İçeriğe Yönlendir

C4 - Senkromeç Değişimi

Buğrahan Murat

Recommended Posts

Buğrahan Murat

Herkese Merhaba.

Daha önce aracım 3.vitese geçerken vuruntu yapıyor diye konu açmıştım yağ veya selenoid olduğunu düşünmüştüm. Bugun servise gittiğimde bana 3. vites senkromeç dişlisinin değişmesi gerektiğini söyledi usta. Hazır şanzımanı açmışken baskı balata ve volanıda değiştirelim dediler ve bana Baskı balata volan dişli için 7000tl  senkromeç için ise 3000 tl hesap çıkarttılar. Aracın baskı balatasının değişmesinin pek acelesi yok fakat 3.vites senkromeçin değişmesi gerek. 

Daha önce senkronmeç değişim işlemi yaptıran oldu mu? Dışarıda sanayide yaptırsam kaç lira tutar tahminen. Servis temiz iş yapıyor ama ben o kadar para vereceğim ve garanti süresi sadece 1 yılmış. Bu nedenle sanayide yaptırmak daha mantıklı geldi bana. Senkromeçi değiştirmezsem daha zarar verir mi şanzımana? 

Servistr yaptırmak istemiyorum dışarıda çıkma vites kutusunu 3000tl ye satıyorlar servis benden debriyaj seti ve senkromeç için 10000tl istedi.

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Size gene 10000 demişler bana 97bin tl dediler. İşini iyi yapan ustalar ya da firmalar vardır. Sonuçta sizin şanzıman robotize edilmiş manuel şanzımana sahipsiniz, arızalı parçayı değiştirmemek şimdi zamanla vuruntu artabilir, ya da başka arızalara yol açabilir. Dişli'de kırılma olursa o zaman komple revizyon yada şanzımana kadar gider.

Buğrahan Murat yazdı:

Herkese Merhaba.

Daha önce aracım 3.vitese geçerken vuruntu yapıyor diye konu açmıştım yağ veya selenoid olduğunu düşünmüştüm. Bugun servise gittiğimde bana 3. vites senkromeç dişlisinin değişmesi gerektiğini söyledi usta. Hazır şanzımanı açmışken baskı balata ve volanıda değiştirelim dediler ve bana Baskı balata volan dişli için 7000tl  senkromeç için ise 3000 tl hesap çıkarttılar. Aracın baskı balatasının değişmesinin pek acelesi yok fakat 3.vites senkromeçin değişmesi gerek. 

Daha önce senkronmeç değişim işlemi yaptıran oldu mu? Dışarıda sanayide yaptırsam kaç lira tutar tahminen. Servis temiz iş yapıyor ama ben o kadar para vereceğim ve garanti süresi sadece 1 yılmış. Bu nedenle sanayide yaptırmak daha mantıklı geldi bana. Senkromeçi değiştirmezsem daha zarar verir mi şanzımana? 

Servistr yaptırmak istemiyorum dışarıda çıkma vites kutusunu 3000tl ye satıyorlar servis benden debriyaj seti ve senkromeç için 10000tl istedi.

• Teşekkür 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu iş için servis zorunlu değil. 

Fiyatlar da uçukmuş. 

Dışarda üçte bir fiyatına yapılır bunlar. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu şekilde kullanmanız dişlilere zarar verir.. 

Bu araç manuel ise 3 ü kullanmayın.. 2-4 devam.. 

Robotize ise, 3 ü atlayamazsınız galiba.. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ducato panelvanın senkromeç ve 1. vites dişlisini değiştirmek için, 3000 tl istemişlerdi. birde aradaki mil de değişmeliymiş aslında. yaptırmadık, elimizle tutuyoruz vitesten atmasın diye :) otomatikleştirilmiş şanzımanda bence işçilik normal. volan neden değişsin onu anlamadım. baskı bittiyse baskı ve balata değişir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Buğrahan Murat
Sinan Akgöl yazdı:

Size gene 10000 demişler bana 97bin tl dediler. İşini iyi yapan ustalar ya da firmalar vardır. Sonuçta sizin şanzıman robotize edilmiş manuel şanzımana sahipsiniz, arızalı parçayı değiştirmemek şimdi zamanla vuruntu artabilir, ya da başka arızalara yol açabilir. Dişli'de kırılma olursa o zaman komple revizyon yada şanzımana kadar gider.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu şekilde kullanmanız dişlilere zarar verir.. 

