İçeriğe Yönlendir

Focus 2 Ortalama Yakıt Tüketim Fazlalığı?

Emre Akbas

Recommended Posts

Emre Akbas

Merhaba

Focus 2 hatchback comfort 100 beygir aracım LPG de 100 kilometrede 12 litre yakıt yakıyor yani ortalama LPG fiyatı bölğemde 3.30tl civarında olduğunu düşünerek hesapladığım da ortalama kilometrede 40 kuruş yakmakta daha önce focus1 kullanıcısı olarak bu yakıt sarfiyatı bana yüksek gelmekte bu tüm focus 2 lerde bu şekilde mi yoksa benim araçta mı bir anormallik var anlayamadım.

Birde LPG ayarlarında yakıt sarfiyatını düşürecek şekilde ayarlama yaptırmanın mümkün olduğunu duydum bu şekilde bir lpg kalibrasyonu yaptırmak ne kadar doğru olur sizce?

Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Aracı kullanım tarzınız nasıl ? Bakım geçmişi ? Şehir içi verimi ölçtünüz ?  Karma tüketimmi dediğiniz şekilde ? Bu sorularıda cevaplarsanız daha sağlıklı bir yorum yapabiliriz. 

Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Bence araba fazla yakmıyor. Yakıt pahalı. Tabi uzun yolda bu değerleri yakıyorsa normal değil. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Akbas
Onur Bulut yazdı:

Aracı kullanım tarzınız nasıl ? Bakım geçmişi ? Şehir içi verimi ölçtünüz ?  Karma tüketimmi dediğiniz şekilde ? Bu sorularıda cevaplarsanız daha sağlıklı bir yorum yapabiliriz. 

Özellikle çok yaktığını düşündükten sonra aracı devire çok bindirmeden 2500 civarında vites atararak sakin aracı kullanıyorum. Bu söylediğim veri şehir içi  karma diyebiliriz ancak iş yeri yolum tamamen trafiksiz ışıksız olduğu için sıkışık olmayan rahat bir yol olmasına rapmen bu şekilde yakmakta.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Emre Akbas yazdı:

Özellikle çok yaktığını düşündükten sonra aracı devire çok bindirmeden 2500 civarında vites atararak sakin aracı kullanıyorum. Bu söylediğim veri şehir içi  karma diyebiliriz ancak iş yeri yolum tamamen trafiksiz ışıksız olduğu için sıkışık olmayan rahat bir yol olmasına rapmen bu şekilde yakmakta.

Şehir neresi? Ben 12’lt lpg’yi yoğun trafikli istanbulda karma tüketimde yakıyorum. Tam otomatik vites 1.6 Mazda 3. Ki benim araç muadillerinden fazla yakar. 

Gaz ayarlarıyla oynamayın. Hatta afr ayarı veya iyi bi lpgcide yolda lpg ayarı yaptırın. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Emre Akbas yazdı:

Merhaba

Focus 2 hatchback comfort 100 beygir aracım LPG de 100 kilometrede 12 litre

Otomatik mi bu araç ?

Yorum bağlantısı
Mustafa Ortataş

2015  FOCUS 1.6 BENZİN/LPG ortalama 12,1 gösteriyor. bence atmosferik 1.6 litre motor çok normal kim ne derse desin 10 litre altına düşmüyor karma yada şehir ,,,,içi uzun yol 7-7,5 litre 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Benim 2011 model otomatik vites hb aracım 3 yıllık uzun yol ve çoğunluk şehir içi olmak üzere 100 km'de 10 lt ortalama lpg ile gidiyor. Eğer tamamen şehir içi ve yoğun trafik olursa yani 20 km/h ortalama hız ile 11.5 - 12 arası yakıyor. Bence fazla. Uzun yolda ise ortalamam 9 lt/100 km.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Murat Gedik yazdı:

Benim 2011 model otomatik vites hb aracım 3 yıllık uzun yol ve çoğunluk şehir içi olmak üzere 100 km'de 10 lt ortalama lpg ile gidiyor. Eğer tamamen şehir içi ve yoğun trafik olursa yani 20 km/h ortalama hız ile 11.5 - 12 arası yakıyor. Bence fazla. Uzun yolda ise ortalamam 9 lt/100 km.

Şehir dışı için fazla değil mi?

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Aracınızın sağlıklı olduğunu düşünerek;

Yakıt Tüketimi (Şehir içi / Şehir dışı)8,7 lt / 5,4 lt   fabrika verisi bu yönde yanılmıyorsam.

Yakıtı etkileyen faktörler dur kalkın çok olması, gidilen mesafenin kısa olması, performans odaklı kullanım. 

Mesela aynı kasa dizel focusum kışın işe git gel 9 litre yakıyor. Çünkü çok kısa mesafe gidiyorum ve 2 ışığa yakalanıyorum. Yazın bu değer 7 litre oluyor. Uzun yolda ise 4 litre gibi pompa değerini yakalıyorum. 

Sizin aracınız  az trafikli şehir içinde 12 litre yakıyorsa bence normaldir. Turbolu benzinli motor olsa daha az yakar. Atmosferik motor anca bu kadar oluyor. Yine de lpg ayarına baktırabilirsiniz. Lpg li aracım olmadı ancak az yaksın diye bir ayar yapılırsa motora zarar verir düşüncesindeyim. Ayrıca ateşleme sistemine de baktırmanızda fayda var. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Emre Akbas yazdı:

düz vites otomatik değil

Emre Akbas yazdı:

Bu şartlar düşünüldüğünde bence çok yakmış.. 

Benzinde test edin, ama doğru test edin.

Depo doldurun, 100-200 km gidip tekrar aynı şekilde doldurun.. 

Araç mı çok yakıyor lpg mi ayarsız çıksın ortaya.. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Hava filtresini değiştirmekle bir başlangıç yapabilirsiniz. Gittiğiniz günlük rutin yol kaç km?

Şehiriçi 12 lt lpg, 10 lt benzine denk gelir, ki bence normal. Sabah akşam 1km+1km giden bir arkadaş vardı, otomatik benzinli Focus 3 ile kışın 19 lt yakıyordu. Gerçek pompa değeri. Ama çok kısa mesafe, ölçü olmaz yani.

b7118244f79c2987b4376996637c6bfe.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Şehir dışı için fazla değil mi?

Otomatik ve yüklü olduğu için bence normal. Bi de 110- 120 km hızda ve klima açık değerleri için normal.

Yorum bağlantısı
Yücel Metin

2 sene focus 2, 2006 model benzin/lpg otomatik aracımda, kullanım sonucu elde ettiğim yakıt değerlerim;

Ş.içi: 12 lt/100 km kış  lpg

11 lt /100 km yaz lpg

Ş.arası 90 km sabit hız 8.5 lt/100km

130 km sabit hız 10 lt/100km lpg

Değerler ortalamadır.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Yücel Meta yazdı:

2 sene focus 2, 2006 model benzin/lpg otomatik aracımda, kullanım sonucu elde ettiğim yakıt değerlerim;

Ş.içi: 12 lt/100 km kış  lpg

11 lt /100 km yaz lpg

Ş.arası 90 km sabit hız 8.5 lt/100km

130 km sabit hız 10 lt/100km lpg

Değerler ortalamadır.

110’u geçince iyi yakıyor 1,6 tam otomatikler

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...