İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Silkeleme Sorunu

Ahmet Günar

Recommended Posts

Ahmet Günar

İyi günler aracım ford mondeo 1999 2.0 zetec 1 yıldır çözülemeyen bir silkeleme sorunu var arabanın değişmedik yeri kalmadı 

Sorun: yolda herhangi bir viteste iken ayağımı gaza en ufakta köküne kadarda bassam çektikten sonra araç öne yığılma  silkeleme yapıyor ayağımı gaza sabitleyince 2000–3000 devir arası teklemeye başlıyor ayağımı gazdan çekince çok güçlü bi şekilde öne doğru silkeliyor ve viteste iken yavaşlamaya başlayınca tekleme yaparak yavaşlıyor sonra geri normale dönüyor 

Yardımcı olursanız çok sevinirim arabadan soğudum artık .

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Ahmet Günar yazdı:

İyi günler aracım ford mondeo 1999 2.0 zetec 1 yıldır çözülemeyen bir silkeleme sorunu var arabanın değişmedik yeri kalmadı 

Sorun: yolda herhangi bir viteste iken ayağımı gaza en ufakta köküne kadarda bassam çektikten sonra araç öne yığılma  silkeleme yapıyor ayağımı gaza sabitleyince 2000–3000 devir arası teklemeye başlıyor ayağımı gazdan çekince çok güçlü bi şekilde öne doğru silkeliyor ve viteste iken yavaşlamaya başlayınca tekleme yaparak yavaşlıyor sonra geri normale dönüyor 

Yardımcı olursanız çok sevinirim arabadan soğudum artık .

Geçmiş olsun, istesen şöyle yapalım, 1 sene içerisinde değişmedik yeri dediğin değişen parçaları yaptığın yada ustaların yaptığı aşamaları yazar mısın? 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Günar

*7 ay önce baskı balata  değişti value marka

*Eksoz patlak dendi yeni eksoz yapıldı katalizörsüz 7ay önce

*üzerinde  easyjet diye bi tüp sistemi vardı atikerin son kitiyle değişti 5 ay önce

*mondeo bobini bulamadığım için focus mk2 ateşleme bobini takıldı  7 ay önce

*silkeleme sorunu için özel servise verdim arabayı onlarda sorunu çözdük diye verdiler arabanın ısı müşürleri termostat klima müşürleri yanmış onları değiştirdiler servisten çıktıktan sonra araç yine aynı 2 ay önce

*son olarakda motor takozu şanzıman takozu salıncaklar zerot lar değişti 1 ay önce 

İlginiz için şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)
Ahmet Günar yazdı:

*7 ay önce baskı balata  değişti value marka

*Eksoz patlak dendi yeni eksoz yapıldı katalizörsüz 7ay önce

*üzerinde  easyjet diye bi tüp sistemi vardı atikerin son kitiyle değişti 5 ay önce

*mondeo bobini bulamadığım için focus mk2 ateşleme bobini takıldı  7 ay önce

*silkeleme sorunu için özel servise verdim arabayı onlarda sorunu çözdük diye verdiler arabanın ısı müşürleri termostat klima müşürleri yanmış onları değiştirdiler servisten çıktıktan sonra araç yine aynı 2 ay önce

*son olarakda motor takozu şanzıman takozu salıncaklar zerot lar değişti 1 ay önce 

İlginiz için şimdiden teşekkürler

Şu yazdıklarında benim takıldığım nokta şuan  bobin kısmı. Focus mk2 1.6 bobini taktılar yüksek ihtimalle halbuki motor 2.0  bobin kabloları bujilere baktırdın mı? 

Baskı balatan değişirken volantın durumu da var.

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Günar

Evet benzidede lpgdede silkeleme yapıyor

Bugün kontrol ettim bobindemi sorun var ki diye buji kablolarını tek tek çıkardım motor çalışırken her çıkardığımda motor stop etme noktasına kadar geliyordu yani sağlamdı bobin de aynı şekilde tek bilmediğim şey araba öncesinde abimdeydi abim buji kablolarını bobini herşeyi yan sanayi almış hatta buji kablosunun boyu kısa gelince başka bir setten boyu fazla uzun bir kabloyla tamamlamış

Daha önceside motorcraft 2.0 focus kablosu takmıştım arabaya motor o kadar sarsıntılı çalıştı ki egzozdan pat pat sesler geliyor eski kablolarını geri taktım artık

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bence ateşleme sistemi önce bi toparlansın. Sonra MAF bi temizlensin, öyle ilerleyelim.

