İçeriğe Yönlendir

Konut Kredisi 0,99' lara Geriledi Daha da Düşer mi?

Gencay Bengli

Recommended Posts

Gencay Bengli
(düzenlendi)

Değerli forum üyeleri merhabalar ,

Dün bazı açıklamalardan sonra kredi faizleri geriledi. Finansal konulara çok hakim değilim; bir arkadaşım evlenme arifesinde ona yol haritası oluşturma adına bir başlık açmak istedim.

Faiz oranları önümüzdeki 2 ayda daha da düşme potansiyeli var mı? 

tarihinde Gencay Bengli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Gencay Bengli yazdı:

Değerli forum üyeleri merhabalar ,

Dün bazı açıklamalardan sonra kredi faizleri geriledi. Finansal konulara çok hakim değilim; bir arkadaşım evlenme arifesinde ona yol haritası oluşturma adına bir başlık açmak istedim.

Faiz oranları önümüzdeki 2 ayda daha da düşme potansiyeli var mı? 

Merkez bankasının 3 adet toplantısı kaldı. 19 Eylül 31 Ekim 19 Aralık 2019 tarihlerinde. 400+ baz puan faiz düşüşü sonrası yıl sonuna kadar bu kadar yüksek faiz indirimi beklenmiyor takip ettiğim kadarıyla. Konut imal edip satan biri olarak %0.99 180 ay 500.000tl altı şuanda sadece Ziraat bankasında var. Diğer bankalar 1.49 seviyelerinde hala. 2 ay sonraki toplantıda ya faizler sabit kalır diye düşünüyoruz şuan sıkıntı faiz düşüklüğü değil piyasada nakit paranın dolaşmaması. Ancak konut alımı için uygun zaman mı konut değerinden düşük fiyatlara inmiş gibi gözüküyorsa da esası öyle değil. Şişirilmiş fiyatlar normal olması gereken seviyeye indi bile diyemem.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Evlendikten sonra 1 yıl kendime gelememiştim. Evlenirken ev almak zor olabilir zaten. Anca düğün borçları falan bitiyor. Tavsiyem çok çok lazım değilse, araba dahil, hiç bir şey için altın bozdurulmaması. Sadece ev için.

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Benden size başka bir tavsiyede 100 150+ üstü banka konut kredisi kullandırmayın arkadaşınıza. Kimsenin iş geleceğinin garanti olmadığı ekonomik tabloda yüksek borç oranlarına bulaşmayın. Şuan bankalar yana yana para kredi vermek için uğraşıyor piyasa hareketlensin diye ancak sorun malesefki kredi borcunu ödeyebilecek ekonomik durum ve gelecek güveni yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Merkez bankasının 3 adet toplantısı kaldı. 19 Eylül 31 Ekim 19 Aralık 2019 tarihlerinde. 400+ baz puan faiz düşüşü sonrası yıl sonuna kadar bu kadar yüksek faiz indirimi beklenmiyor takip ettiğim kadarıyla. Konut imal edip satan biri olarak %0.99 180 ay 500.000tl altı şuanda sadece Ziraat bankasında var. Diğer bankalar 1.49 seviyelerinde hala. 2 ay sonraki toplantıda ya faizler sabit kalır diye düşünüyoruz şuan sıkıntı faiz düşüklüğü değil piyasada nakit paranın dolaşmaması. Ancak konut alımı için uygun zaman mı konut değerinden düşük fiyatlara inmiş gibi gözüküyorsa da esası öyle değil. Şişirilmiş fiyatlar normal olması gereken seviyeye indi bile diyemem.

Sadece ziraat bankası değil. Vakıfbank ta indirdi faiz oranını. Ev alımı için tam zamanı. Piyasada müteahhit mi kaldıkı ki ev fiyatları daha da insin. Ev Fiyatları bu saatten sonra arta bilirde. Piyasa da güçlü olan müteahhit kaldı oda yüksek fiyatla satmak isteyecektir dairesini. Ben de müteahhit yapıyorum bu arada. Benim elimde satılık daire yok bu arada. Bu aşamaya kadar dayanan müteahhit dairesini yüksek fiyattan satmak isteyecek. Dip not beni dünden beri aramayan emlakçı kalmadı daire varmı elinde diye. Ama yok ben satışta olan dairelerimi 4 ay önce bitirdim uygun fiyattan. Şimdiki aklım olsa satmazdım.
  • Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
borca girmeyin, net.

