İçeriğe Yönlendir

Gerçek Enflasyon Değerleri

Cihaner Öztürk

Recommended Posts

Ayhan Asil
Alpay Sumer yazdı:

Zevk isinde paranin hükmü yoktur.
Birakilir birakilmaz o ayri konu ve kisiyi baglar..
Katilan oldugu kadar katilmayanlar da olacaktir bu yazdigima. Fikirdir benimkisi.

Öyle insanlar tanıyorum ki; cebinde yalnızca bir sigara parası bulunup akşama kadar kahve köşelerinde boş boş oturup duruyor. İnanın evinde dolabında domates yoktur ama onu almaz ne kadar olursa olsun kendi ihtiyacı olduğu için sigara alır. Peki bu kadar zamlanırsa evdeki çoluk çocuğun halini bir düşünürmüsünüz. Ayrıca ne kadar zamlanırsa zamlansın sigarayı bırakmayan, bırakamayan insanlar var. Hal öyle olunca da bu insanlar ya kaçak tütüne yada kaçak sigaraya yöneliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Saatte 75 kuruş yakıyorum, zor şartlarda 1.5 lirayı buluyor tüketim. 

V8 den fazla yakıyorum valla. 

• Beğen 5
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Yapma be Selçuk; ben de senin kullandığın doğalgaz zammını da ben sorun etmiyorum. dersem, çünkü doğalgaz kullanmıyorum. olur mu...
Doğalgaz hane halkının ortak kullanımı için var. Hangi ev sigara veya alkolle ısınıyor.
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Valla ben çok yanlış gelmişim. Başlığa bakıp aldandım. 

Ev ekonomisi anlattım kazayla . Yanlış anlaşılms için özür dilerim. İçki sigara ve kumarım olmadığı için, tiryakinin halinden anlamıyorum. :(

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Sigara zevkten çok bağımlılığa dönüştüğü için sevmiyorum. Yoksa ben bile arada içmek istiyorum, zevkine.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Selçuk Bakış yazdı:
Ayhan Asil yazdı:
Yapma be Selçuk; ben de senin kullandığın doğalgaz zammını da ben sorun etmiyorum. dersem, çünkü doğalgaz kullanmıyorum. olur mu...

Doğalgaz hane halkının ortak kullanımı için var. Hangi ev sigara veya alkolle ısınıyor.

Sigara veya Alkolü sen sorun etmiyorsun ya; ben de doğal gaz zammını sorun etmiyorum. diyorum. Yani senin sorunun sana, benim sorunum bana, "Selçuk asıl olan böyle değil, beni ilgilendirsin yada ilgilendirmesin bir problem varsa hepimiz ilgilenmeliyiz. Ben zaten birinci katta oturuyorum, asansör beni ilgilendirmiyor, çatı akarsa aksın bana ne mi diyeceğiz."

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Sigara veya Alkolü sen sorun etmiyorsun ya; ben de doğal gaz zammını sorun etmiyorum. diyorum. Yani senin sorunun sana, benim sorunum bana, "Selçuk asıl olan böyle değil, beni ilgilendirsin yada ilgilendirmesin bir problem varsa hepimiz ilgilenmeliyiz. Ben zaten birinci katta oturuyorum, asansör beni ilgilendirmiyor, çatı akarsa aksın bana ne mi diyeceğiz."
Abi sigara farklı doğalgaz farklı, benzin ve doğalgaz desen anlarım.
Ayrıca bilindiği üzere sigara sağlığa zararlı, bunun hastane gideri kanser vs gibi arka planda farklı harcamaları da oluyor.
Zammı bahane ederek sigara bırakılsa fena mı olur.
Olaya bu açıdan bakarsan aynı pencereden bakmış oluruz.
Verdiğimiz örnekler o yüzden aynı paydada maalesef buluşmuyor
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ayhan Asil yazdı:

Kac para ulen bi flut dememiz lazim o zaman rakinin 200 lira oldugu yerde flut 10 lira falandir :)

Buradan sonra yazacaklarim genelimize hitaben.

Kendi keyfim icin cocuklarimi zehirlemeye ve kotu ornek olmaya ne gerek var?

