İçeriğe Yönlendir

4.Kez Lastik Patladı, ABS, EPS Işığı Sönmüyor, Hız Göstergesi Çalışmıyor.

Ömer Yürekli

Recommended Posts

Ömer Yürekli
(düzenlendi)

Merhabalar, aracı aldığımdan beri sağ arka, sol arka, sağ ön, sağ arka ve son olarak bu gün başımıza gelen sol arka lastik.... 

Bu gün Yozgat'a 40 km. kala lastiğim patladı. Daha doğrusu parçalandı. Şükür ki hızımı 80 km/s  sabitlemiş gidiyordum, pat pat pat vurmaya başlayınca hemen sağa çektim.  Fotodan pek belli olmuyor ama lastiğin yarık kısımlarında teller bile parçalanmış. Lastik değişimi sonrası ikinci fotoğrafta görüldüğü üzere ışıklar yanıyor. Sadece devir saati çalışıyor, geri kalan herşey iptal. Sizce neden olmuş olabilir ?  

EOyjDD.jpg

jqQd6g.jpg

tarihinde Ömer Yürekli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Lastikler bitmiş zaten. Bunca zaman gittiğine şükretmek lazım.

ABS bilgisi siboptan geliyor da, sibop ölmüş olabilir mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Yürekli
Sani Gerşon yazdı:

Lastikler bitmiş zaten. Bunca zaman gittiğine şükretmek lazım.

ABS bilgisi siboptan geliyor da, sibop ölmüş olabilir mi?

geçen patladığında idareten çıkma lastik almıştım. Şimdi ilk işim 4 adet sıfır lastik almak olacak. Sibop hiç kontrol etmek aklıma gelmedi o telaşe ile. Yeni takılan lastikte çıkma lastik. Acaba ondan dolayı mı bir problem teşkil ediyor ? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Lastiğe bakmaz ama bence lastik basınç sistemi yüzünden bu hataları alıyorsunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence abs sensörü parçalandı.. 

Hızı da o okuyordu diye yorumluyorum.. 

Bu sensör genelde ön teker bilyasındadır. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Yürekli
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bence abs sensörü parçalandı.. 

Hızı da o okuyordu diye yorumluyorum.. 

Bu sensör genelde ön teker bilyasındadır. 

Abi lastik arızası sol arka tekerde oldu her teker için ayrı sensör yok mu ?

Ersen Tapan yazdı:

Parçalanan lastik abs sensörüne zarar vermiş olabilir. 

bu şekilde 300 km yol gitmek zorunda kaldım. Yarın ilk işim kontrol ettirmek olacak :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ömer Yürekli yazdı:

Abi lastik arızası sol arka tekerde oldu her teker için ayrı sensör yok mu ?

Var.. esp olan araçların her tekerinde var.. 

Ben genel bilgi olarak genelde ön teker bilyasındadır demiştim.. Evet bu konuda yersiz oldu bu kısım :)

Yorum bağlantısı
Ömer Yürekli
Mehmet Ozyurek yazdı:

Var.. esp olan araçların her tekerinde var.. 

Ben genel bilgi olarak genelde ön teker bilyasındadır demiştim.. Evet bu konuda yersiz oldu bu kısım :)

estağfurullah abi, bende cok yorgunum idrak yollarım biraz kapalı :))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

ABS sensör arızası gibi duruyor. Geçmiş olsun. Lastik, para verirken en acımadığım elemandır.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)

Geçmiş olsun, Şuan araçta esp, anti patinaj, abs ve dsc(dinamik denge kontrolu) var ise hepsi iptal durumda. Abs sensörü yüksek oranla bence de.

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Yürekli
Erkan Işık yazdı:

Bmw ye biniyon kötü lastik kulanıyorsun lastıkden tasarruf olmaz biniyorsan 4 tane al

Erkan Bey, dağ başında beni şehre kadar getirecek bir lastik aldım. Bu patlayan lastikte geçen hafta yine lastik arızasından dolayı taktırmıştım, 4 tane sıfır lastik alacağım. HAklısınız. 

Gökhan Albayrak yazdı:

ABS sensör arızası gibi duruyor. Geçmiş olsun. Lastik, para verirken en acımadığım elemandır.

Hocam öyle görünüyor ki bende acımayacağım. Çıkma lastik iş değilmiş. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Her şey çalışıyorken aynı anda uyarı lambaları yansa, uyumsuzluktan yakıyor diyecektim. Yeni taktığınız lastikle eskiler uyumsuz olursa tekerleklerin dönme hızları da farklı okursa arıza lambası yakar. 

