İçeriğe Yönlendir

Far Seviyesi Nasıl Ayarlanır ?

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Farlarınızın periyodik aralıklarla far ayar cihazı ile kontrol edilmesi ve gerekiyorsa ayarlanması gereklidir. Aşağıdaki metodla farlarınızı kendiniz de ayarlayabilirsiniz. Farlarınızın seviyesinin doğru ayarlanmış olması gece görüşünüzün daha iyi olmasını sağlayacak ve karşıdan gelen veya önde giden sürücülerin far ışıklarınızdan rahatsız olmasını engelleyecektir.

post-5-1248866487_thumb.jpg

Far eğimi :

Her otomobilde farların takıldığı noktaların yerden yüksekliği, yakıt deposunun ve yolcuların ağırlığının otomobilin eğimine etkileri birbirinden farklıdır. Üreticiler bu parametreleri hesaplayıp seviye düğmesinin kademelerini ve farın eğimine etkisini düzenlemektedirler. Her farın yerden yüksekliğine göre değişebilen eğim değeri far kasasının üzerinde belirtilmiştir. Far seviyesini düzgün ayarlamak için önce farınızın eğimini tespit etmelisiniz.

post-5-1248866494_thumb.jpg

Resimdeki farın %1 olan eğimi, kesilme çizgisinin her 100 cm. ileride 1 cm. aşağıya düşmesi gerektiğini belirtmektedir. Örneğin, yerden 70 cm. yüksekte bulunan ve %1 eğimi olan farın kesilme çizgisi 70 metre sonra yolun sol tarafında yerle kesişmektedir.

Uzun farın yükseklik seviyesini ayarlama :

Uzun far reflektörü genellikle kısa far ile birleşik olduğundan ayrı bir ayarlama yapmanız gerekmez.

Xenon farın yükseklik seviyesini ayarlama :

Xenon far bulunan araçlarda yükseklik ayarı akslarda bulunan sensörler ve fara entegre edilmiş algılayıcı ile otomatik olarak yapılmaktadır. Bu nedenle ayarlama yapmanız gerekmez. Ayrıca, farın kasasında bulunan ayar vidalarıyla hassas değişiklikler yapmak ta mümkündür.

Sis farının yükseklik seviyesini ayarlama :

Far eğimini %2 kabul ederek kısa far için uygulanan aşağıdaki metodu sis farlarınıza da uygulayabilirsiniz. Kesilme çizgisinin her 100 cm. ileride 2 cm. aşağıya düşmesi gerekmektedir.

Kısa farın yükseklik seviyesini ayarlama :

(Far eğimi %1.0 olan araçlar için)

Gerekenler : Şerit metre, kurşunkalem veya keçeli kalem, not kağıdı, yıldız veya düz tornavida.

Başlamadan önce benzin deponuzun tamamen dolu olduğuna emin olun. Mümkünse beyaz bir duvar karşısında düz bir yüzey bulun.

Otomobilin burnunu duvara sıfırlayın. Otomobilin dikey orta noktasını (genellikle marka ambleminin olduğu nokta) duvarda dik bir çizgiyle işaretleyin. (O)

post-5-1248866505_thumb.jpg

Sağ ve sol kısa farlarınızın orta noktasını (bazı farlarda bu noktayı gösteren bir işaret bulunmaktadır) duvarda ayrı ayrı işaretleyin. (M1 ve M2)

Duvardaki O-M1 ile O-M2 uzaklıkları cm. cinsinden aynı olmalıdır. Değilse, işaretlemenizdeki hatayı düzeltmeden işleme devam etmeyin.

M1 ve M2 noktalarının yerden yüksekliklerini cm. olarak ölçüp not edin. Bu değer kısa farınızın yerden yüksekliğini gösterir. (Y)

Duvardaki M1 ve M2 noktalarının yerden yüksekliği cm. cinsinden aynı olmalıdır. Değilse, işaretlemenizdeki hatayı düzeltmeden işleme devam etmeyin.

