İçeriğe Yönlendir

Araç İçi Soğutucular

Eyüp Çetin

Recommended Posts

Eyüp Çetin

Arkadaşlar çakmaklığa takılan araç içi soğutucu almayı düşünüyorum fakat ne kadar etkili olabilir bilemiyorum. Kurban Bayramı'nda memleketten yaklaşık 8 saatlik mesafedeki evime et götürebilir miyim? Fikri olan var mı?

Şimdilik bu amaç için alayım dedim işe yararsa zaten her zaman kullanılabilir.

Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva

Soğutucu yerine, strafor kutu + kuru buz (veya buz kartuşu) ile, daha ekonomik olarak taşıma yapabilirsiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Kerem Kurluva yazdı:

Soğutucu yerine, strafor kutu + kuru buz (veya buz kartuşu) ile, daha ekonomik olarak taşıma yapabilirsiniz.

Teşekkür ederim. Bu strafor kutuları nereden nasıl temin edebilirim? 

Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva

internet üzerinden satanlar var, ayrıca, dondurmacılardan da bulabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Eyüp Çetin yazdı:

Arkadaşlar çakmaklığa takılan araç içi soğutucu almayı düşünüyorum fakat ne kadar etkili olabilir bilemiyorum. Kurban Bayramı'nda memleketten yaklaşık 8 saatlik mesafedeki evime et götürebilir miyim? Fikri olan var mı?

Şimdilik bu amaç için alayım dedim işe yararsa zaten her zaman kullanılabilir.

Böyle basit bir iş için ucuz bir zincir marketten büyükce (küçük almayın) bir buz kutusu alın. Şu mavi yeşil kırmızı olanlardan. Daha sonra buzluğa bir gün önceden 1.5 litre iki tane pet şişede su koyup dondurun.

elde ettiğiniz sistem 12 saatten daha fazla soğuk kalacaktır. Performansı daha da artırmak için kutunun kenarındaki ısı ileten şeyleri izole edin. Karton gazete kağıdı naylon torba vs ile yanlarını destekleyin bagajdaki diğer mevcut malzemeleri. Elektrikliye gerek yok. Elektrikli bende var bu ancak uzun kamplarda vs gerekir. Yolculukta gerekmez hatta daha kötüdür. Ayrıca eşe dosta verip unutamazsınız. Çünkü pahalıdır. Ucuz bir buz kutusu alın. Ama yine iyice birşey olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Kerem Kurluva yazdı:

internet üzerinden satanlar var, ayrıca, dondurmacılardan da bulabilirsiniz.

Teşekkürler. 👍🏻

Mehmet Göktürk yazdı:

Böyle basit bir iş için ucuz bir zincir marketten büyükce (küçük almayın) bir buz kutusu alın. Şu mavi yeşil kırmızı olanlardan. Daha sonra buzluğa bir gün önceden 1.5 litre iki tane pet şişede su koyup dondurun.

elde ettiğiniz sistem 12 saatten daha fazla soğuk kalacaktır. Performansı daha da artırmak için kutunun kenarındaki ısı ileten şeyleri izole edin. Karton gazete kağıdı naylon torba vs ile yanlarını destekleyin bagajdaki diğer mevcut malzemeleri. Elektrikliye gerek yok. Elektrikli bende var bu ancak uzun kamplarda vs gerekir. Yolculukta gerekmez hatta daha kötüdür. Ayrıca eşe dosta verip unutamazsınız. Çünkü pahalıdır. Ucuz bir buz kutusu alın. Ama yine iyice birşey olsun.

Teşekkürler. 👍🏻

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Plastik buzlukla (a101 den almistim), donuk eti 10saat kadar tasidim.

Strofor kutu ile de 8 saat taşıdım (balıkçılardan bulabilirsiniz) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

buzluğun dibine yoğunlaşma ile su birikir bu nedenle dibi kısma ıslanacak bozulacak birşey koymayın bisküvi vs yahut kağıda sarılmış bişey et vs helva. pet şişeleri diklemesine yanlara ya da bi üst bi alta koyun. 

buz pek şişenin diğer avantajı su lazım olduğunda açıp içebiliyorsunuz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Mehmet Göktürk yazdı:

buzluğun dibine yoğunlaşma ile su birikir bu nedenle dibi kısma ıslanacak bozulacak birşey koymayın bisküvi vs yahut kağıda sarılmış bişey et vs helva. pet şişeleri diklemesine yanlara ya da bi üst bi alta koyun. 

buz pek şişenin diğer avantajı su lazım olduğunda açıp içebiliyorsunuz.

Onu güzelce ayarlarız inşallah. Zaten sadece et koyarız herhalde. 

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Hiçbirşey bulunamazsa, büyük ve küçük iki koli alınır. Iç içe konularak aralarına elyaf basılır. Donmus et posetlenerek  içteki koliye konulur. Iç koli kapatılıp üstüne elyaf konulur. Dış koli bantlanır.

12 saat taşıdım. Hala buz erimemisti.  Elyaf kalınlığı mesafeyle doğru orantılıdır.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Muhittin Kaplan yazdı:

Hiçbirşey bulunamazsa, büyük ve küçük iki koli alınır. Iç içe konularak aralarına elyaf basılır. Donmus et posetlenerek  içteki koliye konulur. Iç koli kapatılıp üstüne elyaf konulur. Dış koli bantlanır.

