İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - 2003 1.4 TDCI Rektefiye

Öykü Akbulut

Recommended Posts

Öykü Akbulut
(düzenlendi)

Iyi bayramlar herkese, elimizde 16 yıldır sıfır alındığından beri babam tarafından kullanılan 1.4 TDCi Fiesta var. 210.000kmde ve artık motor yağ yakmaya başladı. İstanbulda rektefiye yaptırmayı düşünüyorum ancak 1.4 TDCi bloğunu bore ve stroke kestirerek 1600cc'ye çıkartıp 1.6 Kol, Yatak, Piston, Krank, üst kapak,Turbo+Intercooler taktırarak yapma ihtimalim var mı ya da 1.6 TDCi komple motor taktırılıp ruhsata işletilebilir mi bu konuda bilgim yok. %30 motor hacmi değişikliği oluyor diye duydum, bu durumda 1820cc'ye kadar motor takılabiliyor. Bu arada kaput hacminde fark var mı bilmiyorum ama araç 5 kapılı modeli. Sizin fikirleriniz nedir?

tarihinde Öykü Akbulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Mevcut platform üzerinde intercooler takacak yer yok. Motorun daha büyük takılması ile aracın elektronik sistemi de değişmeli. Mevcut motorun revizyonu sonrası ehil yerde yazılım ile keyifli hale gelir zaten. Hemde ciddi oranda maliyeti düşük olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Servet Aydın yazdı:

Mevcut platform üzerinde intercooler takacak yer yok. Motorun daha büyük takılması ile aracın elektronik sistemi de değişmeli. Mevcut motorun revizyonu sonrası ehil yerde yazılım ile keyifli hale gelir zaten. Hemde ciddi oranda maliyeti düşük olur. 

Bence bunun dışında bir yol düşünülmemeli. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Sani Gerşon yazdı:

Motor hacmi hiç bir şekilde değişemiyor maalesef.

Intercooler 1.6'larda mevcut olmalıydı. Belki motor içinde koyulacak bir yer mümkün olabilir.

Şurada 1.4'e intercooler takılmış mesela:

http://www.techturkey.com/forum/dizel/175138-tdci_hdi_intercooler_uygulamasi_.html

Yasal olarak daha büyük motor takabiliyorsun abi, müsade var. Ama küçültemiyorsun, vergi azalmasın diye. :) 

Yorum bağlantısı
Öykü Akbulut
(düzenlendi)

Ben de %30a kadar silindir hacmi değiştiriliyor diye biliyordum. Intercooler mevzusuna gelince, 1.6 motorun radyatör ve klima radyatörü daha mı küçük ya da konumları farklı mı bilmiyorum ancak 1.4 tampon altındaki olukların arkasında uzunlamasına bir boşluk var. Benim bildiğim 1.6 Intercoolerı burada duruyor. Ancak elektrik tesisatını düşünememiştim ben komple motorda bile en azından yüksek basınçlı yakıt pompası farklıdır muhtemelen.

tarihinde Öykü Akbulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Elektrik tesisatı şöyle, 

1.6 litrelik motorun ekipman konumları farklı yerde olabilir. Örneğin map sensörü soldadır 1.6 olanda sağda. Kes biç yapmak icap edebilir. 

Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Bizim araç için ugraşmaya degmez. Soft yazılım egr iptali kat iptalı yapılır. Güzel güzel binilir. Eğer plan o şekilde ise en mantıklı olan satıp 1.6 tdci almak.

Yorum bağlantısı
Onur Bulut
Mehmet Ozyurek yazdı:

1000 km’de, 5000 km’de ne kadar yağ yakıyor ?

Abi 5000 km'de yarım litre yağ eksiltse normal midir ? Benim araçta son attıgım mobil 5-30 da 5000 km ye 2. Cubugun biraz altına inmiş yağ tamamladım devam ediyorum. Bu yağ degişiminde ustam yağın markasını degişelim dedi. Bende Motul düşünüyorum. Malum birde İzmir sıcak 5-40 yağ koysam nasıl olur ? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Abi 5000 km'de yarım litre yağ eksiltse normal midir ? Benim araçta son attıgım mobil 5-30 da 5000 km ye 2. Cubugun biraz altına inmiş yağ tamamladım devam ediyorum. Bu yağ degişiminde ustam yağın markasını degişelim dedi. Bende Motul düşünüyorum. Malum birde İzmir sıcak 5-40 yağ koysam nasıl olur ? 

5w40 olabilir belki ama.
Bence yağın markasını modelini değiştirme.
Her marka değişiminde yağ yakar araç.
Ne koyduysan aynısından koy yine

Üst çizgi ile alt çizgi arası 800 gram falandır.
5000 km de 500 gram eksiltme gayet normal bence
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

210bin km tek el kullanılmış bir tdci İn motor istemesi biraz garip geldi bana :) 190k da aracımı sattığımda en ufak bir eksiltme yapmıyordu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...