M1 ve M2 noktalarından 10 cm. aşağıya dik inerek duvarda işaretleyin. Bu iki nokta arasında yatay ve uzun bir çizgi çekin. Bu çizgi far ışığınızın kesilme çizgisidir. (Kahverengi çizgi)

(Otomobili 10 metre geriye çekeceğimiz için 10 cm. aşağısı işaretlenmektedir, 20 metre geriye çekecek olsaydık 20 cm. aşağısı işaretlenecekti.)

post-5-1248866507_thumb.jpg

Otomobilinizi 10 metre geriye dümdüz çekin. Kısa farlarınızı yakın.

post-5-1248866510_thumb.jpg

Konsoldaki far seviye ayarlama düğmesini 0 kademesine (yüksüz araç) getirin.

post-5-1248866515_thumb.jpg

Farların üstü veya arkasında bulunan vidaları tornavida ile sağa sola oynatarak yukarıya-aşağıya veya sağa-sola daha hassas ayarlamalar yapılması mümkündür.

post-5-1248866521_thumb.jpg

Sol ve sağ farların ışık deseni yatay olarak aynı hizada olmalıdır.

Her farda ışık deseninin yere paralel olan sol kısmı duvarda çizdiğimiz kesilme çizgisinin altında kalmalıdır.Bu ayarla farın yukarı ve aşağı yönünü ayarlamış olacaksınız.

post-5-1248866524_thumb.jpg

Her farın ışık deseni aşağı inen okla gösterilen yeşil noktada yukarıya doğru yükselmeye başlamalıdır. Bu ayarla farın sağ ve sol yönünü ayarlamış olacaksınız.

Yukarıya doğru açılan sağdaki kısmın kesilme çizgisi üstünde kalması normal bir durumdur. Asimetrik ışık deseninde yaya ve trafik işaretlerinin daha iyi görülebilmesi için kesilme çizgisinin sağ tarafı daha yüksekte tutulmuştur. Bu nedenle yolun sağ tarafına yansıtılan ışığın mesafesi farın performansına bağlı olarak değişmektedir.

post-5-1248866533_thumb.jpg

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Macit Aliyev

Ayrı bir konu açmak istemedim aradığımda başka konu bulamadığım için buraya yazıyorum. Eğer burda paylaşım olmaması gerekiyorsa konu taşınabilir.

Sorum şu, aracımın far çizgisi bi garip geldi bana. Sizce her bir farın çizgileri doğru mudur? Yukarıda anlatılanları uygulamadan önce bi sormak istiyorum. Bu arada ampüller aynı değil. Benden önceki sahibi biri patlayınca rengi tutturamamış.

1p5RNN.jpg

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Fotoğraf çok yakından çekilmiş ama sağ taraf yukarıda gördüğüm. Fotoğrafı 8-10 metre geriden tekrar çekermisiniz?

Ekli fotoda 1 ve 2 çizgilerin eşit yükseklikte olması gerekiyor

far_örnek.png

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Çizgi normal. Seviyede sorun var, Cem'in dediği gibi, bir de soldaki ampul ya kalitesiz bi ampul gibi sanki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
(düzenlendi)
Cem Işık yazdı:

Fotoğraf çok yakından çekilmiş ama sağ taraf yukarıda gördüğüm. Fotoğrafı 8-10 metre geriden tekrar çekermisiniz?

Ekli fotoda 1 ve 2 çizgilerin eşit yükseklikte olması gerekiyor

Selçuk Keleş yazdı:

Çizgi normal. Seviyede sorun var, Cem'in dediği gibi, bir de soldaki ampul ya kalitesiz bi ampul gibi sanki.

Akşam çekip atayım abi. 2 numarayı mı indireyim yoksa 1 mi yukarı doğru kaldırsam?

Evet resimdeki sol ampül pek hoşuma gitmiyor. Bozulursa takım olarak değiştiricem.

tarihinde Mais Jannataliyev tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cem Işık

xenon farlar yapısı gereği kullanım ömrü ilerledikçe renk değiştirir. Aynı marka model ampul bile takılsa birbirinden farklı renkler çıkıyor ortaya. Bundan ötürü çift değişmek mantıklıdır.