12 saat taşıdım. Hala buz erimemisti.  Elyaf kalınlığı mesafeyle doğru orantılıdır.

Teşekkürler. Bu yöntemlerden birini deneyeceğim. 👍🏻

Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu
(düzenlendi)
Eyüp Çetin yazdı:

Teşekkür ederim. Bu strafor kutuları nereden nasıl temin edebilirim? 

Gaziantep Grand Otelin karşısında  var hemşerim. 2 sene önce ordan aldım GaziAntepten İzmire kadar  getirdim yaklaşık 14 saat  yolculuk sonrasında yeni erimeye başlamıştı. Bugün 25 litrelik oto buzluk aldım  içine buz kaseti koyup öyle getirecem etleri.

tarihinde Yalçın Dağlıoğlu tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Yalçın Dağlıoğlu yazdı:

Gaziantep Grand Otelin karşısında  var hemşerim. 2 sene önce ordan aldım GaziAntepten İzmire kadar  getirdim yaklaşık 14 saat  yolculuk sonrasında yeni erimeye başlamıştı. Bugün 25 litrelik oto buzluk aldım  içine buz kaseti koyup öyle getirecem etleri.

Üstad ben Ankara'dan Gaziantep'e götüreceğim ama. Gaziantep'ten alamam yani. 😊 Strafor fikri aklıma yattı. Ankara'dan bakayım. Araştırma yapayım. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Trabzon’dan Çanakkale’ye tereyağ getiriyorum buz kasetleriyle. Son gelişim 20 saati buldu. Geldiğimde bagajı ellemeden yatıp uyudum. Yaklaşık 30 saatin sonunda şekil verebilecek kadar yumuşama olmaya başlamıştı. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Benim büyük bir oto buzluğum var. Etleri dondurucuda dondurduktan sonra direk buzluğa koyuyorum, saatlerce erimeden kalıyor. İçin ek olarak buz koymaya gerek kalmıyor.

Kasetleri de var ama hem yer kaplıyor hem de etlerin soğukluğu daha uzun süre kalıyor. kasetler kısa zamanda eriyor.

Buna benziyor.

https://www.koctas.com.tr/fiesta-buz-kutusu/p/2000031575?gclid=EAIaIQobChMI2OHvx6Du4wIVhdCyCh2T7gFlEAQYAyABEgI_j_D_BwE

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Ne yaptığımı anlatayım.

Önce resimde görülen dondurulmuş gıda torbasından aldım 5 TL'ye. Belki daha uygun fiyata da vardır bilemiyorum.

qAvlWD.jpg

Daha sonra buzdolabı poşetine parça parça koyduğum etleri yerleştirdim ve daha öncesinden ayarladığım buz tanklarını içine koydum. Torbanınsığabileceği büyüklükte bir kutuya torbanın etrafını saracak şekilde yine buz tankları yerleştirdim. Bu şekilde 7 saatlik bir yolculuktan sonra eve ulaştım. Etlerde bir nokta kadar dahi çözülme yoktu. 

Bu işi yaparken aklıma farklı bir fikir daha geldi. Arkaya uzanan klima kanallarına bağlantılı bir hortumu kutuya sokup soğuk hava sağlanabilir. 😉

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Amerikada marketlerde kasiyerler dondurmaları çift poşete koyarlar eve gidene kadar erimez. İlkini koyar ters çevirir diğerinin içine koyar baş aşağı..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Eyüp Çetin yazdı:

Ne yaptığımı anlatayım.

Önce resimde görülen dondurulmuş gıda torbasından aldım 5 TL'ye. Belki daha uygun fiyata da vardır bilemiyorum.

qAvlWD.jpg

Daha sonra buzdolabı poşetine parça parça koyduğum etleri yerleştirdim ve daha öncesinden ayarladığım buz tanklarını içine koydum. Torbanınsığabileceği büyüklükte bir kutuya torbanın etrafını saracak şekilde yine buz tankları yerleştirdim. Bu şekilde 7 saatlik bir yolculuktan sonra eve ulaştım. Etlerde bir nokta kadar dahi çözülme yoktu. 

Bu işi yaparken aklıma farklı bir fikir daha geldi. Arkaya uzanan klima kanallarına bağlantılı bir hortumu kutuya sokup soğuk hava sağlanabilir. 😉

Son kısım için yolcu yoksa arka yolcu ayak boşluğuna konup klima ayak+orta seviyesinde gidilebilir, sürekli soğuk hava akışı olur ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Köksal Yılmaz yazdı:

Son kısım için yolcu yoksa arka yolcu ayak boşluğuna konup klima ayak+orta seviyesinde gidilebilir, sürekli soğuk hava akışı olur ;)

Aynen öyle yaptım. 😊 O esnada klima kanalından kutunun içine bir hortum sokma fikri geldi.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Eyüp Çetin yazdı:

Aynen öyle yaptım. 😊 O esnada klima kanalından kutunun içine bir hortum sokma fikri geldi.  

Benim fluencede torpido soğutma yok ama 20-25 cm lik hortum takıp yapanlar var, yeri hazır. Böyle bir durumda sağ ön tarafta da kolayca yapılabilirmiş :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Göktürk yazdı:

Amerikada marketlerde kasiyerler dondurmaları çift poşete koyarlar eve gidene kadar erimez. İlkini koyar ters çevirir diğerinin içine koyar baş aşağı..

Biz burada poşet parası vermemek için elimizde taşıyoruz.. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...