Belli ki ateşleme ile alakalı sorun var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Günar

Peki bi sorum olucak şuan üzerindeki buji kablosu focus tipi yani bobine giriş ucu erkek mondeolarınki tam tersi bobin erkek kablo ucu dişi bujiler ise orjinal motorcraft şuan çekişle ilgili hiçbir sıkıntım yok yani bastığım anda araç çok güzel sünüyor yakıtta normal bi fazla yakma yok ateşleme sistemini mondeoya çevirmemin faydası olurmu kablo bobin çünkü kablo orjinali heryerde varda bobin bulunmuyor 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Ateşleme sorunu gibi geldi bana, oem buji kabloları ve bobini kullanın, bulunur piyasada. Yukarıda başka kablo takılmış filan denilmiş kabloları takarken belki bobin sırası bozulmuştur.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ahmet Günar yazdı:

çekişle ilgili hiçbir sıkıntım yok

Silkeleme var demişsiniz. Çekişle alakalı bi sıkıntı yaşadığınızı iletiyor bir önceki mesajınız.

Buji kabloları için:

https://www.yedekparcaford.com/Mondeo-buji-kablosu-takim-2-0-1998-2000-MOTORCRAFT_26055.html

Bobin için:

https://www.otomert.com.tr/mondeo-atesleme-bobini-1998-2000-motorcraft-pmu4866

Yine de sipariş anında mutlaka şasi numaranızla kontrol ettirin.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Günar

Valla arabaya 9 bin tl ye yakın masraf yaptım ve sorunum halen çözülmedi buji kablosu bobin gibi parçaların iadeside olmuyor adam aldın çalışmasa beni ırgalamaz diyor korkum bu ikisine 400–500 tl verdikten sonra elimde patlaması çünkü özel servise verdiğimde araba bir hafta yatmıştı kendileri biz orjinal kablo bobin deneyip test edecez demişlerdi sonra kablon bobinin sağlam demişlerdi tabi yalanda söylemiş olabilirler o yüzden artık korkuyorum masraf edipde sorunum düzelmiyecek diye çünkü para suyunuda çekti

Yorum bağlantısı
Ahmet Günar

Peki abiler ateşleme sistemi sağlam varsayarsak başka neyden bu sorunu yapar?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

LPG'den ötürü subaplar yanmış olabilir.

MAF veya MAP, oksijen sensöründe sorun olabilir

En ucuzu zaten ateşleme sistemi. O yüzden oradan başlamak gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Günar

Ozaman internetten maf temizleyici sipariş edip bi temizleyim 20 yıllık sraba bi kere de açıp temizlenmemiştir

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Silkelemeyi gaz kelebek sensörü de yapar. Arabaya gaz verince yığılma yapar. Vuruntulu çalışır. Kelebek sensörüne de baktırın ucuz bir parça. Maf sensörünüde temizlettirin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Günar
(düzenlendi)

Enjektörlerdende süpheleniyorum ama enjektör olsa gazda yapmaz benzinde yapardı ikisindede yapıyor siklemeyi lpg enjektörleri de yeni zaten

Gaz kelebeğini iki kutu balata spreyi ile temizledim ama gaz kebeğinde sensörü varmı bilmiyorum malum eski araba telli heryeri

tarihinde Ahmet Günar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ahmet Günar yazdı:

Gaz kelebeğini iki kutu balata spreyi ile temizledim ama gaz kebeğinde sensörü varmı bilmiyorum malum eski araba telli heryeri

Sensör fikri mantıklı.. 

Telli olsa da, sensör var. Ömer Bey'in fikri mantıklı.. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Günar

Yarın ilk işim parçacıdan alıcam tamirciye taktırcam inşallah bu sorun kökten düzelir eğer oda işe yaramazsa napcam bilmiyorum artık 

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
(düzenlendi)

Ahmet bey sensör değişiminden sonra akü kutbunu söküp 10 dk bekleyin takın. Hiç gaza basmadan benzinde rölantide 5 dk sabit çalıştırın ecunun yeni değere alışması için, sorun düzelir umarım.

tarihinde Ömer Sarıgül tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Gaz kelebeği üstünde potansiyemetre diye bir sensör var bazıları gaz kelebek konum sensörü parça kodu 988F 9B989BB 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Günar
(düzenlendi)

Bugün değiştirdik sensörü ama bi değişiklik olmadı mafı balata spreyi ile temizledim onun biraz faydası oldu silkelemesi bi nebzede olsa azaldı usta yapacağımız birşey yok şuanda silkeleme tekleme daha fazla hissedilir hale gelsin ozaman bakalım dedi bide akslarda boşluk varmış ondada yapar dedi şimdilik kullanılabilir seviyeye indi silkelemesi zaten eski  Araba git gide orası burası eskiyor normal diyorum artık yardımcı olan herkesten teşekkür ederim sağlıcakla kalın.

tarihinde Ahmet Günar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...