci evi alırım kaçıran çok üzülür. Kısa vade falan değil uzun vade alırım hem de 15 yıl. Nasıl olsa iki sene sonra mevcut ekonomik koşullarda enflasyon kredi taksitini iç edecek, sabit maaşı olup evi olmayan kim neyi bekler ben anlayabilmiş değilim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

1.16 çektiğim kredi oranı. Bankaya gitsem yapılanma için benim oran düşer mi peki?

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
1.16 çektiğim kredi oranı. Bankaya gitsem yapılanma için benim oran düşer mi peki?

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yapılanma yok. Bu oranda.
Ben bu işte fırsat görüyorum arkadaş kim ne derse desin. Kredi borcum bitmiş olsa ikinci evi alırım kaçıran çok üzülür. Kısa vade falan değil uzun vade alırım hem de 15 yıl. Nasıl olsa iki sene sonra mevcut ekonomik koşullarda enflasyon kredi taksitini iç edecek, sabit maaşı olup evi olmayan kim neyi bekler ben anlayabilmiş değilim. 

Konut kredilerinde faiz 1 in altı herzaman fırsattır. 5 sene sonra ev fiyatı ödeyeceğin faizi geçer.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Sisirilmemis ev fiyati varsa beklemesinler. 1 2 sene sikinti cekerler ama sonra odenen cerez parasi gibi oluyor.

4000 oduyom ultra luks cerezmis demekki [emoji16] Zaten Corum leblebisi de zamlandi.

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Arda Bülent Güzel yazdı:

Ali üstad haklısın ülke olarak sıkıntı yaşayacağız hem kültürel hem ekonomik. Ancak birşey olacak diye de hayata hep sıkıntılı bakmakta yanlış. Benim demek istediğim bu. Keşke 2-3 yıldır devletin verdiği nefes kredileri kobi kredilerini vermeseydi. Bir seferde dibi görüp tekrardan başlasaydık. Şimdi devlet piyasayı kalp masajı ile ayakta tutmaya çalışıyor. Ama ayakta tutmaya çalıştığı adam bütün iç organları bitmiş durumda. Kısaca devlet bırakıp adam ölse de küllerinden tekrar doğsa.

bak şimdi anlaştık, elbette kötü şeyler olacak diye bakmak yanlış ama hazırlıklı olmakta lazım, hep iyi bakmata olmaz kötü bakmakta, dengeyi kurmak gerek, neyse genel olarak fena durumdayız hakkikaten, ülkem için resmen korkar oldum, inşallah düzelirde hepimiz mutlu mesut yaşarız....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

6.5 liradan yüklü miktarda  dolar alan, her saat dolar düşüyor diye stres yaşayan tanıdığım var. Faiz oranlarının düşmesine çok bozuldu, bunun tl'ye geçişi hızlandırıp dth seviyesini düşüreceği yani dolar/tl de gevşemeye sebep olacağı ve zararının artıp uzun süre terste kalacağının farkında.  Ama bu niyetini açıkça konuşmayıp, ülkenin battığından dem vurup doların 10 lara çıkacağından bahsedip etrafına dolar yada altın tavsiyesinde bulunuyor. Tek derdi kendi zararı ülke batsa umrunda olmaz.

Gelelim gerçekliğe, merkez bankası yıl sonuna kadar zaten 200 baz puan daha faiz indirme alanı var. Bu biraz daha artabilir. Ama asıl iş fed(amerikan merkez bankasında) Göstermelik bir indirim yaptı, devamı gelmeyebilir dedi. Zaten doların fiyatını onlar belirliyor. Trump bu konuda yoğun bastırıyor, eğer fed gevşemeye devam derse 5 altını inşallah görürüz.