Uzaktan bir foto almamız gerek sağlıklı yorum yapabilmek için.

Bana kalırsa sağ tarafı aşağı alıp eşitlemek gerek ama bilenler daha net yorum yapabilirler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mais Jannataliyev yazdı:

Akşam çekip atayım abi. 2 numarayı mı indireyim yoksa 1 mi yukarı doğru kaldırsam?

Onu bilebilmek için, ilk mesajda tarif edilenleri yapıp görüp kendin karar vermen gerek.. 

Duvara sıfır yanaş, çizgilere işaret koy.. 

10 metre geri çık.. 

Çizgilerin duvardaki işaretin 10 cm altında olması gerekir.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Mais Jannataliyev yazdı:

Evet resimdeki sol ampül pek hoşuma gitmiyor. Bozulursa takım olarak değiştiricem.

Yukarda anlatıldığı şekilde ölçerek ayarlaman gerekir, fotodan anlaşılması zor.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Aydın Sert

Akşam otoparkta anlatılan şekilde ayar yaptım. Çizgiler hakkında yorumlarınız nedir?

1ecd1007d85be27cc43c25ef4995c5e5.jpg

89753e52a2a568a274dc56bfd327800b.jpg

4637d0a45c304fd053b4d6f9b15735ed.jpg

ea6c4de0a2c3d88e7ccd3fa1f10dbc0f.jpg

Burada sol far bez ile kapalı

ba2a76e11b81ee3cac3a693c4b7cacf4.jpg

Burada ise sağ far kapalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Servet Aydın yazdı:

Sol bi tık yukarı

Servet abi,

Solu bir tık kaldırayım mı, yoksa bir tık yukarıda mı olmuş?

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Yukarı kaldır. Çizgi gölge yapıyor

Servet abi ok ile işaretlediğim far kalkacak ve daire içine aldığım yer gölge yapıyor. Doğru anladım sanırım.

b46f3302973a6a865d03e7bcee610ce6.jpg
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Daire içine aldığın yerin solundaki çizgi gölgeli. Orda tek çizgi görülecek tam üst üste binecek ışık

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Aydın Sert yazdı:

Servet abi ok ile işaretlediğim far kalkacak ve daire içine aldığım yer gölge yapıyor. Doğru anladım sanırım.

b46f3302973a6a865d03e7bcee610ce6.jpg

Sağ sol ayarı ile oynama.. 

Servet'in kast ettiği gölge senin daire içine aldığın yer değil.. Bu mesafeden orası öyle görünür.. yanal ayarın doğru ise ilerde birleşir.. 

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Mehmet abi sağ sol ayar tam noktaların üzerinde.

Dün akşam aydınlatmasız karanlık yolda homojen bir dağılım vardı aslında. 

Servet abimin dediğini tam olarak anlayamadım.

Öğrenmek istiyorum. 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mehmet Muhip Yılmaz
(düzenlendi)
Selçuk Keleş yazdı:

Mehmet Ozyurek yazdı:

Sağ sol ayarı ile oynama.. 

Servet'in kast ettiği gölge senin daire içine aldığın yer değil.. Bu mesafeden orası öyle görünür.. yanal ayarın doğru ise ilerde birleşir.. 

Servet Aydın yazdı:

Daire içine aldığın yerin solundaki çizgi gölgeli. Orda tek çizgi görülecek tam üst üste binecek ışık

Evin diğer aracının ampullerinin ömrünü tamamlaması üzere, bir çift Osram night breaker laser xenon ampul temin edip montajını yaptım. Far ayarı serviste yapılmıştı ama pek hoşuma gitmiyordu ve gece uçuşu yöntemi ile bir ayar yapmaya çalıştım. Duvar yöntemi ile 10 metre geri çekip gerekli ayarı yaptım. Eski hali çok çok düşükmüş sanırım buna hala alışmadım. Sizce çok mu yüksek ya da olmuş mu :)  Yorumlarınızı rica ediyorum. Gerekli bir ince ayar varsa düzeltme için yardımlarınızı rica ederim. Saygılarımla. 

