İçeriğe Yönlendir

Gerçek Enflasyon Değerleri

Cihaner Öztürk

Recommended Posts

Cihaner Öztürk

Arkadaşlar eminim hepimiz geçim zorluğu yaşıyoruz. Dün 1 paket parliament in 20 tl yaklaştığını okuduk. Eşim bırakamıyor ve artık 600 tl bir maliyet var. Yüzde 80 küsür vergi var diyorlar. Sonuçta içenler bu ülkenin vatandaşları, aynı vergiden dolayı rakı imalatı artık her yerde. (Ben ağzıma sürmem :)) İnanılmaz bir zam furyası var ama nasılsa yüzde 5 zam aldı emekliler. Sizde enflasyon değerlerinin bu kadar düşük olduğuna inanıyormusunuz merak ettim. 2-3.000 tl'ye geçinen insanlar ne yapıyor üzülüyorum. Buna bağlı olarak yaklaşan bayram dolayısıyla bir sorum olacak. Bu kadar fakirimiz varken kurbanlarımızı yurt dışına yollamayı uygun buluyormusunuz fikrinizi almak istedim. Selamlar.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Hocam ironik olacak ama kurbanı yurtdışına yollamak da ekonomik zorluklardan kaynaklanıyor olabilir. Yaklaşık 150 lira daha ucuza sevap işleniyor. 🤪

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

1985 2019. Sigara yiyen biriyim. İlk defa sabahtan beri sinirden sigara içmedim. 

• Beğen 10
  • Mutlu 3
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

1985 2019. Sigara yiyen biriyim. İlk defa sabahtan beri sinirden sigara içmedim. 

Şuan daha fazla bir sinir katsayısı olmuştur kesin.

Valla bende kullanıyorum, 12'den 15 oldu. Hayat pahalı, ve daha bütçelere kış aylarının doğalgaz elektrik kullanımları eklenmedi. Kurban olayında ise kendim bulunduğu ortamda kestiririm dağıtımını kendim yaparım.

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Borcum varken açken sinirli iken içmem. Akşam bir tane yaktım. Yarısı olmadan attım. İlk defa oluyor böyle 

• Beğen 5
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Servet Aydın yazdı:

Borcum varken açken sinirli iken içmem. Akşam bir tane yaktım. Yarısı olmadan attım. İlk defa oluyor böyle 

Hadi hayırlısı son paket 👍

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Arkadaşlar eminim hepimiz geçim zorluğu yaşıyoruz. Dün 1 paket parliament in 20 tl yaklaştığını okuduk. Eşim bırakamıyor ve artık 600 tl bir maliyet var. Yüzde 80 küsür vergi var diyorlar. Sonuçta içenler bu ülkenin vatandaşları, aynı vergiden dolayı rakı imalatı artık her yerde. (Ben ağzıma sürmem default_smile.png) İnanılmaz bir zam furyası var ama nasılsa yüzde 5 zam aldı emekliler. Sizde enflasyon değerlerinin bu kadar düşük olduğuna inanıyormusunuz merak ettim. 2-3.000 tl'ye geçinen insanlar ne yapıyor üzülüyorum. Buna bağlı olarak yaklaşan bayram dolayısıyla bir sorum olacak. Bu kadar fakirimiz varken kurbanlarımızı yurt dışına yollamayı uygun buluyormusunuz fikrinizi almak istedim. Selamlar.

Alkol zamandan fena etkilendim 1 lt rakı 200 tl oldu . Yurt dışında gidenlere ismarliyorum o zaman 120 tl geliyor şimdi çıkış harcida 15 ten 50 tl yükseldi ne yapacağız bilmiyorum . Kurban kesmiyorum o parayı loseve bağışlamak daha uygun geliyor. Yakında lig başlayınca evde bira yapma seti almayı dusunuyorun 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
Servet Aydın yazdı:

Süper gelişme abi, darısı başıma. Bi ara 6 ay içmemiştim sonra tekrar içmeye başladım. Doktora bitimi bende bu işi sonlandıracağım gibi görünüyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

@Metin Akbal ben bu ablayı sevmiyorum sesi gıcık geliyor. “Son sigaramsın veremem ellere çekmeye kıyamam içime” diye bi şarkı vardı. O favorim. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Sigara ve alkol kullanmadığım için sorun etmiyorum.
Kullansaydım da bu durumlardan sonra sanırım bırakırdım.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Enflasyon çoğu alanda %100 e yakın.
Markette %80 olmuştur
Dolar 7 liraya çıktı diye yapılan zamlar öylece kaldı.
24 liralık salça 45 lira
18-20 liralık 5 litre yağın. Şimdi 4 litresi 30 lira.
Tuvalet kağıdı ve havlular ona keza
Yaz geldi karpuz ucuzladı diye enflasyon düştü denemez.

Bunun dışında.
Ben bir kaç denemeden sonra. Geçen yıl ramazan ayı başlarken paketi bitirdim ve bir tane dahi içmedim.
Uzun süredir bırakmayı istiyordum ramazan ayı bence güzel fırsat oldu. Gönülden isterseniz oluyor bu iş.

