İçeriğe Yönlendir

AliEkspress Alışveriş Maceram

Burak Tokcan

Recommended Posts

Burak Tokcan

Yaklaşık iki ay önce Aliexpress'ten -Türkiye'de bulamadığım için- role satın aldım. Tahmini teslim süresinde elime ulaştı. Aldığım ürünün fiyatı 1.41 dolar. Yani Çin'!de bir dükkana girseniz, bozuğunuz çıkmasa abi sonra bırak denecek bir fiyat. Buna 2.63 dolar da kargo ücreti bindi. 1.41 dolarlık bir ürün için canım ülkeme 12 lira da vergi ödedim. Yani Çin'de bir ciklet parasına alacağım ürün elime 35 liraya geçmiş oldu. Yerli ve milli olduğunu iddia eden bir firmanın ütüsünün 1.41 dolarlık bir parçası bozuluyor ve koca memlekette bulamıyorum. Servise götürüyorum bunun yedek parça üretimi yok yeni ütü alın deniyor. Yani neresinden tutsak elimizde kalıyor..

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

doruu neden biz üretelim ugrasalım fabrikasını kuralım zaten vergisini alıyoruz :) daş atıp elimizi yoralım.

• Beğen 2
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Vova dan aldığım 8 kalem ürün var. Hepsi toplasan 60 lira etmiyor. Ama her pakete 10 küsür lira vergi istiyorlar. Bekliyor PTT de. Az daha beklesin, iade talebinde bulunacağım.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Sizinkiler yine geldi. Bugüne kadar 2 ile 3 hafta içinde elime ulaşan paketler 3 farklı ürün 70 günü  geçti ve elime ulaşmadılar para iadesi yapıldı.

Vergi bazı şeylerde önemli değil, çünkü vergi eklensede yine ucuza geliyor yada aynı üründen Türkiyede bulamıyorsun. Sorun gelmemesi veya aşırı geç gelmesi bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Bende hergün milli muharip uçağımız yakında hazır olacak haberlerine illet oluyorum. Amerika bile son savaş uçağında, yolcu uçağında bocaladı. Ruslar bunca deneyimle 10 yıllık 5 nesil uçak projesini yeni seri üretime soktu.Biz maket üzerinden halkımızı kandırıyoruz. Yani daha ütümüz ün parçasını bulamıyor ama uçak yapıyoruz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yıldırma politikası bunlar.
Almayalım diye gümrükte bekletiyorlar.
Amaçları bizi dövmek.
Aslında hizmeti hızlandırsa sürümden kazanacaklar :)

• Beğen 4
  • Mutlu 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

haberimiz yokki yılalım? deselerki paketleri vermiyoruz. bizde yılarız. böyle çok uzun sürüyor bir adam daha lazım köprüye.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Dogan Arsiray yazdı:

haberimiz yokki yılalım? deselerki paketleri vermiyoruz. bizde yılarız. böyle çok uzun sürüyor bir adam daha lazım köprüye.

Yakında elektrik faturasına ekleyebilirler.. 

YAV : Yurtdışı Alıveriş Vergisi 

Alandan da almayandan da vergi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yakında elektrik faturasına ekleyebilirler.. 

YAV : Yurtdışı Alıveriş Vergisi 

Alandan da almayandan da vergi :)

aliexpress bandrol bedeli. :) özel aliexpress vergisi yada.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Kayıtlı posta gecikti ben de para iadesi aldım. Ancak çinli kardeş malını gönderdi, gümrükte bekliyor. Sonrasında bana gelecek blki. Ben de vergisini verip almış olacakğım. Bu durumda çinliyi dolandırmış olacağız. Çinli kayıp kayıtlı postalar için PTT'den tazminat alıyor mudur?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu gidişle zaten çinliler Türkiye'ye satış yapmaz olur.. 

Gönderdikleri mala sürekli para iadesi yapıyorlar.  

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu gidişle zaten çinliler Türkiye'ye satış yapmaz olur.. 

Gönderdikleri mala sürekli para iadesi yapıyorlar.  

doruu biz bitane maf sensörü bıraktık istanbul gümrükte, satıcı iadesini yaptı. bencede artık türkiye'ye satmazlar sıkıntı cıkıyor diye.

tarihinde Okay Kaygusuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yıldırma politikası bunlar.
Almayalım diye gümrükte bekletiyorlar.
Amaçları bizi dövmek.
Aslında hizmeti hızlandırsa sürümden kazanacaklar :)

Ne politikası bilemiyorum ama vergilendirme olayı çıkmadan önce de AliExpress'ten aldığım ürünler PTT yüzünden elime ulaşmıyordu bir çok kez. Dediğiniz gibi hizmeti hızlı ve düzgün vermeliler.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Ersev Kaya yazdı:

Vova dan aldığım 8 kalem ürün var. Hepsi toplasan 60 lira etmiyor. Ama her pakete 10 küsür lira vergi istiyorlar. Bekliyor PTT de. Az daha beklesin, iade talebinde bulunacağım.

Ürün PTT'ye ulaşmışsa aliexpress -siz almadığınız için- ücret iadesi yapmıyor. Gidip almazsanız paranız yanar.
Bu tip paketler PTT ofisinde en fazla 1 hafta bekletiliyormuş (normalde 15 gün)

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Selçuk Keleş yazdı:

Ürün PTT'ye ulaşmışsa aliexpress -siz almadığınız için- ücret iadesi yapmıyor. Gidip almazsanız paranız yanar.
Bu tip paketler PTT ofisinde en fazla 1 hafta bekletiliyormuş (normalde 15 gün)

e sorunda o zaten. ulaşmıyor. uçak ile taşımada görünüyor. tuhaf olan o.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Ben genel uygulamadan bahsettim.
Sizinki bi yerlerde takılmış belli. Bazen farklı tracking siteleri oluyor detay verebiliyorlar, satıcıya bir sorun. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Dogan Arsiray yazdı:

e sorunda o zaten. ulaşmıyor. uçak ile taşımada görünüyor. tuhaf olan o.

Çünkü kabulünü yapmıyorlar. 

Mal önlerinde ama kabul yapmadıkları için 2 ay boyunca uçakta görüyoruz 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

tamam o zaman aliexpress çok da güzel geri öder parayı. mal, olurda gelirse tekrar öderim dert değil.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Benim en son gelen siparişim pim’de 15 gün beklemiş. Şimdi her gelen şeye baktıklarından aşırı yoğunluk yaşıyor olabilirler de, kasıt ta vardır illa. 

Motor için lastik basınç sensörü almak istiyorum, burda 700 ali’de 250 lira :) napiyim şimdi :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...