İçeriğe Yönlendir

Mondeo 96 (MK1) Gaz Yememe Problemi!

Recep Kahriman

Recommended Posts

Recep Kahriman

Arkadaşlar selamün aleyküm.

Doğru bir şekilde mi konu açtım bilemiyorum ama gördüğüm kadarıyla siz tecrübeli ve yardımsever arkadaşların engin bilgisine ihtiyacım var.

Aracım 1996 Mondeo Ghia Hatchback Manuel LPG'li.

Sorunum şu ki:

1-) Aracımı ilk çalıştırıp motorun ısınması için herkes gibi ben de biraz(yaklaşık 30sn.) bekledikten sonra hareket etmeye çalıştığımda, araç sanki kayış attırır gibi gaz pedaline basmama rağmen olduğu yerde yığılarak tır tır tır şeklinde sarsılıyor. Gaz pedaline bu esnada sanki alttan vuruyorlarmış gibi bir his geliyor ve araç gideyim mi gitmeyeyim mi şeklinde bir duruma geliyor. Araç epeydir bende olduğundan ve ustalara göstermiş olmama rağmen çözüm sunabilen bir usta çıkmadığından böylece kullanıyorum. Tabii kendime göre tecrübeye dayalı iki çözüm yolu buldum ama geçici oluyor. Birincisi: Böyle bir durumla karşılaşmamak için ilk çalıştırırken rölantide gereğinden çok bekliyorum ama bu sefer de cepten çok yiyoruz. İkincisi: Hareket ettikten sonra bu tırlama olursa hemen kenara çekip stop ediyorum ve tekrar çalıştırınca daha az bekleyerek hareket edebiliyorum. BUNUN SEBEBİ VE ÇÖZÜMÜ NE OLABİLİR ACABA!!??

2) Bazen seyir halindeyken trafikte, ışıklarda vs. yavaşlamam gereken durumlarda frene bastıktan sonra tekrar gaza bastığımda aracıma sanki hiç gaz gitmiyormuş gibi olduğu yerde yığılıyor, ibre falan oynamıyor. Tabi bu esnada da gaz pedaline debriyaja basılıyken pompalama yapar gibi üst üste bir kaç kez basıyorum sonra motora gaz gider gibi oluyor ve motor bağırarak aniden gaz geldiğinden atılıyor. Bu durum uzun yolda olmuyor genelde ŞEHİR İÇİ KULLANIMLARDA karşıma çıkıyor.

Biraz karmaşık olabilir ama affınıza sığınarak çözüm arayışı içerisindeyim.

Bütçe de sıkıntılı olunca her ustaya gidip  -zırt pırt şunu değiştirelim, bunu değiştirelim- demelerinden nefret eder duruma geldim artık.

Saygılar...

(Not: Ankara'da ikamet etmekteyim.)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hem benzinde hem de lpg de bu sorunu yaşıyor musunuz?

Şu ana kadar neler yapıldı bu sorunla alakalı?

Yorum bağlantısı
Recep Kahriman
Sani Gerşon yazdı:

Hem benzinde hem de lpg de bu sorunu yaşıyor musunuz?

Şu ana kadar neler yapıldı bu sorunla alakalı?

Benzinde de yaşadım bu durumu ama sanki Gazda çok da fazla yaşanıyor..

Ustalara gösterdim ama kimisi elektriksel dedi, kimisi Hava akış metreden, kimisi gazdan, kimisi elektronik araç olduğundan Beyinden bile olabilir dedi. Hatta elektrik tesisatından da olabilir dediler.. Bana göre mantıklı Ama net cevap veren olmayınca çok dokundurmadım. Zaten benden önceki kullanıcısı da epey oynatmış birilerine anlaşılan, daha da kötü olmasından korkuyorum. Bu nedenle zaten çoğu usta da dokunmaktan kaçınıyor anladığım kadarıyla..

Hatta bazen 100 ün üstüne çıkarken araç sanki gaz kesiyormuş gibi hafiften bir silkeliyor kendini.. Bu durumla alakalı geçmişte Şarj Dinamosu arızası yaşamıştım, konnektörü vs. değiştirmişlerdi belki de onunla alakalı bile olabilir ama... durum bu yani hocam.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

En basitinden başlayaım. İki yakıt sisteminde de yaşanıyorsa durum, ortak elemanlara bakalım. Buji, buji kabloları ve bobini bir değiştirip deneyelim. Bu sırada triger sentesine de baktırın, doğru mu ayarlanmış. Sonra tekrar konuşalım.

Bazı parçaları denemeden nokta atışı yapmak zor. Mecbur bir yerden başlamak zorundasınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Kahriman
Sani Gerşon yazdı:

En basitinden başlayaım. İki yakıt sisteminde de yaşanıyorsa durum, ortak elemanlara bakalım. Buji, buji kabloları ve bobini bir değiştirip deneyelim. Bu sırada triger sentesine de baktırın, doğru mu ayarlanmış. Sonra tekrar konuşalım.

Bazı parçaları denemeden nokta atışı yapmak zor. Mecbur bir yerden başlamak zorundasınız.

İlginiz için teşekkür ederim. Bütçeye göre bakayım inşallah..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...