İçeriğe Yönlendir

Focus II - Geç Çalışma Problemi

Ramazan Karadaş

Recommended Posts

Ramazan Karadaş

Merhabalar, fort focus 2011 hb benzin LPG 1.6 aracımda geç çalışma sorunu var. Marş güçlü basıyor ancak çalışmıyor. Benzin pompası değişti enjektör bujiler kontrol edildi. Ancak sorunu çözemiyoruz. Bazen çalışıyor bazense 5-6 kez denedikten sonra çalışıyor. Bilgisayara bağlandı Ford da ancak arıza gözükmüyor sorun ne olabilir yardımcı olabilir misiniz. Benzer sorun yaşayan arkadaşlar acil yardım.

Yorum bağlantısı
Enes Ayan

Araç Lpg'li ise regülatör içinde diyafram denilen plastik bir parça var o deliniyor zamanla ve manifolda gaz kaçağı oluyor. Özellikle akşamdan sabaha bırkatığınızda araç sabahları ilk marşta almıyor. İkinci marşta ise gaz vererek alıyor. Kesin teşhis edebilmek için regülatörden manifolda giden bir hortum var onu akşam çıkartın. Sabah sorun olmaz ise sorununuz diyafram. 300Tl'ye diyafram değişiyor ve sorun ortadan kalkıyor en azından bende öyle oldu. Eğer diyafram değilse enjektörlerinizden gaz kaçağı olabilir. Bence LPG'den kaynaklanmadığından emin olduktan sonra diğer parçalara yönelin. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bu sorunu her zaman yapiyor mu? Sorunu ne zaman olusturdugu da onemli.

Lpg regulator diyaframi, hararet musiri, maf sensoru, krank sensoru diye liste uzar yoksa.

Benzinde birakinca veya bir sure benzinde kullaninca sorun devam ediyor mu vs onemli detaylar.

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Lpg sisteminde herhangi bir sorun yok ise (enjektör ve regülatör) aracınızın + kutup başını çıkarıp 10-15 dk bekleyin sonra geri takın, baktınız problem çözülmüş 100-150 km sadece benzinle kullanın.

Yorum bağlantısı
Ramazan Karadaş
Metin Akbal yazdı:

Bu sorunu her zaman yapiyor mu? Sorunu ne zaman olusturdugu da onemli.

Lpg regulator diyaframi, hararet musiri, maf sensoru, krank sensoru diye liste uzar yoksa.

Benzinde birakinca veya bir sure benzinde kullaninca sorun devam ediyor mu vs onemli detaylar.

Araçta Atiker sıralı otogaz sistemi var ilk çalışma benzinle oluyor, yaklaşık 1 haftadır bu sorun var. Bazen hemen çalışıyor bazen 2 marşta bazense 5-6 kez marş yapınca çalışıyor. Benzinde kullanınca sorun olurmu bilmiyorum ama ilk çalışma benzinle olduğu için gazla çalıştırma imkanı yok. Çalıştıktan sonra hiç bir sorun yok kilometrelerce yol gitsem sorun olmuyor herhangi bir güç düşüşü titreme ve yok, ama kapatınca tekrar açıyorum. Hemen çalıştığıda oluyor, calismadigida..

Cemal Demirezen yazdı:

Lpg sisteminde herhangi bir sorun yok ise (enjektör ve regülatör) aracınızın + kutup başını çıkarıp 10-15 dk bekleyin sonra geri takın, baktınız problem çözülmüş 100-150 km sadece benzinle kullanın.

Sağolun, birde bunu deneyeceğim

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tam gaz vererek marşa basın.
Böyle yapınca Çalışırsa boğuluyor demektir.
Bir de silindir kompresyonlarını ölçmek gerek.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Yani sunu demek istedim. Benzinde kullanin ayni sorun olacak mi. Lpg kaynakli olup olmadigini anlayalim.
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Araç çalışırken stop edin çok bekletmeden hemen geri marşa basın, direk çalışıyorsa sorun lpg diyaframı kaynaklı olabilir. Stop edip uzun beklede diyafram kalan gaz kaçıyor manifolda doluyor motoru boğuyordur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Karadaş

Sadece benzinde kullandım sorun devam ediyor bu ne biçim bir sorundur, anlamadım

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Motor kompresyonu düşük. Siboplar yanık kuvvetle muhtemel. Motor onarımı yapan yerde soğuk motorda yağlı ve yağsız basınç testi talebi isteyin 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
Ersev Kaya yazdı:

İmkan varsa LPG beynini değiştirin, 600 tl. Yoksa temizletin. Sorun kalmayacaktır.

Diyaframı değiştirmek, sorunun çözümüne yardımcı olacaktır.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ersev Kaya yazdı:

Diyaframı değiştirmek, sorunun çözümüne yardımcı olacaktır.

Araç benzin ile ilk marşı alıyor, lpg ile alakası yokki geç çalışmanın 

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Benim araçta da aynı sorun vardı. Benzin pompasını değiştirdik, boş yere masraf oldu. LPG ci gaz beynini değiştirelim dedi, o da 600 lira. Pahalı gelince beyni temizleyip, diyaframını değiştirdi. Şimdi ilk marşta çalışıyor. 

Bendeki çözüm bu şekildeydi.

Hayırlı bayramlarınız olsun.

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Ahmet Hebun Ece
Ramazan Karadaş yazdı:

Merhabalar, fort focus 2011 hb benzin LPG 1.6 aracımda geç çalışma sorunu var. Marş güçlü basıyor ancak çalışmıyor. Benzin pompası değişti enjektör bujiler kontrol edildi. Ancak sorunu çözemiyoruz. Bazen çalışıyor bazense 5-6 kez denedikten sonra çalışıyor. Bilgisayara bağlandı Ford da ancak arıza gözükmüyor sorun ne olabilir yardımcı olabilir misiniz. Benzer sorun yaşayan arkadaşlar acil yardım.

Arızayı buldunuz mu ? Aynı sorunu yaşıyorum 😏

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...