İhtiyacı olan bu oranlardan kredi alıp ev almalı. Şuanda bu çok mantıklı, zaten 2-3 yıl sonra ödenen taksit çok koymayacaktır. Bunun tam tersini söyleyen kişilerin ilk paragraftaki kişilerden birisi olma ihtimali olduğunu söyleyebilirim çünkü realite ve işi bilenler zaten bu oranların şuanki piyasada çok iyi olduğunu söylüyor

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Gencay Bengli yazdı:

Değerli forum üyeleri merhabalar ,

Dün bazı açıklamalardan sonra kredi faizleri geriledi. Finansal konulara çok hakim değilim; bir arkadaşım evlenme arifesinde ona yol haritası oluşturma adına bir başlık açmak istedim.

Faiz oranları önümüzdeki 2 ayda daha da düşme potansiyeli var mı? 

Dolar niye çıktı dolar niye düştü. Ziraat 0.99 dan veriyor diyorlar alan var mı koşul ne?

İnşallah düşer

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)
Eren Sağ yazdı:

6.5 liradan yüklü miktarda  dolar alan, her saat dolar düşüyor diye stres yaşayan tanıdığım var. Faiz oranlarının düşmesine çok bozuldu, bunun tl'ye geçişi hızlandırıp dth seviyesini düşüreceği yani dolar/tl de gevşemeye sebep olacağı ve zararının artıp uzun süre terste kalacağının farkında.  Ama bu niyetini açıkça konuşmayıp, ülkenin battığından dem vurup doların 10 lara çıkacağından bahsedip etrafına dolar yada altın tavsiyesinde bulunuyor. Tek derdi kendi zararı ülke batsa umrunda olmaz.

Gelelim gerçekliğe, merkez bankası yıl sonuna kadar zaten 200 baz puan daha faiz indirme alanı var. Bu biraz daha artabilir. Ama asıl iş fed(amerikan merkez bankasında) Göstermelik bir indirim yaptı, devamı gelmeyebilir dedi. Zaten doların fiyatını onlar belirliyor. Trump bu konuda yoğun bastırıyor, eğer fed gevşemeye devam derse 5 altını inşallah görürüz.

İhtiyacı olan bu oranlardan kredi alıp ev almalı. Şuanda bu çok mantıklı, zaten 2-3 yıl sonra ödenen taksit çok koymayacaktır.

Çok güzel bir örnek Eren bey, O tanıdığınız akıllı bir yatırımcı olsa 6.50den aldığı dolarda terste kalmazdı, yatırımcı yada dövizle işi olmamasına rağmen kolaydan parama para katayım mantığında ilerlemiş.

Normal bir insan neden döviz alır? İşi döviz kuru üzerindendir, ödemelerini dövizle yapıyordur ithalatçıdır ya da yurt dışı ile çalışıyordur.

Tanıdığınız kişi 6.50'den terste kalmasına rağmen 10 olacak 12tl olcak demesine göre döviz almaya devam edip ortalama işlemi yapmış olsaydı zararını düşürürdü.

Diğer bir hata bütün yatırımı tek noktaya koyayım voleyi oradan vururum sizde boşuna çalışın ben dövizden dönüyorum kurnazlığı.

Normalde altın euro vb diye dağıtması gerekir birinden terse kalmazdı. Yada borsa sağlam kağıt alır yada devlet tahvili alırdı.

Gel gelelim diğer ikinci soruna kurnaz olmayan halkımız neden döviz alıyor? Yatırımını ya da biriktirdiği parasını yabancı para birimlerinde veya emtia altında tutuyor?

Cevabı basit. Kendi parasının olduğu yerde değer kaybettiğini gördüğü için, 100tl ile yaptığınız market alışverişimizi bu sene aynısını yapabiliyor muyuz? 

İthal ürünlerden dolayı fiyat artışlarına engel olamıyoruz engelleyemiyoruz. Çünkü üretmiyoruz.

2 senedir kendi şahsım adına konuşuyorum maliyetlerim %40 arttığı için inşaat yapmıyorum, esasına bakarsanız yapmıyorum değil yapmaya cesaret edemiyorum. 

Gel gelelim sizin dediğini gerçekliğe esası +200 baz puan daha indirme genişliği var evet, ancak şuan Merkez Bankası Başkanın rezerv soruna veremediği cevapla olası dış kaynaklı veya iç kaynaklı döviz yükselme olasılığına müdahale edebileceği bir rezerve sahip miyiz? Bilmiyoruz çünkü başkan rezervi söylemedi basın mensuplarına. 

