İçeriğe Yönlendir

W639 - Viano Korna Problemi - Zemberek

Oktay Demirağ

Recommended Posts

Oktay Demirağ
(düzenlendi)

2005 Viano aracımda kornada sıkıntı yaşıyorum. Normal çalarken temassızlık yapıyor çoğu zaman çalmıyor gibi sorunu mevcuttu. Geçen gün elektrikçiye kornadır sorun belki diyerek gösterdim.  Korna çalarken direksiyonu oynattı, korna sesi kesilip geldi ve sorunun zemberekte olduğunu söyledi.

Sökme takma 100 TL - zemberek onarımı 400 TL olarak fiyat çıkardı. İnternetten gördüğüm kadarıyla zembereğin sökümü çok zor birşey değil gibi geldi. Belki sökebilirim diye düşünüyorum ancak bu zemberek tamir olduğunda da çok uzun ömürlü olmadığı söyleniyor. Çıkma olarak araştırma yapmam içinde herkes parça numarasını istiyorlar. İnternette 500 TL çıkma olarak diyende var 1 yıl garantili.

Açıkcası ikilemde kaldım, kendim söküp parçayı koduna göre kendim mi bulsam ? ( Sökerken akü kutuplarını ayırmaya gerek var mı ? Airbag filen patlamaması açısından, zemberek sökümünde dikkat etmem gereken varmı açısı veya tekrar kopmaması için )

Muhtemel masrafım 500 TL olur, en azından 1 yıl garantili parça olur ve eski zembereğide belkide düzeltebilirim. ( Airbagciler 4 saat sürer sarım demişlerdi... )

Yoksa hiç uğraşmayıp 500 TL ödeyip tamircilere yaptırsam mı diye sizlerinde fikrini almak istedim.

Parçalar

http://mbepc.net/3/fg/kombi/60r/639713/0/46/105

25 nolu parça

Zemberek sökümü

tarihinde Oktay Demirağ tarafından düzenlendi
Parça no ekleme
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Arkadaş geçen ay 2004 Corolla airbag sargısını airbag lambası yandığından değiştirdi.  Bende izledim. Parça 200 lü bir rakamdı. Bence tamir yoluna gitmeyin. Parçayı bulun kendiniz değiştirin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tamir ettirme.
Yan sanayi alma

Airbag patlamaz. Kutup başına gerek yok. Tedbir olarak söksen de olur.
Direksiyon düz iken sök ve zembereği çevirmeden tak.
Sonuçta sağa ve sola bir dönüş kapasitesi var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ
Mustafa Tüfekçi yazdı:

ESP var mı

Açı sensörü filen çok dikkat edilmesi gereken önemli yerlermi var acaba ?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bence önemli parça. orijinali yada dengi yan sanayisi neyse onu alıp takın. ucuz yan sanayi almayın.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Oktay Demirağ yazdı:

Açı sensörü filen çok dikkat edilmesi gereken önemli yerlermi var acaba ?

Evet kalibrasyon kaçınca ESP hatasi veriyor. Mercedes star diagnos olan bı yerde tamiri yada montajı yapılması lazım. 

Ben ESP hatasi için yaptırmıştır 203 kasada

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Evet kalibrasyon kaçınca ESP hatasi veriyor. Mercedes star diagnos olan bı yerde tamiri yada montajı yapılması lazım. 

Hmm, o zaman bir Mercedes özel servise gideyim ben hiç kurcalamadan. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Zemberek denen kısım çok kompleks bir yapı değil. İçinde zemberek şeklinde iletken var ve genelde uç kısımlardaki lehimler kopuyor. Tamiri zor değil yani.

Ama ESP varsa kalibrasyon isteyebilir. Benim araçta istemedi kalibrasyon mesela ama MB farklı olabilir.

Akü kutup başını mutlaka sökün.

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Bugün özel servise götürdüm aracı. Sağ olsunlar baya ilgilendiler. Aracın zembereğinde sorun olsaydı direksiyon durduğu yerde bir çalıp bir çalmamazlık yapmayacağını sabit çalmayacağını sıkıntının farklı olduğunu ilettiler.(Ayrıca sanırım sadece korna değilde direksiyon üzerindeki bazı tuşalarında işlevsizliği veya airbag lambası gibi sıkıntılar oluyor zemberek sorunlarında)... Airbag söküldü ve airbag üzerindeki kornanın basıldığındaki temas ettiği yerleri uğraşarak temizlediler. (Zımpara vs.) Akabinde tesisatı baştan sona kontrol edip kornayıda değiştirdiler. 

Araçta 2 tane kızdırma bujiside hata veriyordu. ( Hata sabahları ilk çalıştırmada, çalıştırdıktan 1 dk süre ile kızdırma buji lambasının sabit yanması). Arızalı olan bujileri de değiştirdiler.

Günün sonunda toplam maliyet 650 TL oldu. Benim öğrendiğim ise 2 kişinin dediği ile iş yapmayıp işi sadece aynı otomobil markası olan elektrikçiyede sormak oldu. Haybiye zemberek ile uğraşacaktım... 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Soru sorarken de cevap verecek kişileri yönlendirmemek gerek.. 

Soru sorarken şartlı olarak sordun, sorun kesin zemberekmiş gibi şartlıydın. 

Oysa ki

Kornam çalmıyor deseydin, yada çalarken kesiklik yapıyor deseydin, korna düğmelerine kontakt sprey sık derdik zaten :)

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ
Mehmet Ozyurek yazdı:

Soru sorarken de cevap verecek kişileri yönlendirmemek gerek.. 

Soru sorarken şartlı olarak sordun, sorun kesin zemberekmiş gibi şartlıydın. 

Oysa ki

Kornam çalmıyor deseydin, yada çalarken kesiklik yapıyor deseydin, korna düğmelerine kontakt sprey sık derdik zaten :)

Çünkü sanayideki elektrikçiler sorun zemberek dediler. Günün sonunda fiziksel olarak bakan elektrikçiler... Zira konunun ilk başında da "2005 Viano aracımda kornada sıkıntı yaşıyorum. Normal çalarken temassızlık yapıyor çoğu zaman çalmıyor gibi sorunu mevcuttu. Geçen gün elektrikçiye kornadır sorun belki diyerek gösterdim.  Korna çalarken direksiyonu oynattı, korna sesi kesilip geldi ve sorunun zemberekte olduğunu söyledi." 😋

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Furkan Avcı
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Mustafa açı sensörünü söküp takarsan ve bundan dolayı Esp yanarsa şu şekilde kalibre edebilirsin (cihaza gerek yok). 

Araç çalışırken direksiyonu en sola kadar çevir ve son dayanma noktasında 2 sn bekle sonra en sağ yine 2 sn bekle sonra tam düz konuma al ve kontağı kapat, çıkar sonra tekrar aracı çalıştır, bu kadar ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Sensör gidikken bunu denemiştik. Sonra değiştigimizde bilgisayar ile yaptı sanki bişi 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...