Bu enflasyonda bu faizle ev almak en mantıklısı Ali bey. 0.99 ev alıyorsun yıllık maliyet 12 diyelim. Enflasyon yüzde 20 lerde. Gidip 500.000 ev alma 250 binlik ev al. Kira öder gibi öde. Düşünsene enflasyondan daha düşük para buluyorsun. Birde çok sıkışırsan evi zaten uygun aldın bir parçada sen indirim yapıp evi hemen satarsın. Ona borçlanma buna borçlanma Türk toplumu borçlanmadan nasıl birşey sahibi olacak. Şu anda ben sizin nerdeyse 7-8 aydır yazılarınızı okuyorum felaket senaryosu yapıyorsunuz. Evet haklı olduğunuz konular var ancak herkes parayı yastık altı yaparsa piyasa nasıl dönecek. Dönecek piyasa olmadıktan sonra o biriktirilen parayı nerde harcayacaksınız. Çok borçlanma dönemi değil ama azda olsa borçlanarak ev alınabilir.
  • Beğen 1
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)
Arda Bülent Güzel yazdı:

Sadece ziraat bankası değil. Vakıfbank ta indirdi faiz oranını. Ev alımı için tam zamanı. Piyasada müteahhit mi kaldıkı ki ev fiyatları daha da insin. Ev Fiyatları bu saatten sonra arta bilirde. Piyasa da güçlü olan müteahhit kaldı oda yüksek fiyatla satmak isteyecektir dairesini. Ben de müteahhit yapıyorum bu arada. Benim elimde satılık daire yok bu arada. Bu aşamaya kadar dayanan müteahhit dairesini yüksek fiyattan satmak isteyecek. Dip not beni dünden beri aramayan emlakçı kalmadı daire varmı elinde diye. Ama yok ben satışta olan dairelerimi 4 ay önce bitirdim uygun fiyattan. Şimdiki aklım olsa satmazdım.

Aynen Arda bey bugün indirdi Vakıfbankta. Benide emlakçılar arıyor, yatırımcılar faizler düşünce kira geliri için daire bakıyor diye. Durumun özeti İstanbul Avrupa yakasında iş yapıyorum, Bakırköy Yeşilköy Florya bandında. İstanbul özelinde söyledim o ev fiyatlarının gerçek değerinde olmadığını, ,iş yapmak için ağır şartlarda iş alıp üstüne maliyet artıp kar marjları düşen firmalar şimdi yatırdığı parayı bile çıkaramadığını görmeye başladılar burada. Ya kurtarabildiğimizi kurtaralım diyorlar ya da tok satıcıyım modundalar. 750bin+ üstü dairelerde kıpırdama yok burada en azından öyle söyleyeyim.

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu oranı 180ay için getirmişler galiba. Bu süreçte zaten totale baktığınızda yine eskisi gibi oluyor :)

Göz boyamaktan başka bi şey değil.

Arda Bülent Güzel yazdı:

Bu enflasyonda bu faizle ev almak en mantıklısı Ali bey. 0.99 ev alıyorsun yıllık maliyet 12 diyelim. Enflasyon yüzde 20 lerde. Gidip 500.000 ev alma 250 binlik ev al. Kira öder gibi öde. Düşünsene enflasyondan daha düşük para buluyorsun. Birde çok sıkışırsan evi zaten uygun aldın bir parçada sen indirim yapıp evi hemen satarsın. Ona borçlanma buna borçlanma Türk toplumu borçlanmadan nasıl birşey sahibi olacak. Şu anda ben sizin nerdeyse 7-8 aydır yazılarınızı okuyorum felaket senaryosu yapıyorsunuz. Evet haklı olduğunuz konular var ancak herkes parayı yastık altı yaparsa piyasa nasıl dönecek. Dönecek piyasa olmadıktan sonra o biriktirilen parayı nerde harcayacaksınız. Çok borçlanma dönemi değil ama azda olsa borçlanarak ev alınabilir.