Tarif edilen yöntemle yaptığım ayar. 10 metre mesafe 

https://www.hizliresim.com/3s8awbc

Yaklaşık 15 metre geri çekilmiş hali.

https://www.hizliresim.com/au78199

Kapalı otopark çıkışı kısa

https://www.hizliresim.com/55pdeng

Kapalı otopark çıkışı uzun

https://www.hizliresim.com/j5rwfdx

2-3 metrelik bir mesafeden 

https://www.hizliresim.com/37u4fjk

tarihinde Mehmet Muhip Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz
Servet Aydın yazdı:

Yine bir gariplik var ışıkta

Gariplik derken ? Renk olarak mı ? Tam anlayamadım Servet bey :) 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sağ kesilme çizgisindeki ışık sapması. Solda yok. Farların önlerinde engel olacak şekilde foto çeksene bi ara

Tek tek bakalım. Seviye foto ile belli olmaz ama görünen o ki normal.

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Mehmet Muhip Yılmaz yazdı:

Evin diğer aracının ampullerinin ömrünü tamamlaması üzere, bir çift Osram night breaker laser xenon ampul temin edip montajını yaptım. Far ayarı serviste yapılmıştı ama pek hoşuma gitmiyordu ve gece uçuşu yöntemi ile bir ayar yapmaya çalıştım. Duvar yöntemi ile 10 metre geri çekip gerekli ayarı yaptım. Eski hali çok çok düşükmüş sanırım buna hala alışmadım. Sizce çok mu yüksek ya da olmuş mu :)  Yorumlarınızı rica ediyorum. Gerekli bir ince ayar varsa düzeltme için yardımlarınızı rica ederim. Saygılarımla. 

Tarif edilen yöntemle yaptığım ayar. 10 metre mesafe 

https://www.hizliresim.com/3s8awbc

Yaklaşık 15 metre geri çekilmiş hali.

https://www.hizliresim.com/au78199

Kapalı otopark çıkışı kısa

https://www.hizliresim.com/55pdeng

Kapalı otopark çıkışı uzun

https://www.hizliresim.com/j5rwfdx

2-3 metrelik bir mesafeden 

https://www.hizliresim.com/37u4fjk

Gayet normal, hayırlı olsun yeni ampulleriniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sağ farda sorun var ancak sorunun ayar olduğunu düşünmüyorum.
Ampul leri yer değiştirip deneyin bi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

An itibariyle karanlık yol halini paylaşmak istedim. Eğer seviye ve aydınlatma sizlerin kanaatinde başarılı ise hiç kurcalamak istemiyorum desem yeridir [emoji846]

Alt geçit düz zemin kısa

01062b8e1e1c79f4c1fc82d0e2dff895.jpg

Alt geçit düz zemin uzun

d5436f9b8eeb367f090898e199b037e6.jpg

Yukarı eğimli yol kısa

d1d68cca0fb4496d414b9fc30d60f38b.jpg

Aşağı eğimli yol kısa

181d221f0d457bb4f4eef876a6b38d9b.jpg

Aşağı eğimli yol uzun

ff7fdc34a428f2fcda162db59f1c0991.jpg

Hafif yukarı eğim kısa

addaaaaa39ade95184efad45b37fd977.jpg

Sağ kesilme çizgisindeki ışık sapması. Solda yok. Farların önlerinde engel olacak şekilde foto çeksene bi ara
Tek tek bakalım. Seviye foto ile belli olmaz ama görünen o ki normal.

Servet bey ilk fırsatta çekeceğim, son eklediğim yol fotolarına bakıp nacizhane yorumlarsanız sevinirim.

Gayet normal, hayırlı olsun yeni ampulleriniz. 

Ampul performansına bayıldım desem yeridir default_smile.png saygılarımla
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...