Birakilmaz diye de birsey yok birakilir birakiliyor birakilmali birakilacak. Ulkemiz bu konuda ciddi anlamda calismalar yapiyor. Hatta Tutun Kontrolu Cerceve Sozlesmesi ulkemiz tarafindan da 2004 te imzalandi. Hani yeni bir mevzu degil bilmek adina ekledim. Ne olduguna bakabilirsiniz. Bu konuda cesitli protokoller var.

Aralik ayinda Yeşilay in duzenledigi egitimci egitimine katilmistim. Cok ciddi bir sektor. Sigarayi bizlere kakalayanlarla tedavi kisminda bulunanlar ayni kisiler. Yani her turlu kazaniyorlar.  Biz bu alanda onleme calismalari yapabiliyorken rakiplerimiz hic bos durmuyor. Eskiyi hatirlayin kadinlar ulu orta sigara icmezdi hatta icmezlerdi. Artik kadinlara ve cocuklara mesrulastirdi rakiplerimiz. 2007 2008 gibi ciddi anlamda kullanim orani azalmisken tekrardan patlak verdi. Anlamadigim bizler destek vermemiz gerekirken (kullanan kullanmayan herkes) iyice kostek oluyoruz. 

Olay kendi dusen aglamaz, her koyun kendi bacagindan asilir degil. Kendi dusen agladigi kadarda aglatir. Her koyun kendi bacagindan asilir ama koyununda 4 bacagi vardir.

Eyyy Necip Fazil :)

Necip Fazıl çok fazla sigara içermiş. Bir gün bir öğrencisi ona gelir ve der ki; -Hocam bugün bir rüya gördüm bütün bitkiler Allah'a secde ediyordu, bir tek tütün etmiyordu...

Üstad cevabı yapıştırır:

Getirin o kafiri yakalım..

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Selçuk Bakış yazdı:

Abi sigara farklı doğalgaz farklı, benzin ve doğalgaz desen anlarım.
Ayrıca bilindiği üzere sigara sağlığa zararlı, bunun hastane gideri kanser vs gibi arka planda farklı harcamaları da oluyor.
Zammı bahane ederek sigara bırakılsa fena mı olur.
Olaya bu açıdan bakarsan aynı pencereden bakmış oluruz.
Verdiğimiz örnekler o yüzden aynı paydada maalesef buluşmuyor

Selçuk benim canım kardeşim. Anlatmak istediğim yalnızca sigara değil, sağlığa ve topluma zararlı herşey terk edilsin bırakılsın orada hemfikirim, ben alkol hiç almıyorum, haftada yalnızca bir paket sigara içiyorum. Keyfine yani. Tiryaki değilim. bırakırım. Bu benim iradi fikrim. 

Anlatmak istediğim; derdim zorum, bu ülkede birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için olmalıyız. Birlik olmalı, iri olmalı, diri olmalı, uyanık olmalıyız. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ben sigara içmiyorum. hiç içmedim. çok nadiren alkollü içecek içerim. olmasa aramam. ama şarap dediğim şey safi antioksidan mesela, dini ve geleneksel yaklaşımları bir tarafa bırakırsak aslında faydalı bile kararında içildiğinde.  neyse, ufacık şişesi 30 tl. bira vs zaten oksitlenmiş fermente olmuş arpa suyu, 9 tl 10 tl. ama kokakola görece bedava fiyata. içinde zilyon tane kimyasal var. ama problem değil. markette 1 tl ye hiçbirşey bulamazsınız. sabun yok sabun! eskiden 5 6 çeşit marka sabun olurdu. şimdi sadece büyük küresel markaların ürünleri var. nadiren yerli marka sabun bulursunuz.

neyse, realistik olalım ve bir örnek vereyim. geçen sene koçtaş tan, yaz başında beyaz renkli köşeli tasarımlı bahçe sandalyelerinden aldım. tanesi 59 tl idi. şu anda 119 tl aynı sandalye! al sana 100 de 100 enflasyon, alın verin ekonomiye can verin. çok alırım daha, çok beklersiniz.

bebek bezi. drima marka bebek bezinin tanesi 1.25 tl ile 0.90 tl  arası idi. peşisıra iki çocuk olduğu için aynı numaradan biliyorum. şimdi tanesi 2 tl civarında.

kış olunca doğalgaz faturası nasıl gelecek acaba...(kol)   ciddi ciddi bir odun sobası alıp paketiyle saklamayı düşünüyorum depoda nemelazım.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tayyibin ağzı ile bu memleket bir mk olmaz. Paran varsa güçlüsün halkını korur kollarsın. Yoksa vergi ile tepesine çöker hayatta kalmaya çalışırsın. 