250bin'e ev alacağıma, o evin kirası 2000TL olsa, ben 250bin'i bankaya yatırsam ve faizini aylık alsam ortalama 3800TL. Hala ayda 1800TL kardayım.

Matematik ortada :)

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bizim evi aldıktan sonra Mütayit adam altına bmw X6 çekmişti. Mahalle mütayiti o zamanın parası ile 750 bin tl lik x6 çekince ev işinden soğudum. 3 kuruşluk maal ettiği evi 10 kuruşa satıyordu. Başka bir ev için başka bir mütayite gittiğimde oda aynı kafayla almak istediği ev için daha fazla indirim isteyince "kaarımdan zarar ederim" gibisinden bir cümle kullandı. Ne kadar ucuza satarsa satsın, adam kaar etmeye devam ediyordu. Bu son olayda , mütayitlerin battığı , kredi faizlerinin uçtuğu döneme denk geliyordu. Bizim eski evin mütayiti, kendi kendini emekli etmiş. Artık ev işi yapmıyor. herhangi bir işi yok. En son x6 dan sıkıldığı için Porche Cayenne alıcam diyordu. Zamanında kaldırıkları paraları, yüksek faizle türk lirasına basmış anlaşılan. Kendi kendini çeviriyordu. 2013 den beri ev almak için bir çok girişimden bulundum. Ama "3" cü evi alamadık. Eve giren 5 maaş 1 kira geliri ile 2 nci evi zar zor alıp borcunu 5 yılda bitirdik. Yakınım 2 maaş eve giriyor olmasına rağmen aldığı evin kredisinden dolayı çoçuk yapamıyor. 

Şu an tüm sahip olduğum yaşam kalitemi feda etsem dahi, 250 bin liralık bir eve 10 yıl vade ile giremiyorum. Zaten 10 yıl vadeli girdiğim evin kredi faizi benim ev kiramın 17 yıl ödeyebilir. 

Çoçuğuma yokluk geçim sıkıntısı çektirmek istemiyorum. Şu an kirada kalmayı kendime çok mantıklı buluyorum. Bunda annemlerin üst katında kiracı olmamında faydası var. Çoçuğa bakması, babama yakın olmak bana çok güven veriyor. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Arda Bülent Güzel yazdı:

aslında ev almak için bakarsak haklısın, az borçlanma ve kısa vade, buda doğru,  öncelikle söz meclisten dışarı diyim devam edeyim...

genel düşünmek ülkeyi düşünmek lazım, ev kredi faizi düşürmek anca inşaatı biraz canlandırır, sen ben ev alırız o kadar,  balonu biraz daha şişiririz, kısaca ülkeye faydası yok ne yazıkki, kısa süreli piyasa canlasın olayı, dahada açığı müteahhit kurtarmada diyebiliriz, balon hareketenme ve çok kısa süreli, faydası gerçekten ülkeye devlete yok... yıllardır aynı masal devam ediyor, inşaat sekötürüymüş, ne inşaatı....

ben artık iyice korkmaya başladım, uçuruma doğru gidiyoruz millet, daha yazmıyım aklı başında herkes durumun farkında, hazırlıklı olun, şuan saklayacağınız uzun vadede kalacak ve işe yaracak gerçek tek şey altındır (gram yada külçe), bunu bilin, gerisi bir emre bakar, bir bakmışsın yok.....

not: felaket senaryosu değil gerçek, bekle ver gör kardeş, bu zamana dek yazdıklarım hep çıktı, evet senelerdir diyorum batıyoruz diye, haksızmı çıktım, bir günde batılmaz yavaş yavaş, yastık altı paralar evet ekonomiye dönsün, işe yarar ekonomiye, üretim olacak bacası tüten ekonomi tabirini duymuşsundur, baca tütecek yoksa ev köprü falan boş iş, bunlar sonraki işler, esas ekonomiye bakacaksınız..  unutmadan, batmak demek sadece ekonomiylede olmaz, kültür toplum nüfus her açıdan olur, 5 milyon suriyeli diyim gerisini siz düşünün, benden bu kadar, isteyen ev alsın, nasılsa değişen birşey olmayacak, aynı gemideyiz ve gemi su alıyor, tahliye pompalarıda yetmiyor, kaçıs sandalı yok, gidecek yerimiz ise hiç yok, bunu hele hiç unutmayın, benden söylemesi, kötü senaryomu? kötüye göre hazırlayın kendinizi, taktik budur.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ekonomi  iyi diyen yok ama bu durumda kendi iş durumunu gözden geçirip ev almak isteyen varsa bu aralar tam zamanı. Belki gelecek bahara kadar faizler falan takip edilip uygun bir an seçilebilir.

