İçeriğe Yönlendir

Küçük Kazada Hava Yastıklarının Açılması ve Pert Olma Durumu

Fazlı Özdemir

Recommended Posts

Fazlı Özdemir

Bir yakınım iki gün önce kaza yaptı. Alt geçit inşaatı nedeniyle trafiğin verildiği yoğun servis yolunda trafik aniden durunca duramayarak öndeki araca arkadan çarpmış. Kusur bizde. Aracımız kaskolu. Tutanaklar tutuldu, araç kasko aracılığı ile yetkili servise çekildi. Gördüğümüz kadarıyla aracın kaportasında hiç sorun oluşmamış. Sadece tamponun sağ tarafı yamulmuş, kaput kapanmıyor bir de sağ farın ayakları kırılmış. Ancak gelgelelim iki hava yastığı da patlamış. Servis yetkilisi tam havayastığı sensörünün olduğu bölge darbe almış ondan patlamış diyor.

Hal böyleyken bazıları aracımızın pert olacağını söylüyor. Servis yetkilisi buna eksperin karar vereceğini ama iki hava yastığı patladığı için tahmini 20-30.000 gibi rakamlı bir hasar kaydı oluşacağını söylüyor. Bizim bu aşamada almamız gereken bir aksiyon var mıdır?  Pert kararı talep edebilir miyiz? Kasko şirketiyle pazarlık şansımız var mı? Önerdikleri rakamı kabul mu edeceğiz? Yoksa servis garantili yaptırıp binmek mi doğru olur? 30.000 TL hasar kayıtlı aracı satarken zorlanır mıyız? Tavsiyeleriniz ne yönde olur?

nbWp8M.jpg

00BgYY.jpg

Alttaki fotoyu çeviremedim bi türlü hızlıresimde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

Kasko değer listesinden baktığımda yaklaşık 115.000 görünüyor.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

30.000 tl kaydı neye göre söylediler. Değişecek şeyler nelermiş.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Fazlı Özdemir yazdı:

Kasko değer listesinden baktığımda yaklaşık 115.000 görünüyor.

Bence pert olmaz, 20 bin, bilemedin 25 bin en fazla hasar olsa yine de pert etmezler.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Harun Kocaçalışkan yazdı:

30.000 tl kaydı neye göre söylediler. Değişecek şeyler nelermiş.

2 hava yastığı, ön göğüs değişimi emniyet kemeri değişimi zaten 30bin tl yakın maliyet çıkartır servis.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

malum araba piyasası çok yükseldi. artık daha çok tamire yöneliyorlar 

tamir ederler

Yorum bağlantısı
Emin Önal
Fazlı Özdemir yazdı:

Bizim bu aşamada almamız gereken bir aksiyon var mıdır?  

Öncelikle şuna karar vermek lazım; yapılsın bineyim diye mi düşünülüyor, yapılsada soğdum binemem perte çıksın diye mi ?

Buna karar verip aksiyon almak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Geçmiş olsun.

Bu aracı yetkili servise çekerseniz, maliyet çok yükselecek. Kaportada çok bi şey yok ve kaza foto'ları da var. İmkan var ise dışarıda belki 15-20bin'e biter.

Tüm yapım aşamaları foto'lanırsa ayrıca daha da sağlam kanıtlar olur elinizde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Geçmiş olsun eski nesil bir araçta 1000 TL bile tutmayacak iken yeni nesil her yeri sensör ve güvenlik ekipmanı dolu araçlar da maalesef fiyatlar çok yüksek çıkabiliyor. Cana gelecek mala gelsin

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geçmiş olsun.  

Takriben, Araç rayiç bedelinin %35 i kadar hasar bedeli oluşursa pert mi mantıklı yoksa onarım mı mantıklı araştırması yapılır.  

Bunun altında ise onarım verilir. 

Şartlar sigorta şirketi ve araç markasına göre değişiklik gösterebilir. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Ne yapılacaksa serviste yapılsın. Bu fotoları da saklayın. Tutanakları da saklayın. Satarken gösterip, hasar kaydının

işte bu küçük kazada çıktığını kanıtlarsınız. Ve yaptırıp binin. Bu zamanda bilinmeyen 2.el almaktansa veya alıp uğraşmaktansa bu aracı sürmeyi yeğlerim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Kazalı(hasar kayıtlı) araç alacaksam sanayide toplanıp 10-15 bin hasar kaydı olan araç yerine serviste toplanıp 25-30bin tl hasar kaydı olan aracı tercih ederim.
Sanayide toplanan araçların birçoğu üstün körü toplanıyor.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Bu araba kesin tamir edilecektir, ya size tamir edilip verilir ya da sigorta satıp alan tamir edip piyasaya verir. Muhakkak tamir edilir. 

Kasko kendisinin en az zararla çıkacağı yolu seçecektir. Tamir masrafı ile bu haliyle sattıktan sonra piyasa değeri arasındaki farkı karşılaştıracak, hangi türlü elinden daha az para çıkacaksa onu seçecektir.

Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Pert isterseniz şirket aracı bu haliyle kaça satacağını araştırır(sovtaj)+ bu bedele onarım masrafı eklenir=Çıkan rakam aracın rayiç piyasasını karşılıyorsa sizde rakamı kabul ederseniz pert edilir. Daha üstünü isterseniz şirket cebinden daha az paranın çıkacağı onarımı tercih eder. Pazarlık şansınız çok olmayacak, çünkü size bu rakamı kabul etmezseniz onarımı tercih edeceğiz diyecekler :)

Bu araba tamir edilip binilmeyecek bir araba değil, ama sizi anlıyorum satarken vebalı muamelesi görebilecek. Zor durum. Pert olsa bile aracı alan daha az bedelle onarıp zaten yine satacak.

Son olarak eğer onarım yoluna giderseniz, sigortadan onarım için verilecek parayı alıp güvenilen bir özel serviste daha az maliyetle tamir edilebiliyordu yanılmıyorsam. Bu konuda tecrübesi olanlar cevap verecektir. Cepte kalan parayıda ilerde satarken biraz düşükten satacağınız için ona sayarsınız. 

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Çıtır hasar tam finallik :)

zorlansa pert olur da sizin karıniza mi acaba ona bakmak lazım.

arkadaşın 2011 focusta sağ arkadan hafif hasar vardı pert oldu kar etti bu işten :) 42 ye aldı pertine 60 verdiler. :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Çıtır hasar tam finallik :)

zorlansa pert olur da sizin karıniza mi acaba ona bakmak lazım.

arkadaşın 2011 focusta sağ arkadan hafif hasar vardı pert oldu kar etti bu işten :) 42 ye aldı pertine 60 verdiler. :)

60 bine aynı arabayı yerine koyamamıştır diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Comfort aracı yerine titanium bulabiliyor :)

İyi pazarlık gücü varmış yada sigorta çok iyi niyetliymiş. Normalde piyasa ortalamasının biraz altıdır verdikleri rakamlar. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Ben hangi kafa ile verdiler o parayı bilmiyorum 45 verse iyidir dedim 60 üstü zorlasak mi dediğinde caymadan sigorta ver gitsin dedim :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ben hangi kafa ile verdiler o parayı bilmiyorum 45 verse iyidir dedim 60 üstü zorlasak mi dediğinde caymadan sigorta ver gitsin dedim [emoji4]
Iyiki sansini fazla zorlamamis [emoji16]
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...