Başkası üzerinden geçinen, fırsatçılık yapan, karşısındakini kandıran, hilebaz sahtekar, duygusal noktalar ile kandırıp süistimal eden asalak bireyler ülkede olmadığı gün tekrar ayağa kalkar bu ülke.

Düne kadar iktidara laf edince gözlerinden ateş atanlar bugün sigara zammı ile iktidara ateş püskürtüyor. Düne kadar dertleri ağaç değildi diyenler bugün kaz dağlarından geliri var iken yok olacak diye diye iktidara saldırıyor. 

Menfaati uğruna burada kimler kimleri kandırdı gördük görüyoruz. Ulu önderin neferleri gibi birlik olmadığımız için beter oluyoruz 

• Beğen 11
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı

ülkenin durumu gayet iyi. 

geçen sene 1 yıl sonrası için beklediğim senaryo daha kötüydü

icra dosyalarını koyacak yer kalmadı

Hasan Basri Bayraktar yazdı:

Bitmişiz okeye dolanıyoruz.

okeyde de hile var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bu arada enflasyon değeri bizim hesapla 7.ay başında %43 civarı idi. Teknik ekipman alımı vs hesapladık. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Gerçek enflasyonu emekli olup yan geliri olmayan adam bilir. Babam çok iyi biliyor mesela. Aldığı 3 kuruş emekli parasıyla 1 ay geçinmeye çalışıyor. Evi olmasa ve ısparta gibi küçük bir şehirde yaşamasa başaramaz zaten. Alışveriş yapacağı zaman en az 3-4 market geziyor. Buna mecbur. Gerçekten de gezmekte haklı. x marka sıvı yağ  A marketinde farklı B marketinde farklı fiyat. Arada 2 lira bile olsa o 2 lira o adama yokluk yaşatmıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Tutun kızlar tutun birleşsin eller

Çalın sazlar çalın kırılsın teller

Dönün kızlar dönün kıvrılsın beller

Uzun siyah saçlar tel tel dökülsün.

Sanatın toplum için yapıldığı yıllara ait bir film karesi abi. Yukarıdaki dörtlük her ne kadar işin "gırgırı" olsa da ondan önce okunan çok manidar. 

....

Bu memleket daim gitmez ileri

İlk sırayı aristokratlar alınca.

Sorun burada. Seni etiketlememin kaynağı da tam burası.

Neşet baba bu konuda şöyle demişti; "Zavallı garip fakir fukaranın zaten canı burnunda bir cugara içecekte avradını döğmeyecek..." Nur içinde yatsın.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Böyle demiş

"Onlar ümidin düşmanıdır sevgilim, 
akar suyun, 
meyve çağında ağacın, 
serpilip gelişen hayatın düşmanı. 
Çünkü ölüm vurdu damgasını alınlarına: 
- çürüyen diş, dökülen et -, 
bir daha geri dönmemek üzre yıkılıp gidecekler. 
Ve elbette ki, sevgilim, elbet, 
dolaşacaktır elini kolunu sallaya sallaya, 
dolaşacaktır en şanlı elbisesiyle: işçi tulumuyla 
bu güzelim memlekette hürriyet…"
Nazım Hikmet RAN

• Beğen 3
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Ayhan Asil yazdı:

Öyle insanlar tanıyorum ki; cebinde yalnızca bir sigara parası bulunup akşama kadar kahve köşelerinde boş boş oturup duruyor. İnanın evinde dolabında domates yoktur ama onu almaz ne kadar olursa olsun kendi ihtiyacı olduğu için sigara alır. Peki bu kadar zamlanırsa evdeki çoluk çocuğun halini bir düşünürmüsünüz. Ayrıca ne kadar zamlanırsa zamlansın sigarayı bırakmayan, bırakamayan insanlar var. 

peki cebindeki parayi sigaraya basan adamin ictigi sigaraya 1 lira indirim gelse kalan para ile domates alacak mi? 