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Her şerde bir hayr vardır Abicim, umarım bırakmana vesile olur.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Zevk isinde paranin hükmü yoktur.
Birakilir birakilmaz o ayri konu ve kisiyi baglar..
Katilan oldugu kadar katilmayanlar da olacaktir bu yazdigima. Fikirdir benimkisi.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
[mention=76937]Metin Akbal[/mention] ben bu ablayı sevmiyorum sesi gıcık geliyor. “Son sigaramsın veremem ellere çekmeye kıyamam içime” diye bi şarkı vardı. O favorim. 
O zaman Ezginin Günlüğünü de analım :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Yaklaşık 10 yıl oldu bırakalı. Geriye dönüp bakınca şimdi içsem Parliament’in 20 lira olmasına değil de Maltepe ile arasında fiyat farkının ciddiye alınmayacak kadar azalmasına üzülürdüm. Eskiden Deve bulamazdık. Yanlış görmediysem Wins ile hemen hemen aynı fiyat. Ayrıcalığı kalmamış artık bazı markaların. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Deve ‘nin eski tadı da yok. Winston soft ‘un da. Öğrenciliğim geçmiştir. Bir okey masasının vazgeçilmezleriydi. Bir tarih yok oluyor beyler. 

• Beğen 3
  • Mutlu 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Fırat Önal
Recep Selim Kaya yazdı:

2000 e saygı duruşuna davet ediyorum o halde.

O daha da beter oldu. Bugün aldım eskisi gibi olmayacağını tahmin ediyordum ama bu kadar kötü olacağını düşünmemiştim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
Recep Selim Kaya yazdı:

2000 e saygı duruşuna davet ediyorum o halde.

Babam doktora yaparken garibim gece geç saatlerde gelirdi. O kadar çok sigara içerdi ki (tekel 2000) ev küllük kokardı. Doktora bitince biz de babam da kurtulmuştu. 

Fırat Önal yazdı:

O daha da beter oldu. Bugün aldım eskisi gibi olmayacağını tahmin ediyordum ama bu kadar kötü olacağını düşünmemiştim. 

Bana o kadar da kötü gelmedi, satıldığı ilk yıllara göre toparlamışlar şimdi. Eskiden çok beterdi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Valla hanımla bir oyuna başladım. Hergün 20 tl veriyorum. O 20 tl ile günü geciriyor. Yetmezse fazladan zaten parası var. Ama psidikolojik olarak o 20 lirayı bitirmeden günü bitirirse bu birikim yaptığımız anlamına geliyor. Çok istediği bazı şeyler var. ( Ev Otomatik araba yazlık yelkenli tekne vs) 20 lira bitersede musriflik oluyor. 

Valla 5 gündür gayet başarılı ilerliyor.  Eskiden olsa starbuck kahvesi içer Burgerking gömerdik. Şimdi ise kahvaltı mezemisi hazırlayıp, soya soslu sebzeli makarnamızı yiyoz. 

Bizim tiryaki arkadaşlar bi paket tütün aldı. Sarıp sarıp içiyorlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Fırat Önal yazdı:

Gökhan Albayrak yazdı:

Babam doktora yaparken garibim gece geç saatlerde gelirdi. O kadar çok sigara içerdi ki (tekel 2000) ev küllük kokardı. Doktora bitince biz de babam da kurtulmuştu. 

Bana o kadar da kötü gelmedi, satıldığı ilk yıllara göre toparlamışlar şimdi. Eskiden çok beterdi. 

Bizim ciğerlerin körpeliğinden miydi o halde acaba? Ne bileyim, bi dal ile markasını bilirdik. 2001 Kısa kutu mesela. Ucuza kaliteydi. Monte ‘den naylon kıvılcımı denk gelirdi hep. Hey gibi günler. Birinci ‘nin bile alemde yeri vardı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)

Tütün işi yapıyor abimler ama bu işe de el atacaklar kesin yani devlet bu kadar zamdan sonra tütüncüleri boş bırakmayacaktır. Bizimkiler adıyaman falan satmıyorlar normal tekelin kendi tütünleri var bandrollü ama Adıyaman Bitlis vs satanlara acımayacaklardır herhalde. Bende çok şükür hiç sigara içmedim. Alkol alırım 2 ayda 1 gibi ama zevktir. Benim gözümde sigara içen birisi sigarasız kaldığında illaki yoldan geçen birisinde de istese içer ama alkol bu şekilde değil. Bu fikirdir kişiden kişiye değişir yanlış anlaşılmasın lütfen. Şöylede bir durum var bu zamlar max 1 ay konuşulacak ve sonra ötekileştirilerek normalmiş gibi hal alacak ve 1 ay sigara İçin zorluk çekenler veya sarma saranlar tekrar pakete geri döneceklerdir.

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Ne hikmetse enflasyon tam da temmuz başında çalışanlara ve emeklilere zam oranının belirleneceği zaman düşüyor, temmuz sonunda yükseliyor. 

Bu arada eşimin rahatsızlığı sebebiyle (şimdi gayet iyi) 48 yıl bilfiil içtiğim sigarayı (eşim de 42 yıldır içiyordu) birlikte bırakışımızın üzerinden 1 ay sonra 3 yıl geçecek.  Her şey kafada bitiyor, bıraktım denilip bırakılıyor. Gençlere önerim bırakabilirsiniz.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Selçuk Bakış yazdı:

Sigara ve alkol kullanmadığım için sorun etmiyorum.
Kullansaydım da bu durumlardan sonra sanırım bırakırdım.

Yapma be Selçuk; ben de senin kullandığın doğalgaz zammını da ben sorun etmiyorum. dersem, çünkü doğalgaz kullanmıyorum. olur mu...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...