İçeriğe Yönlendir

1919' un 100. Yılında

Sani Gerşon

Recommended Posts

Sani Gerşon

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadele'yi başlattığı yıl olarak kabul edilen 1919 yılına ait bazı belgeler Dış İşleri Bakanlığı tarafından kitaplaştırılıp halka sunulmuş. PDF ortamında da paylaşılan bu belgeleri indirip saklamanızı öneririm. İlerleyen yıllarda arşive kaldırırlarsa bulamayabiliriz.

http://diad.mfa.gov.tr/diad/kutuphane/100-yil2.pdf

• Beğen 19
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Kıymetli belgeler. 

İlk iki telgrafa baktım, orjinal olanını harekesi olmadığı için haliyle okuyamadım. Bereket versin altta latin alfabesiyle yazılanı var. Ana fikirleri anlamış olsam da içlerinde bilmediğim kelimelerin oluşu beni çok utandırdı. 100 yıl öncesinde benim rahat huzur içinde yaşayabilmem için yapılmış yazışmaları bile anlayamaz haldeyim. Her yerim cehalet. Utandım. 

Suçu sistemde yada başka kişilerde aramıyorum, boş vakitlerimde bunu öğrenmeliydim hatta öğrenmeliyim. Yıllar geçtikçe bu kıymetli metinleri iyice anlamaz hale geleceğim. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Gökhan Albayrak yazdı:

Kıymetli belgeler. 

İlk iki telgrafa baktım, orjinal olanını harekesi olmadığı için haliyle okuyamadım. Bereket versin altta latin alfabesiyle yazılanı var. Ana fikirleri anlamış olsam da içlerinde bilmediğim kelimelerin oluşu beni çok utandırdı. 100 yıl öncesinde benim rahat huzur içinde yaşayabilmem için yapılmış yazışmaları bile anlayamaz haldeyim. Her yerim cehalet. Utandım. 

Suçu sistemde yada başka kişilerde aramıyorum, boş vakitlerimde bunu öğrenmeliydim hatta öğrenmeliyim. Yıllar geçtikçe bu kıymetli metinleri iyice anlamaz hale geleceğim. 

Günümüz Türkçe'sinde çevirileri ben de aradım açıkçası. Bakanlık onu da koymalıydı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...