Şu an yeni başlayan proje çok az, hatta yok

Devam edenler durdu, bazıları tekrar başladı

Nakiti olmayan ya da beklemek istemeyen müteahhitler elindeki daireleri sattı

Eli sağlam müteahhit bekledi, fiyatlar şişmiş hallerinden normale doğru geldi.

Bu daireler de satılınca yeni yapılacak evler şu ankilerden pahalı olacak.

Lükse kaçmadan 2+1 ya da 3+1 daireler, tapuyu almak şartıyla bu dönemde alınabilir. 

Ha topraktan falan girilmez. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

7 sene kirada oturup geçen sene ev almış biri olarak alın derim, vadeyi çok uzun tutmadan tabi imkân varsa. 0.98 i erken bitirdikleri için vazgeçer gibi olmuştum ama piyasanın daha kötüye gideceği belli olduğu için 1.25 den almıştım. Sonrası çok arttı tahmin edildiği gibi. İnşaat piyasası durdu ama. Bu fırsat sayılır, ev fiyatlarını q sendene çok artmadiysa tabi.

Geçen sene aldığım, şuan ki oranlar...
5c9dad49cd57af43964aff6e08e17d22.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

2 ay içinde alacaksa daha iyi oran bulabileceğini zannetmem. Ama acelem yok önümüzdeki yıl da bakarım derse işler değişir.

0,99 'un detaylarına bakmadım ama, en azından bir taraftan kira geliri olsun diye ben de düşünmüyor değilim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Evren Erakçora yazdı:

Bankadaki paranın garantisi yok mu var, ona dokunamazlar.

ortalık karışırsa dokunurlar, vermek zorundasın vatandaşlık görevin sayılır, sefer görev emri gibi düşün, yazılı olmayan bu emir her vatandaşın üstünde....  garanti, ülke normal şartlardaysa olur, şimdilik haklısın diyim....

bu arada benim kötümser senaryoların uzun vadeli ve çok yönlü tahminler,  sadece ekonomi değil, kültürel toplumsal askeri, politik vs.  senelerdir diyorum evet, haksızmıyım peki siz söyleyin, yıllardır batıyoruz derken ...?

neyse, parası olan, ev alacak kadar olan ve eve ihtiyacı olan borca girmeden yada kısa vadeli borçla alsın, kaçırmasın fırsat şuan, alacaksınız tabii, başımızı sokacak kendi evim olsun demek herkesin hakkı, benim bakış açımsa farklı ve geniş, kişisel değil toplumsal düşünüyorum, genel anlamda baktığımızda durum kötü, ev faizi düşürmek duruma geçici balon fayda sağlar o okadar, yanlışmı bu?

neyse boşa yazmıyım nasılsa birşey değişmeyecek....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Ali Darbaz yazdı:

En düşük kredi ihtiyaç hangi bankadan alırız. 

QNB ile Teb veriyor en son baktığımda 1.49 min 1 maksimum 60 ay 

Ali Darbaz yazdı:

Deprem faktörüde var. 

Öyle bir gerçek var önlem almak kesinlikle lazım. Ancak o senaryo haberleri özellikle tvlerdeki yeni konut satışını arttırmak için yapılan haberler buda net. Bu işi 11 senedir eğitimini alıp yapıyorum babamın yanında ortaokuldan beri öğrendim 40 senelik firma olarak. Hani bir ara deprem dedemiz vardı rahmetli çıkıp tvde beykoz en sağlam yer demişti televizyonlarda ne hikmettir ki o sırada orada Acarkent yapılıyordu 3 ay içinde bütün villaları milyon dolarlara sattılar. :) 

