İçeriğe Yönlendir

Gerçek Enflasyon Değerleri

Cihaner Öztürk

Recommended Posts

Köksal Yılmaz
Gökhan Albayrak yazdı:

O işi bizde yapmıştık ama bunlar üni çağında kızlardı. 

O zaman babamın Tekel sigara fabrikasından emekli olduğunu ve çalıştığı dönemde, ilkokulda arkadaşlarıma dal sigara götürüp alıştırdığımı söylemiyim :D

• Mutlu 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Köksal Yılmaz yazdı:

O zaman babamın Tekel sigara fabrikasından emekli olduğunu ve çalıştığı dönemde, ilkokulda arkadaşlarıma dal sigara götürüp alıştırdığımı söylemiyim :D

Kendin hiç içme ama babanın ekmek kapısı kapanmasın diye arkadaşlarını zehirle. Bu nasıl zalimlik. Korkuyorum senden 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

yahu bakın bu bizim bulduğumuz oyun gayet başarılı oluyor. Aha 7 gündeyiZ . Hafta bitti 140 tl harcadık. 

Gün başına 20 tl limit koyup hanımı optimize ettim . Bayramda ise 200 tl ekstra limit verip bunla bayramı gecircez. Ay sonu ciddi tasarruf umuyorum.

Aytenin depo fullemiştim ay başı. 7 günde 25 km yol yaptık. Depoda halen 300 km menzillik yakıt var.  

Bayramı atlatırsak şahane tasarruf etmiş olcaz. 

:)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
Cihaner Öztürk yazdı:

Arkadaşlar eminim hepimiz geçim zorluğu yaşıyoruz. Dün 1 paket parliament in 20 tl yaklaştığını okuduk. Eşim bırakamıyor ve artık 600 tl bir maliyet var. Yüzde 80 küsür vergi var diyorlar. Sonuçta içenler bu ülkenin vatandaşları, aynı vergiden dolayı rakı imalatı artık her yerde. (Ben ağzıma sürmem :)) İnanılmaz bir zam furyası var ama nasılsa yüzde 5 zam aldı emekliler. Sizde enflasyon değerlerinin bu kadar düşük olduğuna inanıyormusunuz merak ettim. 2-3.000 tl'ye geçinen insanlar ne yapıyor üzülüyorum. Buna bağlı olarak yaklaşan bayram dolayısıyla bir sorum olacak. Bu kadar fakirimiz varken kurbanlarımızı yurt dışına yollamayı uygun buluyormusunuz fikrinizi almak istedim. Selamlar.

1-Acıklanan enflasyon oranları tamamen yalan dolan.İşçi emekli ve memura düşük zam vermek için türlü oyunlar çevriliyor.Fiyatların alınacagı gün yakın görüşteki marketlere günlük indirimler yaptırıldıgı iddaaları var.

2- Yurt dısına kurban göndermeyi ben asla uygun bulmuyorum.Mehmetcik vakfı var , lösev var. Cevresinde ihtiyac sahibi olan zaten keser dagıtır.Önce yakın çevremize destek vermek zorundayız.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Servet Aydın yazdı:

Kendin hiç içme ama babanın ekmek kapısı kapanmasın diye arkadaşlarını zehirle. Bu nasıl zalimlik. Korkuyorum senden 

Hiç demeyelim ilkokul 5-orta 2 arası denedim, bana göre değilmiş :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Sürekli ankara tübitaka kargo zarf gönderirim. 

Geçen yıl 9 küsur liraydı dün 24 lira. Aras kargo.

• Beğen 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mehmet Göktürk yazdı:

Sürekli ankara tübitaka kargo zarf gönderirim. 