Ama hız göstergesi çalışmıyor. Ayrıca abs ve esp gibi iki ana güvenlik sistemi çalışmıyorken aracın kendini korumaya almaması ilginç olmuş. Porya arkası abs hız sensörüne direkt odaklanabilirsiniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Yürekli
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Her şey çalışıyorken aynı anda uyarı lambaları yansa, uyumsuzluktan yakıyor diyecektim. Yeni taktığınız lastikle eskiler uyumsuz olursa tekerleklerin dönme hızları da farklı okursa arıza lambası yakar. 

Ama hız göstergesi çalışmıyor. Ayrıca abs ve esp gibi iki ana güvenlik sistemi çalışmıyorken aracın kendini korumaya almaması ilginç olmuş. Porya arkası abs hız sensörüne direkt odaklanabilirsiniz

korumaya aldığı zaman neler oluyor merak ettim. Dediğiniz gibi porya arkası sensör arızalıymıs. Sensör çalışır hale getirildi, her şey aktif şuan :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Normalde hiz limiti vs koyabilir yada devir limitoru ancak bmwde bende benzer arizayi yazilimsal olarak yasadim e90 olmustu full mekanik e30 😁

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ömer Yürekli yazdı:

korumaya aldığı zaman neler oluyor merak ettim. Dediğiniz gibi porya arkası sensör arızalıymıs. Sensör çalışır hale getirildi, her şey aktif şuan :)

Geçmiş olsun :) birkaç seviye koruma modu var. 2000 devir altı, 60km hız altı, hiç gitmeme gibi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ömer Yürekli yazdı:

Dediğiniz gibi porya arkası sensör arızalıymıs. Sensör çalışır hale getirildi, her şey aktif şuan :)

Sevindik :)

Siz mi yönlendirdiniz, yoksa usta kendi mi tespit etti. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Yürekli
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Geçmiş olsun :) birkaç seviye koruma modu var. 2000 devir altı, 60km hız altı, hiç gitmeme gibi. 

evet şimdi hatırladım yolculuğun ilk 15 dakikasında 2000devir üzerine çıkmadı hiç. Bende çekişten de düştü diye üzülüyordum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Yürekli
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sevindik :)

Siz mi yönlendirdiniz, yoksa usta kendi mi tespit etti. 

Teşekkür ederim Mehmet Abi, aracımın kaza dosyasının olduğu yere gittim.   usta önce bilgisayara bağladı fotoğrafta görülen arızalar görüldü. ilk olarak belki yazılımsal diyerek arızayı silmeyi denedi, olmayınca değişim yapılan lastiğin hangisi olduğunu sordu. Tarif ettim, lastiği söküp elle sensörü kontrol etti. Daha sonra sensörü komple söküp kabloyu inceledi kopuk vs. var mı diye. Gözle görünür herhangi bir sorun bulamayınca sensörü kesip içindeki sarı ve kırmızı renkli kabloların elektrik akım durumunu kontrol etti. iki tane prop olan cihazın adı neyse işte onunla :) kırmızıda sorun yoktu, sarı kabloda problem vardı. sarı kablonun arızalı kısmını kesip, benzer bir sensör kablosu ile birleştirip lehimledi, tüm kabloyu tekrar güzelce sardı, yerine taktı. Arıza lambaları yanmaya devam ediyordu. Abi 10 metre git gel sönecek dedi. Nitekim öyle de oldu :)) Borcum ne kadar dedim, çay geldi. Borcun bu çayı içmek dedi. İçtim geldim :)

jqyJEL.jpg

Önder Özcan yazdı:

Geçmiş olsun, tek sensörle atlatmak iyi olmuş.

TEşekkür ederim, evet sanırım biraz pahalı zımbırtılarmış. Usta onarmayı denedi ve başarılı oldu. 

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ömer Yürekli
Mehmet Ozyurek yazdı:

Usta işi biliyormuş. :)

Kayseri'ye yolun düşerse tavsiye ederim abi burayı. Reklam gibi olmasın diye ismini vermedim servisin.  Herkes her işe bakmıyor bu gün farkettim. Sensörü yapan ustaya abi şu radyatöre bakabilir misin diye ricada bulundum, o benim uzmanlık alanım değil dedi yan bölüme aldılar aracı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ömer Yürekli yazdı:

Kayseri'ye yolun düşerse tavsiye ederim abi burayı. Reklam gibi olmasın diye ismini vermedim servisin.  

Bu tür bilgilendirmeler reklam sayılmaz, sıkıntı yok. :)

Reklam yapmaya geleni biliriz biz. :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...