İçeriğe Yönlendir

DPF'li Araç Siyah Duman

Eray Çalışkan

Recommended Posts

Eray Çalışkan

Aklıma çok takılan ve bir türlü sebebini bulamadığım(pek bir şey denemedim gerçi henüz :D ) sorunum var. 2013 model 1.5 dizel fiestam var. Euro5 motor ve dpf var diye biliyorum araçta :D Araç olması gerektiğinden çok daha fazla siyah duman atıyor. Arka tamponun siyah kısmı temizlememe rağmen kısa sürede hemen is oluyor. Pek sert de kullanmam aracı öyle aman aman bi gazlama durumu yok. 2006 fiestam vardı 1.6 dizel 200k km'ye yakın gram siyah duman olmazdı. Yakıtımı hep kaliteli yerden alırım(Shell ve genelde aynı istasyon, 2006 fiestama da aynı istasyondan alırdım) Araçta çekiş düşüklüğü yok, yol bilgisayarına göre artan yakıt tüketimi de yok( 4.8 - 5.0 arası şehir içi) Bildiğim kadarıyla siyah duman hava yakıt karışımının dengesizliğinden kaynaklanır, fazla yakıt ve az hava buna sebep olur. Herhangi bir hata kodu da yok araçta. Aklıma gelen çözüm ihtimalleri elbet var ama sizlerin de fikrini almak istedim. Şurdan başla şuna bi bak öncelikle dediğiniz neler vardır?

Başlık sehven 'Araç' olacağına 'Raç' şeklinde açılmış  :) 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Araçda yazılım olmasın ,132 bınde bizimki duman vs yok 1.5 tdci aynı maf sensörümü (hava akısmetre) orjinalmi acaba çin vs ise ondan bile yapabılıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan
Metin Taşcı yazdı:

Aracı sıfır mı aldınız?

Hayır yaklaşjm 1 yıl önce almıştim

Erkan Işık yazdı:

Araçda yazılım olmasın ,132 bınde bizimki duman vs yok 1.5 tdci aynı maf sensörümü (hava akısmetre) orjinalmi acaba çin vs ise ondan bile yapabılıyor

Yazılımdan ben de şüphelniyorum. Yetkili servis yazılım kontrolu yapar sanırım?

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Eray Çalışkan yazdı:

Hayır yaklaşjm 1 yıl önce almıştim

Yazılımdan ben de şüphelniyorum. Yetkili servis yazılım kontrolu yapar sanırım?

maf fişini cıkar da sür yıne duman yapacakmı aracınd degerlerını ölçdür bakalım, dün facede okumusdum egr kurum yaptıgında temızlenmesı gerektıgı zaman duman yapar gıbı video paylasım görmüşdüm  ama çözümmüdür bilmiyorum 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Dumanı izlemek lazım. Sürekli ise dpf yerinde değildir.kesik kesik gazlarken atıyorsa güzel yazılım vardır. İkisi değilse bu terste bı işlik var :)

Yorum bağlantısı

Benim araçta dpf var, duman atmayı bırak egsoza burnunu daya koku yok nerdeyse. Dpf gerçekten işe yarıyor.

Yorum bağlantısı
Cüneyt Işıkkent

5 Sene kadar kullandığımız Anneme ait olan Peugeot 308 1.6 Hdi aracı çok nadirde olsa kulandığımda 2.viteste tam gazda yaptığında siyah duman attığına şait oldum defalarca araçta DPF var ve yazılım yok sorun arabanın sürekli belirli sakinlikte ve devir çevirmemesinden kaynaklıydı :) sizinkinde durum böylede olabilir sistemde terslikte olabilir yazılımda olabilir :)

Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
(düzenlendi)

Arkadasimin 1.5tdci fiestasinda da ayni durum var. Hatta bununla ilgili konu da acmistim. Hava filtresi degisiminde bir nebze de olsa azaliyordu kara duman. Ben ilk defa 1.5tdci fiestada sahit oldum dpf li bir aracin duman attigina...

Bu arada arkadasim aracinin ilk sahibi ve yazilim vs de yok aracinda..

tarihinde Tevfik Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mesut Piskin

Aynı durum bende de var ustalar sebebinin enjektör olduğunu, temizlik gerektiğini söylediler 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...