Bir de son olarak şöyle bir şey daha ekleyeyim, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Banka'sının şuan ki rapora göre yıl sonu dolar tahmini 6.14TL 

Merkez Banka'sının kendi 2019 raporunun linkini ve yıl sonu tahmini görselini ekliyorum. Saygılarımla. 

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/085d78c0-9809-4b33-a6b6-21e0a22a6405/BA-Rapor-Int.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=ROOTWORKSPACE-085d78c0-9809-4b33-a6b6-21e0a22a6405-mM9.Mnm

8yJ3SB.jpg

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam bu ülkede mülk her zaman para yapar. şimdi yapmaz 10 sene sonra yapar ama yapar. ben 2013 de 0.66 dan çekmiştim 220 milyar. Hanımla ikimiz öğretmeniz. İkimizin de maaşını veriyorduk krediye ve sadece bize ekders kalıyordu. 2-3 sene sıkıntı yaşadık ama sonra gerçekten rahatladık ve evimizin parası zaten 2 ye katladı. tabii bu anlattığım İstanbul şartlarında. Şu anda evimi almasaydım kesinlikle bu evde oturamazdım çünkü yüksek kirası var.

gelelim sizin sorunuza. eğer ev istediğiniz yerdeyse, nakit paranız yoksa  ve ağırlıklı kredi çekilecekse, kira olayı sizi kasıyorsa 0.99 oran kötü bir oran değil kesinlikle çekilir. Nakit paranız yoksa dememe şaşırabilirsiniz zira yukarıdaki arkadaşların dediği gibi nakit parası olan şu anda ev almıyor paralarını bankaya yada yatırım bankalarına veriyor. kiradan çok daha fazla kazanıyor neredeyse 2 katını veriyor banka. Ben evimi iyi ki almışım diyorum ve kendi evimde oturmanın rahatlığını yaşıyorum. Ha sizde durumlar farklıdır evler çok artmıyor azalmıyordur o zaman şimdilik paranızı bankalarda değerlendirir sonra ev alırsınız bilemem. Ancak şu bir kesin ki ABD FED bu para politikası ile devam ederse gelişmekte olan Türkiye gibi ülkelerde faizler kolay kolay düşmez..

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

34 yaşındayım, kendimi bildiğimden beri hükümetler krizlerin geçici olduğunu, vatandaşlar da emlak balonunun patlayacağını söylediler durdular. 25 yıl geçti dolar oldu 5.5 lira evler oldu 500 bin lira. Dolar 8 lira olacak diyenlere felaket tellalı gözüyle bakılıyor. Arkadaşlar sadece yıllık enflasyonu koysanız iki seneye dolar 7-8 lira. Maaş artar borç sabit kalır, bu fırsat kaçmaz. Bir daha 0.99 faizi bir seçim evvel görürüz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

3 sene önce 0.95'ten kredi çekip evi aldım. 250bin TL'ye aldığım evin değeri 3 senede 400bin TL'ye çıktı. Eğer kirada otursaydım aynı evde şu an en az 1600-1700 TL kira ödüyor olacaktım. 3.640 TL kredi ödüyoruz ayda ve maaş zamları ile kredi miktarı çok etkilemiyor artık. Şahsen imkan varsa bir şekilde başını sokacak bir ev için kredi çekilmeli. İleride ödediğin faizden çok daha fazla değerleniyor ev. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Hocam bu ülkede mülk her zaman para yapar. şimdi yapmaz 10 sene sonra yapar ama yapar. ben 2013 de 0.66 dan çekmiştim 220 milyar. Hanımla ikimiz öğretmeniz. İkimizin de maaşını veriyorduk krediye ve sadece bize ekders kalıyordu. 2-3 sene sıkıntı yaşadık ama sonra gerçekten rahatladık ve evimizin parası zaten 2 ye katladı. tabii bu anlattığım İstanbul şartlarında. Şu anda evimi almasaydım kesinlikle bu evde oturamazdım çünkü yüksek kirası var.

