İçeriğe Yönlendir

Mondeo I - Çeşitli Sorunlar

Nezih Binbay

Recommended Posts

Nezih Binbay
(düzenlendi)
Kusura bakmayın bu yazıyı  Güner beyin mondeoda silkeleme kısmına cevap diye yazmışım şimdi düzelttik😄

Hayırlı günler aracım mk1 96 mondeo chia 2.0 lpg-benzinli dün usta tavsiyesi istemiştim bugünde arabamla ilgili sorunlarımı yazayım istedim

1- kilometre canı istediği zaman çalışıyor bende karışmıyorum artık kendi bilir🙄

2-kalkışlarda (her dur kalkda)önden tak diye bir ses geliyordu aks kafası ses yapıyor dendi değiştirdik ses kesildi ama arada gene yapıyor

3- direksiyonu sağa sola tam tura yakın çevirince kırt veya ona benzer ses yapıyor bunun içinde amortisör takozu değişti bilyalar dağılmış dendi ama ses devam ve direksiyona vuruyor 

4-bayramdan önce araç muayenesi öncesi kontrole soktuğumda arka frenlere(kampanalı) ayar yapıldı arkadan sürtünme sesi geliyordu geri götürdüm toz kaçmış dendi çok kısa bir süre sürtünme sesi geldi sonra kesildi

5-Bu olayların akabinde yaklaşık on gündür falan ön soldan gelen bir ses 50-60 la giderken başlayan hızlandıkça artan çok rahatsız etmeyen  fısıltı gibi yada sessiz çalışan motor gibi bir ses başladı 

Bu anlattıklarımın çoğu(2-4-5)muayeneye gitmeden kontrol için baktırdıktan sonra oldu bu arada muayeneden bir seferde geçtik .Araçta ses olduğu zaman rahatsız oluyorum takıntılıyım galiba🤗 Ama herseye rağmen arabamı seviyorum 😄

Bu yüzden bu arabaların dilinden anlayan bir usta bulabilirim inşaallah

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. km saati tellidir, ya tel kopmak izere ya da şanzımana giren yerdeki plastik dişli sıyırdı

2. her şey olabilir, en masraflısı motor beşik burçları aşınmışsa onların değişimidir, nerede ise motor iniyor zira

3. 2 ile bağlantılı olabilir

4. noraml toz yapabilir geçer zaten geçmiş

5. fısıltı sesi duyuluyor ise diğer aksamlar mükemmel demek ona sevnimle, ses bakılır, hava filtre kazanı sesi de olabilir

az ses iyidir, yani tamir masrafına değcek ise tamir edilmeli olgun yaştaki araçta.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Nezih Binbay
Çağlar Bayur yazdı:

1. km saati tellidir, ya tel kopmak izere ya da şanzımana giren yerdeki plastik dişli sıyırdı

2. her şey olabilir, en masraflısı motor beşik burçları aşınmışsa onların değişimidir, nerede ise motor iniyor zira

3. 2 ile bağlantılı olabilir

4. noraml toz yapabilir geçer zaten geçmiş

5. fısıltı sesi duyuluyor ise diğer aksamlar mükemmel demek ona sevnimle, ses bakılır, hava filtre kazanı sesi de olabilir

az ses iyidir, yani tamir masrafına değcek ise tamir edilmeli olgun yaştaki araçta.

Sağolasın Çağlar abi ilk önce motor beşik burçlarına baktıracağız motoru yolda bırakmamak için 🙄

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

motor yolda kalmaz takırdar. sorun burçta ise sökmeden önce parça tedarik edilmeli yoksa sıkıntı çıkar araç liftte kalır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nezih Binbay
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

motor yolda kalmaz takırdar. sorun burçta ise sökmeden önce parça tedarik edilmeli yoksa sıkıntı çıkar araç liftte kalır

Sökmeden çıplak gözle görülebilir değilmi abi

topkapı Zeytinburnu tarafında tavsiye edebileceğin usta varmı abi

tarihinde Nezih Binbay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nezih Binbay
Çağlar Bayur yazdı:

tercihen rot makinesinde teker seyyar tablada iken alttan levye kontrolü gerekir,

Teşekkür ederim abi en kısa sürede baktıracağım inşaallah en azından birini elemiş olurum  

Yorum bağlantısı
Nezih Binbay
Nezih Binbay yazdı:

Teşekkür ederim abi en kısa sürede baktıracağım inşaallah en azından birini elemiş olurum  

Bugün sorunlar için ustaya götürdüm deneme sürüşü yaptık ben senin duyduğun sesleri duymadım dedi ama Ön amorttisörlerin yumuşak olduğunu,direksiyon milinde boşluk olduğu( çok önemli değilmiş yaş itibari ile) birtek motor  şanzıman beşik ve takozlarına bakamadık lift dolu diye ön takımın sağlam olduğu en önemliside arabamın 96 değil 95 model olduğunu öğrendim ruhsatta ve Faturasında 96 yazıyor ama😩 olsun önemli değil arabadaki sesleri keselim yeter 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Nezih Binbay yazdı:

beşik ve takozlarına bakamadık lift dolu diye 

onu özelikle belirteyim, liftte olmaz, rotçuda teker yerde hareketli plaka üstüne iken bakılır, araç lifte kalkınca lastikler aşağı inip ön takımı kasıyor doğal olarak bir çok parçadaki boşluk tespit edilemiyor.

Nezih Binbay yazdı:

arabamın 96 değil 95 model olduğunu öğrendim

bir fotoda hava filtre plastiğini görmüştüm, onlar 96 yılına ait üretim(teknik olarak) :) 95 te hava borusunda ekstra parça var, güzel tork getiriyor ama emisyonu düşük

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bugün sorunlar için ustaya götürdüm deneme sürüşü yaptık ben senin duyduğun sesleri duymadım dedi ama Ön amorttisörlerin yumuşak olduğunu,direksiyon milinde boşluk olduğu( çok önemli değilmiş yaş itibari ile) birtek motor  şanzıman beşik ve takozlarına bakamadık lift dolu diye ön takımın sağlam olduğu en önemliside arabamın 96 değil 95 model olduğunu öğrendim ruhsatta ve Faturasında 96 yazıyor ama[emoji30] olsun önemli değil arabadaki sesleri keselim yeter 

Eskiden, 1 temmuzdan sonra satılan arabalara bir sonraki yılın modeli yazılırdı.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...