Yatırım için en güzel daire 80-90m2 2+1 yüksek giriştir, fiyatı normal daireye göre uygun kiraya vermesi kolay talebi bol, Bekar insan oturabilir, Aileler anne babalarına merdiven çıkmadığı için düşünürler, yeni evliler az kredi ile ileride satıp normal daireye geçeriz mantığıyla alırlar. Yatırım tavsiyem budur. Kira getirisi de normal daireden çok aşağı değildir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Bu oranı 180ay için getirmişler galiba. Bu süreçte zaten totale baktığınızda yine eskisi gibi oluyor [emoji4]
Göz boyamaktan başka bi şey değil.
250bin'e ev alacağıma, o evin kirası 2000TL olsa, ben 250bin'i bankaya yatırsam ve faizini aylık alsam ortalama 3800TL. Hala ayda 1800TL kardayım.
Matematik ortada [emoji4]

Ama sen o 250binlik evin parasını kredi çekiyorsun sani. Çebinde 50.000 var gerisi 0.99 dan kredi çekiyorsun. Biz krediyi söyledik ve başını sokacak evi olmayan için dedik. Evin hepsini alacak paran varsa yine kardasın. Git uygun faizle para Çek ev al. Kendi paranı faize yatır gelen parayla krediyi öde. Ama bu arada sence mevduat faizleri böyle kalacakmı. Bayramdan sonra 250.000 ne getiriyor birde Ozaman bak üstad.
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Arda Bülent Güzel yazdı:

Ama sen o 250binlik evin parasını kredi çekiyorsun sani. Çebinde 50.000 var gerisi 0.99 dan kredi çekiyorsun. Biz krediyi söyledik ve başını sokacak evi olmayan için dedik. Evin hepsini alacak paran varsa yine kardasın. Git uygun faizle para Çek ev al. Kendi paranı faize yatır gelen parayla krediyi öde. Ama bu arada sence mevduat faizleri böyle kalacakmı. Bayramdan sonra 250.000 ne getiriyor birde Ozaman bak üstad.

Para politikaları faizi neyse, bankalar 1-2 puan üstünü hep veriyor. Zaten TCMB faiz düşürürse, kredi faizi de düşüyor, vadeli faizi de.

50bin'im varsa da hiç yeni eve girmem. Bu ekonomide kredi de almam :)

Bi de şöyle bi durum var, İstanbul'da 250bin'e ev demek, Yunan sınırına yakın demektir. Burada adam akıllı evler 750bin'den falan başlıyor. Bu sebep İstanbul'da ev almak biraz zor :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Tl ile borçlanmak o kadar kötü değil, ama altın ya da dövizle borçlanılmaz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
ortalık karışırsa dokunurlar, vermek zorundasın vatandaşlık görevin sayılır, sefer görev emri gibi düşün, yazılı olmayan bu emir her vatandaşın üstünde....  garanti, ülke normal şartlardaysa olur, şimdilik haklısın diyim....

bu arada benim kötümser senaryoların uzun vadeli ve çok yönlü tahminler,  sadece ekonomi değil, kültürel toplumsal askeri, politik vs.  senelerdir diyorum evet, haksızmıyım peki siz söyleyin, yıllardır batıyoruz derken ...?

neyse, parası olan, ev alacak kadar olan ve eve ihtiyacı olan borca girmeden yada kısa vadeli borçla alsın, kaçırmasın fırsat şuan, alacaksınız tabii, başımızı sokacak kendi evim olsun demek herkesin hakkı, benim bakış açımsa farklı ve geniş, kişisel değil toplumsal düşünüyorum, genel anlamda baktığımızda durum kötü, ev faizi düşürmek duruma geçici balon fayda sağlar o okadar, yanlışmı bu?

neyse boşa yazmıyım nasılsa birşey değişmeyecek....

Ali üstad haklısın ülke olarak sıkıntı yaşayacağız hem kültürel hem ekonomik. Ancak birşey olacak diye de hayata hep sıkıntılı bakmakta yanlış. Benim demek istediğim bu. Keşke 2-3 yıldır devletin verdiği nefes kredileri kobi kredilerini vermeseydi. Bir seferde dibi görüp tekrardan başlasaydık. Şimdi devlet piyasayı kalp masajı ile ayakta tutmaya çalışıyor. Ama ayakta tutmaya çalıştığı adam bütün iç organları bitmiş durumda. Kısaca devlet bırakıp adam ölse de küllerinden tekrar doğsa.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...