Bu araç manuel ise 3 ü kullanmayın.. 2-4 devam.. 

Robotize ise, 3 ü atlayamazsınız galiba.. 

Dogan Arsiray yazdı:

ducato panelvanın senkromeç ve 1. vites dişlisini değiştirmek için, 3000 tl istemişlerdi. birde aradaki mil de değişmeliymiş aslında. yaptırmadık, elimizle tutuyoruz vitesten atmasın diye :) otomatikleştirilmiş şanzımanda bence işçilik normal. volan neden değişsin onu anlamadım. baskı bittiyse baskı ve balata değişir.

Araç robotize şanzıman olduğu için 3 atlayamıyorum. sanayideki ustama götürdüm şanzıman alıştıması yaptı. alıştırma yapmadan önce 4ten 3 e düşerken de vuruyordu ama alıştımadan sonra 4ten 3 e düşerken ses yapmıyor artık sadece 2 den 3 e geçerken. Sanayideki usta kavramadandır o dedi baskı balata bitene kadar kullan o zaman baskı balatayı değiştiririz dedi. Servistekiler daha çok aynı araçtan görüyorlardır sorunu biliyorlardır diye götürdüm. Servisteki usta bunlarda vuruntuyu kesemezsin normal zaten dedi sonra 3. vites senkromeçi değişecek hazır şanzımanı açmışken volan debriyajıda değiştir dedi ama araçta titreme felan çok az bi 10000-20000 km daha gider gibi. Araç 100000 de bu arada. Eve gelince internetten baktım orjinal debriyaj seti +volan 2100 tl işçilikte  eklesek 2500 olacak servisin 3te1. 

Senkromeç setine baktım 300-500 arası değişiyor işçilik dahil 700-800 e hallolur gibi geliyor ama başka bir servise daha götürüp baktırmayı düşünüyorum. Sorunu tanımladıktan sonra sanayide yaptırmak daha mantıklı geliyor bana servis zaten sadece 1 yıl garanti veriyor yaptığı işe.

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Servis kısacası okuyup üfleme mantığına gitmiş klasik. Siz aracınızı daha iyi tanıyorsunuz eğer ustanıza güveniyorsanız dediklerini uygulayın, içim rahat etsin diyorsanız da gene güvendiğiniz ustaya yaptırın. Servise değil bu benim fikrim tabi istedikleri fiyat uçuk.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ömer Yürekli

babamın fiat ducato aracında da 1.vites tak diye boşa atıyordu. Aracı bazen 1.viteste kaldıramıyorduk direkt boşa atıyordu. Senkromeç değişti sanayide . sanırım 1500 tl gibi bir ücret ödedi. Şimdi tıkır tıkır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Doğan

10 bin lira .. Şaka gibi. Bence sanayide işinin ehli bir ustaya götürün bu rakamın yarısına çıkarırsınız. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ömer Yürekli yazdı:

babamın fiat ducato aracında da 1.vites tak diye boşa atıyordu. Aracı bazen 1.viteste kaldıramıyorduk direkt boşa atıyordu. Senkromeç değişti sanayide . sanırım 1500 tl gibi bir ücret ödedi. Şimdi tıkır tıkır. 

bazen sadece senkromeç gitmiyor, dişli ve içindeki mil filanda bozuluyor.

Yorum bağlantısı
Buğrahan Murat

Fiyatlar gerçekten çok uçuk ama bayramda memlekete gitmem lazım. Şimdi bu araçla nasıl olur gidebilir miyim bilmiyorum hiç. telefonla aradım birkaç özel citroen servisini işçilik 700-750 tl alırız dediler.

Ömer Yürekli yazdı:

Araç düz vites sanırsam. Yarı otomatik olunca işçiliğe çok para alıyorlar.

Yorum bağlantısı
Ömer Yürekli
Buğrahan Murat yazdı:

Fiyatlar gerçekten çok uçuk ama bayramda memlekete gitmem lazım. Şimdi bu araçla nasıl olur gidebilir miyim bilmiyorum hiç. telefonla aradım birkaç özel citroen servisini işçilik 700-750 tl alırız dediler.

Araç düz vites sanırsam. Yarı otomatik olunca işçiliğe çok para alıyorlar.

afedersiniz belirtmeyi unuttum. Evet düz vitesti . 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...