Enflasyon %300 işte 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

Sigaraya zam yaptıkça, kaçak sigara müşterisi çoğalıyor, bugün her mahallede en az iki tane tütün dükkanı vardır, bu zamlardan sonra adım başı tütüncü dükkanı görmek beni şaşırtmaz, bu dükkanların as kalemi kaçak sigara satışı, Devlet orantısız zamlarla halkı kanun dışı ürünlere yönlendirmekten başka birşey yapmıyor, bu kaçak ürünlerle kimlerin finanse edildiği de malum zaten.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Göktürk yazdı:

Kargo korkunç şekilde paralandı. 

Anlaşmalı satıcılardan alamadıklarını bireysel müşterilerden alıyorlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kargo korkunç şekilde paralandı. 

Anlaşmalı satıcılardan alamadıklarını bireysel müşterilerden alıyorlar. 

Yurtiçi kargo da anlaşmam vardı, anlaşma fiyatıma göre çok gönderim azaldığı için anlaşmayı iptal ettiler.

İnsanlar alışveriş yapmıyor ki kargo göndereyim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Servet Aydın yazdı:

Enflasyon %300 işte 

yıl 2000 saate 50 kuruş, yıl 2019 saati 2.5 tl. Hadi yap bakalım enflasyon hesabını :) İntahar ettirir adama. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Sigara içen için ayrı bir vergi ve sağlık sigortası oluşturulmalı, bile bile kendini hasta edenlerin masrafını diğerleri ödemeli bence. 

Aslında haklısınız.  Mide kanseriyle uğraşıyorum. Kendime çok iyi bakarım. Bize gdo yediren, eşek eti yediren vs vs gerekli denetimleri yapmayan tüm yetkililer bence idamla yargılanmalı, aynı mantık.

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Cihaner Öztürk yazdı:

Aslında haklısınız.  Mide kanseriyle uğraşıyorum. Kendime çok iyi bakarım. Bize gdo yediren, eşek eti yediren vs vs gerekli denetimleri yapmayan tüm yetkililer bence idamla yargılanmalı, aynı mantık.

Çok geçmiş olsun acil şifalar dilerim en kısa zamanda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
İbrahim Arslan yazdı:

1-Acıklanan enflasyon oranları tamamen yalan dolan.İşçi emekli ve memura düşük zam vermek için türlü oyunlar çevriliyor.Fiyatların alınacagı gün yakın görüşteki marketlere günlük indirimler yaptırıldıgı iddaaları var.

2- Yurt dısına kurban göndermeyi ben asla uygun bulmuyorum.Mehmetcik vakfı var , lösev var. Cevresinde ihtiyac sahibi olan zaten keser dagıtır.Önce yakın çevremize destek vermek zorundayız.

Hay ağzınıza sağlık. Sigara güncel zamlandığı için örnekti, ama o konuda baya dertliymişiz.:)) Tabi eş durumundan bende dertliyim.

Aslında emekli biri olarak % 5 zam çok zoruma gitti. Eskiden örneğin Tansu Çiller döneminde büyük bir kaos yaşandı faizler, dolar uçtu her şey zamlandı. Aslında geçtiğimiz dönemde faiz ve dolar o zamanki kadar uçmasada aynı geçim zorluğuna düştü insanlar. Göstermeden gol yiyoruz ve ne olduğunu anlamıyoruz. Bizim basın yayın  sağ olsun D vitamini konusunu daha önemli görüyor. Sadece dönemsel söylemiyorum hiç bir yönetim halkını kandırarak onun yaşam standardını düşürüp oradan kar etmeye çalışmamalı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Cihaner Öztürk yazdı:

Geçmiş olsun abim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
Sinan Akgöl yazdı:

Çok geçmiş olsun acil şifalar dilerim en kısa zamanda.

