İçeriğe Yönlendir

Ka - Aldığım Araca Çıkan Masraflar

Nurefşan Samutoğlu

Recommended Posts

Nurefşan Samutoğlu
(düzenlendi)

Merhabalar, Cuma günü yeni bir ford Ka araç aldım. İstanbuldan Orduya gidip aldım. Dün Kartalda Ford Barışa gösterdim. Aşırı masraf çıkarttı. Tüm parçaların değişmesi ile ilgili iki sayfa liste verdi. Listeyi de paylaşıyorum. Çok paramız yok. Bu kadarını yaptırmamız mümkün değil. Hangileri acildir. Olmazsa olmaz nelerdir. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim 🙃

IMG_20190819_2024007f73fd04baea9b53.jpgIMG_20190819_2023507e3f6510da4ddf73.jpg

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bakım yapın şimdilik. Samsundan buraya kadar gelen araç bişey yapmaz artık. Parça işinde yasladığı fren balata spreyi adedinden belli. Komple araba yıkanır 5 kutu sprey ile 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Servet abi haklı, araç uzunyoldan gelmiş. Sizin hissettiğiniz eksikler nedir ? Direksiyon pompa kutu vs yazmış problem nedir misal ?

Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Sıvı bakımı yaptırıp kullandıkça aksayan parçaları zamanla değiştirmeniz daha doğru gibi. Benimde başımda 1998 Corsa var, durumunuzu anlıyorum.

Yorum bağlantısı
İhsan Yıldırım

Aracta sizin gordugunuz sorunlari soylerseniz daha saglikli olur motor yagi onemli ama direk sorun teskil edecek faktor degil mesela esiminde fiestasi var 2 senedir teker bilyeleri degisecek mesela :) direksiyon kutusu hidrolik sizdirmiyorsa aciliyeti yoktur alt takim direk vurmuyorsa patlak degilse amartisor acil degiseme gerek yk gibi  kazasiz belasiz kullanin

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İmkan dahilinde maslak sanayi noname Osman usta ile görüşmeniz isabet olur. Çayınızı içerken gerçekten yapılması gereken listeyi size taktim eder 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Arabayı ustaya götürüp bir bakın bakalım ne masraf var derseniz böyle bir liste ile karşılaşmanız normal. Siz gidişe engel olan ve arabanın kritik parçalarından başlayın. 

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Selam,

Hayırlı olsun, sizden önceki arkadaş aracıyla hiç ilgilenmemiş anlaşılan. Verilen listenin hepsinin yaptırılması gerekebilir doğrudur.

Ama önerim öncelikle motor yağını değiştirmeniz, suyuna baktırmanız (kaçak var mı ona baktırın) mümkünse filtreleri değiştirin.

Direksiyon için, yenibosnada artı direksiyon var, Eren arkadaşımız da Koç servisinde yaptırmıştı direksiyon pompasını, bu şu yüzden önemli, ordan damlayan yağ alternatöre gelirse yolda bırakabilir. Artık bunun dışındaki sorunları siz gördükçe ufak ufak yaptırırsınız. Araç 120 ye çıkıyorsa buji ve buji kabloların bir aciliyeti yok ama yine de değiştirilmesi lazım gelir, yolda bırakmaz.

Seni yolda bırakabilecekleri yazayım en iyisi,

Direksiyon pompası

Kalanlar bakıma giriyor zaten, onun dışındakiler de başka bir ustayla teyidleşerek yaptırılabilir. Herhalde anadolu yakasındasınız, şuraya da bakabilirsiniz;

DR. Barış Çer Beykozlu ford fiesta servisi

AdresAtaşehir Ferhat Paşa, 17-3, 38. Sk., 34779 Dudullu Osb/Ataşehir/İstanbul

Tekrar hayırlı olsun.

@Eren Ender

Yorum bağlantısı
Nurefşan Samutoğlu

Araba gazı geç alıyor. Gazı alırken pat pat patlıyor ve yokuşlarda kalkarken çok zorluyor. Gazı çok verince o patlama daha çok oluyor ve araç ilk 5-10 saniye kalkmıyor. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Listede kötü bir şey yok. BAzı parçalar ömrünü doldurduğu için bazıları da belli ki kötü durumda olabilecek, risk alınmaması gerkeen parçalar olduğundan değiştirilmeli.

Bahsettiğiniz sorununuz için öncelikle tüm ateşleme elemanlarını orjinali ile değiştirin, bu sorununuz çözülecek. Sonra düzgün bakım ile beraber geri kalanlar yavaş yavaş yapılır.

Direksiyonunuzda bi sorun var mı? Pompa yağ kaçırıyor mu?