O domatesi alacak olan once onu alir sonra ictigi zimbirtiyi..

Yani olay icilen sigaranin fiyatinda degil. Bu bilincte olan zaten ihtiyaclarini tamamlar.Sonra zevkine bakar. Haa bakmiyosa bu onun problemi..

Neyse saygi ile.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Sigara kullanıyorum, daha doğrusu tütün, günde 2-3 tane keyf için içerim istersem tiryaki de olabilirim ama ülkemizde kendini zevklerine çok kaptırmayacaksın. Alkol alanlar için üzgünüm, sigara tiryakilerinden daha beter durumları. 10-20 yıl sonra bedenen hasta olmamak için tamamen bırakmaya karar verdim sigarayı.

Ancak yukarıda söylemişler bu ülkede cebindeki son kuruşla sigara alacak adamlar var! Çoluk çocuk aç kalacak, doğru mu bu, doğru. Öğrenciyken tiryaki sayılırdım cebimdeki son paramla kaç kere sigara aldığımı bilirdim, insanın derdi, borcu hüznü bol olunca bırakamıyor bu mereti.

Keşke toplumun eğlencesine zevkine vergi getirmek yerine varolan alamadıkları vergileri toplayıp, spor kulüpleri, büyük holdingler gibi kurumların vergilerine af getirmese devlet.

Düşersek hepimiz düşeceğiz, bu zammı fırsat bilip bırakabilecek olanlar bıraksın hem boykot hem de sıhhat için. Ne diyelim, diyecek bir şey yok ki.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Aslında sıkıntı para değil adalet. Marinadaki süper lüks teknesine ÖTV’siz mazot alırken zengin, ben bineğime dişimden tırnağımdan artırıp 7 liraya alıyorsam, zenginden alınamayan vergi fakirin sigarasından tırtıklanıp bir de dalga geçercesine İlyas Salman filmindeki Şener Şen repliğindeki gibi ‘’Yaptım ama sor bi niye yaptım, her şey senin sağlığın için valla’’ deniyorsa kusura bakmayın kardeşim, benim bir çift sözüm var. İnsafınız (1) kurusun (2). 

Not: Sigara içmiyorum, altı yıl oldu bıraktım. İçki en son ne zaman içtim hatırlamıyorum. Tek tiryakiliğim adalet. O da bizim topraklarda yetişmiyor. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

Sigara 6 sene içtim, günde bir paket. 14 senedir içmiyorum (arkadaş ortamında ayda yılda bir dal) zamlar can sıkıcı ama sigara gibi geri dönüşü bütün milletin vergilerine dokunan şeylerde acımam, babam olsa acımam.

Yıllarca sigara içti babam, yukarıda yazılanlar gibi bizi aç bırakıp son parasıyla sigarayı alıp içti. Sigortalı çalışmadi, ufak işler aldı parayla sigara aldı içti. Sonra ne oldu, gırtlak kanseri... Devlet beş parasız bütün tedavisini yaptı, gün yetmiyordu, malulen emekli yaptı... Neyle şimdi bizim ödediğimiz vergiler ile... 

Sigara içen için ayrı bir vergi ve sağlık sigortası oluşturulmalı, bile bile kendini hasta edenlerin masrafını diğerleri ödemeli bence. 

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Aslında insanın zaruri ihtiyacı olmayan ve hatta sağlığına zararlı olan bir ürünün pahalı olması sorun değil bence. Aslında bizim sorunumuz vatandaşın zaruri ihtiyaçlarının da pahalı olması. Markete, kasaba, manava girip maaşının yarısını bırakıp geliyor asgari ücretli kişiler. Kiraya, doğalgaza, elektriğe de verince elinde hiçbir şey kalmıyor. Bütün bunlar ucuz olsa sigara içen adam da "Bir sigaramız var ne yapalım?!" der geçer. Ama diyemiyor çünkü bir sigara değil sorun maalesef. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...