İyiyim sağ olun. O illet hastalık erken yakalanıp kontrol edildiği sürece tehlikeli deyil. Bu arada 50 yaşını geçen herkese genel kontrol öneririm. Bana olmaz demeyin, ben yaptırdım ve yıllık kontroller ile sıkıntıdan kurtuldum. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
Cihaner Öztürk yazdı:

Çok geçmiş olsun. Önemli bir noktaya parmak basmışsınız, erken teşhis önemli. Her yıl arabalarımızı servise muayeneye götüren bizler, en kıymetli varlığımıza hor davranıyoruz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş
Cihaner Öztürk yazdı:

Geçmiş olsun, acil şifalar dilerim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

Merhaba Arkadaşlar, 

Konunun hepsini okumadım, arada bahsedildi ise mesajım silinebilir. 

Ben 18-19 yıl sigara içtim, sanırım 14 yaşında filan düzenli içmeye başlamıştım (önceleri düğünde dernekte bayramda arkadaşlarla içilen tek tük sigaradan bahsetmiyorum). Zamanla ciğerlerimde ağrı filan oluşmaya başladı ama sigarasız bir hayatın mümkün olmadığını düşündüğüm için yıllarca ağrılarım artsa da içmeye devam ettim. Ama baktım işin sonu ölüm, ölmeden sigara ile devam edebilmem mümkün değil, ölmeden sigarayı bırakmaya karar verdim ki hayat bana kalsın :) ve netten yaptığım araştırmalar sonucunda Champix isimli lacı buldum, o zamanlar kutusu 200 tl civarıydı, gittim aldım ve bıraktım. Yaklaşık 5 yıldır sigara içmiyorum, zor bir süreç ama sizde benim düştüğüm yanılgıya düşerek bırakamayacağınızı düşünmeyin. Bu ilaç ile çevremde 5-7 kişi bıraktığına şahit oldum, bir kaç kişi daha sonra başladı ama diğerleri bıraktı. zaten önemli olan ömür boyunca bırakabilmek.

Konuyu çok  uzatıp kafa ütülemek istemiyorum sadece bırakma fikrinin imkansız olmadığını ve hayatta kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şey olduğunu bilmenizi isterim.

Bırakmayla ilgili bir kaç önemli tecrübe aktarmam gerekirse;

1) ilaç almaya başladıktan 7-10 gün sonra sigarayı bırakıyorsunuz, bu zaman zarfında vücut ilaç ie sigaranın kimyasal bağımlılığından uzak kalmayı öğreniyor, bıraktığınız zaman bütün iş alışkanlığınızı bırakmanız işine dönüyor. 

2) Ben ilaçla beraber nikotin sakızı veya bazen bandıda kullandım.

3) ilaç günde 0,5 mg ile başlayıp birkaç gün içinde sabah akşam olmak üzere 1mg olmak üzere günde 2mg oluyor, bu dozda yan etki oluşursa sinirlilik vs gibi aşmak için doktorun tavsiye ettiği psikiyatrik ilaç yerine sabah akşam ilacı ikiye kırıp 0,5mg kullanabilirsiniz, ben böyle yapınca yan etkilerin hiç hissetmedim.

4) sigarayı bırakmanın öcülük bir olay olmadığını kavradığım 2. ayında ilacıda günde 0,5 mg indirerek bi 10 gün içinde bıraktım. dedikleri gibi  3 ay kullanmaya gerek yok. 

Sigarayı bırakmanın imkansız olmadığını sadece kafanızda büyüyen bir olay olduğunu anlatabildiysem ne mutlu bana, sağlıcakla kalın (hayatta kendinin ve ailenin sağlıklı olması kadar önemli bir şey yok, yaş ilerledikçe önemini daha fazla anlıyor insan) para pul ger geliyor ama sağlık bazen ne kadar paran olsa da gelmiyor. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

35 sene içtim.
Hep hafif sigara içtim.
Uzun süre bırakmayı düşündüm. Psikolojik olarak hazırdım.
Hiç bir destek almadım. Aniden bıraktım. 3 günden sonra aramaz oldum.
Şimdi arada canım istiyor ama sırf gırgırına.
İçmiyorum. 1 yılı geçti.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...