Yorum bağlantısı
Nurefşan Samutoğlu

Aracı aldığım kişiyle iletişime geçtim iade almasıyla alakalı. ben sorunsuz sattım beni ilgilendirmez dedi. Bugün noterden ihtar göndereceğim. Fakat mahkeme süreçleri ve masrafları aracı yaptırmakla aynı fiyat.. 

Direksiyon pompasını ne kadara yaptırmışlardı biliyor musunuz? 

Yaptırmamızı mı tavsiye edersiniz yoksa mahkeme süreciyle uğraşmamızı mı? 

Gelecek yaz düğünümüz var ve ayağımızı yerden kessin düğüne yakın bir zamanda da satıp eşyalarımızı alalım diye düşündük nişanlımla. Bu ekstra masraflar bizi geriye atacak. O yüzden yolda kalmayacak şekilde düzeltelim diye düşünüyoruz. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Koray Demir yazdı:

Bu kadar masraf çıkaracak bir aracı neden satın aldınız fiyatı emsallerinden çok mu uyguna geldi?

20 yaşında bir araç. Baştan aşağı parça revizyonu o yaştaki tüm araçlarda gerekebilir. Amortisörler için 100bin km ömür biçilir mesela.

Nurefşan Samutoğlu yazdı:

Aracı aldığım kişiyle iletişime geçtim iade almasıyla alakalı. ben sorunsuz sattım beni ilgilendirmez dedi. Bugün noterden ihtar göndereceğim. Fakat mahkeme süreçleri ve masrafları aracı yaptırmakla aynı fiyat.. 

Aracı aldırmadan baktırmadınız mı?

Yorum bağlantısı
Nurefşan Samutoğlu
Koray Demir yazdı:

Bu kadar masraf çıkaracak bir aracı neden satın aldınız fiyatı emsallerinden çok mu uyguna geldi?

Aslında uygun almadık. Araç sahibinden de 17 bine ilana koyulmuş. Sonra 16250 ye kadar düştüler. Bende adama mesaj attım 14 e ver gelip alalım İstanbuldan geleceğiz diye. Orada bir motor ustasına gösterdik. Takdir edersiniz ki küçük şehir. Herkes birbirini tanıyor ve usta da motor çok iyi yağını koy git dedi. Öylece almış olduk 

Sani Gerşon yazdı:

Aracı aldırmadan baktırmadınız mı?

Orduda ki bir motor ustasına baktırdık sanayide. Ekspertize sokmak istedik fakat 2004 öncesi araçları almıyorlarmış. Usta yağını suyunu koy bin git sapasağlam dedi 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Gelecek yaz düğünümüz var ve ayağımızı yerden kessin düğüne yakın bir zamanda da satıp eşyalarımızı alalım diye düşündük nişanlımla. Bu ekstra masraflar bizi geriye atacak. O yüzden yolda kalmayacak şekilde düzeltelim diye düşünüyoruz. 

Merhaba forumumuza hoş geldiniz. Eski model araçlarda bu tip durumlar maalesef çokça rastlanan durumlar. Aracı aldığınız kişiyi mahkemeye verme düşüncenize saygı duyuyorum. Noterde aracı görerek beğenerek aldığınıza dair bazı cümleler var. (bire bir yazdığım gibi olmayabilir) Bu durumda mahkemeden sonuç alsanız bile çok çok zaman kaybedeceğiniz kesin. Bende @Servet Aydın beyin dediği yere aracınızı götürmeniz ve en azından ikinci bir fikir almanızın ve öncelikleri belirlemenizin daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Sonuçta metal yığını bizi bir yerden başka bir yere götüren bir ulaşım aracı alıyoruz. Canınızı sıkmayın zamanla hepsi geçecektir. (Sıfır alınan dünya para verilen araçlar bile bir sürü masraf açabiliyor) Aracınız keyifli sürüşü olan bir arabadır ve zamanla tadına da varacaksınız. Keyifli forumlar dilerim. 

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Geçmiş olsun, ben de mahkemeyle uğraşmamanızı öneriyorum. Onun yerine aracı yaptırın daha iyi, bir sonuç almanız 2-3 seneyi bulur.

Sani beyin dediği gibi ateşleme sistemi parçalarını yeniletin en azından aracın o sinir bozucu durumu ortadan kalksın, kalanları artık ufak ufak.

Sıkmayın canınızı, hayatın başında bunları böyle ufak sıyrıklarla atlatarak öğrenmek daha karlı emin olun :) Her işte bir hayr vardır diyelim.