gelelim sizin sorunuza. eğer ev istediğiniz yerdeyse, nakit paranız yoksa  ve ağırlıklı kredi çekilecekse, kira olayı sizi kasıyorsa 0.99 oran kötü bir oran değil kesinlikle çekilir. Nakit paranız yoksa dememe şaşırabilirsiniz zira yukarıdaki arkadaşların dediği gibi nakit parası olan şu anda ev almıyor paralarını bankaya yada yatırım bankalarına veriyor. kiradan çok daha fazla kazanıyor neredeyse 2 katını veriyor banka. Ben evimi iyi ki almışım diyorum ve kendi evimde oturmanın rahatlığını yaşıyorum. Ha sizde durumlar farklıdır evler çok artmıyor azalmıyordur o zaman şimdilik paranızı bankalarda değerlendirir sonra ev alırsınız bilemem. Ancak şu bir kesin ki ABD FED bu para politikası ile devam ederse gelişmekte olan Türkiye gibi ülkelerde faizler kolay kolay düşmez..
Sadece ek ders ücretiyle nasıl geçindiniz hocam?
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

2015 de talip olduğum evi 240 bin tl idi.

Sene oldu 2016 aynı fiyat . Yine sene 2019 fiyat gene 240 bin. 

Ev sahibim bana zam yapmıyor. Sembolik rakamlar. Kiram sadece 935 tl.

Birikim yapmakta mümkün. Devolasyon evet var. Bunu bende çok düşündüm. Ama hayatın her anında tasarruf mümkün. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Ben eminevimden 200 bin çekip toplamda 300 bin'e ev aldım. Aradaki farkı arabamı satıp biraz da borçlanarak tamamladım. Geçen sene topraktan girmiştim, o zamanlar 300 bana pahalı geliyordu ama aynı evin diğer daireleri 350 ve 330'a satılınca doğru karar verdiğimin farkına vardım. Evet kiradan kurtulmak için ve bir nevi yatırım için ev aldım ama ikinci evi kesinlikle almak istemem.

Eminevime girme hikayem de 2 yıl öncesinden başlıyor. Elimde hiç peşinat yokken evler ortalama 180 bin lirayken (seneye 200 olur herhalde) diyerek 200 bin için girmiştik.

Evi alana kadar geçen süreçte ödediğim taksitler 3333 tl'den her ay 20-30 tl azalarak devam ediyordu. Son ödediğim taksit 2650 tl.

Evi aldığım gün kalan borcum 120 bin tl. Bundan sonraki bütün taksitlerim 3993 tl.  Kalan ay 28

Kabaca hesapla 200 bin için organizasyon ücreti (10500tl) dahil 220 bin ödemiş olacağım.

320'ye mal ettiğim evi istersem 360'a satarım herhalde.

Ama dediğim gibi, yatırım için almadım. En güzeli kiradan ve hanımın dırdırından kurtulmak. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

biz bizim bölgedeki son kooperatife girip almıştık,artık kooperatifte kalmadı, 9 sene oldu yerleşeli, şuan satsam bırak üçü beşi yüzde 300-400 kardayım o derece uçtu gitti fiyatlar, ha satsam ev alabilirmiyim aynı ayarda, alamam.... yani uygun anda uygun paraya ev alabilirseniz acımayın diyeceğim ama bu şartlarda maalesef ülkemizde artık hayal oldu, malı aldın aldın ne aldıysan kar, bitti.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Dolarla hesap edersek çoğumuz zarardayiz gibi kira parası kar olarak kalıyor tabii.

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Faiz düşüyor ev fiyatları artıyor. Değişen bir şey yok. Ev fiyatlarının gerçek fiyatlarına gelmediği sürece ev almak çok zor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

beklemeye devam, niyeti olan beklesin bence.... faiz düşünce herhalde sandılarki ev satışları artacak, uyanıklar, fazide düşecek ev fiyatlarıda.....

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...