Yorum bağlantısı
Nurefşan Samutoğlu
Hacı Şenyurt yazdı:

Merhaba forumumuza hoş geldiniz. Eski model araçlarda bu tip durumlar maalesef çokça rastlanan durumlar. Aracı aldığınız kişiyi mahkemeye verme düşüncenize saygı duyuyorum. Noterde aracı görerek beğenerek aldığınıza dair bazı cümleler var. (bire bir yazdığım gibi olmayabilir) Bu durumda mahkemeden sonuç alsanız bile çok çok zaman kaybedeceğiniz kesin. Bende @Servet Aydın beyin dediği yere aracınızı götürmeniz ve en azından ikinci bir fikir almanızın ve öncelikleri belirlemenizin daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Sonuçta metal yığını bizi bir yerden başka bir yere götüren bir ulaşım aracı alıyoruz. Canınızı sıkmayın zamanla hepsi geçecektir. (Sıfır alınan dünya para verilen araçlar bile bir sürü masraf açabiliyor) Aracınız keyifli sürüşü olan bir arabadır ve zamanla tadına da varacaksınız. Keyifli forumlar dilerim. 

Aracı o kadar beğendik ki hemen kapı kollarını kapladık pazar günü. Çok yıpranmıştı eski hali. Kapı kollarında kırıklar vardı o kısımları karbonat ve 502 ile tamir ettik pürüzsüzleştirdik. Biz bu aracı yapalım zevk alalım istedik. Ama bu kadar masraf çıkaracağını da hiç düşünmedik 😏

Yorum bağlantısı
Eren Ender

Merhaba aracınız hayırlı olsun.

2. el eski bir araç satın aldınız ve bu tür sürprizlere hiç şaşırmayın ve moralinizi bozmayın. Üç ay önce bir sıkıntısı yok diye aldığım Ka'ya epey bir masraf yaptım. Direksiyon pompasını Ataşehir - Ferhatpaşada Koç tornaya geçen ay yaptırdım ciddi yağ kaçakları vardı benimkinde 600 tl'ye maloldu, 1 yıl garantili olarak. Anadolu yakasındaysanız Barış Çer Beykozlu'nun Fiestam servisine uğrayın deri. Ford Yetkili servis çıkışlı iyi bir usta. Halledemediği sorunum olmadı.

Yorum bağlantısı
Rifat Berber

Yukarıdaki liste için ne kadar fiyat çıkardılar işçilik dahil?

Yorum bağlantısı
Nurefşan Samutoğlu
Eren Ender yazdı:

Merhaba aracınız hayırlı olsun.

2. el eski bir araç satın aldınız ve bu tür sürprizlere hiç şaşırmayın ve moralinizi bozmayın. Üç ay önce bir sıkıntısı yok diye aldığım Ka'ya epey bir masraf yaptım. Direksiyon pompasını Ataşehir - Ferhatpaşada Koç tornaya geçen ay yaptırdım ciddi yağ kaçakları vardı benimkinde 600 tl'ye maloldu, 1 yıl garantili olarak. Anadolu yakasındaysanız Barış Çer Beykozlu'nun Fiestam servisine uğrayın deri. Ford Yetkili servis çıkışlı iyi bir usta. Halledemediği sorunum olmadı.

Anadolu yakasındayız Avrupa yakasına da gidebiliriz. Koç Tornayı mı tavsiye edersiniz yoksa önce Fiestam servise mi gitmeliyiz? 

Rifat Berber yazdı:

Yukarıdaki liste için ne kadar fiyat çıkardılar işçilik dahil?

Fiyat çıkartmadılar. Parçaları alın gelin takacağımız zaman işçiliği konuşalım dediler. 

https://orjinalfordparca.com/ka-direksiyon-pompasi-1996-2001-ithal-1?gclid=CjwKCAjwtO7qBRBQEiwAl5WC2z9QRcbVRGKBoM-Fn6k979eVa49r5dfWuGSqU-Wquw5Jr_IdUrB6lhoCWpEQAvD_BwE

Şöyle bir direksiyon pompası buldum. Fiyat 495 TL. Yanlış mı bulmuşum yoksa ithal olduğu için mi öyle ucuz

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Önce bir kaçak mı var, değiştirmek mi lazım yoksa revizyonla halledilebilir mi o belli olsun.

Gönlünüzü ferahlatacaksa eğer aracı 14 e aldıysanız, 3-4 bin masraf yapsanız 17 18 e denk gelir ki gayet normal değerini bulur araç. Zarar da sayılmazsınız eğer durum böyleyse :)

Ka sahipleri üzülmesin, her Ka nın sorunu vardır ama çözülemeyen sorun görmedim henüz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Anadolu yakasındayız Avrupa yakasına da gidebiliriz.

No Name'e uğrayın mutlaka.

Yorum bağlantısı
Nurefşan Samutoğlu
Sani Gerşon yazdı:

No Name'e uğrayın mutlaka.

Cumartesi gideceğiz inşallah Sani abi. Bu elektrik aksamını buradaki bir ustaya yaptırıp mı gitsek diye düşünüyoruz.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

gizli bir kusur yokki aracın tamir listesinde? bunlar basit şeyler. başka yerlereden de fiyat alıp sıradan önem sırasına göre tamir ettirip binin.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...